Amerika Asgari Ücret 2023

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları tarafından, çalıştıkları işlerde sözleşmeli olarak görev almaları halinde 15 Dolar saatlik ücret ödemesi yapılacaktır. Amerika asgari ücret ile çalışanların oranı bakımından, dünyanın en düşük asgari ücretli çalışan sayısına sahip ülkelerinden biridir.

Amerika’da Asgari Ücret Aylık 2021

Amerika’da yaklaşık olarak 400 bin kişinin asgari ücret civarında maaş aldığı biliniyor. Ülkede asgari ücret için saatlik çalışma tutarı 8 dolar civarındayken, Joe Biden döneminde bu tutar sözleşmeliler için 15 Dolar seviyesine yükseltildi.

İsviçre asgari ücret tutarı olarak hesaplandığında, dünyada en yüksek asgari ücreti veren ülke oldu. Saatlik kazancın 23 İsviçre Frangı olarak hesaplandığı ülkede asgari ücret yaklaşık olarak 4 bin İsviçre Frangına denk gelmektedir. Türkiye asgari ücret için 2021 yılında 2825 Türk Lirası tutar belirlemiştir.

Amerika Asgari Ücret Aylık

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde çalışan kişiler saatlik 12 ila 15 Dolar ortalamasıyla ödeme almaktadır. Almanya asgari ücret 2021 yılında 1584 Euro tutarında veriliyor. Ülkede bu tutarda maaş alanların oranı ise %10’un altında olduğu için, ortalamanın maaşı 2000 Euro’nun üzerinde olacak şekilde hesaplanıyor.

Amerika’da Asgari Ücret Aylık 2020

Asgari ücrette ani yükseliş gerçekleştiren Joe Biden tarafından, özellikle sözleşmeli ve kadrolu çalışanlara yönelik 15 Dolar saatlik ücret alınmasıyla ilgili karar yürürlüğe konuldu. Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında 10,95 Dolar saatlik ücreti bulunan iş gruplarının saatlik ücretini 15 Dolar seviyesine çıkarttı. Almanya asgari ücret için aileye yönelik ek ödemelerin yanı sıra, devlet destekleri ve özel yapılandırmalarla birlikte en az 1584 Euro seviyesi belirlenmiştir.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

Amerika asgari ücret ile çalışan kişilerin %1’e yakın bir seviyede olması nedeniyle, birçok iş grubunda asgari ücreti 1,5 ila 2 katı kadar ücret alındığı tespit edilen ülkeler arasındadır. Özellikle hizmet sektörünün birçok alanında bahşiş son derece yaygın olduğu için, çalışılan işte elde edilen saatlik gelire yakın hatta bazı aylarda daha fazlası tip olarak bilinen bahşişlerle elde ediliyor. Amerika’da bekar bir bireyin asgari ücretle geçinmesi ve çeşitli taksitleri düşük faizlerle ödeyerek mülk sahibi olması mümkündür.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×