Hollanda Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Hollanda Vatandaşlık Başvurusu 2021

Hollanda’da yaşamak uzun müddet kalmak isteyenler Hollanda uzun süreli (D TİPİ) vize almaları gerekmektedir.

Hollanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Hazırlamış olduğunuz evraklar Hollanda konsolosluğuna direk başvurmanız gerekmektedir. Hollanda ya ulaştıktan sonra MVV adındaki izin başvurusunu Hollanda Göçmenlik / Vatandaşlık merkezine yapmanız gerekmektedir.
Hollanda’da oturum/ikamet izni iki şekilde verilmektedir.

Hollanda Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Hollanda Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
 • Tavsiye: Bu başvuru şekli Hollanda’da bulunan yakınlarınız, eşiniz, dostunuz, çalıştığınız kurum- iş yeri sahibi, eğitim alacağınız kurum tarafından sizi tavsiye eden kişi tarafından yapılmaktadır.
 • Müracaat: Bu başvuru şekli de sizin tarafınızdan Hollanda Konsolosluğuna / Hollanda Büyükelçiliğine direk yapılması gerekir. Başvurularınız Konsolosluk tarafından Hollanda  Göçmenlik / Vatandaşlık dairesine iletilir kabul edildikten sonra vizeniz size verilir.

Hollanda Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hollanda vizesi için hesapta en fazla 12 bin TL değerinde para olmalıdır.

Hollanda Turistik Vize Veriyor Mu?

Hollanda’ya Turizm amaçlı ziyaret gerçekleştirecek olanlar turist vizesi alır.

Hollanda Vizesi Almak Zor Mu?

Hollanda vizesi almak oldukça kolaydır.

Hollanda’ya Yaptığınız Oturum İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanabilir ?

Hollanda için yaptığınız başvuru tamamen Hollanda Konsolosluğu inisiyatifinde olup, ortalama sonuçlanma süresi 1 ay kadardır.

Türkiye’den yapılan başvurular Konsolosluğun iletme süresi ve göçmenlik idaresinin incelemesi faktörleriyle değişkenlik gösterir.

Hollanda Oturum İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport; Hollanda Vize başvurusu için kullanılan pasaportunuz 10 yıl içinde çıkarılmış, seyahat dönüş sonrasında 3 ay geçerli olmalı, vize işlemlerinin uygulanabilmesi için en az 2 boş sayfası olmalı ve yıpranmamış olması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği; Hollanda vize başvuruları için tüm aile bireylerini ve adreslerinin belirtildiği tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Soyadı değişen evli bayanların kızlık soyadlarını belirten belgelerini de getirmeleri gerekmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçükler için anne-babanın yasal olarak izin verdiğine dair belge imzalı olacak şekilde .
 • Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği: Eşe ait kimlik bilgilerini gösteren belge.
 • Hollanda Doğum Belgesi: Hollanda vatandaşı eş önceden Türk Vatandaşı Değil İse.
 • Boşanma Kararı Belgeleri: Daha önce evlilik yapıp başından boşanma geçti ise boşanma karar evrakları.
 • Oturma İzni, Kimlik Kartı Ve Pasaport.
 • Dil Yeterlilik Sertifikası.
 • İki Eşe Ait Doğum Belgeleri.

Hollanda’ya yapılan oturum izni başvuruları için yetkili olan tek merci Hollanda Konsoloslukları dır. Bu izinler D TİPİ vize türünü kapsamaktadır. Başvuruları birebir yapmalı evrakları doğru eksiksiz ve formda bildirdiğiniz üzere uyumlu olarak teslim etmelisiniz.

Hollanda vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Hollanda Au-Pair Vizesi

Hollanda da Au-Pair yoluyla işçi olmak 90 günden daha fazla çalışma izni gerektirir. Bu yüzden bu vize türü uzun süreli D TİPİ vize olarak başvurulmalıdır.

Bu vize başvurusu ile tek yetkili organ Hollanda konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği’dir. Eğer Hollanda Au-Pair iş kolu ile çalışmak istiyorsanız yanında ikamet edeceğiniz ailenin Au-Pair sözleşmesini onaylandığı takdirde vize almaya hak kazanırsınız.

Au -Pair vizesi için dil şartı aranmakta olup gidilecek dil kurslarında (en az 10 haftalık kurslar) kabul onayı belgesi de beyan etmeleri gerekmektedir.

 • Hollanda Vize Başvuru Formu: Hollanda Vizesi için Fransızca, Almanca, İngilizce, Felemenkçe dilinde olacak şekilde eksiksiz ve hatasız doldurmanız gerekir. Formları iki adet halinde hazırlamalısınız. Bu form başvuru sahibi kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Çalışma Kartı.
 • Pasaport: Başvuruda bulunan kişinin pasaportunun en az 3 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer pasaportunuz uygun değilse en yakın emniyet müdürlüğünden pasaport çıkartabilirsiniz.
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf: Vize başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf hazır bulundurulmalıdır. Fotoğraflar son güncel halinizi belli edecek biçimde yüzünü kapatacak aksesuar örtü vs. bulunmadan, beyaz arka fonda çekilmiş olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Hollanda Vize başvurusu için kimliğin arka ve ön kısmını okunaklı olacak şekilde fotokopisini temin etmelisiniz.
 • İkametgah Belgesi: Başvuru sahibi hazırladığı evraklar arasında yanında yaşayacağı ailenin bölgeden aldığı ikamet belgesi de eklemelidir. İkametgah belgesini nüfus müdürlüğü veya bağlı bulunduğu muhtarlıktan alabilirler.
 • Tam  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Hollanda Vize başvurusunda bu belge mutlaka olmalıdır.
 • Uçak / Otel Rezervasyonları.
 • Vize Ücreti (başvuru ofisinde nakit olarak ödenecektir).

Hollanda Krallığı vize başvuru evrakları için Hollanda Konsoloslukları, Hollanda Schengen vize başvuru evraklarında duruma göre farklı isteklerde bulunabilmektedir.

Hollanda – Vatandaşlık

Hollanda Vatandaşlığına geçmek isteyen yabancı göçmenlerin Hollanda’ya ne nedenle geldikleri, oturma izin statüleri, oturma süreleri gibi nedenlerle Vatandaşlık alabilmeleri için farklı yasalar bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçmek kişinin kendi özgür kararı ile başvurabileceği bir yoldur. Hollanda vatandaşlığı kişilere Hollanda da memurluk , normal vatandaşlara tanınan haklar ve seçme – seçilme hakkı gibi imkanlar vermektedir.

Uzun süreli zamanlar içerisinde Hollandayı kendi vatanı gibi benimsemiş ve o şekilde yaşayan, devletin koyduğu yasalara uyum sağlayarak yaşamayı tercih etmiş ve bu şekilde hayata tutunmuş kişilerin Vatandaşlık alma hakları kanunlarca belirlenmiştir.

Hollanda da belli bir süre yaşamış, hayat standartlarını ona göre sağlamış olmak Hollanda vatandaşlığına geçmek için önemli konulardan biridir.

Hollanda Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Olan Şartlar

 • Reşit olmak, 18 yaşını geçmiş olmak.
 • Hollanda’da 5 yıl süre ile süreli yada süresiz oturum iznine sahip olmak.
 • Güvenlik için sabıka kaydının temiz olması cezai bir durumun olmaması.
 • Dil yeterlilik sınavından geçmek (A2).
 • Evlilik var ise Hollanda’da yaşayan eşin yanında 15 yıl ikamet etmesi ve bu eşle birlikte yaşıyor olması ve oturum iznine sahip olması en az 3 yıldır Hollanda vatandaşı ile evli olması ve maddi gelirini düzene sokmuş olması.
 • Başvurular Hollanda’da yapılmalı.
 • Normal durumda Hollanda’da 3 yıldır yaşamalı, sürekli ikamet aranmaz.
 • Bu şekilde Hollanda vatandaşlığı alanlar T.C. Vatandaşlıklarını kaybederler.

Seçenekli ya da normal şekilde vatandaşlık başvurusu için Hollanda belediyelerine başvuruda bulunmak gerekir. Belediyelere yapmış olduğunuz vatandaşlık başvuruları Göçmenlik, Vatandaşlık Dairesine gönderilir ve inceleme bittikten sonra onay aldığınızda yemin töreni için davet edilirsiniz.

Yemin töreni olmadan vatandaşlığa geçmiş olmazsınız. Yemin töreni sonrası bütün prosedürler tamamlandıktan sonra vatandaşlığa kabul edilirsiniz ve Hollanda pasaportu başvurusu yapabilirsiniz.

Hollanda Süresiz Oturum İzni

Hollanda’da süresiz oturum iznine sahip olmak için en kolay yol bir ev sahibi olmaktır. Bu ülkede ev sahibi olduğunuz zaman, belirli bir ücret ödediğiniz takdirde süresiz oturum iznine sahip olabilirsiniz. Diğer bir yol da vatandaşlık başvurusunda bulunmaktır.

Hollanda Ev Alan Oturma İzni Veriyor mu?

Evet, Hollanda ev alan farklı ülke vatandaşlarına ülke içerisinde süresiz oturum izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak bunun için ülkenin belirlediği tutardaki parayı da ödemeniz gerekmektedir.

Hollanda Vatandaşlık Şartları 2021

Hollanda vatandaşı olmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:
• Ülke içerisinde en az 5 yıl ikamet etmiş olmak
• Hollanda vatandaşı biri ile en az 3 yıl evli olmak
• Ülkeye vergi borcu gibi herhangi bir borcun bulunmaması
• Ülke dilini yeterli seviyede konuşabilmek
• Ülke içerisinde ve dışarıda herhangi bir suç işlememiş olmak
• Toplumsal uyumluluğu kanıtlamış olmak

Hollanda Vatandaşlığı Ücreti

Hollanda vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişiler ülke tarafından belirlenen 901 Euro’luk vatandaşlık başvuru ücretini ödemek durumundadırlar.

Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hollanda vatandaşlığı için en kısa yol, bu ülkenin vatandaşı olan biri ile evlilik gerçekleştirmektir. Bunun yanı sıra yukarıda belirtilen diğer şartların her birini taşıyorsanız yine bu hak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca ülkenin belirttiği tutardaki parayı ödeyerek de vatandaşlık hakkı kazanbilirsiniz.

Hollanda İçin Vize Alınıyor mu?

Evet, bu ülke için yapacağınız seyahatler dahilinde vize almanız zorunludur. Seyahat nedeniniz ne ise buna göre bir vize türüne başvuruda bulunmalısınız.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer turistik ya da kısa süreli vize başvurusunda bulunduysanız bu başvurunun açıklanması 7 ila 15 gün arasında gerçekleşecektir. Ancak uzun süreli vize başvuruları daha uzun sürelerde açıklanır.

Hollanda Vatandaşlık Şartları 2021

Hollanda vatandaşlığı, belirli şartların sağlanması halinde sonradan alınabilir. Hollanda vatandaşlık şartları 2021 yılı için ülkede yasal olarak 5 yıl yaşamış olma, süresiz oturum iznine sahip olma, yeterli yabancı dil bilme ve ülkeye kültürel uyum sağlama gibi şartlar olarak belirlenmiştir.

Hollanda vatandaşı olmak için ikamet izninin olması ve ülkede yasal olarak yaşama süresini doldurmak gerekir. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin bu tarihte yasal oturum izni olmasına dikkat edilir. Bu nedenle Hollanda oturum izni uzatma başvurusu yapılmalı veya süresiz oturum iznine müracaat edilmelidir.

Hollanda vatandaşlık şartları Hollanda konsolosluğu tarafından açıklanır ve başvuru için gerekli belgeler listesi her yıl yenilenir. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin konsolosluk tarafından yapılan son açıklamaları dikkate alması önemlidir.

Hollanda vatandaşlık şartları 2020 yılında değişiklik göstermemiş ve yasak ikamet süresi 5 yıl olarak kalmıştır. Hollanda vatandaşı olmanın farklı yolları vardır. Hollanda vatandaşı ile evlenmek ve yeterli düzeyde yabancı dil bilmek gibi durumlarda vatandaşlığa geçilme süresi daha kısadır.

Hollanda çifte vatandaşlık 2020 yılı için kabul izin verilen yollardan biri değildi. Hollanda, çifte vatandaşlığı kabul etmediği için vatandaşlığa geçecek olan kişiler, ülke vatandaşlığından çıkmalıdır. Ancak ülke vatandaşlığından çıkıldığında maddi veya manevi zarar görecek kişiler, bu durumu kanıtladığı takdirde çifte vatandaşlık alabilir.

Hollanda vatandaşlığı, ülkede yasal oturum izni olan yabancı uyrukluların müracaat edebileceği şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle Hollanda’da 5 yıl ikamet eden kişilerin Hollanda süresiz oturum izni başvurusunda bulunduktan sonra vatandaşlık müracaatını yapması gerekir. Hollanda süresiz oturum iznine Göç İdaresi’nden başvuru yapılır.

Hollanda vatandaşlığı için gereken şartları sağlayanların vatandaşlık başvurusunda teslim etmesi gereken belgeler vardır. Bu belgelerle birlikte vatandaşlık ücretinin ödenmesi ardından vatandaşlığa kabul edileceğine dair belge verilir. Hollanda vatandaşlığı kaç para: Hollanda vatandaşlığına geçiş için ödenmesi gereken ücret 901 Euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda vatandaşlık başvurusu süresiz oturum izni alındıktan sonra yapılabilir. Başvuru yapmak için pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, vatandaşlıktan çıkma belgesi gibi belgelerin teslim edilmesi ve vatandaşlık ücretinin ödenmesi gerekir.

Hollanda Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu Video;

Hollanda Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×