Bulgaristan Asgari Ücret 2023

Bulgaristan hayat koşulları bakımın orta seviyede bir ülkedir. Bu yüzden asgari ücrette düşüktür. Bulgaristan asgari ücret, Euro cinsinden 332 Euro’dur.

Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan asgari ücret 311,89 Euro’dur. Ülkede belirli bir kesim asgari ücretle birlikte geçimini sağlamaktadır. Fakat asgari ücret geniş ailelerin geçimini sağlamaya yeterli düzeyde olmadığı için özel sektörde çalışan kesimler mevcuttur. Örneğin doktorlar 95 bin liraya kadar maaş almaktadır. Fakat bu ücret psikiyatristler için de geçerlidir. Diş hekimleri Bulgaristan’da yılda yaklaşık 75.000 kazanır. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesidir. Fakat Avrupa birliği ülkelerinin ortalamasına kıyasla, Bulgaristan’da yaşam ucuzdur. Ciddi oranda bir hayat pahalılığı bulunmaz. Belirli kesimlerinde yaşam pahalıdır. Fakat genel olarak Bulgaristan ortalamasına bakılırsa, Avrupa birliği ülkeleri içerisinde ucuz bir ülkedir. Bu yüzden Euro kullanmak tercih edilir. Avrupa’nın bilinen en büyük 16. Ülkesidir. 2000’li yıllarda Bulgaristan asgari maaşı, 31,19 Euro’dur. Günümüzde bu 10 katı değerindedir.

Bulgaristan Asgari Ücret Kaç Leva?

Bulgaristan asgari ücrete 40 liralık bir zam yapılmıştır. Ülkede asgari ücret 650 liradır. Ülke içerisinde leva para birimi kullanılır. Fakat Euro cinsinden hesap edilirse 332 Euro’ya denk gelir. Bulgaristan’da işverenler birçok etmeni bahane ederek asgari ücreti dondurulmuştur ve asgari ücret hükümetin son verilerine göre 650 levadır. 650 leva ise 332 Euro’ya denk gelir.

Bulgaristan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Bulgaristan’da normal bir aile asgari ücretle geçimini uzun süre sağlayabilir. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi fakat Avrupa birliği ülkelerinin yaşadığı hayat tarzı Bulgaristan için geçerli değildir. Bu yüzden birçok Avrupa birliği ülkesi Bulgaristan’daki asgari maaşla kesinlikle geçim sağlayamaz. Ancak Bulgaristan’da bu durum ekonomik açıdan orta seviyede olduğu için geçim sağlayabilir. Bulgaristan’da asgari ücret, 332 Euro’dur. Bundan önceki en düşük asgari ücret ise 442 Euro’dur. Macaristan 442 Euro ile Avrupa birliği ülkeleri arasında normal bir seviyededir. Euro bazında değerlendirildiğinde aylık 286,33 Euro’ya denk gelir. Türk lirası bazında değerlendirildiğinde ise Bulgaristan asgari ücreti 1 milyar 824 TL’ye eşdeğerdir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×