Belçika Bayrağı

1831 yılının 28 Ocak tarihinde kabul edilen Belçika bayrağı bünyesinde 3 renk içermektedir. 2: 3 bayrak tipine sahip olan bayrakta siyah, sarı ve kırmızı renkler bulunuyor. Normal boyutu 13:15 ölçülerinde olan bayrağın genel kullanımı 2:3 olarak görülmektedir.

Hollanda Bayrağı

Hollanda’da bayrak yatay şekilde üç farklı renkteki çizginin yer aldığı bir yapıya sahiptir. Yukarıdan aşağıya doğru kırmızı, beyaz ve mavi renkler bulunmaktadır. Romanya bayrağı bünyesinde soldan sağa doğru, dikey halde üç çizgiye yer verilmiştir. Sırasıyla mavi, sarı ve kırmızı olan renkler, bayrağı üçe eşit parçalar halinde bölmektedir. 2:3 oranlarına sahip olan bayrağın kabulü 1848 yılında gerçekleşmiştir.

Almanya Bayrağı

Almanya’nın günümüzde kullanmakta olduğu bayrak 1950 yılında kabul edilmiştir. Federal bayrak, bundesflagge und handelsflagge ismine sahip olan bayrağın yukarıdan aşağıya doğru yatay halde üç çizgisi bulunuyor. Yukarıdan aşağıya doğru siyah, kırmızı ve sarı renkleri kullanılmaktadır.

Belçika bayrağı anlamı Belçika’da bulunan üç şehrin aslanlarını sembolize etmektedir. Hollanda’nın hükmünden kurtulduktan sonra, ülkenin bayrağına 1831 yılında karar verilmiştir. Siyah aslan, sarı aslan ve kırmızı aslan şeklinde üç aslanı sembolize eden bayrağın boyutu 2:3 oranındadır.

Belçika Bayrağı

Belçika bayrağında bulunan üç renk, üç farklı aslanı sembolize ediyor. Kırmızı rengin sembolü olan aslan, Lüksemburg şehrinin kırmızı renkteki aslanıdır. Sarı rengin sembolü olan aslan Bhavna şehrinin sarı renkteki aslanıdır. Siyah rengin sembolü olan aslan ise Flamber şehrinin siyah renkteki aslanıdır.

Fransa bayrağı üç renkten oluşur ve bu renkler soldan sağa doğru mavi, beyaz ve kırmızı şeklindedir. Çizgilerin dikey şekilde yerleştirildiği bayrakta mavi renk ile özgürlük, beyaz renk ile eşitlik, kırmızı renk ile kardeşlik ortaya konmuştur. Danimarka bayrağı dünya tarihinde bayrak olarak tanımlanan en eski bayrak statüsünde yer almaktadır. Dannebrog olarak adlandırılan Danimarka bayrağında, beyaz haç ve kırmızı arka plan yer almaktadır.

Avrupa Bayrakları

Avrupa Birliği bayrağında 12 bayrak bulunuyor. Belçika bayrağı için belirlenen özellikler, Almanya bayrağı ile sıkça karıştırılıyor. Avrupa’da bulunan 30’dan fazla ülke için, özerk bölgeler de dahil olmak üzere özel bayraklar belirlenmiştir. Ticaret bayrakları ve resmi bayraklar farklılık gösterebilir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×