Almanya Asgari Ücret 2023

Almanya’nın Türkiye’den fazla göç alması iki ülke arasında ekonominin karşılaştırılmasına neden olmuştur. Almanya asgari ücret düzenlenmesini 1 Ocak 2021 yılında yapmıştır. Yapılan düzenlemelere göre Almanya’da asgari ücret aylık 1,980.5 $ olarak belirlenmiştir.

Almanya Asgari Ücret 2021

Almanya’da asgari ücret 2019 yılında saat başına 9, 19 € kadardı. Yapılan düzenlemelerle Almanya asgari ücret saatlik 12 € kadar belirlenmiştir. Almanya’da asgari ücretle çalışan işçilerin çalışma saatleri haftalık 30-40 saattir. Türkiye’de haftalık 45 saat olan çalışma saatlerine göre Almanya’da asgari ücret alan işçiler daha kısa süreli çalışmaktadır.

Almanya Asgari Ücret Kaç Euro?

Almanya asgari ücret 2021 yılında 1,614.0 Euro’dur. Asgari ücret alan işçilerin çalışma saatleri ortalama haftada 30 saattir. Asgari ücret düzenlemesi yaparak maaşların artmasına karar veren ülkede asgari ücretle çalışan sayısı Türkiye’ye kıyasla daha azdır.  

Almanya asgari ücret 2021 net olarak 1,980.5 Dolar’dır. Almanya’da sözleşmeli çalışan işçilerle geçici süreli çalışan işçilerin maaşları arasında farklılıklar vardır. Almanya’nın doğu ve batısında çalışma durumuna göre de maaşlar arasında farklılık söz konusudur.

Almanya, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çalışma saatleri, çalışma koşulları ve maaşlar açısından daha iyi konumdadır. Ülkede alınan ortalama maaşlar 2017 yılının araştırmasına göre 3964 Euro kadardır.  

Almanya Asgari Ücretli Çalışan Oranı

Almanya asgari ücret 2021 aylık 1,614.0 Euro’dur. Almanya’da asgari ücretli çalışan oranı, Türkiye’ye göre daha düşüktür. Türkiye’nin asgari ücretli çalışan oranının Avrupa ülkeleri arasından en yüksek çalışma oranı olduğu bilinmektedir.

Almanya’da asgari ücretle çalışan insanların çalışma saatleri ülkemize göre daha kısa olduğu gibi çalışan sayısı daha azdır. Almanya’da işsizlik oranı %3,4 kadardır. Asgari ücretle çalışan Alman vatandaşlarına çocuk yardımı yapılmaktadır.

Almanya Asgari Ücret 2021 Ne Kadar?

Almanya asgari ücret net olarak 1,614.0 Euro olarak belirlenmiştir. Almanya’da asgari ücretle çalışan sayısı, Türkiye’ye göre daha azdır. Türkiye’nin işsizlik oranına bakıldığında Almanya’ya göre işsizlik oranı daha yüksektir. Almanya, asgari ücretle çalışan kişiler için çocuk yardımı gibi yardımlar yapmakta ve asgari ücretle çalışan kişilerin alım gücü ülkemize göre daha yüksektir.  

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×