Almanya Bayrağı

Almanya bayrağı, siyah, kırmızı ve sarı renklerin alt alta gelmesi ile oluşmuştur. Bayrağım kabul tarihi 23 Mayıs 1949’dur. Resmi bayrağının kabul tarihi 7 Haziran 1950’dir. Tasarımı yatay şekilde sıralanmış üç farklı şeritten oluşur.

Almanya Bayrağı Anlamı

Almanya bayrağı birçok ülkenin bayrağının anlamı olduğu gibi bir anlam üzerine tasarlanan bayraktır. Tasarımında yatay üç şerit kullanılmıştır. Alt alta yer alan şeritlerin renkleri siyah, kırmızı ve sarıdır.

Bayrağı oluşturan renklerin tarihine bakıldığında 1813 yılında Napolyan’a karşı verilen savaşta para ve asker yönünden sıkıntılar yaşanmıştır. Yaşanan maddi sıkıntılar ve asker sayısının yetersiz olması, birçok üniversite öğrencinin savaşa katılmasına neden olmuştur.

Savaşta yaşanan maddi sıkıntılardan dolayı kullanılan üniformalarda tamamen siyah renkte, düğmeleri sarı renkte ve düğmelerinden dikişinden kalan renkler kırmızıdır. Bu nedenle Almanya’nın zor günler geçirdiği tarihin üniforması düşünülerek bayrağı tasarlanmıştır.

Almanya Bayrağı Rengi

Almanya bayrağı tarihi 1800’lere dayanan Almanya savaşında yaşanan sıkıntıları temsil eder. Özel bir anlam üzerinde tasarlanan bayrağın renkleri, Almanya’nın zor zamanlarda savaş vermesinden dolayı bu renklerin kullanılmasına sebep olmuştur.

Almanya bayrağında üç farklı renk bulunur. Yatay şeritler şeklinde sırasıyla siyah, sarı ve kırmızı renkler vardır. Bu renkler, Alman askerlerinin giymiş olduğu üniformanın renkleridir. Maddi sıkıntılardan dolayı dikilen üniformalar tamamen siyah renkte, düğmeleri sarı ve düğmelerin altında kalan renkler kırmızıdır.  

Almanya Bayrağı Renkleri

Ülkelerin bayrakları tasarlanırken ülkenin yaşamış olduğu tarihler dikkate alınmaktadır. Birçok ülkenin bayrağının tarihlerinde özel bir anlamı mevcuttur. Almanya bayrağı da tarihi eskiye dayanan bir savaştan dolayı belirli renklerle tasarlanmıştır.

Almanya bayrağı üzerinde siyah, sarı ve kırmızı renkler bulunur. Bu renkler, Alman askerlerinin giymiş olduğu üniformaların renkleridir. Tasarımı yatay şeritlerin alt alta gelmesinden oluşur.

Almanya Bayrağı İngilizcesi

Almanya bayrağına benzeyen bayrak Avusturya bayrağıdır. Ülkelerin bayrakları tarihlerinde yaşanmış olan hikayeler esas alınarak tasarlanır. Almanya bayrağının İngilizce dilindeki karşılığı “German Flag” şeklinde çevrilir. Almanya bayrağı, Napolyon zamanında verilen bir savaşta askerlerin üniformalarının tamamen siyah olması ve düğmelerinin sarı olmasına dayanarak tasarlanmıştır.   

 

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×