Hollanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda birçok ülke için vize uygulaması olan ülkeler arasında yer alır. Hollanda vizesi de pasaporta yapıştırılan ve yazılı olan süre sonuna kadar ülkede kalınmasına olanak tanıyan damga veya yasal yazıdır. Ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Hollanda olması durumunda belirlenen ülke vatandaşlarının Hollanda yani Schengen vizesi alınması istenir.

Hırvatistan Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Hollanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Hollanda Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bu vizeye Hollanda vizesi veya kısa süreli kalımlarda C vizesi adı verilir. Alınan vizenin anlamı Hollanda dahil olacak şekilde Schengen bölgesi ülkelerinde 6 ay içinde 90 günden fazla olmamak kaydıyla bulunmaktır. Ülkeler topluluğu olan Schengen için alınan herhangi bir vize onayı diğer ülkelere de seyahat etmenizde bir engel olmadığı şeklinde yorumlanır.

Hollanda vize veriyor mu?

Hollanda vize veriyor, vize şartları ve vize sonuçlanma süreis ve daha fazlası konsolosluklar tarafından açıklanmaktadır.

Hollanda vize başvuruları ne zaman başlayacak?

Hollanda vize başvurularında yasal başlama süreci gibi bir uygulama söz konusu değildir ancak aksilikler dikkate alınarak seyahatten 6 ay önce başvuru yapılması tavsiye edilir.

Hollanda gitmek için ne gerekli?

Hollanda’ya gitmek isteyenler için her yurt dışı seyahatinde olduğu gibi vize gereklidir.

Hollanda Vizenin Başvuru Aşaması

Hollanda Vizenin Başvuru Aşaması

Hollanda için almak istediğiniz vizenin onaylanıncaya kadar bazı aşamalardan geçmesi gerekir.

Bu adımlar şu şekildedir:

 • Vizeye başvurmanızın zorunlu olup olmadığını anlamak için kontrolleri yapmalısınız,
 • Hangi vize türüne başvurmanız gerektiğinden emin olmalısınız,
 • Başvurunun nereye yapılacağını belirlemelisiniz,
 • Ne zamana kadar başvurunuzun kabul edileceğini öğrenmelisiniz,
 • Randevu almalısınız,
 • Vize formunu doldurmalısınız,
 • Vize başvurunuz için gereken belgeleri edinmelisiniz,
 • Vize görüşmesine katılmalısınız,
 • Vize bedelini yatırmalısınız.

Bu sisteme bağlı şekilde işlemlerin tamamlanması gerekir. Vize için belgelerin toplanması veya seyahat zamanınıza ne kadar kaldığı gibi detaylar önemlidir.

Hollanda Vize İstenen Ülke Vatandaşı Olup Olmadığınızın Kontrolü

İlk adım olarak Hollanda yani Schengen vizesi alırken ülkenin ve topluluğun sizden vize isteyip istemediğine bakmalısınız. Bunları nasıl anlayacağını bilmeyenler için bazı etmenlerden bahsetmek mümkündür. Herhangi bir Schengen ülkesinin vatandaşı olmanız durumunda Hollanda ziyaretlerinizde vize almanız istenmez. AB veya AEA yani Avrupa Ekonomi Alanı, İsviçre vatandaşı olan kişilerden de Hollanda’ya ziyaret veya oturum izni için vize istenmesi gerekmez.

Vizeden muaf olmasına karşılık 90 günden fazla ülkede kalmak isteyen birisinin uzun süreli vize almak için başvuruda bulunması istenir. Geçici oturma izni adıyla da anılan bu iznin başvurusunda bulunanların tamamından böyle bir vize isteminde bulunulmaz. AB veya AEB ülkesi vatandaşı olmanız halinde uzun süreli kalımlarda vize almanız istenmese de yerel makamlara kayıt yaptırmanız zorunludur.

Hollanda Vizesi Almanız Gerektiğinde Hangisi Olacağına Karar Vermek

Ülkeye hangi amaçla gittiğinize veya ne kadar süreyle kalacağınıza bağlı olarak vize türüne başvurmanız gerekir.

Bu vize türleri arasında turist, iş, öğrenci, transit veya tıbbi vize gibi isimle anılanlar vardır. Bunların şartlarına ve ziyaret türünüze göre ülkeye hangi vize ile gireceğinize karar vermeli ve buna göre başvurmalısınız. Çünkü vize türüne göre istenen evraklarda değişiklik olması kaçınılmazdır. Hangi nedenler kapsamında vize alabileceğinizi öğrenmek istediğinizde bazı kriterlere odaklanmak önerilir:

 • Schengen bölgesinden farklı bir yere gitmek için Schengen ülkesinden aktarma yapmanız gerektiğinde,
 • İş amacı bulunduğunda,
 • Ailenizi veya tanıdıklarınızı ziyaret etmek,
 • Tıbbi veya tedavi amacınız olduğunda,
 • Kültür, din veya spor içerikli bir etkinlik olduğunda,
 • Uzun olmayacak şekilde çalışma ve araştırma yapılması gerektiğinde,
 • Resmi görüşmelerde,

Vize almak için başvurmanız ve buna uygun belgeler edinmeniz önerilir. Seyahat amacınız vize türünü belirler.

Karayipler Ziyaretiniz Olursa

Karayipler Ziyaretiniz Olursa

Hollanda yakınlarında olmasına karşılık Karayip ziyareti amacınız olduğunda ayrı bir vize alınması gerekir. Bu vize de yine altı ay içinde olacak şekilde ve en fazla 90 gün kalmanız içindir. Bu sayede Karayip vizesini kullanmanıza izin verilir ve ziyaretleriniz onaylanır.

Hangi yerlerin Karayip içinde sayıldığını merak edenler için:

 • Aruba,
 • Bonaire,
 • St. Maarten,
 • St. Eustatius,
 • Saba,
 • Curacoa

Şeklinde sıralama yapmak mümkündür. Bu vize çok girişlidir ve diğer adalarda da kullanılır. Ama Karayip vizesi Hollanda ve Avrupa ayağında kullanılmaz.

Hollanda Başvurunuzu Nereye Yapacağınızın Belirlenmesi

Hangi vize türünü almanız gerektiğine karar verdikten sonra başvurunuzu nereye yollayacağınıza karar vermek gerekir. Çoğu zaman Hollanda Büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından başvurular kabul edilir.

Ender de olsa bazı ülkelerde Hollanda konsolosluğu veya elçiliği olmayabilir. Bu durumda başvurunun başka bir ülkedeki konsolosluk üzerinden yapılması yoluna sıklıkla gidilir. Görüşme için de komşunuz olan bir ülkedeki konsolosluğa gitmeniz bile gerekebilir.

Schengen bir bölge ve ülkeler topluluğu olduğu için birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etmek isteyenler olabilir. Bu durumda vize için yapacağınız başvuruda iki kriter önemli hale gelir:

Hollanda büyükelçiliğine en çok hangi ülkede zaman geçireceğinizi belirtmelisiniz,

Diğer seçenek ise ilk durağınızın hangi ülke olduğu ve ne kadar süre kalacağınız olmalıdır.

Bu bilgileri ayrıntılı şekilde sunmalısınız. Ülkeler birliği olduğu için bu her iki seçenekte de cevap Hollanda olduğunda vizeniz için doğru ülke konsolosluğunda olduğunuz anlaşılır.

Hollanda Başvurunuzun Ne Zaman Ulaştırılacağı Konusu

Hollanda Başvurunuzun Ne Zaman Ulaştırılacağı KonusuHollanda Başvurunuzun Ne Zaman Ulaştırılacağı Konusu

Hollanda veya diğer Schengen ülkelerini de kapsayan gezinizi planlarken ne kadar süre önceden başvurmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Çünkü işleme alınması ve vize için görüşmelerinizin yapılması yoğunluğa bağlı şekilde değişkenlik gösterir. Bunun için garanti şekilde işlemlerinizin yetişeceği bir tarih ve süre yoktur. Ama azami ve asgari şekilde belirlenen bazı öneriler olacaktır:

 • Seyahatinizden en az 3 hafta önce başvurmalısınız,
 • En erken seyahat tarihinize 3 ay olmalıdır,
 • En son süre ise seyahatinizden en az 15 iş günü öncesidir.
 • Bu süreler konsolosluklar tarafından işlem akışına göre belirlenen süreler olarak sınıflandırılır.

Hollanda Vize Randevunuzun Alınması Aşaması

Vize randevusunu almak için süreye karar vermeniz ve bu tarihe yakın bir zamana randevu talep etmeniz gerekir. Bunun için uygun konsolosluğun izlediği randevu yolunu kullanmalısınız. Çevrimiçi yani online şekilde başvuru yapılması en sık kullanılan yöntemdir. Buna ek olarak şahsen gelmeniz ve vize almak istediğinizi belirtmeniz de gerekebilir.

Hollanda Schengen Vize Formunun Doldurulması

Hollanda Schengen Vize Formunun Doldurulması

Hollanda randevuları online şekilde verir ve konsolosluğa gelmeden hemen önce başvuru formunun doldurulmasını ve çıktı alınarak evraklar arasına eklenmesini ister. Başvuru için belgeleri teslim etmeden önce bu formun doldurulması zorunludur.

Formda genel anlamda bilgilendirmeler yapmanız istenir. Kişisel bilgileriniz, doğum tarihi ve yeri, kimlik numaranız, ev adresiniz, seyahatin gerçekleştirilme nedeni, cinsiyet, uyruk gibi sorular bulunur. Bunların doğru şekilde doldurulması istenir.

Hollanda vize başvuru formu ile vize için mutlaka hazırlanması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Hollanda Belgelerin Toplanması

Vize formunu evrakların içine eklemeniz istenir. Bunun yanında vize türünüze bağlı olarak bazı belgeleri toplamanız da gereklidir. Vizenin amacına uygun şekilde gitmek isteme nedeninizi ve bilgilerinizin gerçek olduğunu anlatan belgeler olmalıdır. Seyahat türünüze göre konsolosluk tarafından belirlenir.

Hollanda Vize Görüşmesine Gitme Aşaması

İlk kez bir Schengen vizesi alacak olmanız durumunda veya ülkenin kuralları gereği mülakata çağrılmanız gerekebilir. Görüşme konsolosluk aracılığı ile randevu tarihinde yapılır. Görüşme sırasında neden ziyaret etmek istediğiniz, seyahatinizin ne kadar süreceği, bu harcamaları kimin karşılayacağı, geçmişiniz, medeni haliniz veya kişisel hayatınızla alakalı bilgiler sorulabilir.

Belgeleri sunmanız veya ek belge göndermeniz de talep edilebilir. Neden yapıldığını merak edenler için gerçekten Hollanda’ya gidip gitmediğinizi ve sorulara dürüst cevap verip vermeyeceğinizi test etmektir. Ortalama 10 veya 15 dakika kadar sürer.

Hollanda Vize Bedelinin Ödenmesi

Hollanda Vize Bedelinin Ödenmesi

Hollanda vizesini almanız için vize bedeli ödemeniz istenir. Ek idari işlemler veya pasaportunuza işlenecek olan damgadan kaynaklanan işlem bedeli de demek gerekebilir.

Bedelden muaf olanlar ise:

 • Henüz 6 yaşını doldurmamış olan çocuklar,
 • Akademik araştırma yapanlar,
 • AB, AEB ve İsviçre vatandaşı olan birinin ailesinden olanlar,
 • Eğitim nedeniyle seyahatte bulunanlar,
 • Toplum amacına hizmet eden organizasyonlara katılmak isteyenler olarak sıralanabilir.

Vize bedeli senelik şekilde veya konsolosluğun hizmet bedeline bağlı olarak değişim gösterebilir. Vize bedeli konsolosluktan kontrol edilebilir.

Hollanda Turistik vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/hollanda-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Hollanda Vizesi Başvurusunun Sonuçlanması Ne Kadar Zaman Alır?

Her vize başvurusunun olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Ama işlemlerin ortalamasına bakıldığında yaklaşık 15-30 gün süre alabileceğinden bahsetmek gerekebilir. Bunun için görevli kişilere sormayı unutmamalısınız. En az 15, en fazla 3 ay süre ile başvuru yapmalısınız.

Hollanda Vize Başvurunuzun Sonucundan Nasıl Haberiniz Olur?

Hollanda Vize Başvurunuzun Sonucundan Nasıl Haberiniz Olur?

Evraklarınızı teslim ettiğiniz ve görüşmeye katıldığınız vize başvurunuzla alakalı bilgilendirme tarafınıza yapılır. En fazla 15-30 gün içinde yapılması gereken başvuruyu konsolosluk ile iletişime geçerek takip etmeniz mümkündür.

Başvurunuz kabul edildiğinde pasaportunuz adresinize yollanarak vizenizin geçerli olduğu zaman aralığı basılı şekilde bilgi verilecektir.

Kabul edilmediğinde itiraz etme yolu açık bırakılır. Reddin neden yapıldığı veya itiraz için neler yapılabileceği konusunda ayrıntılı bilgiler içeren bir mektup alırsınız.

Aldığınız Hollanda Vizesi Kaç Kez Ziyaret Hakkı Verir?

Vizenin tek girişli, çift girişli veya çok girişli olmasına bağlı olarak giriş çıkış konusunda kullanım imkanı olur.

 • Tek girişli bir vize olduğunda vize süreniz boyunca bir kez ülkeye girip çıkmanıza izin verilir.
 • Çok girişli şekilde verilmesi durumunda Hollanda ve diğer Schengen ziyaretlerinde vize süreniz boyunca istediğiniz şekilde giriş çıkış yapabilirsiniz.
 • Çift girişli olması halinde sadece iki kez giriş yapmanıza izin verilir.

Bunlardan farklı olarak LTV yani sınırlı bölgesel geçerlilik vizesi almanız da mümkündür. Bu durumda sadece Hollanda’ya ziyaretiniz için izin verilir.

Hollanda Vizeniz Red Alırsa Ne Anlama Gelir?

Hollanda Vizeniz Red Alırsa Ne Anlama Gelir?

Vizeniz red aldığında bunun neden olduğunu anlatan bir mektup alabilirsiniz. Mektup aynı zamanda vizenize bağlı olarak itiraz hakkınızın olup olmadığı konusunda da bilgi verir.

Hollanda’ da 90 Günden Uzun Süre Kalmak İçin Vize

Hollanda’ya gittiğinizde 90 günden daha fazla kalmak istediğinizde MVV yani uzun süreli vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Bazen de geçici oturma izni almak daha iyi bir yol olacaktır. Oturma izinleri için uyum sınavına girmeniz ve gerekli şartları yerine getirmeniz istenir. Konaklamanın neden 90 günden fazla olması gerektiğine bağlı şekilde başvurular şekillenir:

Hollanda öğrenci vizesi: Sadece öğrencilere verilir, yükseköğretim kurumlarının kabulü istenir,

 • Çalışma Vizesi: Hollanda’da çalışmak ve yaşamak için izin verir,
 • Au Pairs Vizesi: Hafif işler yapmanıza ve 1 yıl süre ile kalmanıza olanak tanır,
 • Çalışma tatili vizesi: Beli ülkelerin gençlerine çalışmak ve konaklamak için izin verir,
 • Aile birleşimi vizesi: İkameti Hollanda olan ailelerin bir araya gelmesine izin verir,
 • Başlangıç ve Serbest Meslek Vizesi: Kişilerin Hollanda içinde iş kurmalarına izin verir.

Hollanda Hakkındaki Güncel Bilgiler Nelerdir?

Hollanda Hakkındaki Güncel Bilgiler Nelerdir?

Asıl ismi Hollanda Krallığı olmasına karşılık Hollanda olarak anılır. En büyük kısmı Batı Avrupa topraklarında olsa da Karayip’teki adalar bu durumu değiştirir. Küçük ada bölgelerine sahiptir. %77 oranında Hollandalı vatandaşların oluşturduğu 17 milyon nüfuslu bir ülkedir. Zuid ve Noord olarak iki bölgeden oluşur.

12 vilayetten sadece ikisi bunlardır. Schengen birliği içinde olan bir ülke olmasına ek olarak AB, Euro bölgesi, NATO, G1 gibi önemli kuruluşların da kurucu ülkeleri arasında da bulunur. Önemli atılımların merkezindedir. Bunun için oldukça önemli, gelişmiş ve yüz ölçümü açısından da geniş bir ülke demek yanlış değildir.

Hollanda Büyükelçiliği Randevu

Hollanda büyükelçiliği pasaport ve vize işlemlerinin yürütülmesi adına görevlendirilmiştir. Pasaport yenileme, vize başvurusu yapma gibi işlemler için öncelikle randevu almanız gerekir. Hollanda büyükelçiliği randevu numarasını arayabilir veya web adresinden online randevu alabilirsiniz.

Hollanda konsolosluğu ne zaman açılacak: 2020 yılında virüs sebebi ile faaliyet göstermeyen konsolosluklar, 2021 yılında açılmıştır. Hollanda vizesi veya pasaport yenileme gibi işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişiler, yaşadıkları bölgeye göre yetkili Hollanda konsolosluğundan randevu alabilir.

Hollanda konsolosluğu Corona sebebi ile 2020 yılında vize işlemlerini kısıtlı bir şekilde yürütmüştür. 2021 yılında ise Hollanda, vize başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Vize başvurusunda bulunmak için Hollanda konsolosluğu web adresinde yayınlanan online başvuru formunu doldurabilir ve randevu tarihinde gerekli belgelerle konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

Hollanda konsolosluğu İzmir, İstanbul, Ankara illerinde faaliyet gösterir. Vize başvurusunda bulunacak kişiler, yaşadıkları bölgenin işlemlerini yürütmekle görevli konsolosluktan randevu almalıdır. Vize başvurusu, konsolosluk dışında yetkili olan vize merkezlerine de yapılabilir. Vize merkezine müracaat edecek kişilerin de çalışma saatlerinde içerisinde arayarak randevu tarihi belirlemesi istenir.

Ankara Hollanda konsolosluğu, Hollanda’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının başvuru yapması adına faaliyet gösterir. Vize alma veya pasaport yenileme gibi müracaatlar için konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için arayabileceğiniz Ankara Hollanda konsolosluğu telefon numarası: 0312 409 18 00

Hollanda konsolosluğu açık mı: Hollanda konsolosluğu 2020 yılında pandemi sebebi ile bir süre kapanmış 2021 yılında ise faaliyet göstermeye başlamıştır. Randevu almak için iletişim numarasını arayabilir, web adresinden başvuru formu doldurarak online randevu tarihi belirleyebilirsiniz.

Hollanda vizesi alacak Türk vatandaşlarının tümü İstanbul Hollanda konsolosluğuna başvuruda bulunabilir. Konsolosluktan randevu almak için arayabileceğiniz Hollanda konsolosluğu İstanbul telefon numarası: 0212 393 21 21’dir. Vize işlemleri için konsolosluğu 09.00-17.00 saatleri arasında arayarak randevu alabilirsiniz.

Hollanda konsolosluğu pasaport alma ve pasaport yenileme için müracaat etmeniz gereken yetkili kurumdur. Pasaport yenilemek isteyen vatandaşların konsolosluktan randevu aldıktan sonra pasaport yenileme ücretini ödemesi gerekir. Hollanda pasaport yenileme ücreti 2021 yılı için 46 Euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda Vize Başvurusu 2021

Hollanda vize başvurusu 2021 yılında açılmıştır. Vize başvurusu yapmak için Hollanda konsolosluğunu arayabilir veya konsolosluğun web adresinden online randevu alabilirsiniz. Vize başvurusu yapacak kişilerin vize başvuru formu doldurması ve vize talep dilekçesi yazması zorunludur.

Hollanda vize randevu sistemi ile verildiği için başvuru yapmadan önce online başvuru formunu doldurabilir ve randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz. Vize randevusu tarihinde vize merkezine veya konsolosluğa gerekli evrakları teslim etmeniz ardından başvuru işleminiz tamamlanır.

Hollanda vizesi için gerekli evraklar 2020: Vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi, finansal belgeler, mesleki belgeler, eğitim belgeleri, konaklama rezervasyon belgeleri, biyometrik fotoğraf ve gidiş-dönüş uçak biletidir.

Hollanda vize başvurusu başladı mı: Hollanda, 2021 yılında vize vermeye başlamıştır. Ülkeye gitmek için seyahat, eğitim, çalışma, ticari ve aile birleşimi vize türlerinden birine başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurusu yapmak için öncelikle Hollanda konsolosluğundan randevu alınması ve vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır: Başvuru yapmak için internet üzerinden vize başvuru formunu doldurmanız ve randevu belirlemeniz gerekir. Randevu belgesi ve vize başvuru formu çıktısı ile birlikte hazırlamanız gereken diğer belgelerin tümünü randevu tarihinde hazır bulundurmalısınız. Belgeleri vize merkezine teslim etmeniz ve vize ücretini ödemeniz ardından başvuru işleminiz tamamlanır.

Hollanda vize ücreti 2020 için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücretle birlikte vize başvuru merkezi ücretini de ödemeniz gerekir.

Hollanda aile birleşimi 2021 yılında alabileceğiniz vize türlerinden biridir. Aile birleşimi vizesi, Hollanda’da akrabaları yaşayan yabancı uyruklu kişilere verilen uzun süreli bir vizedir. Bu vizeyi almak için davetiye, yabancı dil sertifikası, pasaport, fotoğraf gibi belgeler talep edilir. Aile birleşimi vizesi başvurusu sonuçları ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanır.

Hollanda vizesi başvurusunda hazırlanması gereken evraklara dikkat edilmesi ve Felemenkçe, Almanca veya İngilizce dillerinden birine tercüme edilmesi gerekir. Başvuru belgelerinin eksik veya yanlış olması, vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Hollanda vizesi kaç günde çıkar: Hollanda vizesi sonuçları, 7-15 iş günü içerisinde açıklanır.

Hollanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×