Çek Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Çek Vize Gerekli Evraklar Neler?

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesine, Çek Cumhuriyeti Schengen Bölgesi üye olduğu tarih 2007 yılı itibari ile basvuru kabul ediliyor. Çekya vize evrakları için gerekli olanları şu başlıkta inceleyebiliriz.

Coronavirüse Karşı Çek Cumhuriyeti Giriş Kısıtlamaları

Koronavirüs salgını nedeniyle Çek Cumhuriyeti, Schengen Bölgesi üyeleri, Mart 2020 yılının ortasında 3. ülke vatandaşları Avrupa Birliği çerçevesinde bir giriş yasağı getirmişti. Birçok ülke kapsamlı yurtdışında gelişen epidemiyolojik durum ile beraber Çek Cumhuriyeti, üçüncü ülkelerin birkaçı için ve çeşitli gezgin sayılmakta olan ülkelerin giriş yasaklarını kaldırdı.

Çek Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
Çek Vize Evrakları: Güncel Liste

Ülkeler komisyon olarak güvenli 15 ülkenin listesini yayınlarken, Çek Cumhuriyeti listeyi sekize indirdi ve 1 Temmuz itibariyle yalnızca aşağıdaki ülkelerde yaşayanların kendi topraklarına girmesine izin verdi.

Başvuru Formu Nedir?

Öncelikle başvuru formunu indirin, eksiksiz ve samimiyetle doldurun. Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi başvuru formunu elektronik olarak da doldurabilir ve ardından bir basılı kopya yazdırabilirsiniz.

 • 2 adet fotoğraf eklemesi yapılmalı ve bu fotoğraflar pasaport formatı şeklinde olması gerekmektedir.
 • Dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlidir. –pasaportunuz ile önceki aldığınız vizelerinizin kopyası-
 • Pasaportunuzun en az iki boş sayfası olmalıdır.
 • Dönüş bileti rezervasyonunuzun bir kopyası eklenmelidir.
 • Vize almadan önce bilet satın almanız tavsiye edilmez. (Aksi gerekli değilse)
 • Çek Cumhuriyeti ve tüm Schengen bölgesi dahilinde minimum 30.000 € kapsama alanına sahip seyahat sağlık sigortası onayı
 • Çek Cumhuriyeti’ne ziyaretin amacını ve güzergahı belirten bir ön yazı
 • Çek Cumhuriyeti’ne giriş ile çıkış tarihinizi bildiren ve uçuş numarası ile uçuş güzergahının rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi, varsa karnesi)
 • Çekya konsolosluğunun bu sene güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>>  vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar/

Çek Cumhuriyeti’nde kalış süresi için yeterli mali araçların kanıtı.

Eğer İşe Alınmışsa Ne Gerekmektedir?

İş sözleşmesi, Son 6 ayın güncel banka ekstresi, İşverenden itiraz etmeme belgesi

Maaş kaynağında kesilen Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR) formu veya Gelir Vergisi Belgesi

Serbest meslek sahibiyseniz işletme ruhsatınızın bir kopyası ve en son 6 aylık şirket banka ekstresi Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR) gereklidir.

Öğrenci Durumu

 • Kayıt kanıtı
 • Okul veya üniversiteden onay mektubu istenebilir.

Emekli ise, son 6 aylık emeklilik beyannamesi iletilmelidir. Uygunsa en son 6 ayın mülkiyet kanıtı ile elde edilen düzenli gelir.

 • Not: İmzalı başvuru formuna yukarıda belirtilen zorunlu belgelerin geri kalanı eşlik etmeli ve kendi ülkenizdeki uygun elçilik / konsolosluğa veya temsilcisine şahsen teslim edilmelidir.

Çekya Havalimanı Transit Vizesi

Havalimanı transit vizesi, aşağıdaki eyaletlerin vatandaşları / seyahat belgelerine sahiplerse, Çek uluslararası havaalanlarından birinden transit geçiş yapan kişilere verilir.

Çekya Gerekli belgeler

Talep edilen vize süresinin ötesinde en az 3 ay geçerliliği olan, en az bir boş sayfası ve veri sayfasının fotokopisi ile orijinal pasaport. Doldurulmuş bir başvuru formu. Pasaport boyutunda yeni bir fotoğraf.

Onaylanmış dönüş / sonraki bilet ve otel rezervasyonunun kanıtı. Yeterli paranın kanıtı. Yalnızca nakit veya posta havalesi ile ödenecek ücret. İş gezileri için 1-6 arası ve ayrıntıları içeren bir şirketten davet mektubu. Öğrenciler için 1-6 ve başvuru sahibinin eğitim yerinden bir mektup.

Ön ödemeli özel teslimat için, posta başvurularına kendinden adresli bir zarf eşlik etmelidir.

Vize Vermek İçin Gereken Süre

Vize vermek için gereken süre, gerekli vize türüne ve başvuru sahibinin uyruğuna göre değişebilir.

Genellikle vizeler, başvuru şahsen yapılırsa 7 iş günü, posta yoluyla başvuru yapılırsa 14 iş günü içerisinde işleme alınır.

Çekya Ticari vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/cekya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Çek Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

Çekya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×