Hollanda Havaalanı Transit Vizesi

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi Başvuru

Hollanda havaalanı transit vizesi bir kişinin Schengen dışında olan bir ülkeye ziyaret ederken Hollanda havaalanına gelişte uçak değiştirmesine imkan tanıyan bir vizedir. Bu vize ATV veya a-vize olarak da adlandırılan vizedir.

Hollanda Vizesine İhtiyacım Var mı?

Bu vizeyle Hollanda’ya giriş izni edinilmiş olunmaz sadece uçak değiştirme için havaalanında bulunma imkanı tanır. Bu nedenle vize sahiplerinin indikleri havaalanından uçakları gelene kadar ayrılmamaları zorunluluğu vardır. Kişilerin yapacakları uçuşun Schengen ülkelerine yapılması durumunda havaalanı transit vizesi yerine Schengen vizesinin alınması gerekir.

Hollanda aktarmalı uçuşlarda vize gerekli mi?

Evet, Hollanda transit vizesi alınması gerekmektedir.

Transit uçuşlarda vize gerekli mi?

Ülke değişimi yapılırken her iki ülkeyi de kapsayan vize bulunmaktaysa, transit vize alınmasına gerek yoktur.

Transit vizesi nasıl alınır?

Transit vize almak isteyen kişiler konsolosluklara başvurarak bu işlemleri başlatmaktadır.

Hollanda Havaalanı Transit Vizesini Kimler Almalıdır?

Hollanda havalimanında uçak değiştirmek için havaalanı transit vizesine (ATV) sahip olması gereken sayılı ülke vatandaşı vardır. Vize zorunluluğu bulunan ülkeler arasında şunlar bulunur; Sudan, Güney Sudan, Sri Lanka, Nepal, Etiyopya, Nijerya, Küba, Gine, Bangladeş, Afganistan, İran, Sierra Leone, Irak, Pakistan, Gana, Kongo, Suriye, Sri Lanka ve Somali’dir.

Havalimanı Transit Vizesinden Muafiyet Hakkı Olanlar Kimlerdir?

Hollanda transit alanı kullanmak zorunda olan bazı ülkelerin vatandaşlarına havalimanı transit vizesinden muafiyet hakkı verir.

Vize muafiyetinin kullanılabileceği durumlar şunlardır;

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi
Hollanda Havaalanı Transit Vizesi
 • Diplomatik pasaportun bulunması durumunda
 • ABD, Japonya ve Kanada vizesine sahip olunduğunda
 • İsviçre, AEA ve AB üyesi olan kişinin aile üyesi olunmasında
 • AEA, AB ve Schengen ülkesi oturma iznine veya vizesine sahip olunduğu durumlarda
 • ABD, Kanada, Japonya, San Marino ve Andora’ya sınırsız dönüş imkanı veren oturma izni bulunduğunda
 • Uçak mürettebatı olunması durumunda
 • ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) üyesi olunması durumunda

Bu durumlarda transit vizesi almanıza gerek kalmadan transit alanı kullanabilir ve uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda Havalimanı Transit Vizesini Almak İçin İstenilen Belgeler

Havalimanı transit vizesini reşit olan veya olmayan herkes alabilir. Ancak reşit olma veya olmama durumunda gerekli olan şartların taşınması gerekebilir. Vize başvurusu için istenilen belgeler kişilerin vize şartlarına uygun olup olmadığını kanıtlar. Bu nedenle başvuru esnasında teslim edilmesi istenen belgelerin tamamının konsolosluk ya da büyükelçiliklere teslim edilmesi gerekir.

Hollanda havalimanı transit vizesi için teslim edilmesi gereken belgeler arasında şunlar vardır;

 • Uçak rezervasyonları
 • Seyahat kanıtı (Hollanda’da bekleme sonrası geçilecek ülkeye ait bilgiler, vize ve pasaport bilgileri)
 • Hollanda vizeleri için standart belgeler

Reşit olmayan kişilerin havalimanı transit vizesine başvurmaları durumunda ebeveyni tarafından hazırlanmış izin beyanının teslim edilmesi gerekir. Bazı ülkelerden yapılan başvurularda bu beyanın olmaması durumunda çocuğun vize alması mümkün olmamaktadır.

Hollanda  Transit Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Transit vizesi başvurularının şahsen yapılması gerekir. Bu başvurular Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliklerine yapılabilir. Başvurunun yapılması için transit vize için ihtiyaç duyulan belgelerin hazırlanmış olması gerekir.

Başvuru sahiplerinin yaşadığı ülkede Hollanda’ya ait büyükelçilik veya konsolosluk olmaması durumunda vize başvurusunun Schengen bölgesi ülkelerinden birisinin konsolosluk veya büyükelçiliğine gönderilmesi gerekir. Bu sayede vize başvuruları işleme alınabilir.

Hollanda Denizciler İçin Schengen Vizesi Nedir?

Hollanda’da alınabilecek vizeler arasında Denizci Schengen vizesi bulunur. Bu vize Seafarer Schengen vizesi olarak da anılan bir vizedir. Bu vize denizciler tarafından alınabilecek olan bir vizedir. Vizenin en önemli özelliği denizcilerin başka bir gemiye binecekleri durumda Hollanda limanlarına gemilerini bırakabilmelerini ve bu sayede de karada vakit geçirebilmelerini sağlamasıdır.

Gemilerini limanda bırakan denizciler binecekleri gemi gelene kadar en fazla 5 gün Hollanda’da konaklama fırsatı edinirler. Ancak denizcilerin bu imkanı değerlendirebilmesi için binecekleri geminin Schengen dışında kalan bir ülkeye gidecek olması gerekir.

Hollanda Denizci Vizesini Kimler Almalıdır?

Genelde denizcilerin alabileceği vize olarak bilinen Hollanda denizci vizesini Hollanda’ya girmek isteyen ülkelerin vatandaşlarının alması mümkündür. Schengen vizesini alabilecek ülke vatandaşları bu vizeyi de alarak ülkeye giriş yapabilirler. Bu vizenin diğer adı ise Mavi Halı Vizesi’dir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvurusunda İhtiyaç Duyulacak Belgeler

Hollanda denizci vizesinin sahibi olmak istiyorsanız Schengen vizesiyle benzerlik gösteren standart belgelere ve denizci vizesi için özel olarak talep edilen belgelere ihtiyaç duyarsınız.

Vize için ihtiyaç duyacağınız ek belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibine ait olan denizci kitabı
 • Denizci kitabında kullanılmış olan sayfaların fotokopisi ile kitaba yapıştırılmış olan pulların fotokopisi
 • Gemi çalışma sözleşmesi
 • Oturma izni (alınmışsa)
 • Navigasyon şirketi bilgileri
 • Teminat mektubu (Bu mektup resmi olmadır ve kişinin çalıştığı acentenin müdür tarafından hazırlanmalıdır. Mektupta defter numarası, tekne adı, denizcinin pozisyonu, kişisel bilgileri, seyahat amacı ve biniş limanı bilgileri bulunmalıdır.)

Bu belgeler Hollanda konsolosluğuna veya büyükelçiliğinde standart olan belgelerle birlikte teslim edilerek vizenin alınması sağlanır.

Hollanda Transit vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Hollanda Transit Vize

Hollanda, seyahat edilecek ülkelere geçiş için Hollanda’dan geçecek olan yabancı uyruklu kişilerden vize talep eder. Hollanda transit vize olarak adlandırılan vizenin başvurusu, Hollanda konsolosluğuna yapılmaktadır. Transit vize, ülkede seyahat edilmesine izin veren bir vize türü değildir.

Hollanda transit vizesi, A tipi vize kategorisinde yer alır. Türk vatandaşları için Hollanda transit vize muafiyeti uygulanmaktadır. Türk vatandaşlarının Hollanda’dan farklı bir ülkeye geçiş yapması için vize başvurusu yapması gerekmemektedir.

Hollanda transit vize istiyor mu 2021: Hollanda ülkesinden farklı bir ülkeye geçiş yapmak için gelen kişilerin vize almasını zorunlu tutmuştur. Hollanda transit vize başvurusu 2021 yılı için istenen evraklar ve şartlara göre alınmalıdır. Bu vize, Hollanda’da konaklanmasına ve diğer Schengen ülkelerine seyahat edilmesine izin veren bir vize türü değildir.

Transit vize nedir: Transit vize, ülkeler arası seyahat ederken farklı ülkelerden geçecek olan, havaalanında bir süre beklemesi gereken kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkelerin bir kısmı bu vizeyi zorunlu tutarken bir kısmı için alınması zorunlu değildir. Hollanda, transit vize talep eden ülkeler arasında yer alır. Hollanda’dan farklı bir ülkeye geçiş yapacak olan yabancı uyruklu kişiler, Hollanda konsolosluğuna müracaat ederek transit vize başvurusunda bulunmalıdır.

Ülkeler arası seyahat eden kişiler, Hollanda’dan geçecekse transit vize almalıdır. Hollanda transit vize başvurusu için Hollanda konsolosluğu ile iletişime geçmeniz ve randevu almanız gerekir. Transit vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklar: Pasaport, gidilecek ülkenin vizesi, vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, Muvafakatname, seyahat sağlık sigortası, uçak bileti, önceki pasaport fotokopileridir. Başvuru yapacak kişilerin gerekli evrakların tümünü randevu tarihinde vize merkezine teslim etmesi ve vize ücretini ödemesi zorunludur.

Hollanda transit vize başvurusu nasıl yapılır: Hollanda transit vize başvurusu yapılması için Hollanda konsolosluğu web adresinde yayınlanan vize başvuru formunun doldurulması ve çıktısının alınması gerekir. Bu belge ile birlikte uçak bileti, pasaport gibi gerekli diğer evraklar, randevu tarihinde vize merkezine teslim edilmelidir. Hollanda transit vizesi, ülkede konaklama ve seyahat etme olanağı tanımadığı için konaklayacak olan kişiler, turist vizesi alabilir.

Hollanda Havaalanı Transit Vizesi Video;

Hollanda Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×