Avusturya Dili

Avusturya dili resmi olarak Almanca’dır ve ülkede Bavyera Almancası olarak bilinen ve lehçe ile konuşulur. Birçok yerde kullanımı yaygın olan Almanca ana dil olarak kabul görür, konuşulan diller içerisinde azınlıkların bulunduğu bölgelerde Macarca, Hırvatça ve Türkçe konuşulur. Ancak ülkede resmi dil Almanca olduğundan dolayı işlemlerin tamamı Avusturya resmi dili olan Almanca olarak yapılır.

Avusturya’nın Dili Neden Almanca

Hint-Avrupa dillerinin Cermen dillerine bağlı olan Almanca, dünyada en eski dillerden biridir. 38 ülkede ortalama 120 milyon insan tarafından konuşulan Almanca, İsviçre ve Avusturya’da resmi dil olarak kabul edilmektedir. Birçok insan halen Avusturya’nın dili neden Almanca öğrenmek için üzerinde araştırmalar yapıyor.

Almanca özellikle M.S. ilk yüzyıllar içerisinde konuşulan tek dildi bu yüzden halen dünyanın birçok ülkesinde Almanca konuşulmakta ve bazılarında resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Avusturya Dilinde Merhaba

Avusturya Macaristan dili aksine ülkede genel selamlaşma olarak insanlar birbirini Tanrı’nın selamı olsun anlamına gelen “Grüß Gott” diyerek selamlamaktadır. Birbiri ile samimiyeti bulunanlar kendi arasında rahatlıkla Hallo diyebilir, arkadaş çevresinde ya da daha samimi bir ortamda selamlaşmak için genellikle seas ya da Griaß di kullanılmaktadır.

Dolayısı ile insanlar birbirine merhaba anlamına gelen hallo dışında farklı terimler kullanarak selam vermektedir. Hallo dışında selamlaşmak için kullanılan terimlerden biri de guten Tag kelimesidir ve Türkçe karışlığı merhabadır.

Avusturya Dili Çeviri

Ülkede konuşulan herhangi bir kelimeyi Türkçe ‘ye çevirebilmek için Avusturya dili işlemlerinde Almanca- Türkçe çevirisi kullanılmalıdır. Avusturya Almancası Türkçe ‘ye tercümanlık ofisleri tarafından kolaylıkla yapılmaktadır.

Avusturya’da yaşayan ya da ülke ile resmi veya özel yazışmalar yapmak isteyenler hem Türkçe ’den Avusturya Almancasına hem de Avusturya Almancasından Türkçeye hatasız ve eksiksiz çeviri işlemi için yeminli tercümanlık bürolarını tercih etmektedir.

Avusturya Macaristan Dili

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun oluşturan Avusturya İmparatorluğu ve Macaristan krallığı kendi içerisinde bağımsız iki ayrı ülkeydi. Ancak Avrupa’nın birçok ülkesinde ki Habsburg hanedanına ait imparator tarafından yönetilirdi. Dolayısıyla hem Avusturya hem de Macaristan kendi resmi dillerini kullanmaktaydı. Macaristan resmi dili Macarca, Avusturya dili ise resmi olarak Almanca’dır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×