Avusturya Asgari Ücret 2023

Avusturya asgari ücret belirlenmesinde herhangi bir şekilde sabit bir miktar uygulaması yoktur, işçilere ödenen ücretler 2 ayrı kriterde gerçekleştirilir;

  • 15 ile 18 yaş arasında çalışanlar saat ücreti olarak 52 lira 51 kuruş
  • 18 yaş üzeri çalışanlar saatte 60 lira 59 kuruş ücret almaktadır.

Gelir seviyesi ile dünya ortalamasında üst sıralarda yerini alan Avusturya’nın çalışanlara ödediği miktar yüksek olmasından dolayı diğer ülke vatandaşları tarafından tercih ediliyor. Özellikle Türk vatandaşları açısından 2021 Avusturya asgari ücret miktarı sık araştırılan bir konudur.

Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

1995 yılında Avrupa Birliği’ne katılan ve bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana özellikle hizmet sektörü ve kış turizminde kendini geliştiren Avusturya asgari ücretli çalışan sayısı nüfusun büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Ekonomik anlamda oldukça gelişmiş bir ülke olmasından dolayı sürekli iş imkanı bulunan Avusturya, bu yüzden oldukça zengindir. Çalışan sağlığına önem veren ülkede zorunlu sağlık sigortası sistemi bulunmaktadır.

Avusturya Asgari Ücret Aylık

Avusturya asgari ücret ile rahatlıkla geçinilen ülkede birçok alanda asgari ücretin üzerinde maaş verilerek çalışanların refah seviyesi artırılmaktadır. Giderlerini karşıladıktan sonra maaşı ile sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilen çalışanlar için para kazanmaya olanak sağlayan sistem uygulanıyor. Ülkede ortalama maaşlar 1882 Euro olurken mesleklere göre asgari ücret, farklı oranlarda dağılmaktadır.

Avusturya Asgari Ücret 2021

18 yaş üstü ve 15 yaş üstü olmak üzere iki farklı şekilde belirlenen Avusturya asgari maaş miktarı saatlik olarak hesaplanmaktadır. Sembolik alt limit olarak değerlendirilen ücretler dışında her sektörde çalışanlara çok daha fazla ücret ödenmektedir. Ülkede her yıl güncellenen asgari ücret tutarı 2021 yılı için 1500 Euro olarak güncellendi buna göre Avusturya asgari ücret net olarak €1500.

Avusturya Asgari Ücret 2020

2020 yılında Avusturya’da uygulanan asgari ücret miktarı 18 yaş üzeri ve 18 yaş altı çalışanlarda saatte 5,7 Euro, 18 yaş üstü yetişkinlerde 6 Euro olarak belirlenmiş durumdadır. Farklı sektörlerde çok daha iyi çalışma saatleri ve maaş ücretleri bulunmaktadır ülkedeki çalışanların %95’i asgari ücretin üzerinde maaş alır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×