Çek Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Çek Vatandaşlık Oturum Başvurusu 2021

Çek Cumhuriyetin’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları (yabancı uyruklu) için çeşitli yasalar bulunmaktadır. Çek Cumhuriyetine sebeple geldiği, yaşadığı süre, oturma izni nitelikleri yabancı ülke vatandaşlarının geçiş süreci ve işlemlerinde belirleyici olmaktadır.

Çek Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Bu düzenleme ile Vatandaşlık almak isteyen kişi Çek Cumhuriyetin’de en az 5 yıl yasal ikamet etmelidir ve “oturum izni”, “yerleşim izni” ne sahip olması gerekmektedir.

Yabancılar yasasının vatandaşlık hükümlerine göre bu şartları yerine getiren kişiler Çek Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçmeye hak kazanırlar.

Çekya vatandaşlık nasıl alınır?

Çekya vatandaşlık işlemleri ile ilgili detaylı bilgi ülkenin Konsolosluğu ile iletişime geçtiğiniz takdirde öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti çalışma izni nasıl alınır?

Çek Cumhuriyeti’ne iş amaçlı gidecek olan vatandaşlar başvuru formunda çalışma izni olduğunu belirterek vize alabilir.

Çekya ya nasıl gidilir?

Çekya’ya gidebilmek için çekya Konsolosluğu çekya Büyükelçiliği ya da görevli acentalarla iletişime girilmelidir.

Çek Cumhuriyeti  Vatandaşlık Hakkına Sahip Olmak İçin Aranan Diğer Özellikler

 • Çek Cumhuriyeti Anayasasına düzene bağlılık belgesini imzalamak ve anayasaya uygun davranmak.
 • Yeterli seviyede Çekçe biliyor olmak.
 • Çek Cumhuriyetinde yasal olmak şartıyla en az 5 yıl yaşamış olmak.
 • Çek Cumhuriyeti’nin yasal ve toplum düzeni hakkında temel bilgilere sahip olmak.
 • Geçimini sosyal yardım yada işsizlik yardımıyla değil kendi geliri ile sağlıyor olmak.
 • Siyasi olarak iltica edenlerin başvurularının kabul edilenleri için 5 yıllık oturum.
 • Çek Cumhuriyeti çıkarlarını destekleyen durumlar için yaşayanlar için en az 3 yıllık oturum.
 • Çek Cumhuriyetinde temelli olarak yerleşmiş olmak , reşit olmak, ve kişinin haklarında herhangi bir kısıtlama olmaması.

Bu kriterlere uygun olan kişiler, başvuru yaptıkları takdirde Çek Cumhuriyeti  vatandaşlığına geçmeye hak kazanırlar.

Çek Cumhuriyeti Vatandaşlığı Başvuru Belgeleri

 • Dilekçe: Çek Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçiş yapmak isteyen kişi, bulunduğu bölgenin Vatandaşlık dairesine başvuru dilekçesi vermek zorundadır. Dilekçeyi şahsen doldurmalıdır. 16 yaşını geçmiş her aile bireyi kendi dilekçesini şahsen vermelidir. 16 yaşından küçük ise anne-baba tarafından doldurulmalıdır. Başvuruda bulunan kişi dil yeterliliğini beyan etmelidir.
 • Dilekçeye Ek Belgeler;
  • Doğum belgesi,
  • Kazanç Belgeleri: Son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap özeti.
  • Almış olduğu sosyal yardımları kanıtlar belge.
  • Pasaportu ile birlikte pasaportta işlem yapılan sayfaların fotokopisi.
  • Uluslararası evlenme cüzdanı ile cüzdan içinde işlenmiş sayfaların fotokopisi.
  • Boşanma meydana gelen durumlarda kanıtlar mahkeme belgesi ve fotokopisi.
  • Çekçe dil yeterlilik sertifikası ve fotokopisi.
  • Çocuklara ait öğrenim diploma belge ve fotokopisi
Çek Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Çek Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Dil Yeterliliğini Kanıtlama Sınavı: Vatandaşlık Dairesindeki yetkili memur başvuruda bulunan kişi ile dilekçede bulunan konular ile ilgili söyleşi yapar.

Bu sınavın ilk bölümünü kapsamaktadır.İkinci bölümde kişi Çekya gazete makalelerinden bir bölümünü okur ve anlatır.

Bu sınavda dil yeterliliği bulunmadığı anlaşılan kişinin talep dilekçesi geri alınır ve dil yeterlilik kursuna gitmesi gerekir.

Çekçe dili yeterli olduğu kabul edilirse Vatandaşlık dairesi diğer işlemlere geçiş yapar. İşlemler genel olarak 10/15 hafta sürmekte ve kişiye Vatandaşlığa alınacağına dair “Teminat Belgesi” verilir.

Belgenin süresi 2 yıldır. Türk vatandaşlığından çıkış mümkün olmadığı, çıkmanın büyük maddi zarar vereceği ya da önemli sağlık sorunları ile Türk vatandaşlığından çıkış takibi yapılamayan durumlarda ispat edilirse istisnai durumlar için kabul gören çifte vatandaşlık verilmesi kabul edilir.

Teminat Belgesi alan Türk Vatandaşı vatandaşlığından çıkış belgesini alabiliyorsa belgeyi Çekçe tercümesi ile birlikte Çek Cumhuriyeti Vatandaşlık Dairesine vermesi gerekmektedir.

Bu süre zarfında başvuru yapan kişinin 6-8 hafta içinde durumunda bir değişiklik olup olmadığı araştırılır ve süreç tamamlanıp Çekya  Vatandaşlığına geçişi onaylanır.

Çek Cumhuriyeti Kimliği ve pasaport çıkarmanız için Çek Cumhuriyeti Vatandaşlık belgesi almanız şarttır.

Çekya Oturum ve Vatandaşlık vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/cekya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çek – Oturum Vizesi

Çek Cumhuriyetinde oturum ve Çek Vatandaşı olmak için öncelikle 5 yıl süre ile ikamet etme zorunluluğunuz vardır.

Çekçe dil yeterlilik sertifikanızın olması olması ve Çek Cumhuriyetine uyum şartınız aranmaktadır.

Çek’ya oturum izni için öncelikli nedenlerden biride sağlık sigortası şartıdır. Çek Cumhuriyetinde yatırım yaparak da oturum izni alma şansı yakalayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti  Oturum izni için D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarına ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmaktadır

. Başvuru için Çek Cumhuriyeti Cumhuriyeti tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

 • EĞİTİM AMAÇLI OTURUM İZNİ: Öncelikle Türkiye’de ki konsolosluktan eğitim amaçlı vize alınır. Randevu zamanı emniyet müdürlüğünde parmak izi verilir. Daha sonra oturum izni teslim günü için randevu alınır ve beklenir.
 • Eğitim ve öğretim amaçlı oturum izni ile çalışma izni almak için iş sözleşmesini ve diğer evraklarını teslim eder.
 • AİLE BİRLEŞİMİ İLE OTURUM İZNİ: Çek Cumhuriyeti da oturum ve çalışma izni olan aileler AB ülkeleri dışındaki ülkelerde olan ailelerini yanlarına getirmek için başvuru yapabilirler. Türkiye’de ki Konsolosluğa oturum izni için evraklar  gönderilir. Türkiye’de ki aile bireyleri de bulundukları bölgedeki Konsolosluğa başvuruda bulunabilirler. Çek Cumhuriyetine gelen aileler oturum izni başvurusunu yapabilirler.

Çek Erasmus Vizesi

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Uzun Süreli Vize Talep Formu (İmzalamanız yeterli olacaktır).
 • Pasaport: Çek Cumhuriyeti Erasmus vize başvuru için 10 yıldan fazla olmayan pasaportlar yıpranmış olmamalı ve basım yapılabilecek en az iki boş sayfası olmalıdır.Son dönüşten sonra en az 3 ay geçerliliği bulunmaktadır.
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: Çek Cumhuriyeti Erasmus vize başvuru işlemlerinde kullanılması istenen fotoğraflar; 3 adet olmak üzere 3,5×4,5 cm ölçülerinde, başvuru sahibinin güncel halini gösteren eski olmayan maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 • Diploma (Kişinin mezun olması halinde).
 • Öğrenci Belgesi Veya Transkript (Kaşeli, imzalı ve güncel).
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanlar için, ebeveyn imzası bulunmalı) Noter onaylı Muvafakatname, gelir belgelerinin aslı ve 2 fotokopisi.
 • Nüfus Cüzdanı Aslı Ve Fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Eğitim Programı Sertifikası.
 • Eğitim Programının Masraflarının Karşılanabileceğine Dair Teminatlar.
 • Konaklama Masrafları Ve Eğitim Bursunu Belgeleyen Teminatlar.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30 bin € teminatlı, uluslararası geçerliliğe sahip.
 • Otel Ve Uçak Bileti Rezervasyonu.
 • İkamet Müsaadesi Başvuru Formu: Başvuruda hazırlamış olduğu belgeleri destekleyen başvuruyu yapan kişi tarafından imzalanmış iki adet ikamet müsaadesi başvuru formu. Başvuruyu yapan kişi 18  yaşından küçükse başvuru formunun imza bölümünü iki ebeveynin de imzalaması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyetin’deki Üniversitenin Dilekçe Yazısı Aslı Ve Fotokopisi: Gelen yazı alınacak olan eğitimin süresini ve hangi şehirde bulunduğunu belirtmesi gerekmektedir.
 • Türkiye’de ki Üniversiteden Alınan Yazı: Başvuruyu yapan kişinin Erasmus burslu olarak gidilecek Çek’ya Üniversitesinden eğitim alacağına dair belge.

Vize Almak İçin Başvurmanız Gereken Yerler

 • Çek Başkonsolosluğu İstanbul
 • Çek Büyükelçiliği Ankara

Çek Cumhuriyeti Vizesi Biyometrik Veri Beyanı

 1. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır.

Çekya Oturma İzni

Diğer bir deyişe Çek Cumhuriyeti’nden oturma izni almak için öncelikle uzun süreli vize türünü başvuruda bulunmuş ve bu başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

Çek Cuhmhuriyeti Konsolosluğu

Ülkemizde Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul ili sınırları içerisind eyer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne Vize Var mı?

Evet, bu ülkeye gerçekleştireceğiniz kısa dönem ya da uzun dönem seyahatleriniz için, seyahat sebebinize uygun vize türüne başvuruda bulunarak vize almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ülke sınırlarına giriş yapamazsınız.

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Veriyor mu?

Bilidiği üzere ülkede kısa süreli kalma (90 gün) durumunda oturma izni şartına tabi tutulmazsınız. Ancak ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalacaksanız o zaman oturma izni almak durumundasınız. Zaten çoğu ülke için oturma izinleri genelde 3 aydan fazla kalma durumu olan kişiler için verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni

Çek Cumhuriyeti’nde bir iş bulup çalışmak istiyorsanız o zaman öncelikle çalışma vizesini başvurmanız gerekmektedir. Vize işlemleri esnasında sizden, işe başlayacığınız kurumdaki işverenden imzalı bir davet mektubu şart koşulacaktır. Bu evrak olmadığı takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Çek Cumhuriyeti İşçi Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ nde uzun süreli işçi olarak çalışacak kimseler çalışma vizesi almak zorundadır. Bunun için başvuruda bulunmalı ve talep edilecek olan evraklar kapsamında, işverenden aldıkları davet mektubunu da hazır bulundurmalıdırlar.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Açıklanır?

Turistik gezi gibi kısa süreli kalma durumunun söz konusu olduğu durumlarda vize başvuru sonuçlarının 7 ila 15 iş gübü içerisinde açıklandığı bilinmektedir. Ancak uzun süre kalma gerektiren durumlarda vize başvurularının açıklanması da uzun süreçler sonrasında gerçekleşebilmektedir. Bu durum ülkedeki başvuru merkezlerinin ya da başkonsoloslukların yoğunluk sürecine göre farklılık gösterebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni

Çek Cumhuriyeti oturma izni alternatifleri oldukça fazladır. Bunlardan biri çalışmak iken başka alternatifler de söz konusudur. Yatırım yapabilirsiniz, kendi işinizi kurabilirsiniz veya eğitim alabilirsiniz. Bu gibi ihtimaller ile Çek Cumhuriyeti oturma izni almanızı sağlayacaktır.

Çek Cumhuriyeti uzun dönem oturma izni alınması mümkündür. Ancak bunun için geçerli sebep gerekir ki en sık rastlanan sebep çalışma vizesidir. Çekya özellikle de Prag birçok iş imkanının olduğu bir alandır. Yatırım açısından da pek çok seçeneğe sahiptir.

Çek Cumhuriyeti’ne gidebilmenin yollarından biri de öğrenci olmaktadır. Bu sayede uzun dönem oturma izni alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi için gerekli evraklar toplandıktan sonra bunlar ile konsolosluğa gidilmeli ve başvuru yapılmalıdır. Başvuruda en önemli belge öğrenci belgesidir. Buna ek olarak kabul aldığınız okuldan davetiye gerekmektedir.

Bir diğer oturma izni alternatifi ise Çek Cumhuriyeti’nde ev almak olmaktadır. Bu genel olarak bir yatırımdır. Elbette vatandaşlık almak için yeterli değildir ancak yatırım açısından görülmesi nedeni ile oturum izni verilmektedir. Ancak burada bir minimum limit sınırı bulunur.

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi alarak da oturma izni alabilirsiniz. Aslında direkt çalışma vizesi demek de mümkündür. Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak için öncelikle bu vizeyi almanız gerekir ki bunun için en önemli şey bulduğunuz işten size bir davetiye gelmesidir. Bu davet mektubu el ile imzalanmış olmalıdır ve sonrasında başvuru dosyasına eklenmelidir. Bu da uzun süreli oturma izinlerinden biri olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize süreci ise pasaporta göre değişim göstermektedir. Çek Cumhuriyeti’ne vize var mı diye sorulsa da eğer bordo pasaporta sahipseniz vize bulunmaktadır. Ancak bordo pasaporta sahip değilseniz yani gri, yeşil veya siyah pasaporta sahipseniz bu durumda 90 gün kadar seyahat etme hakkınız bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize ücreti ise 100 Euro ‘dan başlar ancak bu minimum fiyattır. Yani uzun süreli vizelerin ücreti de daha fazla olacaktır. Bunlara ek olarak seyahat sağlık sigortasının ücreti de bulunmaktadır. Ücret başvuru öncesinde muhakkak yatırılmalıdır ve eksiksiz olmalıdır.

Çek Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu Video;

Çekya Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×