Çek Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Çek Vize Başvurusu

Vize Randevu ekibimiz Çek Cumhuriyeti vize başvurularınız için danışmanlık hizmeti

 

Çek Turistik Vize

 • Çek Cumhuriyetinde turizm bulunduğu harika güzellikleri sayesinde yoğun talebi olan bir ülkedir. Yılda 20 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Avrupa’da en önemli turizm merkezleri burada bulunmaktadır.
 • Başkenti Prag dünyada bilinen tanınan en önemli şehirdir. 2018 den bu yana UNESCO dünya Mirasları listesinde önemli bir yer bulmaktadır.
 • Prag da özellikle gece hayatı, barlar, kulüpler turistlerin geneli vazgeçemediği mekanlar arasındadır.
 •  Kırlar, bahçeler, milli parklar kaleler, mağaralar yürüyüş yapmak aynı zamanda keşif yapmak için gözde yerlerdir. Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu İçin e-posta, telefon ve mesaj yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti  vize başvuru evrakları için Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları, Çek Cumhuriyeti  Schengen vize başvuru evraklarında duruma göre farklı isteklerde bulunabilmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu

 • Schengen(kısa süreli) C tipi vize, istisnası olmayan durumlar dışında Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarında yapılmamaktadır Çek Cumhuriyeti’ne, resmi işlemler, turistik geziler, ticari faaliyetler, gelir amaçlı seyahatler, ziyaret maksatlı gidişler, tedavi olmak amacıyla gidilen seyahatler,spor müsabakaları, iş toplantısına katılım durumları, kısa süreli eğitim seyahatleri, araştırma yapma,gönüllü sosyal yardım durumları gibi durumlarda  seyahat gerçekleştirmek üzere olan kişilerin tabi olduğu vize Schengen vizesi “C Tipi” vize kategorisine girer.
 • Bu seyahatlerde bulunmak isteyen kişiler Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun izin vererek yetkilendirmiş olduğu kurumlar turizm/seyahat acenteleri ile başvurularını yapabilirler.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar dışında Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi randevusuz kişileri Kabul etmemektedir. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir.
 • Örneğin Çek Cumhuriyeti’ne yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemleri

Çek Cumhuriyeti Online Vize Başvuru Hakkında Takip Edilen Yollar

 1. Çek Cumhuriyeti 5 Kasım 2018 tarihi sonrasında başvuru formlarında yeni düzenlemelere gitmiş Çek Cumhuriyeti vize başvuru formlarını internet üzerinden online şekilde  doldurulmasını istemiştir.
 2. Başvuru işlemlerinde beyan edilen biyometrik fotoğrafların 3,5×4,5 cm ebatlarında son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet güncel, daha önce pasapor t dahil vize işlemlerinde kullanılmamış fotoğraflar olmalıdır. Arka fonu mutlaka beyaz olmalıdır. Fotoğraflarda herhangi bir değişiklik rötuş  yapılmamalı fotoğrafı engelleyen leke gölge olmamalıdır. Formda bildiren e-posta adreslerinin telefon numaralarının güncel kullanılır durumda olmasına dikkat ediniz.
 3. Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerinde yapılan düzenlemelere göre soyadın’da değişik olmuş kişilerin (bayanlarda kızlık soyadı) bildirmeleri gerekmektedir. Formda belirttiğiniz pasaport başlangıç bitiş tarihleri pasaportta geçen tarihlerle uyumlu eşit olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sizden istenmiş olan evraklar Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli olan genel Çek Cumhuriyeti vize başvuru evrakları dır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.

Çek Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Çek Vizesi: Randevu ve Başvuru

Çek Cumhuriyeti vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurularınız da uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Çekya Cumhuriyeti Vize başvurularınız da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Çekya Cumhuriyetine yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

 Çek Ticari Vize

 • Türkiye – Çek Cumhuriyeti Ticari İlişkilerimiz daima başarılı olmuştur. Çekya’ya otomobiller, mücevherci eşyası, gıda, karayolu taşıtları ihraç etmekte, Çekya’dan   büyükbaş hayvan ve bilgi işlem makineleri , otomobiller ithal etmekteyiz.
 • Çekya’dan ülkemize yatırımcılar enerji alanında ilgi göstermekte olup ilaç sektöründe faaliyet halinde şirketleri bulunmaktadır. Çek Cumhuriyetinde ortalama 5000 den fazla Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yaşamaktadır.
 • Çek Cumhuriyeti Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.
 •  Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Çek Cumhuriyeti vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir.
 •  Schengen başvuru formunda Schengen vize ülkelerine seyahat etmeyi planladığınız tarih vizenin başlama tarihi olacaktır. Bu nedenle formun bu bölümünü dikkatli doldurunuz.

Çek Cumhuriyeti Vize Talebini Beyan Eden Dilekçe Hakkında Önemli Hususlar

Çek Cumhuriyeti Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları (Yabancı Uyruklu) İle İlişkili Önemli Ayrıntılar:

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum  izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Çek Cumhuriyeti Ticari vizesi başvurularını Türkiye’de olan Çek Cumhuriyeti temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni) ibraz etmelidir. Ticari vize işlemlerinde bulunan kişiler dil bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar.

Gelirim Yok Masraflarımı Başkası Karşılayarak Vize Alabilir Miyim ?

Geliriniz yok fakat Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek istiyorsunuz ya da seyahat etmeniz gereken bir durumla karşı karşıyasınız, O halde Vize işlemlerinde kullanılan bir yöntem olan sponsorluk yolunu seçebilirsiniz.

Size sponsor olacak kişinin gelirini belgeleyen evraklar istenecektir. Bunlar çalıştığı yer ile ilgili belgeler, emekli ise emekliliğini gösteren  belgeler, memur ise bağlı olduğu kuruma ait belgelerden oluşmaktadır. Bu şekilde bir hazırlık yaparak vize alabilmeniz mümkündür.

Vizem Reddedilir Mi ?

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda bulunduğunuz ülke kendi şart ve sebeplerine göre vizesine sınırlama yapma hakkına sahiptir.

Yaptığınız başvuru ülkeye bir daha giremeyeceğiniz anlamına gelmemekle birlikte vize reddine neden olan sebepleri düzelttiğinizde tekrar başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesine yapmış olduğunuz başvuru Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından ret edilebilmektedir. Bunun sebepleri zamanlama hatası, eksik yıpranmış hatalı evrak yada Çek Cumhuriyeti vizesini kötü amaçlı kullanılmış olması, sahte evrak olabilir.

Çekya vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/cekya-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

Çek Cumhuriyetine Transit Geçiş Yapmam Gerekli Bunun İçin Ne Yapmalıyım ?

 1. Çek Cumhuriyeti ya transit vize alabilmek için öncelikle seyahat rotanızı belirlemeli ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna başvurunuzu yapmalısınız.
 1. Çek Cumhuriyeti transit vize başvurularınızı en az 30 gün öncesinden başlatmalı seyahat etme plan tarihinizi ona göre planlamalısınız. Siyah pasaport sahibi değilseniz Schengen ülkelerinden alınmış bir izniniz bulunmuyorsa transit vize almanız gerekmektedir.

Çek’ya Vize Başvurusuna Bizzat Gelmem Gerekir Mi ?

 • Çek Cumhuriyeti ‘ne gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için yaptığınız vize başvuru evraklarınızın orijinal eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Başvuru yapmış olduğunuz konsolosluğun sizden istemiş olduğu ek evraklar var ise mutlaka tamamlayınız.
 • Aksi takdirde vize talebiniz reddedilir ya da süreç uzayabilir. Daha önce almış olduğunuz bir vize bulunmuyorsa konsolosluk sizin şahsen gelmenizi isteyebilir.
 • Çek Cumhuriyeti vize ile daha öncesinde diğer ülkelere yapmış olduğunuz sık seyahatlerin nedenlerini sizden anlatmanızı isteyecektir. Seyahatiniz kendi aracınızla gerçekleşecekse sizden aracınıza ait ruhsat ve ehliyetinizi isteyecektir.
 • Çek Cumhuriyeti konsolosluğu eğer Çek Cumhuriyeti’ne ilk defa gidecekseniz sizden Emniyet Müdürlüğünden alınmış sabıka kaydı isteyecektir.
 • Bu vize türü geçici kısa süreli vize türü olsa’da vize almak için istenen bütün evraklar ve hazırlıklar bu vize içinde yapılmaktadır. Bu vize ile  giriş yapmak istediğiniz ülke Schengen ülkesi ise ilk  ülke temsilciliğinden almalısınız.
 •  Sonraki ülkeler için vize alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Transit Vize aktarma yapılacak olan ülkeden istenen kısa süreli geçici bir vize türüdür.
 • Bu vizeyle aktarma yaptığınız ülke havaalanın’da bekleme yapmanıza olanak sağlar. Bu süre içerisinde havaalanın’dan çıkamaz bagaj alamazsınız.

İki Aktarma Yapılacak Ülkeler İçin Transit Vize

Eğer gideceğiniz ülkeye iki aktarma yapmak zorundaysanız ve Schengen bölgesi içerisinde olacaksanız seyahatiniz Çek Cumhuriyeti dan başlıyorsa kesinlikle Schengen vizesi almak zorundasınız.

Transit Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaport: Son 10 yılı geçmemiş tahrip olmamış en az iki sayfası boş olan.
 • Fotoğraf: Son güncel halinizi gösteren eski olmayan.
 • Vize Başvuru Formu: Doğru ve hatasız doldurulmuş gerekli evrakları destekleyen.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bireylerinin adres ve kimlik kayıtlarını belirten.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüzü okunaklı ve yıpranmamış olmalı.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler: Maaş bordrosu, kira gelirleri vs.
 • Çek Cumhuriyeti Vize Talebi Belirten Dilekçe.
 • Daha Önce Alınmış Vizelerin Ayrıntılarını Gösteren Belge.
 • Çalıştığı İş Yerine Ait Kanıt Belgeleri.
 • Seyahat Niyetini Açıkça Anlatan Belge.
 • Vize Harcı.
Çekya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/cekya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Seyahat Vizem İçin Rezervasyon Yaptırabilir Miyim ?

 1. Çek Cumhuriyeti Vize başvurularınız’da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.
 2. Çek Cumhuriyetine yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Çek Aile – Aile Arkadaş Vizesi

 • Çek Cumhuriyeti Aile, Akraba, Arkadaş vize başvuru evrakları için Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları, Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru evraklarında duruma göre farklı isteklerde bulunabilmektedir.
 • Çek Cumhuriyetin’de ki yakın aile, akraba, arkadaş görme amacıyla seyahat edeceklerin bu ülkeye  giriş izni olan ve almaları gereken vize türü C TİPİ vize türüdür.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Çek Cumhuriyeti vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır.
 •  Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Çek Cumhuriyetin’de çalışmak , evlenmek vb.) vizedir.
 •  Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilmemesi halinde size Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından imzalanan bir “Ret Mektubu” gönderilecektir.
 •  Mektubun içeriğinde Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurunuzun hangi nedenlerle kabul edilmediğini öğreneceksiniz. Başvurunuza ret mektubu gelmesi demek bir daha hakkınız olmayacak  anlamına gelmemektedir.
 • Ret mektubunda yazan eksik ve hatalarınızın neler olduğunu görüp yeni bir hazırlık yapabilir ve bununla beraber yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusunun reddi sonrasında ödemiş olduğunuz ücretler size verilmemektedir.
 •  Bu nedenle Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acentelerinden gerekli yardımı alabilir tecrübelerinden yararlanarak en doğru şekilde sorunsuz başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Konusunda Çocuklar Ve Eşler Konusu

Başvuruyu yapan aile bireyi 18 yaşından küçük çocuklarsa başvuru formunun imza bölümünü iki ebeveynin de imzalaması gerekmektedir.

Ayrıca çocuğun anne-babası tarafından imzalanmış Noter tasdikli Muvafakatname, gelir belgelerinin aslı ve 2 fotokopisi gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Aile ziyareti vizesi almak isteyen aile bireyleri hepsi kendi adlarına tek tek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti daveti gerçekleştiren kişi eğer Çek Cumhuriyetin’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu, kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır Davetiye Çek Cumhuriyeti belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne davette bulunan kişinin Çek Cumhuriyeti Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir.

Çek Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Çekya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×