Avusturya Başkenti

Hem ekonomik hem politik hem sanatsal hem de entellektüel merkez olan Viyana, Avusturya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ülkede yüz ölçümü en düşük ancak nüfusu en büyük eyalettir, şehirde halen yaklaşık 9 milyon nüfus yaşıyor.

Nüfusun yüzde 15’i Avusturya vatandaşı değil Avrupa Birliği ülkelerinden ya da 3. dünya ülkelerinden gelip Avusturya’ya yerleşenlerden oluşuyor.

Avusturya Şehirleri

Sanayide kendini oldukça geliştirmiş olan Avusturya federal bir ülkedir. Avusturya 9 eyaletten oluşuyor, bunlar sırası ile

  • Başkenti Viyana
  • Burgerland
  • Karintiya
  • Aşağı Avusturya
  • Yukarı Avusturya
  • Salzburg
  • Steiermark
  • Tirol
  • Vorarlberg’tir.

Avusturya hakkında bilgi sahibi olmak ve ülkeyi ziyaret etmek isteyen dünya ülke vatandaşları olduğu gibi Türkiye’de de birçok vatandaşımız bulunmakta.

Avusturya Bayrağı

Kırmızı, beyaz ve kırmızı şeklinde eşit büyüklükte 3 yatan şeritten oluşan Avusturya bayrağı, dünyanın en eski bayraklarından biri olarak kabul edilmektedir. Efsaneye göre Avusturya Arşidükü 5. Leopold’in, bir savaş esnasında üzerindeki beyaz kıyafeti tamamen kan olur ve kırmızı hale döner.

Belinde bulunan kemeri çıkartmasının ardından kanın kemerin altındaki bölüme ulaşmadığı ve oranın beyaz kaldığı görülüyor. O yüzden bayrağın alt ve üst kısmı kırmızı ortası beyaz şeritten oluşarak savaş elbisesi şeklinde tasarlanıyor.

1867 yılından 1918 yıllarına kadar Orta Avrupa’da hüküm süren Avusturya-Macaristan Krallığı bugün iki ayrı ülke olarak varlığını sürdürüyor.

Avusturya Dili

Avusturya başkenti Viyava, resmi dili Almanca’dır, ülkenin önemli bir bölümü Bavyera Almancası lehçesi ile konuşmaktadır. Almanca dışında aynı zamanda resmi dil olarak kabul edilmiş Macarca, Slovence ve Burgerland Hırvatçasıdır.

Ancak Avusturya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan entegrasyon raporunda okullarda yabancı öğrenci oranının arttığı Almancadan sonra en çok konuşulan ikinci dilin Türkçe olduğu açıklandı.

Avusturya Nüfusu

1 Ocak 2021 yılında paylaşılan Avusturya nüfusu, 32 bin 282 kişi artarak 8 milyon 933 bin 346 olarak belirlendi. Avusturya İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ülke büyümeye devam ediyor.

Türkiye Viyana Büyükelçiliğinin paylaştığı verilere göre ülkede yaklaşık olarak 300 bin civarında Türk vatandaşı yaşıyor. Avusturya başkenti ile birlikte ülke üfusunun %93’ü Avusturyalılardan oluşurken Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar, Macarlar, Slovenler, Çekler, İtalyanlar, Sırplar ve Rumenler azınlık grupları oluşturuyor.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×