Avusturya Para Birimi

28 Şubat 2002 tarihi itibari ile Avusturya Şilini yerine, Euro para birimi kullanılmaya başlamıştır. Avusturya para birimi Şilini kodu, ATS olarak söylenir. Avusturya Şilini için alt sembolü birçok alanda kullanılmaktadır.

Avusturya Para Birimi Şilin

Avusturya şilini, Avusturya’nın 1 Ocak 2002 tarihine kadar kullandığı resmi para birimidir. 1 Ocak 2002 yılına kadar Avusturya halkı Şilini para birimini kullanmaktaydı. Fakat 1 Ocak 2002 yılında alınan kararla birlikte Avusturya, Euro bölgesine girmiştir ve bölgede Euro para birimi kullanılmaya başlamıştır. Avusturya’da sıklıkla kullanılan para birimleri içerisinde Şilini para birimi gelmektedir.

Avusturya Hangi Parayı Kullanıyor?

2001 yılının sonlarına doğru Avusturya Hükümeti’nin aldığı kararla birlikte para biriminde değişiklik yapılacağı söyleniyordu. 1 Ocak 2002 yılında yani yılın ilk gününde para biriminin Euro’ya geçildiği söylendi. Bu durum Avusturya’nın Euro bölgesinde olmasından kaynaklanmaktadır. Euro bölgesinde olan Avusturya için para birimi de değişikliğe uğramıştır. 1 Ocak 2002 yılı itibariyle Avusturya’da Euro para birimi kullanılmıştır. Avusturya’ya herhangi bir şekilde seyahat gerçekleştirileceği sırada Euro para birimi geçerlidir. Şilini para birimi geçerli değildir. Ancak farklı bölgelerinde ya da küçük kasabalarında halen Şilini kullanılmaktadır. Bu yalnızca Şilini geçerli olduğu küçük kasabalarda kullanılır.

 1 ATS Kaç TL?

Avusturya para birimi Avusturya Şilini’dir. Avusturya Şilini, ATS olarak ifade edilir.

1 Avusturya para birimi 0,75 Türk lirasıdır.

2 ATS 1.49 Türk lirası.

3 ATS 2.24 Türk lirasıdır.

4 Avusturya para birimi, 2,99 Türk lirasıdır.

Güncel Avusturya para birimi üzerinden hesap edilir. 1 Euro, 10,27 Türk lirasına denk gelir.

Avusturya Eski Para Birimi Nedir?

Avusturya günümüzde Euro para birimini kullanmaktadır. Avusturya’da geçerli olan para birimi Euro’dur. Harici bir para geçerli değildir. Fakat Avusturya 2002 yılından önce şilini kullanmaktaydı. Şilini Euro’ya göre belirli küçük yerlerinde kullanılmaktadır. Halkın müzelerinde de şilini bulunur. Avusturya para birimi, Avusturya şilini resmi kurumlarda ATS şeklinde ifade edilmekte. ATS aynı zamanda Avusturya şilini sembolüdür.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×