Almanya Nüfusu 2023

Almanya, kozmopolit bir nüfus yapısına sahip olan Avrupa ülkelerinden biridir. Ülkenin nüfusunun büyük kısmı yurt dışından göç eden yabancı uyruklu kişilerdir. Almanya, Türklerin en çok göç ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu 83,2 milyondur. Nüfusunun büyük kısmı Alman vatandaşlarından oluşurken Türkler ve yurt dışından göç eden yabancı uyruklu kişilerin sayısı da oldukça fazladır.  

Almanya nüfusu 1945 yılında işçi göçü alması ile birlikte yükselmiştir. 1945 yılında yeterli istihdamı sağlayamayan ülke, Türkiye’den oldukça fazla göç almıştır. Göç eden işçilerin zamanla ailelerinin yanına gelmesi ülke nüfusundaki Türk sayısını artırmıştır.  

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Türk?

Almanya nüfusu 2023 yılının verilerine göre 83,2 milyondur. Almanya’da yaşayan Türk sayısı, son 10 yıl içerisinde yüzde 62 oranında artış göstermiştir. Nüfusu 83 milyon olan ülkede 1 milyon 493 bin Türk yaşamaktadır.

Almanya’nın nüfusunun büyük kısmını göçmenler oluşturur. Nitelikli işçiye ihtiyaç duyarak yurt dışından fazla göç alan ülke, kozmopolit bir nüfus yapısına sahiptir. Son yıllarda göç eden kişi sayısı azalsa da Almanya, Türkiye’den göç almaya devam etmektedir.  

Almanya Nüfusu Kaçtır?

Almanya nüfusu 2023 verilerine göre 83 milyondur. Ülke nüfusu, 1945 yılında işçi açığı olmasından dolayı fazla göç aldığı için artış göstermiştir. Almanya, doğum oranı düşük olan ülkelerden biri olduğu için genç nüfusu azdır.

Almanya’nın nüfusunun büyük kısmını yaşlılar oluşturmaktadır. Göç almaya devam eden ülkede 1 milyon 493 bin kadar Türk yaşamaktadır. Türklerle birlikte yurt dışından çalışmak için ülkeye yerleşen oldukça fazla göçmen vardır.

Almanya Nüfusu 2020

Almanya nüfusu 2019 yılından bu yana artış göstermiş ve 83 milyona ulaşmıştır. Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Almanya’da yaşayan insanların büyük kısmı göçmendir. Farklı ülkelerden çalışma amacıyla gelen insanların ailelerinin de yerleşmesi ardından ülke nüfusu artış göstermiştir.

Almanya nüfusunun büyük kısmını yurt dışından çalışma amacıyla gelen insanlar oluşturur. 83 milyonluk nüfusunun içerisinde 1 milyon kadar Türk yaşamaktadır. Son yıllarda göçmen sayısının azalması ile birlikte nüfusu durağanlaşmaya başlamıştır.   

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×