Hollanda Öğrenci Vizesi

Hollanda Öğrenci Vizesi Başvuru

Eğitim için Hollanda’yı tercih edebilirsiniz. Bunun için Hollanda’da eğitim kurumlarından hedefinizdeki eğitimi veren bir kurumu seçebilirsiniz. Seçiminize göre kurumda eğitim almak için başvuruda bulunmanız gerekir. Yaptığınız başvuru sonrasında uygun olduğunuz görüldüğünde okula kabul edilirsiniz.

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi

Ancak ülke vatandaşı değilseniz ve farklı bir ülkede yaşıyorsanız eğitim alma amacıyla gidebilmeniz için Hollanda öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Bunun için vize başvurusu yapabilir ve eğitiminiz başlamadan Hollanda’ya gidebilirsiniz. Ayrıca vatandaşı olduğunuz ülkeye bağlı olarak vize gereksinimi duymadan da eğitim için ülkeye gitmeniz mümkündür.

Hollanda Öğrenci vizesi nasıl alınır?

Öğrenci vizesi alacak olan kişilerin konsoloslukların belirlediği şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Hollanda Öğrenci Vizesi bankada ne kadar para olmalı?

Kişilerin hesaplarında en az 3000 TL olması gerekmektedir.

Hollanda vizesi almak zor mu?

Hollanda’ya gidecek olan kişilerin belirlenen koşulları yerine getirmesi dahilinde vize alması zor olmayacaktır.

Hollanda Öğrenci Vizesini Alması Gerekenler ve Gerekmeyenler

Hollanda’da bir eğitim kurumuna kabul edildiyseniz vizeyle veya vizesiz olarak eğitim almaya gidebilirsiniz. AB, İsviçre veya AEA vatandaşlığınız varsa vizeye gerek kalmadan eğitim için gidebilirsiniz. Aynı şekilde bu kategoriye giren kişilerin aile üyesiyseniz de eğitim için Hollanda’ya gitmeniz mümkündür. Ancak bu iki kategoriye girmiyorsanız kabul edildiğiniz okulda eğitim alabilmeniz için Hollanda öğrenci vizesini almanız lazımdır.

Hollanda Öğrenci Vizesinin Çeşitleri

Hollanda öğrenci vizeleri üç çeşide ayrılırlar. Bu vizeler kısa süreli, uzun süreli ve mesleki kurslar için alınabilecek vizelerdir.

Üç farklı çeşitte bulunan öğrenci vizelerinin özellikleri şunlardır;

Hollanda Öğrenci Vizesi
Hollanda Öğrenci Vizesi
 • Uzun süreli öğrenci vizeleri: Bu vize öğrencilerin 5 yıla kadar ülkede kalarak eğitim almasına imkan tanır. Bu vize aynı zamanda öğrenci oturma izni olarak da adlandırılır.
 • Kısa süreli öğrenci vizeleri: Hollanda’da üç aydan daha az sürecek eğitim ve kursa kabul edilenlerin alabileceği vizedir. Bu süre bitiminde öğrencilerin ülkeden ayrılmaları gerekir.
 • Mesleki ve ortaöğretim kursları öğrenci vizesi: Bu vize ailesi Hollanda’da olan ve Hollandaca bilen kişilerin mesleki ve ortaöğretim kurslarına katılım için alabilecekleri vizedir. Bu vize yaygın olarak Güney Afrika ve Endonezya öğrencilerine verilir.

Kabul edildiğiniz eğitim türü ve süresine bağlı olarak bu vizelerden birisine başvuru yapabilir ve başvurunuzun kabul edilmesi durumunda Hollanda’ya gidebilirsiniz.

Hollanda Öğrenci Vizesi Başvuruları

Hollanda öğrenci vizesine öğrencinin kabul edildiği eğitim kurumunun yetkilileri başvurabilirler. Öğrenci vizesini alacak olan kişilerin ayrıca ülkede bulunabilmeleri için geçici oturma iznine sahip olmaları gerekir. Eğitimin uzun süreli olması durumunda ise oturma iznine ihtiyaç vardır. Böylelikle öğrenciler eğitim bitene kadar sorun yaşamadan ülkede yaşama şansı elde ederler.

Oturma izninin alınması gerektiği durumlarda vize başvurusuna ek olarak oturma izninin de eğitim kurumu (sponsor) tarafından alınması gerekir.

Öğrenci Vizesi Başvurusu Yapacakların Hazırlaması Gereken Standart Belgeler

Hollanda’da bir eğitim kurumunun düzenlediği kursa kabul edildiğinde vize başvurunuzun gerçekleşmesi için hazırlamanız gereken belgeler kurum tarafından size bildirilir. Sizlerde size gönderilen listeye göre belgelerinizi hazırlarsınız.

Öğrenci vizesini alabilmeniz için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Pasaport
 • Transkript
 • Eğitim kurumuna kabul edildiğinizi belirten mektup
 • Çalışma planı
 • Seyahat sigortası
 • Vize başvuru ücreti makbuzu
 • Gelir kanıtı (aylık 870 Euro)
 • Tüberküloz testi (Hollanda’ya geldiğinizde alabilirsiniz ancak ülkeye giriş itibariyle 3 ay süreniz vardır. Aksi takdirde vizenizi kaybedebilirsiniz.)
 • Kurs ve eğitim kayıt belgesi
 • Kayıtlı olduğunuz kursun tam gün (gündüz) kursu olması şartı vardır.

Bu belgelerin hem orijinal hallerini hem de kopyalarını yanınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca teslim edeceğiniz resmi belgelerin tamamının resmi makamlar tarafından imzalanmış veya onaylanmış olması gerekir. Bunun dışında hazırladığınız belgelerin Hollandaca, Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerinden birinde hazırlanmış olması gerekir. Bu dillerde değilse resmi tercümanın tercüme etmesi gerekir.

Hollanda Öğrenci vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/hollanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Hollanda Öğrenci Vizesiyle Hollanda’da Ne Kadar Kalınabilir?

Hollanda öğrenci vizesiyle Hollanda’da kalma süreniz alacağınız eğitimin süresine bağlıdır. Uzun süreli öğrenci vizesine sahipseniz 5 yıla kadar ülkede kalabilir ve eğitim görebilirsiniz. Uzun süreli olarak ülkede kalmanızı sağlayacak eğitim alıyorsanız kalmaya devam etmek için ders kredilerinizi %50 oranında artırmanız gerekir. Düşüş yaşamanız durumunda vizenizi kaybedebilirsiniz.

Hollanda Öğrenci Vizesi Sahiplerinin Hollanda’da Çalışması Mümkün Mü?

Hollanda öğrenci vizesine sahip olan kişilerin Hollanda’da çalışabilmeleri mümkündür. Ancak çalışmaları kısıtlamalar dahilinde mümkündür.

Hollanda’da öğrenci olarak bulunacaksanız eğer yararlanabileceğiniz çalışma imkanları ve çalışma detayları şunlardır;

 • Öğrenci olarak ülkede bulunuyorsanız hafta maksimum 16 saat çalışabilirsiniz.
 • Tam zamanlı çalışma hakkınızda vardır. Ancak bunu sadece yaz aylarında (Ağustos, Temmuz ve Haziran) yapabilirsiniz. Bu çalışma mevsimlik işçi olarak adlandırılan çalışma türüdür.
 • Ülkede çalışabilmek için çalışma izni almanız gerekir. Bu izni size iş verecek olan kişi veya kurumlar alabilir.
 • Aldığınız kursun gerekliliği olarak staj yapacaksanız çalışma izni gerekli değildir. Ancak bu durumda da çalışacağınız yerin kurs aldığınız kurumla sözleşmesinin olması gerekir.
 • Hollanda’da öğrenci olarak çalıştığınız dönemde ücret alacaksanız eğer vatandaş hesap numarası sahibi olmanız gerekir. Bu numarayı belediyeye kayıt olarak alabilirsiniz. Bu numara Burger servis numarası olarak adlandırılır.

Bu şartlara uygun olarak çalışmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken çalıştığınız durumda gelir vergisi ödeme zorunluluğuna tabi olacağınızdır. Çalışarak gelir elde ettiğiniz için bir vergi ödemeniz gerekir. Bu durumlarda kurstan alacağınız bursta gelir olarak görülebilir.

Hollanda Öğrenci Vizesi Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×