Çek Cumhuriyeti – Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru İşlemi

Çek Cumhuriyeti vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı.

Avusturya – Vize İşlemleri

Çek Vizesi Hakkında

 • Çek Cumhuriyeti kısa resmi adı ile Çekya, 11 milyonluk nüfusu ile doğa harikası bir orta Avrupa ülkesi. Doğal güzellikleri ve tarihi ile masallardaki gibi bir ülke. Turistlerin gözdesi olan bu ülkede suç işleyen yok denecek kadar az.
 • Küresel Barış sıralamasında 7. sırada.Resmi dili Çekce. Oldukça öğrenmesi en zor olan dillerden ikincisi. Kültürel etkinlikler olarak bakıldığında tam bir Kukla cenneti. Öyle ki dünyadaki en büyük kukla koleksiyonu burada.
 • Ülkenin çok az kısmı dinlere inanıyor. Doğa aşıkları için dağlar, ormanlar, nehirler ve gözleri gibi baktıkları peyzaj alanları ve 4 adet milli parkları var. Turizmde büyük ilgi gören UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan 12 anıtı kuleleri, kaleleri,binaları bulunuyor.
 • Çek Cumhuriyeti dünyada gelir düzeyi yüksek ekonomisiyle yaşam düzeyi oldukça iyi olan bir ülke. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en düşük işsizlik oranına sahip tek ülke diyebiliriz.İnternet hızının en yüksek olduğu ülkelerden biri Çekya.

Vize Almak İçin Başvurmanız Gereken Yerler

 • Çek Başkonsolosluğu İstanbul
 • Çek Büyükelçiliği Ankara

Çek Cumhuriyeti’ne Seyahat düzenlemek istiyorsanız seyahatinizin amacına göre bir Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen uzun süreli vize ve Schengen kısa süreli vize seçenekleri seyahatinizin amacı ve süresine göre belirlenip başvurular bölgenize göre  Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna veya Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti - Vize İşlemleri
Çek Cumhuriyeti – Vize İşlemleri

Kısa Süreli Vize (C TİPİ) Turistik, gezi, ticari, kültür-sanat, aile ziyareti gibi seyahatleri kapsamaktadır ve bu Vize türleri Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurum turizm/seyahat acentaları aracılığı ile yapılmaktadır.

Uzun Süreli Vize( D’TİPİ) Oturum, aile birleşimi, uzun süreli çalışma gibi yapılacak başvurular ise doğrudan Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları / Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ne yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu

 • Çek Cumhuriyeti vize randevularını Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.
 •  Örneğin Çek Cumhuriyeti yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların  daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.
 • Randevu sadece vize başvuru sahibine özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Çekya Cumhuriyeti vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerinize göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek Çek Cumhuriyeti vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir. Uzun süreli vize başvurularınız için de gerekli olan belgelerin hazırlanması için acentemiz kusursuz hizmet vermektedir.
Çekya Turistik vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/cekya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sürenin uzaması ya da erken sonuçlanması Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur.

Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Biyometrik Veri Beyanı

 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Biyometri işleminin geçerliliği 5 yıl süre iledir.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücretleri

 1. Çekya Cumhuriyeti vize ücreti ve Çek Cumhuriyeti vize harç bedelleri Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çekya seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.
 2. Çekya Cumhuriyeti vize başvurusu yapmadan önce Çekya Cumhuriyeti Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.
 3. Çekya Cumhuriyeti vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Çekya Cumhuriyeti Konsolosluğu anlaşmalı acenteler ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.
Çekya vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/cekya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Acil Çek Cumhuriyeti Seyahatleri İçin Express Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Vizesi alırken size özel VIP randevu ve başvuru hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz Biyometrik veri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti için kullanılmaktadır.

Verilerin Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca saklanır. Schengen veri beyanında biyometrik veri parmak izi işleminden farklıdır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu bu verileri görememektedir. Bu parmak izleri bir diğeri yerine kullanılamazlar.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Yabancı Kişiler İçin Başvuru Hakkı

Türkiye Cumhuriyetin’de oturum ve çalışma izni olan yabancı uyruklu kişiler içinde Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne vize başvuruları yapılabilmektedir.

Türkçe ve Çekçe  bilmeyenler için işlemler tercüman refakatinde yapılır. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun anlaşma yaptığı başvuru merkezi ve A tipi seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Kimler Schengen Vizesi Almalıdır Ve Vizeden Muafiyeti Olanlar Kimlerdir?

Türkiye Cumhuriyeti ve Çek Cumhuriyeti arasında ayrıca imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Çek Cumhuriyeti Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer sebeplerle Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Ulusal Çek Cumhuriyeti Vize başvurularını yapmak zorundadırlar.

Bu başvurular sadece direk olarak Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmaktadır.  90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri ÇEK CUMHURİYETİ Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleri dir.

Çek Vize İşlemleri

Türkiye Vatandaşlarının Çek Vizesi Alması Zorunlu Mu ?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çekya’ya seyahat etmek isterlerse vize almaları gerekmektedir. 90 günü geçen sebeplerle Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Çek Cumhuriyeti Vize başvurularını yapmak zorundadırlar.
 •  Bu başvurular sadece direk olarak Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmaktadır.  90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Çek Cumhuriyeti konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar , turizm/seyahat acenteleri dir.
 • Türkiye Cumhuriyeti ve Çek Cumhuriyeti arasında  vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Çek Cumhuriyeti Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Çek Cumhuriyeti Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Çek Cumhuriyeti Vizesi başvuru işlemlerinin Çek Cumhuriyeti/Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Çek Cumhuriyeti seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Randevu İşlemleri

 • Çek Cumhuriyeti vize randevularını Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağıra bilmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır.
 • Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz için acentemiz 10 yıllık tecrübesi ile sizin için istenilen seyahat tarihlerine göre randevu almakta  evraklarınızı eksiksiz ve sorunsuz tamamlamakta sizinle istişare ederek Çek Cumhuriyeti vize alım işlemlerinizi titizlikle takip etmektedir. Uzun süreli vize başvurularınız da gerekli olan belgelerin hazırlanması için acentemiz kusursuz hizmet vermektedir.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir ?

 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 10-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Sürenin uzaması yada erken sonuçlanması Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur.
 • Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.Çek Cumhuriyeti VIP (express) vize sonuçları ise 48 ila 72 saat süre arasında sonuç verebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ücretleri

 1. Çek Cumhuriyeti vize ücreti ve Çek Cumhuriyeti vize harç bedelleri Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.
 2. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapmadan önce Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.
 3. Çek Cumhuriyeti vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Vize İşlemlerinde Randevu Almak Gerekir

 • Çek Cumhuriyeti vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Randevunuzu online olarak almanız gerekmektedir. Bu işlem için Vize Randevu Acentesinden destek alabilirsiniz
 • Çok farklı durumlar dışında Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi randevusuz kişileri Kabul etmemektedir. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir.
 • Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Çek Cumhuriyeti vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.
 • Schengen vizesi sahibi kişiler Schengen bölgesinde bulunan ülkelerde rahatlıkla kontrol olmaksızın seyahat edebilirler. Fakat bazı Schengen bölgesinde havaalanların’da, sınır bölgelerde gerekli görüldüğünde polis seyahat ile ilgili sorular sorup bilgi isteyebilmektedir.

Konsolosluk Vize İşlemleriniz Sırasında Sizden Ek Evrak Talebinde Bulunabilir

Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak olan seyahatinizin nedeni, süresi, yabancı uyruklu olup olmadığınız, hangi meslekten olduğunuz, öğrenim durumunuz vs. gibi değişkenlik içeren durumlarda Konsolosluk sizlerden ek evrak talebinde bulunmaktadır.

Başvuru sırasında hazırlamanız gereken belgelerin neler olduğunu öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kişi Yabancı Ülke Vatandaşı İse

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularını Türkiye’de olan Çek Cumhuriyeti temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni)  ibraz etmelidir.

 

Çek Cumhuriyeti – Vize İşlemleri Video;

Çekya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×