Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi Başvuru

Hollanda, tatilde çalışma vizesi ile gençlerin maksimum bir yıla kadar Hollanda’da yaşamasına ve çalışmasına izin verir.

Ancak Hollanda çalışma tatil vizesi için gerekli birtakım şartları vardır ve Hollanda tatil vizesine sadece belirli ülkelerin vatandaşları başvurabilir.

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesine Kimler Başvurabilir?

Hollanda, çalışma tatil vizesini sadece Arjantin, Avustralya, Kanada, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin vatandaşlarına vermektedir.

Çalışma tatil vizesi alabilmek için söz konusu ülkelerin vatandaşlarının 18 ile 30 yaş aralığında olması şarttır. Yukarıdaki ülkelerden gelen kişiler Çalışma Tatil Programı (WHP) veya Tatilde Çalışma Programı (WHS) aracılığıyla Hollanda’da yaşamak ve çalışmak için başvurabilir.

WHP ve WHS söz konusu ülkelerle Hollanda arasında geçerli olan kültürel değişim programıdır. Gençler kültürel değişim programı ile Hollanda’da yaşayabilir ve çalışabilir. Bu sayede Hollanda’nın kültürünü yakından tanıma imkânı edinebilir.

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Hollanda tatilde çalışma vizesine başvurabilmek için her şeyden önce Avustralya, Kanada, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Güney Kore vatandaşı olmalısınız.

Söz konusu ülkelerin vatandaşı iseniz oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Oturma izni başvuruları için geçerli olan birtakım şartlar mevcuttur, türe bağlı olarak farklı koşullarda mevcuttur.

WHP ve WHS kapsamında Hollanda’da tatilde çalışma vizesi için gerekli şartları şöyledir;

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi
Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi
  • 18 ile 30 yaş aralığında olmalısınız
  • Hollanda’da maksimum 1 yıl yaşayabilirsiniz.
  • Dönüş biletinizin olması şarttır, dönüş biletiniz yok ise 1 yıl sonunda dönüş için gerekli paranızın bulunduğu banka hesap özetleriniz ile kanıtlamalısınız.
  • Aracı kurum veya değişim kuruluşuyla sözleşmeye uymamanız halinde para cezası gerektiren bir sözleşme imzalayamazsınız.
  • Hollanda’da bulunan herhangi bir aracı kurum veya değişim kuruluşuna depozito ödeyemezsiniz.
Hollanda’da tatilde çalışma vizesi için Hong Kong ve Yeni Zelanda’nın kontenjanı bulunmaktadır, Hong Kong ve Güney Kore vatandaşları için belirlenen kontenjan en fazla bin kişi ile sınırlandırılmıştır. Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda ülkelerinin vatandaşları için herhangi bir kontenjan söz konusu değildir.

Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda Vatandaşları Hollanda’da Tatilde Çalışma Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda ülkelerinin vatandaşları için söz konusu vizeye başvurabilecekleri iki yol mevcuttur.

IND Yoluyla Başvuru:

Giriş vizesine ihtiyacınız olmadığı için IND yoluyla söz konusu vizeye başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formu IND’nin web sitesinde mevcuttur. Başvuru formunda belirtilen diğer evraklar tamamlandıktan sonra başvuru gönderilebilir. Başvuru gönderildikten sonra IND, ücretlerin nasıl ödeneceğini anlatan bir mektup yollayacaktır. Aynı zamanda karar aşamasının ne kadar süreceğini belirten bir onay mektubu da gönderecektir. Başvuru yapıldıktan sonra biyometrik bilgilerin sağlanabilmesi için IND ile randevu almanız gerekecektir.

İkamet Ettiğiniz Ülkeden Başvuru:

IND yolu ile başvuruya nazaran bu durum daha uzun bir prosedür gerektirir. Başvuruyu ikamet ettiğiniz ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliğine göndermelisiniz.

Hong Kong Vatandaşları Hollanda’da Tatilde Çalışma Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Hong Kong’ da bulunan Hollanda Başkonsolosluğundan çevrim içi randevu alındıktan sonra şahsen başvuru gerçekleştirmelisiniz.

Aynı zamanda geçici ikamet izni (MVY) ve oturma iznine de başvurmalısınız.

Başkonsolosluk başvurunuzu IND’ye iletecektir, başvuru onaylandıktan sonra ise Başkonsolosluk MTV vizesinin onaylandığını duyurmak için sizinle iletişime geçecektir.

Son aşamada Hollanda’ya gitmeniz ve IND’nin ofisini ziyaret etmeniz gerekecektir. IND ofisi, size çalışma tatil vizesi ve oturma iznini verecek olan kurumdur.

Güney Kore Vatandaşları Hollanda’da Tatilde Çalışma Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Güney Kore vatandaşlarının Hollanda’da tatilde çalışma vizesi için Hollanda’da bulunan IND’ye başvurmaları gereklidir.

Ancak IND’ye başvurmadan önce Seul’de bulunan Hollanda Büyükelçiliğine ön kayıt yaptırılmalıdır.

Hollanda Büyükelçiliğine Ön Kayıt:

Ön kayıt yaptırmak için elçilikteki görevli kişiye adınızı, doğum tarihinizi ve pasaport numaranızı belirtilen bir mail göndermelisiniz. Ancak Güney Kore vatandaşları için belirlenen bir kontenjan olduğundan mail yoluyla yapılan başvurular sadece boş pozisyon olduğunda yayınlanacaktır.

Ön başvuru sonrasında yetkili kişi, seri numarasıyla birlikte ön kayıt kanıtını size gönderecektir.

Kayıt Kanıtı Alındıktan Sonra:

Kayıt kanıtı size ulaştıktan sonra 90 gün içerisinde oturma iznine başvurulmalıdır. Oturma iznine başvurabilmek için Hollanda’ya seyahat etmeli ve IND ofisine gerekli diğer belgelerle beraber, size gönderilen kayıt kanıtını sunmalısınız.

IND ofisine başvurduğunuzda yanınızda doğum belgesi ve aile ilişkilerini belirten diğer belgeler bulunmalıdır. Aynı zamanda söz konusu belgeler İngilizce diline çevrilmeli ve bir noter tarafından onaylatılmalıdır. Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan bir apostil damgasının da yanınızda bulunması gereklidir.

Arjantin Vatandaşları Hollanda’da Tatilde Çalışma Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Arjantin vatandaşlarının çalışma tatili vizesi için gerekli oturma iznine başvurmadan önce MVV’ye ihtiyacı vardır. MVV için ise Buenos Aires’te bulunan Hollanda Büyükelçiliğine başvurulmalıdır. Başvurunun ardından Hollanda Büyükelçiliği, başvuruyu IND’ye gönderecektir. Aynı şekilde size de ücretlerin nasıl ödeneceğini belirten bir mektup gönderilecektir. Aynı zamanda Büyükelçilik sizi başvuru süreci ve aşamaları hakkında da bilgilendirecektir. Başvuru süreci ve başvurunun onay süreci ise ortalama 3 ay sürmektedir, ancak bu durumun farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi ile Nasıl Çalışabilirim veya Çalışabilir miyim?

WHP ve WHS programı kapsamında Hollanda’ya gelindiği için asıl amaç Hollanda kültürünü tanımak ve öğrenmektir. Bu sebeple düzenli çalışamaz ve tam zamanlı çalışma kurslarını, seminerlerini vb. etkinliklere katılamazsınız.

Tam zamanlı çalışmak için Hollanda Çalışma Vizesine veya Hollanda Öğrenci Vizesine başvurulmalıdır.

Hollanda, Çalışma Tatili Vizesi almak isteyen kişilerin kısa bir eğitim veya kursu takip etmesine izin verdiği gibi çalışmasına da izin vermektedir. Ancak bu durum kısa süreli geçiminizi sağlamak için tesadüfü bir iş kabul edildiğinden iş konusundaki sınırlamalar hala geçerlidir.

Tatilde çalışma vizesi ile Hollanda’ya gelen katılımcılar için belirlenen iş sınırlandırmaları mevcuttur. Bu kapsamda söz konusu durum ile Hollanda’ya gelen katılımcılar bir işveren için art arda en fazla 12 hafta çalışabilir. Art arda çalışma süresi 12 hafta ile kısıtlandığından kişinin söz konusu süre dolduğunda yeni bir iş bulması gerekmektedir.

Art arda 12 hafta ile kısıtlanan bu durumda işverenin katılımcının daha fazla çalışabilmesi için çalışma saatlerini uzatmasına da izin verilmemektedir. Bu sebeple katılımcıların art arda 12 haftalık çalışma süresi dolduğunda yeni bir iş bulması kesinlikle gereklidir.

Hollanda Tatilde Çalışma Vizesi Video;

Hollanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×