İsviçre Vize

İsviçre Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

İsviçre Oturma İzni Nedir?

İsviçre de hayat sürdürmek ve oraya yaşama kuralları kişinin uyruğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Fakat uyruğu ne olursa olsun İsviçre de 3 aydan fazla kalacak kişilerin İsviçre oturma izni için başvuru yapması gerekmektedir.

Aynı zamanda İsviçre ikamet izinlerinde AB, EFTA vatandaşı olan ve olmayan kişiler için farklı koşullar söz konusudur.

İsviçre Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – isvicre oturum

AB, EFTA Vatandaşı Olan ve Olmayan Kişiler İçin İsviçre Oturma İzni

 

İsviçre de ikamet etmek isteyen kişinin öncelikle uyruğu göz önünde bulundurulmaktadır.

İsviçre yıllık olarak AB üyesi olmayan ve EFTA vatandaşı olan kişiler için ikamet izni sınırlaması yapmıştır.

Yeni AB ülkeleri olan Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan haricinde AB ve EFTA vatandaşları için herhangi bir kısıtlama yoktur.

İsviçre’ ye AB ve EFTA vatandaşı olan veya olmayan kişiler taşınma süreci hakkında genel bilgiyi bu makale de öğrenebilir.

İsviçre Oturma İznine Nasıl Başvuru Yapılır?

 

İsviçre de 3 aydan fazla ikamet etmek istiyorsanız AB ve EFTA vatandaşı olup olmamanız durumunda İsviçre oturma izni başvuru yapmanız gerekmektedir.

İsviçre’ ye giriş yaptıktan 14 gün içerisinde oturma izni için başvuru yapmalısınız. Bunun için ilk önce yerel sakin bürosuna giderek kayıt olmalısınız. Ardından yaşamak istediğiniz kantona bağlı Göçmenlik bürosuna giderek oturma izni için başvuru yapmalısınız.

İsviçre, göçmenleri kabul etmesi yetkisini saklı tutarak 26 kantondan oluşan federal bir ülkedir.

İsviçre de bulunan 26 kantonda oturma izni verecek göçmenlik büroları ve çalışma izinleri veren kanton büroları hizmet vermektedir.

Yaşamak istediğiniz kanton için Göçmenlik bürosuna başvuru yapmalısınız. Bu kantonların birbirinden farklı gereksinimleri olabilir. İsviçre de oturma izni için başvuru yapacağınız ilk yer Göçmenlik bürosudur.

Her kantonda Göçmenlik bürosu adreslerine, web sayfalarına ve bilgilerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Oturma İzinleri Çeşitleri Nelerdir?

 

En yaygın İsviçre oturma izni çeşitleri şunlardır:

1. Kısa dönem ikamet izni L

L izini 1 yıl geçerliliğe sahiptir. Ayrıca maksimum 24 ay’ a kadar yenilenebilir. İsviçre de bir işte çalışmak için bu izin alınmalıdır. Ancak iş değişimi yapıldığında bu izini yeniden alamayabilirsiniz.

2. İlk ya da geçici ikamet izni B:

AB ve EFTA vatandaşları bu izinden 5 yıl faydalanabilir. Ancak AB üyesi olmayan EFTA vatandaşlarına bu izin 1 yıllık verilmektedir. Aynı zamanda bu izin yenilenebilir.

İsviçre de okumak ya da çalışmak istiyorsanız B izni almalısınız. Bu doğrultuda en az 1 yıllık geçerli iş sözleşmesi ya da İsviçre de eğitim kurumuna kayıtlı olmanız gerkemektedir.

Aynı zamanda İsviçre B izninin belirli bir işte çalışmanız ya da izin verilen kantonda ikamet etmeniz gibi zorunlu durumlar söz konusu olabilir.

3. Daimî ikamet izni C

İsviçre de aralıksız 10 yıl süresince yaşamış olan AB ve EFTA harici göçmenler C izni için başvuruda bulunabilir ve ülke de daimî ikamet edebilir.

AB ve EFTA vatandaşları Kanada ile ABD vatandaşları için C iznine başvuru yapmadan önce ülke de 5 yıl yaşamış olması gerekmektedir.

İsviçre C izni, dileğiniz kadar iş değişmenize, başka iş veren ile çalışmanıza ve İsviçre de istediğiniz yerde ikamet etmenize izin vermektedir.

4. Sınır ötesi gidip gelmek için G izni

Başka bir ülke de ikamet eden ve İsviçre de çalışan kişilere verilen izindir. İsviçre’ye bu izin ile giriş yapan kişiler günlük ya da haftalık işe gidip gelmektedir. İsviçre G izni alan kişilerin hafta da en az 1 kere kendi ülkelerine gitmesi gerekmektedir.

Bu izin yenilenebilir. Aynı zamanda iş sözleşmesi ile geçerliliği 5 yıldır.

5. İzin Ci

Ci izni sadece devletler arası kuruluşta çalışan kişi ile eşine elçilik çalışanları ve 25 yaşına kadar çocuklara verilen izindir.

İsviçre Ci izni olan kişilerin aile üyeleri İsviçre de çalışabilir.

6. Geçici olarak kabul edilen yabancılar için F izni

İsviçre F izni, kişinin ülkesine dönmesi ve İsviçre’den ayrılması emredilir. Ancak kişi ülkeden ayrılma emrine uymayıp ya da teknik sebepleri ihlal etmesi ile ülkeyi terk edemeyen yabancı uyruklu kişilere verilen izin türüdür.

Bu nedenle kişi 12 ay İsviçre de geçici olarak kalabilir. İkamet edilen kantona bağlı olarak 12 aylık süreç uzatılabilir.

Kanton Göçmenlik büroları F izni olan kişilere çalışma izni vererek istihdamı sağlayabilir.

7. Sığınmacılar için izin N

İsviçre’ ye sığınmacı olarak başvuru yapan yabancı uyruklu kişilere verilen izin türüdür.

Sığınmacı kişiler ülkede bulunan kişiler ile aynı haklara sahiptir. Aynı zamanda bazı durumlarda istihdamın sağlanması için çalışma izni verilebilir.

8. Korunmaya muhtaç insanlar için S izni

S iznine sahip olan kişiler İsviçre’ de geçici kalabilir. Fakat ülkeyi terk ederek yeniden İsviçre’ye dönmesine izin verilemez. Aynı zamanda ülkede ikamet hakları yoktur.

S izni sahibi olan kişiler İsviçre de iş değiştirmek istiyorsa öncesinde ön hazırlık izni almalıdır. Aynı zamanda yeni iş verene S izin belgesini göstermek zorundadır.

İsviçre Oturma İzni Yenilebilir Mi?

 

İsviçre oturma izninizi yenileme hakkına sahipsiniz. Ancak ikamet izninizin yenilenmesi ve yenilenmemesine yetkili kişiler karar vermektedir. Eğer yenilenmesi için izin verilir ise başvuru yapmanız gerekir.

Oturma izni yenilemek için başvuru yapmalısınız. Fakat öncesinde başvurunuzu ikamet ettiğiniz belediye’ ye göndermelisiniz. En erken alacağınız oturma izni 3 aylık olabilir. Ancak daha sonra isterseniz bu izni uzatabilirsiniz.

Oturma izni başvurusu yaparken yanınızda geçerli pasaport, seyahat belgesi ve izninizin dolduğunu gösteren belgenizin olması gerekmektedir.

İsviçre Oturma İznimi Yurt Dışında Kaybedersem Ne Yapmam Gerekir?

 

Yurt dışındayken oturma izninizi kaybederseniz ya da çaldırırsanız İsviçre dönüş vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Bu nedenle oturma izin belgenizi güvenilir şekilde taşımanızda fayda var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×