Hollanda Turist Vizesi

Hollanda Turist Vizesi Başvuru

Turistik amaçlı olarak yani gezmek ve tatil yapmak için Hollanda’ya gidilecekse Hollanda Turist vizesine sahip olunması gerekir. Bu vize türünde yapılacak Hollanda ziyaretinin tamamen turistik amaçlı olması şarttır. Eğer bir arkadaş ya da aile ferdi ziyaret edilecekse Hollanda ziyaretçi vizesi için başvuru yapılır.

Hollanda turist vizesi, altı aylık bir süre için verilir. Bu dönemde en çok 90 gün Hollanda ve diğer Shengen ülkelerinde kalınabilir.

Hollanda Turist Vizesi Başvuru Süreci

Hollanda turist vizesi başvurularında takip edilmesi gereken bir prosedür vardır.

Bu prosedürdeki aşamalar şunlardır:

Hollanda Turist Vizesi
Hollanda Turist Vizesi
 • Hollanda turist vizesine ihtiyaç olup olmadığının tespiti
 • Vize alındığından itibaren altı aylık süre içinde seyahat edilebileceğinden başvuru için doğru zaman seçimi yapılır
 • Başvurunun yapılacağı yetkili birimler hakkında bilgi alınması
 • Yetkili birimlerden randevu alınması
 • Başvuru için gerekli evrakların hazırlanması
 • Verilen randevuya katlım sağlanması
 • Vize başvuru ücretinin ve varsa ek ücretlerin ödenmesi

Hollanda Turist Vizesine İhtiyaç Olup Olmadığının Tespiti

Hollanda’nın yapmış olduğu uluslararası anlaşmalarla bazı ülkelerin vatandaşları turist vizesinden muaf tutulmuş olabilir.

Shengen Bölgesinde bulunan ülkelerin vatandaşları bu kapsamdadır. Ayrıca başka ülke vatandaşlarına da benzer haklar sağlanmış olabilir. Vatandaşı olunan ülkenin Hollanda ile benzer bir anlaşmasının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer yoksa turist vizesi almak gerekecektir.

Hollanda Başvuru İçin Doğru Zaman Seçimi

Turist vizesi alındıktan sonraki 6 ay içinde seyahatin gerçekleştirilmesi gerekir. Buna dikkat edilerek başvuru zamanı seçilir. Seyahat tarihinden en az üç hafta önce başvuru yapılmasında fayda bulunur.

Hollanda Başvurunun Yapılacağı Yetkili Birimlerin Öğrenilmesi

Hollanda turist vizesi almak isteyen kişilerin bulundukları ülkedeki Hollanda Büyükelçiliğine ya da Hollanda konsolosluklarına başvuru yapması gerekecektir. Eğer bu ülkede bu kuruluşlar yoksa Shengen Bölgesi Elçiliğine ya da konsolosluğuna başvuru yapılır.

Birden fazla Shengen Bölgesi ülkesine turist vizesi ile gitmek için yapılacak başvurularda başvuru yapılacak birimin seçimi hususunda şunlara dikkat edilmelidir:

Eğer Shengen Ülkelerinden birinde uzun süreli kalınacak, diğerlerinde kısa süreli kalınacaksa en uzun kalınacak ülkenin büyükelçilik ve konsolosluklarına başvuru yapılır. Farklı Shengen ülkelerine yapılacak gezide gidilecek her ülkede aynı süre ile kalınacaksa ilk uğrak noktası olan ülkenin büyükelçilik ya da konsolosluklarına başvuru yapılması gerekecektir.

Hollanda Yetkili Birimlerden Randevu Alınması

Hollanda turist vizesi alma prosedüründe atılacak adımlar içinde başvuru yapılan yetkili birimden randevu alınması da vardır. Başvuru yapan kişinin bulunduğu ülkedeki uygulamalara göre randevular yüz yüze ya da online olarak gerçekleştirilebilir.

Hollanda Başvuru İçin Gerekli Evrakların Hazırlanması

Hollanda turist vizesi almak için verilen randevuya gidilmeden önce gerekli tüm evrakların toplanarak bir dosyanın hazırlanması gerekir.

Bu dosyada yer alması gereken evraklar şunlardır:

 • Hollanda turist vizesi başvuruları için hazırlanmış formun doldurulup imzalanmış örneği
 • Shengen Ülkelerinin istediği türde iki adet yeni fotoğraf
 • Daha önce bu bölgeye giriş yapılmışsa vizelerin örnekleri
 • Pasaport ve kimlik
 • Eski pasaportlarda bu bölgeye giriş yapıldığına dair kayıt varsa ilgili sayfaların kopyası
 • Hollanda’da bulunulacak süre boyunca kalınacak yer ya da yerlerle ilgili belgeler (Otel rezervasyonu, kira sözleşmesi gibi belgeler olabilir)
 • Hollanda’da kalınacak süre boyunca kişisel masrafların karşılayacak maddi gücün olduğunu ispatlayacak son üç aylık banka ekstresi. Seyahat döneminde her gün için en az 34 Avro gelirin olduğu ispatlanmalıdır.
 • Hollanda seyahati boyunca sürecek sağlık sigortasının varlığını kanıtlayacak belgeler
 • Bulunulan ülke yetkili birimlerinden alınacak adli sicil kaydı belgesi. Bu belge ile bir sabıka kaydının ya da devam eden bir ceza soruşturması ya da ceza davasının olmadığı ispatlanacaktır. Kamu düzenine ve ulusal güvenliğe karşı risk oluşturan kişilerin başvuruları bu özelliklere göre değerlendirilecektir.
 • Hollanda gezisinden sonra kendi ülkesine dönüleceğini ispatlayacak belgeler sunulmalıdır. Bir kurumda eğitim alındığına dair belgeler, kira sözleşmesi, iş sözleşmesi gibi belgeler bu kapsamda kullanılabilir.
 • Hollanda’ya yapılacak seyahatin turistik gezi niteliğinde olduğunu ispatlayacak belgeler de dosyada bulunmalıdır. Turizm acenteleri aracılığıyla yapılmış rezervasyonlar, seyahat planı gibi belgeler olabilir.

Başvuran kişi çalışıyorsa işvereninden izin belgesi de sunmalıdır.

Hollanda’da bir sponsor ya da ev sahibi imkanlarıyla kalınacaksa bazı ek belgeler de hazırlanmış olmalıdır.

Bu belgeler şunlardır:

 • Ev sahibi tarafından imzalanacak özel konaklama formu gibi belgeler hazır edilmelidir. Bu belgeler ayrıca ilgili Hollanda Belediyesine de sunulmalıdır.
 • Evinde konaklanacak olan sponsorun giderleri karşılayacak gücünün olduğunu ispatlayacak en az bir yıllık iş sözleşmesi örneği
 • Yanında kalınacak ev sahibinin giderleri karşılayabilecek maddi gücünün olduğunu ispatlayacak son üç aylık maaş bordrosu
 • Turist vizesi başvurusu yapan kişi masraflarını kendi karşılayacaksa son üç aylık banka ekstresi ve son üç aylık maaş bordrolarını da sunmalıdır.
 • Gezinin bir kısmında sponsor olan ev sahibinin evi dışında bir yerde kalınacaksa bu dönemde kalınacak yerle ilgili belgeler,

Turist vizesine başvuran kişinin bulunduğu ülkede ekstra belgeler de isteniyor olabilir. Bu konuda iyi bir araştırma yapmak gerekecektir.

Hollanda Turistik vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Hollanda Randevuya Katılım Sağlama

Büyükelçilik ya da konsolosluklarda yapılan randevulara belge dosyası ile birlikte ve bizzat katılmak gerekir. Randevu günü gerekli görüşmeler yapılacaktır.

Hollanda Vize Başvuru Ücretlerinin Ödenmesi

Randevu günü ödenmesi gereken Hollanda vize ücreti bir kişi için 80 Avrodur.

Şu kişiler Hollanda vize başvuru ücreti ödemek zorunda değildir:

 • Altı yaşından küçük çocuklar.
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşlarının aile fertleri
 • Eğitim amacıyla Hollanda’ya giden öğrenciler ve eğitmenler
 • Akademik araştırmalar yapan akademisyenler
 • 25 yaş altındaki kişiler kazanç amacı gütmeyen bir etkinlik için Hollanda’ya gidiyorsa ücret ödemekten muaf tutulur.

Hollanda Turist Vizesi Süreci Ne Kadardır?

Bulunulan ülkedeki Büyükelçilik ve konsoloslukların iş yüküne bağlı olarak değişebilmekle birlikte 15-30 iş günü içinde işlemler tamamlanabilir.

Başvurunun kabulü halinde verilecek cevapta hangi tarihlerde vize çıkartılması gerektiği bildirilir. Red durumunda da bir cevap verilir ve bu cevapta itiraz hakkının olup olmadığı, varsa ne zaman ve nereye başvurulacağı bildirilir.

Hollanda Turist Vizesi Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×