İsveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

İsveç Vize Başvurusu

İsveç  Vize başvuru belgelerinde yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir. İsveç dış temsilciliklerinin talep ettiği İsveç Vize işlemleri 2023 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

İsviçre Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Isveç İçin Vize Gerekli Mi?

İsveç için vize gereklidir.

Isveç Ne Kadar Vize Veriyor?

İsveç vize süreci vize türüne göre değişir.

Isveç Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç turist vizesi, İsveç Konsolosluğundan alınır.

 • Vize Randevu, İsveç  Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir. Vize Randevu acentemizde SMS, E-MAİL ve TELEFON ile bilgilendirme yapılmaktadır. Hizmetlerimiz ücretsizdir.
 • İsviçre Avrupa’da turizm bakımından en çok ziyaret edilen ülkelerden biri. Ünlü Göteborg kenti bahçesiyle ün yapmıştır. 175 hektar alana sahip olan bahçe seralardan, Japon taş bahçelerinden, orkideler’den, bambu bahçelerinden ve daha birçok çiçekten oluşmuştur
 •  Bu bahçede Paskalya Adasından getirilen ağaçlar son tür olduğundan koruma altında bulunmaktadır.
 • Stockholm’de bulunan Kraliyet sarayı Saray mimar Nicodemus Tessin tarafından yapılmış olup tam 600 odası mevcuttur. İçerisinde mücevher, mobilya ve silah koleksiyonları bulunmaktadır.
 • İsveç bin yıl evvelinde buzulların olduğu bir ülke olup buzullar eridikten sonra inşa edilmiş bir ülkedir. Avcılık yetenekleri buradan gelmektedir.
 • Sanayi ilerlemeye başladıktan sonra ülkede demir yolları bolca faaliyete geçmiş tarım alanında kendilerini ilerletmiş ve halen günümüzde tarımdan oldukça verim almaktadırlar.
 • Ülkede çok lüks kayak merkezleri bulunmaktadır. Kış tatili için eğlencenin merkezi haline gelen kayak merkezlerinde kış sporlarının başka çeşitlerini bulmak mümkün.
 • Ülkede nisan ayında Kuzey Bahçeleri fuarları, mayıs ayında ise somon festivalleri kutlanmaktadır.
 • İsveç’in zengin tarihini güzel bahçelerini festivallerine tanıklık etmek isteyen yabancı Ülke vatandaşlarından İsveç vize istemektedir.
 • İsveç vizesi başvurusu için İsveç konsolosluklarına ve İsveç Konsolosluklarının yetkilendirdiği turizm/seyahat acentelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

İsveç Turistik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır

 1. Formu doldururken çok dikkat edilmeli hata ve eksik bildirimde bulunmamalıdır. Aksi takdirde formlar iptal edilir ödenen başvuru ücretleri iade edilmez. İsveç’in bilinen resmi dili İsveççe olup formlar genelde İsveççe olarak doldurulmaktadır.>>> https://www.vizerandevu.com/isvec-vize-formu-ve-dilekce/
 2. Eksik hatalı doldurulan formların düzeltilmesi açısından size bir bildirim gönderilmez ek evrak talep edilmez direk başvurunuz iptal edilir. İsveç Turistik Schengen vize başvurusu sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 3. 12 yaşından küçük çocuklar için form doldurulması şartı aranmamaktadır.Reşit yaşa gelmemiş çocuklarda pasaport olmasa da başvuru formu yasal velayeti olan ebeveynleri tarafından doldurulması gerekmektedir.
 4. İsveç vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen İsveç vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır. İsveç vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer İsveç vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir.
 5. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması İsveç vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.
 6. İsveç vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 7. İsveç vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
İsveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
İsveç Vizesi: Randevu ve Başvuru
İsveç başkonsolosluğunun bu sene güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar/

İsveç Turistik Vize Başvurusunda Finansal Durum Hakkında

İsveç ülkesine yapmış olduğunuz seyahatler sırasında sizden konaklama, ulaşım, sağlık konularında geçimini sağlayabileceğinizi kanıtlayacak belgeler istemektedir.

Bu belgeler İsveç’te seyahat esnasında sadece sizin geçiminiz ile ilgili olmayıp ayrıca ülkeye verebileceğiniz beklenmedik bir zarar sonrasında teminat olarak da görülmektedir.

 • İsveç Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;
  • Son 3 aylık maaş bordrosu en az 4000₺ olmak üzere kaşeli ıslak imzalı bulunduğu bankanın imza sirküleri ile tamamlanmış olmalıdır.İsveç Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İsveç vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İsveç Vize Randevusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • İsveç vize randevularını İsveç Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.
 • İsveç vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.
 • İsveç vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar dışında İsveç vize başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmemektedir. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Başvuruların en  erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.
 • Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde İsveç vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.
 • İsveç vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki İsveç vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir
 • İsveç vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir ya da randevu talebiniz Kabul edilmemektedir. Vize Randevu acentemiz size bu konuda en titiz hizmeti vermektedir hemen bizimle iletişime geçiniz.
 • İsveç vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır. Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir.
 • İsveç vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerinize göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek İsveç vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir. Uzun süreli vize başvurularınız için de gerekli olan belgelerin hazırlanması için acentemiz kusursuz hizmet vermektedir. Vize Randevu olarak size hazırlıklarınızı kolaylaştırmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İsveç Ticari Vize

 • İsveç ve Türkiye arasındaki ticari bağlar oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Ericsson, SKF, ABB Elektronik, Akzo Nobel, İkea, H&M, Kappahl, Sandvik, Tetra Pak, Scania, Alfa Laval, Astrazeneca, Lindex, Electrolux, Volvo, Assab, Atlas Copco ülkemizde bulunan İsveç Yatırımlarıdır.
 • İsveç’in ülkemize yaptığı yatırımlar 17 milyon $ Ülkemizden İsveç’e yapılan yatırım 16 milyon dolardır. İsveç’e ait Ticaret merkezi 1991 yılından bu yana Türkiye’de İsveç yatırımlarını artırmak işbirliklerinde bulunmak için bulunmaktadır.
 • İsveç’te ortalama 3 bin Türk girişimci insan kaynakları, hazır giyim, lokantacılık, tekstil, otel, gıda turizm alanında varlığını göstermektedir
 •  Yılda 5 milyar dolardan fazla gelir elde edilmektedir. İsveç gelişmiş düzeyde gelir seviyesi yüksek bir ülke olduğundan alışverişlerinde seçicilik yapan tüketiciye sahiptir.
 • İsveçliler ürün alırken tasarıma, çevreye duyarlı olup olmadığına, fiyat uygunluğuna, kaliteye, ambalaja  ve tasarıma oldukça önem vermektedirler.
 • İsveç Ticari vize başvuru evrakları için İsveç Konsoloslukları, İsveç Schengen vize başvuru evraklarında duruma göre farklı isteklerde bulunabilmektedir.
 •  Konsoloslukların istediği son evrak listesi için Vize Randevu sitemizdeki temsilcilerimizi iletişim sayfamızda bulunan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
Vize Randevu ekibimiz İsveç vize başvurularınız için danışmanlık hizmeti sunmakta sizlere kurumsal ve bireysel olarak titiz hizmet vermektedir. Vize Randevu hizmetlerimizden yararlandığınız takdirde (telefon, e-posta, mesaj ) herhangi bir ücret ödenmemektedir.

İsveç Schengen Vize Özellikleri

İsveç vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. İsveç vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır

İsveç uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, İsveç’te çalışmak, evlenmek vb.) vizedir. İsveç kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.

İsveç vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki İsveç vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İsveç vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir ya da randevu talebiniz Kabul edilmemektedir.

İsveç vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır.

Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir İsveç vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Mektubun içeriğinde İsveç Schengen vize başvurunuzun hangi nedenlerle kabul edilmediğini öğreneceksiniz.

Başvurunuza ret mektubu gelmesi demek bir daha hakkınız olmayacak  anlamına gelmemektedir. Ret mektubunda yazan eksik ve hatalarınızın neler olduğunu görüp yeni bir hazırlık yapabilir ve bununla beraber yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

İsveç Schengen vize başvurusunun reddi sonrasında ödemiş olduğunuz ücretler size verilmemektedir.

Bu nedenle İsveç Konsolosluğunun anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acentelerinden gerekli yardımı alabilir deneyimlerinden yararlanarak en doğru şekilde sorunsuz başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

İsveç Aile Ziyareti Konusunda Çocuklar Ve Eşler Konusu

Başvuruyu yapan aile bireyi 18  yaşından küçük çocuklar ise başvuru formunun imza bölümünü iki ebeveynin de imzalaması gerekmektedir.

Ayrıca çocuğun anne-babası tarafından imzalanmış Noter tasdikli Muvafakatname,  gelir belgelerinin aslı ve 2 fotokopisi gerekmektedir.

İsveç Aile ziyareti vizesi almak isteyen aile bireyleri hepsi kendi adlarına tek tek başvuru yapmaları gerekmektedir.

İsveç Şoför Vizesi

 • İsveç  Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği İsveç Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, İsveç Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.
 • Vize Randevu acentemizde SMS, E-MAİL ile TELEFON ile bilgilendirme yapılmaktadır. Hizmetlerimiz ücretsizdir.
 • İsveç Şoför Vizesi, İsveç’e nakliye, yolcu taşıma, mal taşıma amaçlı mesleği şoförlük olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının aldığı vize türüdür.
 •  Bu aracı kullanan şoförün, onu İsveç’e gönderen şirketin, yola çıkılan aracın bilgilerini ve evraklarını İsveç konsolosluğuna bildirilmesi gerekmektedir.
 • Aracı kullanan kişinin pasaportunun son 10 yıllık olması ve 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.

İsveç Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Fotoğraf.
 • Pasaport.
 • Vize Başvuru Formu.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Kimlik Fotokopisi.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler.
 • İsveç Vize Talebi Belirten Dilekçe.
 • Daha Önce Alınmış Vizelerin Ayrıntılarını Gösteren Belge.
 • Çalıştığı İş Yerine Ait Kanıt Belgeleri.
 • Seyahat Niyetini Açıkça Anlatan Belge.
 • Vize Harcı.

İsveç Şoför Vizesi Özellikleri

 1. İsveç şoför vizesi başvuru işlemleri Schengen(kısa süreli) C tipi vize, istisnası olmayan durumlar dışında İsveç Konsolosluklarında yapılmamaktadır.
 2. İsveç’e, resmi işlemler, turistik geziler, ticari faaliyetler, gelir amaçlı seyahatler, ziyaret maksatlı gidişler, tedavi olmak amacıyla gidilen seyahatler,spor müsabakaları , iş toplantısına katılım durumları, kısa süreli eğitim seyahatleri, araştırma yapma, gönüllü sosyal yardım durumları gibi durumlarda  seyahat gerçekleştirmek üzere olan kişilerin tabi olduğu vize Schengen vizesi “C Tipi” vize kategorisine girer.
 3. Bu seyahatlerde bulunmak isteyen kişiler İsveç Konsolosluğunun izin vererek yetkilendirmiş olduğu kurumlar turizm/seyahat acenteleri ile başvurularını yapabilirler.

İsveç Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

 • İsveç Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Ancak İsveç Vizesi başvuru işlemlerinin İsveç’de Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da İsveç Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.
 • Bu nedenle İsveç Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler İsveç seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.
 • İsveç vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi İsveç Konsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliği’nin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

İsveç Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken

 • İsveç vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir.
 • Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen İsveç Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca size verilmek üzere olan vize süreleri de İsveç konsolosluğu tarafından karar verilmektedir.
 • İsveç Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.
 • İsveç’e yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

İsveç Vize Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım ?

 • İsveç Schengen vizesi için yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilmemesi halinde size İsveç Konsolosluğu tarafından imzalanan bir “Red Mektubu” gönderilecektir.
 • Mektubun içeriğinde İsveç Schengen vize başvurunuzun hangi nedenlerle kabul edilmediğini öğreneceksiniz. Başvurunuza ret mektubu gelmesi demek bir daha hakkınız olmayacak  anlamına gelmemektedir.
 • Ret mektubunda yazan eksik ve hatalarınızın neler olduğunu görüp yeni bir hazırlık yapabilir ve bununla beraber yeni bir başvuru yapabilirsiniz. İsveç Schengen vize başvurusunun reddi sonrasında ödemiş olduğunuz ücretler size verilmemektedir.
 •  Bu nedenle İsveç Konsolosluğunun anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acentelerinden gerekli yardımı alabilir tecrübelerinden yararlanarak en doğru şekilde sorunsuz başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Neden Vizem Ret Oldu ?

İsveç Vizesine yapmış olduğunuz başvuru İsveç Konsolosluğu İsveç Büyükelçiliği tarafından ret edilebilmektedir. Bunun sebepleri zamanlama hatası, eksik yıpranmış hatalı evrak ya da İsveç vizesini kötü amaçlı kullanılmış olması, sahte evrak olabilir

 • Seyahat Şartları ve Seyahat Amacından Kaynaklı Vize Reddi: İsveç seyahati için vize başvuru evraklarına seyahatin amacına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. Eğer bu belgeler yok ise ve manen’de inandırıcı bulunmamış ise vize reddi meydana gelebilmektedir.
 • Schengen Giriş Yasağın’dan Kaynaklı İsveç Vize Reddi: Schengen üyesi ülkeler arasında Schengen bilgi sistemi (SIS) bulunmaktadır. Schengen üye ülkelerinden birine giriş cezanız var ise sistem üzerinden gözükmekte olup vize başvurunuz kabul edilmemektedir.
 • Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Vize Reddi: İsveç vize başvurusunda sizden ülkeye girerken ne kadar gelirinizin olduğunu kanıtlayan belgeler istemektedir. Yeterli düzeyde maddi durumunuz bulunmuyorsa İsveç’e girişiniz kabul edilmemekte  vize başvurunuz ret edilmektedir.
 • Kamu Güvenliği Nedeniyle İsveç Vizesinin Reddi: İsveç Vizesinde başvuruda bulunan kimsenin kamu düzenini bozacak güvenliği zafiyete sokacak tutumları var ve bu kayıtlarda varsa vize reddi sonucunu verir.
 • Sağlık Sigortası Sebebi İle Vize Reddi: İsveç ülkesine yapılacak seyahatler için başvuru evrakları arasında belirli standartlara uyum sağlayan sağlık sigortası belgesi istemektedir. Eğer bu belgeyi sağlayamıyorsanız vizeniz reddedilir.
 • Kişinin Ülkesine Dönmeme Şüphesinden Kaynaklı Vize Reddi: İsveç ülkelerine Schengen vizesi ile gelen kişilerin ülkelerine seyahat süresi bittiğinde dönmelerini kanıtlayacak belge sunmalarını  istemektedir. Eğer bunu kanıtlayamıyorsanız vizeniz ret olacaktır.

İsveç Vize Reddine İtiraz

İsveç vize başvurularının reddi ile karşı karşıya kalan vatandaşlar vize reddine sebep olan sorunlarını çözdükten sonra tekrar vize başvurusu hakları bulunmaktadır.

İsveç Öğrenci Vizesi

 • İsveç’te eğitim yaratıcı düşünmek, yeniliklere açık olmak, herkesten bağımsız olmak demektir. Kalıplaşmış eğitim sistemi değil kişinin üretmeye ve hayal kurmaya odaklanması sağlamak amaçlanmıştır.
 • İsviçre üniversiteleri farklı eğitimle yönetilmektedir. Eğitimden çok sorgulamak önemlidir. Dünyaya farklı bakmanız sağlanır. İsviçre’deki eğitim tutumu sayesinde kalp pili, emniyet kemeri, spotify dünya genelinde kabul gören ve patent alan en önemli örneklerdir.
 • İsviçre nüfusunun azlığına rağmen en iyi üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. 27 üniversite bulunan ülkede lisans/yüksek lisans eğitimler verilmekte. Üniversiteler çoğunlukla İngilizce eğitim verilmektedir.
 • Ülkede mükemmellik ve yaratıcılığın bir parçası olmak kaçınılmaz bir deneyim. Bu sayede yapmak istediğiniz girişimlerde iş hayatınızda başarılı olacaksınız.
 • İsveç de bulunan birçok lisans programı sizlere staj imkanı sunar. Araştırma severler için master harika bir deneyim olacaktır.
 • Yapacağınız stajlar’dan sonra İsveç’te çalışıp okuyabilme imkanı da bulabilirsiniz. İsveç kişiye kaliteli bir hayat şansı verir çünkü suç oranı diğer Avrupa ülkelerine göre çok düşüktür.

İsveç Öğrenci Gezi Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler.

 • Başvuru Formu: Doğru ve hatasız doldurulmuş gerekli evrakları destekleyen. Başvuru formu sahibi ve velileri tarafından imzalanmış olan. Boşanma durumu varsa velayet bildirimi yapılmalıdır.
 • 18’inden küçük bireyler için her iki veliden de muvafakatname.
 • Pasaport: Son 10 yılı geçmemiş tahrip olmamış en az iki sayfası boş olan.
 • Fotoğraf: 1 adet son güncel halinizi gösteren eski olmayan. 35×45 mm ebadında.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bireylerinin adres ve kimlik kayıtlarını belirten.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüzü okunaklı ve yıpranmamış olmalı.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler: Gelir durumu olmayan öğrencinin en yakın velisinin gelirini gösteren Maaş bordrosu, kira gelirleri vs.
 • İsveç vize talebi belirten dilekçe.
 • Daha önce alınmış vizelerin ayrıntılarını gösteren belge.
 • Seyahat niyetini açıkça anlatan belge.
 • Vize harcı.
 • İsveç Öğrenci Vize Başvuru Belgelerini Destekleyici Belgeler;
  • Uçuş Rezervasyonu: Gidiş – Dönüşün süresini gösteren belge ve ne tür araçla seyahat edileceğini gösteren belge.
  • Otel Rezervasyonu: Öğrencinin İsveç seyahatinde konaklayacağını gösteren otelin biletleri yada fotokopileri.
  • İsveç de seyahat sürecinde öğrencinin masraflarını karşılayan aile bireylerinin gelir belgeleri (son 3 aya kadar olan hesap cüzdanı dökümü ve maaş bordrosu).

İsveç’te Staj Yapacaksanız Neler Yapmanız Gerekli

Yapılacak olan staj kısa süreyi kapsıyor ise Schengen vizesi başvurusu yapmanız yeterlidir. Schengen vizesi başvurularında hangi evraklar gerekli ise onları hazırlamanız gerekmektedir ve İsveç Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

hazırlanan evrakların gerekli olanların orijinal olmasına eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kısa süreli stajlar için Ulusal vize yapmanız gerekmemektedir. Staj süreniz 90 günden fazla ise Ulusal Vize başvuru yapmalısınız.

 • Stajın hangi kurum aracılığıyla yapıldığına dair belge:
  • Avrupa Birliğinin teşvik programıyla yapılacak olan stajlar için (örnek: AB Yerleştirme ve Eğitim Programı çerçevesinde ERASMUS Stajyerleri/Bursiyerleri): Türkiye’de eğitim gördükleri üniversiteden staj göreceklerine dair belge
  • Türkiye’de yüksek öğrenimine devam eden öğrencilere 2. sınıfın sonunda sunulan staj imkanı için: İş Bulma Biriminden, aracı olduğunu gösterir belgenin aslı.
   • Not: Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri, eğitim gördükleri bilim dalı ile yakından ilgili olan bir alanda İsveç’da 12 aylık bir süreye kadar staj yapabilirler.
 • Uluslararası bir değişim programı çerçevesinde yapılan stajlar için, aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı
 • Staj sözleşmesi (ERASMUS stajyerleri için:  tüm sayfaların imzalanmış olması gerekmektedir). Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, İsveç’teki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir.
 • Başvuru sahibinin güncel olarak Türkiye’de hangi işle meşgul olduğuna dair belgeler (öğrenci belgesi, iş sözleşmesi vs.) Bu belgeler İsveççe tercümeleriyle birlikte ibraz edilmelidir.
 • İsveç’te kalacağı süre boyunca geçimini ne şekilde sağlayacağına dair belgeler (örnek: Stajyerin burs aldığını, burs miktarını ve burs alacağı dönemi gösterir belge).

İsveç Erasmus Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Uzun Süreli Vize Talep Formu (İmzalamanız yeterli olacaktır).
 • Pasaport: İsveç Erasmus vize başvuru için 10 yıldan fazla olmayan pasaportlar yıpranmış olmamalı ve basım yapılabilecek en az iki boş sayfası olmalıdır.Son dönüşten sonra en az 3 ay geçerliliği bulunmaktadır.
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: İsveç Erasmus vize başvuru işlemlerinde kullanılması istenen fotoğraflar; 3 adet olmak üzere 3,5×4,5 cm ölçülerinde, başvuru sahibinin güncel halini gösteren eski olmayan maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 • Diploma (Kişinin mezun olması halinde).
 • Öğrenci Belgesi Veya Transkript (Kaşeli, imzalı ve güncel).
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanların vermesi gerekir, ebeveyn imzalı) Noter tasdikli Muvafakatname, mali belgelerinin aslı ve 2 fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Aslı Ve Fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Eğitim Programı Sertifikası.
 • Eğitim Programının Masraflarının Karşılanabileceğine Dair Teminatlar.
 • Konaklama Masrafları ve Eğitim Bursunu Belgeleyen Teminatlar.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30 bin € teminatlı, uluslararası geçerliliğe sahip.
 • Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu.
 • İkamet Müsadesi Başvuru Formu: Başvuruda hazırlamış olduğu belgeleri destekleyen başvuruyu yapan kişi tarafından imzalanmış iki adet ikamet müsadesi başvuru formu. Başvuruyu yapan kişi 18 yaşından küçük ise başvuru formunun imza bölümünü iki ebeveynin de imzalaması gerekmektedir.
 • İsveç’teki Üniversitenin Dilekçe Yazısı Aslı ve Fotokopisi: Gelen yazı alınacak olan eğitimin süresini ve hangi şehirde bulunduğunu belirtmesi gerekmektedir.
 • Türkiye’de ki Üniversiteden Alınan Yazı: Başvuruyu yapan kişinin Erasmus burslu olarak gidilecek İsveç Üniversitesinden eğitim alacağına dair belge.

İsveç Aile Birleşimi Bekleme Süresi 2023

İsveç aile birleşimi vizesi, İsveç’te yakınları yaşayan Türk vatandaşlarının başvuru yaparak ülkeye yerleşmesine izin veren vize türüdür. İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2023 yılında ortalama 3 ay sürmektedir. Bu nedenle seyahat planında 4 ay öncesinde aile birleşimi vizesine müracaat edebilirsiniz.

İsveç aile birleşimi vizesinin alınması için davetiye belgesi yeterli değildir. Vize için gereken tüm evrakların hazırlanması ve randevu tarihinde vize merkezine teslim edilmesi gerekir. Vize merkezi görevlileri, aile birleşimi vizesi verilmesi için sözlü mülakat yapar. İsveç aile birleşimi mülakat soruları İsveç kültürü, yasaları, tarihi hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı test etmek amacıyla yapılan basit sorulardır.

İsveç aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar: Aile birleşimi vizesi sonuçları, başvuru yapılması ardından 1-3 ay arasında sonuçlanır. Bu süre, konsolosluğun yoğun olması veya belgelerin daha detaylı inceleme gerektirmesi gibi durumlarda uzar.

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2021 yılı pandemi sebebi ile daha uzun sürmüştür. Aile birleşimi vizesi için konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde başvuru sonucunun açıklanması 3 aya kadar uzamaktadır. 2023 yılında ise kısıtlı işlemlerin kaldırılması ve vize merkezlerinin açılması, bekleme süresinin daha kısa olmasını sağlamıştır.

İsveç’te eşimin yanına taşınmak için bekleme süresi: İsveç’e evlilik amacıyla gidecek olan kişilerin başvuru yapabileceği aile birleşimi vizesinin açıklanma süresi 1-3 ay arasındadır.

İsveç aile birleşimi vizesi dışında ülkesine gelmek isteyen kişilere farklı vize türlerini alma olanağı da sunar. Eğitim almak isteyen Türk öğrenciler, İsveç Erasmus vizesi başvurusunda bulunarak ülkeye yerleşebilirler. Erasmus vizesi almak için öncelikle Türkiye ve İsveç arasında denklik sağlayan iki üniversiteden de onay belgeleri alınması gerekir. Bu belge ile birlikte sponsor belgeleri, gelir belgeleri, eğitim belgeleri ve diğer vize evrakları ile birlikte Erasmus vizesine başvuru yapılabilir.

Vize alarak İsveç’e yerleşecek olan yabancı uyruklular, ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. İsveç oturum izni bekleme süresi 7-10 iş günüdür. Bu süre sonrasında oturum izni verilen kişiye geçici süreli oturum kartı teslim edilir.

İsveç Evlilik Vizesi

İsveç evlilik vizesi, İsveç vatandaşı ile evlenen veya eşi İsveç’te yasal olarak ikamet eden eşlerin başvuru yapabileceği vize türüdür. Bu vizenin alınması için Türkiye İsveç konsolosluğuna müracaat ederek randevu tarihi belirlenmelidir. Randevu tarihinde evlilik belgeleri, pasaport, yabancı dil sertifikası gibi belgelerle birlikte konsoloslukta hazır olunmalıdır.

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2020 yılında konsolosluğun yoğun olmasından dolayı uzun sürmüştür. 2021 yılında ise konsoloslukların ve vize merkezlerinin kısıtlı olmadan faaliyet göstermesi bu sürenin kısalmasını sağlamıştır. 2021 yılında aile birleşimi vizesine müracaat eden kişilerin sonuçları ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanır.

İsveç vatandaşı ile evlenenlerin başvuru yapabileceği aile birleşimi vizesi için konsoloslukta sözlü mülakat yapılır. İsveç aile birleşimi mülakat soruları İsveç kültürü, İsveç tarihi, İsveç yasaları hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı test edecek basit sorulardır. Mülakattan olumlu sonuç alan ve belgeleri eksiksiz olan kişiler kolaylıkla İsveç vizesi alabilir.

İsveç aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar: İsveç aile birleşimi vizesi başvuru yapılması ardından 1-3 ay içerisinde sonuçlanır.

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2021 yılında en geç 3 ayı bulmaktadır. Vize başvurusu sonucunun, konsolosluğun yoğun olması durumunda geç tarihlerde açıklanacağını dikkate alarak vize başvurusu, seyahat planında 1 ay öncesinde yapılmalıdır.

İsveç’te ikamet eden ve İsveç vatandaşı ile evlenecek olan yabancı uyruklu kişilerin İsveç evlilik kanunu doğrultusunda işlemlerini yürütmesi gerekir. İsveç vatandaşı olmayan ancak İsveç’te ikamet eden yabancı uyruklular, ülkelerinin konsolosluğundan evlilik işlemlerini gerçekleştirebilir.

İsveç vatandaşı ile evlenmek İsveç’e yerleşme ve süresiz oturum izni alınmasının yollarından biridir. İsveç vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu kişiler, evlilik vizesi başvurusu yaparak ülkeye giriş yapabilir. İsveç’te oturum izni alınması ve yasal olarak 5 yıl ikamet edilmesi ardından vatandaşlık başvurusunda bulunmak mümkündür.

İsveç’te evlilik için gerekli belgeler: İsveç’te evlilik için pasaport fotokopisi, evlilik dilekçesi, fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancı dil sertifikası gibi belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler, İsveç konsolosluğuna teslim edilerek evlilik bildirimi yapılmalıdır.

İsveç İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç, nitelikli meslek sahibi olan ve ülkede iş bulan yabancı uyruklu kişilere vize verir. İşçi vizesi almak için İsveç’teki işverenden imzalı ve kaşeli izin belgesi alınmalıdır. İş davetiyesi, mesleki belgeler, finansal belgeler ile birlikte İsveç konsolosluğuna müracaat ederek çalışma vizesi alınabilir. İsveç işçi vizesi kaç günde çıkar: İsveç işçi vizesi başvurusu yapılması ardından 7 iş günü içerisinde sonuçlanır.

İsveç’e vize almak zor mu: İsveç işçi vizesi almak için belgelerin dikkatli bir şekilde ve tam olarak hazırlanması gerekir. İşçi vizesi alacak kişilerin, iş davetiyesi, yabancı dil sertifikası, mesleki belgeler gibi tüm evraklarını, başvuru tarihine kadar hazırlaması gerekir. Başvuru sürecinde dikkatli davranılması ve işçi vizesi alma şartlarının sağlanması halinde İsveç vizesi kolaylıkla alınabilir.

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2020 yılı için 1-3 arasında sonuçlanır. Aile birleşimi vizesi başvurusu yapan kişilerin konsolosluğun yoğun olduğu dönemleri hesaplayarak seyahat planında en az 1 ay öncesinde başvuru yapması gerekir.

İsveç vize ücreti 2020 yılında 65 Euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurusunda bulunan kişilerin vize evraklarını teslim etmesi ardından bu ücreti tam ve nakit şeklinde ödemesi zorunludur. Bununla birlikte vize merkezi başvuru ücreti de ödenmelidir.

İsveç vizesi kaç günde çıkar: İsveç vizesi başvuru sonuçlar 2-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurularının sonuçlanma süreleri, vize türlerine göre değişiklik gösterir.

İsveç vizesi ne kadar: İsveç vizesi için belirlenen ücret 65 Euro’dur. Bu ücret, İsveç standart vize ücretidir. Başvuru yapılan vize türlerine göre vize ücretleri değişiklik gösterir.

İsveç vize ücreti 2021 yılında da 65 Euro olarak ödenebilir. Vize ücreti, vize merkezine nakit olarak ödenmelidir.

İsveç vizesi nasıl alınır: İsveç vizesi almak için öncelikle İsveç konsolosluğunu aramanız veya web adresinden online randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde başvuru yaptığınız vize türü için gereken belgelerin tümünü vize merkezine teslim etmelisiniz. İsveç vize başvurusu yapan kişiler, vize başvuru formu çıktısı, vize talep dilekçesi, randevu belgesi gibi tüm evrakları teslim etmelidir.

İsveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

İsveç Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×