Hollanda Havaalanı Transit Vizesi

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi Başvuru

Hollanda havaalanı transit vizesi bir kişinin Schengen dışında olan bir ülkeye ziyaret ederken Hollanda havaalanına gelişte uçak değiştirmesine imkan tanıyan bir vizedir. Bu vize ATV veya a-vize olarak da adlandırılan vizedir.

Bu vizeyle Hollanda’ya giriş izni edinilmiş olunmaz sadece uçak değiştirme için havaalanında bulunma imkanı tanır. Bu nedenle vize sahiplerinin indikleri havaalanından uçakları gelene kadar ayrılmamaları zorunluluğu vardır. Kişilerin yapacakları uçuşun Schengen ülkelerine yapılması durumunda havaalanı transit vizesi yerine Schengen vizesinin alınması gerekir.

Hollanda Havaalanı Transit Vizesini Kimler Almalıdır?

Hollanda havalimanında uçak değiştirmek için havaalanı transit vizesine (ATV) sahip olması gereken sayılı ülke vatandaşı vardır. Vize zorunluluğu bulunan ülkeler arasında şunlar bulunur; Sudan, Güney Sudan, Sri Lanka, Nepal, Etiyopya, Nijerya, Küba, Gine, Bangladeş, Afganistan, İran, Sierra Leone, Irak, Pakistan, Gana, Kongo, Suriye, Sri Lanka ve Somali’dir.

Havalimanı Transit Vizesinden Muafiyet Hakkı Olanlar Kimlerdir?

Hollanda transit alanı kullanmak zorunda olan bazı ülkelerin vatandaşlarına havalimanı transit vizesinden muafiyet hakkı verir.

Vize muafiyetinin kullanılabileceği durumlar şunlardır;

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi
Hollanda Havaalanı Transit Vizesi
 • Diplomatik pasaportun bulunması durumunda
 • ABD, Japonya ve Kanada vizesine sahip olunduğunda
 • İsviçre, AEA ve AB üyesi olan kişinin aile üyesi olunmasında
 • AEA, AB ve Schengen ülkesi oturma iznine veya vizesine sahip olunduğu durumlarda
 • ABD, Kanada, Japonya, San Marino ve Andora’ya sınırsız dönüş imkanı veren oturma izni bulunduğunda
 • Uçak mürettebatı olunması durumunda
 • ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) üyesi olunması durumunda

Bu durumlarda transit vizesi almanıza gerek kalmadan transit alanı kullanabilir ve uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda Havalimanı Transit Vizesini Almak İçin İstenilen Belgeler

Havalimanı transit vizesini reşit olan veya olmayan herkes alabilir. Ancak reşit olma veya olmama durumunda gerekli olan şartların taşınması gerekebilir. Vize başvurusu için istenilen belgeler kişilerin vize şartlarına uygun olup olmadığını kanıtlar. Bu nedenle başvuru esnasında teslim edilmesi istenen belgelerin tamamının konsolosluk ya da büyükelçiliklere teslim edilmesi gerekir.

Hollanda havalimanı transit vizesi için teslim edilmesi gereken belgeler arasında şunlar vardır;

Reşit olmayan kişilerin havalimanı transit vizesine başvurmaları durumunda ebeveyni tarafından hazırlanmış izin beyanının teslim edilmesi gerekir. Bazı ülkelerden yapılan başvurularda bu beyanın olmaması durumunda çocuğun vize alması mümkün olmamaktadır.

Hollanda  Transit Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Transit vizesi başvurularının şahsen yapılması gerekir. Bu başvurular Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliklerine yapılabilir. Başvurunun yapılması için transit vize için ihtiyaç duyulan belgelerin hazırlanmış olması gerekir.

Başvuru sahiplerinin yaşadığı ülkede Hollanda’ya ait büyükelçilik veya konsolosluk olmaması durumunda vize başvurusunun Schengen bölgesi ülkelerinden birisinin konsolosluk veya büyükelçiliğine gönderilmesi gerekir. Bu sayede vize başvuruları işleme alınabilir.

Hollanda Denizciler İçin Schengen Vizesi Nedir?

Hollanda’da alınabilecek vizeler arasında Denizci Schengen vizesi bulunur. Bu vize Seafarer Schengen vizesi olarak da anılan bir vizedir. Bu vize denizciler tarafından alınabilecek olan bir vizedir. Vizenin en önemli özelliği denizcilerin başka bir gemiye binecekleri durumda Hollanda limanlarına gemilerini bırakabilmelerini ve bu sayede de karada vakit geçirebilmelerini sağlamasıdır.

Gemilerini limanda bırakan denizciler binecekleri gemi gelene kadar en fazla 5 gün Hollanda’da konaklama fırsatı edinirler. Ancak denizcilerin bu imkanı değerlendirebilmesi için binecekleri geminin Schengen dışında kalan bir ülkeye gidecek olması gerekir.

Hollanda Denizci Vizesini Kimler Almalıdır?

Genelde denizcilerin alabileceği vize olarak bilinen Hollanda denizci vizesini Hollanda’ya girmek isteyen ülkelerin vatandaşlarının alması mümkündür. Schengen vizesini alabilecek ülke vatandaşları bu vizeyi de alarak ülkeye giriş yapabilirler. Bu vizenin diğer adı ise Mavi Halı Vizesi’dir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvurusunda İhtiyaç Duyulacak Belgeler

Hollanda denizci vizesinin sahibi olmak istiyorsanız Schengen vizesiyle benzerlik gösteren standart belgelere ve denizci vizesi için özel olarak talep edilen belgelere ihtiyaç duyarsınız.

Vize için ihtiyaç duyacağınız ek belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibine ait olan denizci kitabı
 • Denizci kitabında kullanılmış olan sayfaların fotokopisi ile kitaba yapıştırılmış olan pulların fotokopisi
 • Gemi çalışma sözleşmesi
 • Oturma izni (alınmışsa)
 • Navigasyon şirketi bilgileri
 • Teminat mektubu (Bu mektup resmi olmadır ve kişinin çalıştığı acentenin müdür tarafından hazırlanmalıdır. Mektupta defter numarası, tekne adı, denizcinin pozisyonu, kişisel bilgileri, seyahat amacı ve biniş limanı bilgileri bulunmalıdır.)

Bu belgeler Hollanda konsolosluğuna veya büyükelçiliğinde standart olan belgelerle birlikte teslim edilerek vizenin alınması sağlanır.

Hollanda Transit vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×