Avusturya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Avusturya Vize Başvuru Başvurusu

Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların Avusturya Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Avusturya vizesi başvurusu gerçekleştirmek için ise çeşitli koşullar bulunmaktadır. bu koşullara geçmeden önce Avusturya’yı kısaca tanıyacak olursak, Avusturya Almanca konuşan ülkelerden bir tanesidir.

Avrupa’nın eski kıtasında yer almakta olan ülke 83,871 km2’lik bir alana sahip olması ile bilinmekte ve öne çıkmaktadır. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla açısından değerlendirildiği zaman, dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir. Ayrıca hem Avrupa Birliği üyesidir hem de Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomileri arasında yer almaktadır.

Avusturya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Avusturya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Avusturya Tuna ticaret yolu boyunca doğu ile batı arasında ve Alp geçitleri boyunca kuzey ile güney arasında yer almaktadır. Bu durum ülkenin Avrupa trafiğinin merkezinde yer alan bir konuma sahip olmasına olanak sağlamıştır. Avusturya önemli bir ticaret merkezi olduğu kadar aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir. Öyle ki Avrupa’nın en önemli turizm çekim merkezlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir.

Avusturya hem Avrupa Birliği üye devleti hem de Schengen Bölgesi üyesidir. Bu nedenle yabancı gezginler 1997 yılından beridir Avustuya Schengen Vizesi’ne başvuru gerçekleştirme olanağına sahiptir. Yalnızca 2017 yılı verilerini bile değerlendirmeye aldığımız zaman 2017 yılında Avusturya’ya gelebilmek adına dünyanın dört bir yanındaki Avusturya büyükelçiliklerine ya da konsolosluklarına 304.556 kısa vadeli vize başvurusu yapılmıştır. Yine 2017 yılı için konuşacak olursak Avrupa Birliği AB vatandaşları da dahil olmak üzere 38,6 milyon turistin ülkeyi ziyaret ettiği tahmin edilmektedir.

Coronavirüs Nedeni İle Avusturya Giriş Kısıtlamaları Oldu Mu?

Covid-19 salgını bilindiği üzere küresel ölçekte yaşanmakta ve bu durum ülkelere olan giriş çıkış işlemlerini etkiledi. Covid-19 salgını nedeni ile Avusturya da dahil olmak üzere Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi üye ülkeleri 2020 yılının Mart ayından beridir üçüncü ülke vatandaşlarına Avrupa Birliği çapında bir giriş yasağı getirdi.

Avusturya da Avrupa Birliği üyesi olan diğer ülkelerde olduğu gibi küresel ölçekte yaşanmakta olan pandemi nedeni ile üçüncü ülke vatandaşlarına giriş yasağı getirmişti. Ancak gerek Avrupa Birliği’nde gerekse yurtdışında gelişmekte olan epidemiyolojik durum ile birlikte Avusturya, çeşitli üçüncü dünya ülkeleri için giriş yasağını kaldırdı. Bu ülkeler Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Kore Cumhuriyeti ve Uruguay şeklinde sıralanmaktadır.

Bu ülkelere ek olarak belirli olan amaçlarla Avusturya’ya seyahat eden üçüncü ülke sakinleri de ülkeye girebilir:

 • mal trafiğini sürdürmek
 • bir geri dönüş yolculuğu veya uçuşu gerçekleştirmek
 • özellikle aile çevresinde dikkate alınmaya değer nedenlerden dolayı
 • hayvan bakımının zorunlu nedenler
 • bir transfer gezisinin veya uçuşun parçası olmak
 • Avusturya Cumhuriyeti menfaati
 • hayat arkadaşını ziyaret etmek

Aşağıdaki kategoriler için de istisnalar vardır:

 • diplomatik misyonların üyeleri
 • uluslararası kuruluşların çalışanları
 • insani yardım çalışanları
 • hemşirelik ve sağlık personeli
 • mevsimlik işçiler
 • transit yolcular
 • yük taşımacılığında çalışan insanlar.

Burada belirtilmiş olan bir özelliğe sahipseniz ve Avusturya seyahati gerçekleştirmek durumundaysanız Avusturya’ya girmeye hak kazanmanız durumunda sağlık sertifikası taşımak gerekmektedir. Bahsi geçen bu tıbbi rapor, 72 saatten daha önce yapılmış negatif bir PCR testine sahip olmalıdır. Sonraki süreçte ise Avusturya’ya giriş gerçekleştirdikten sonra evde veya başka bir yerde 10 günlük karantina süresi gerçekleştirilmelidir. Sonrasında yapılan PCR testi de negatif çıkarsa karantina sona erdirilebilir.

Avusturya Giriş Koşulları Nelerdir?

Avusturya Giriş Koşulları Nelerdir

Avusturya’ya giriş yapmak istiyorsanız ancak Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz Avusturya giriş limanına gelirken, Avusturya sınır görevlisine bazı seyahat ve kimlik belgelerini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Peki, bu belgeler hangileridir?

 • Geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi – pasaportu veya vize son 10 yılda verilmiş olup, ayrılış tarihinizden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Vize – Avusturya vize rejimine tabi olmanız durumunda

Koşullar kısaca yukarıda belirtilmiştir ancak Avusturya sınır görevlisinin Avusturya’ya girmenize izin verilip verilmeyeceğine dair nihai kararı vereceğini unutmamak gerekmektedir. Burada yer almakta olan sınır görevlisi ilgili belgeleri kontrol ettikten sonra size planlamış olduğunuz Avusturya gezinize dair çeşitli sorular yöneltebilir. Bu sorular genellikle şu şekildedir:

 • Avusturya’yı ziyaret etme amacınız nedir?
 • Avusturya’da ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?
 • Avusturya’da nerede kalacaksınız? Vb.

Buraya kadar aktarılmış olan kısımlarla ilgili herhangi bir problemle karşılaşmamanız durumunda Avusturya’ya ve dolayısıyla Schengen Bölgesi’ne girmenize izin verilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir mesele bulunmaktadır. Schengen bölgesine giriş yaptığınız zaman Avusturya sınır görevlisinin pasaportunuzu damgaladığından emin olmanız sizin yararınıza olacaktır. Zira damganın olmaması durumu para cezasını beraberinde getirebilir veya Avusturya’dan alıkonulabilirsiniz.

Avusturya’ya Girmek İçin Schengen Vizesine İhtiyaç Duyma Durumu Kimleri Kapsamaktadır?

Avusturya’ya Girmek İçin Schengen Vizesine İhtiyaç Duyma Durumu Kimleri Kapsamaktadır

Belirtilmiş olduğu üzere Avusturya Schengen bölgesinin bir parçasıdır. Dolayısı ile Schengen bölgesi ortak vize kuralları Avusturya için de geçerlidir. Kısa süreli kalışlar için geçerli olmak üzere Avusturya’ya seyahat ederken aşağıdakilerin vize alması istenmektedir.

 • Schengen devletleriyle vize serbestleştirme anlaşmasına varmayan üçüncü ülke vatandaşları
 • Schengen devletleriyle vize serbestleştirme anlaşmasına varmış olmasına rağmen Avusturya’ya veya başka herhangi bir Schengen ülkesine girmeleri daha önce reddedilmiş olan üçüncü ülke vatandaşları.

Avusturya’ya Giriş Yapmak Adına Gereken Vize Türleri Nelerdir?

Avusturya’ya Giriş Yapmak Adına Gereken Vize Türleri Nelerdir

Kısa süreli bir seyahat 90 günü kapsamaktadır. Şayet 90 günü kapsamakta olan kısa süreli bir seyahat planınız varsa, Avusturya’ya ziyaret edebilmek adına Avusturya’ya C-tipi vize olarak da bilinen kısa süreli Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Avusturya girişi gerçekleştirmek adına belirlenmiş olan çeşitli Schengen vize türleri bulunmaktadır. siz de Avusturya’ya giriş amacınıza bağlı olarak belirlenmiş olan vize türlerinden bir tanesine başvuru gerçekleştirebilirsiniz:

 • Avusturya Havaalanı Vizesi – Schengen Bölgesi dışında, seyahat ettikleri ülkeye ulaşmak için Avusturya havaalanlarından birinden transit geçiş yapması gerekenleri kapsamaktadır.
 • Avusturya Turist Vizesi – Avusturya’yı tatil veya gezi amaçlı ziyaret etmek isteyenler için düzenlenmiştir.
 • Avusturya Ziyaretçi Vizesi – Avusturya’da ikamet eden arkadaşlarını veya aile üyelerini ziyaret etmek isteyen yolcular tercih edebilir.
 • Avusturya Ticaret Vizesi – Avusturya’da işle ilgili faaliyetlere katılmak zorunda olan iş adamları için hazırlanmaktadır.
 • Resmi Ziyaret için Avusturya Vizesi – resmi bir gezi için Avusturya’ya gelen Resmi Delegasyonlar için kullanılabilir.
 • Avusturya Tıbbi Vizesi – Avusturya’da tıbbi tedavi görmek isteyenler için bir alternatiftir.
 • Avusturya Eğitim Vizesi – Avusturya’daki bir eğitim kurumunda üç aya kadar bir kursa katılmak isteyen öğrenciler için kullanılmaktadır.
 • Avusturya Kültür, Spor ve Film Ekipleri Vizesi – Avusturya’da bu nitelikteki bir faaliyete katılmak isteyenler için güzel bir alternatiftir.

Avusturya Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Avusturya Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir

Kısa süreli Avusturya Schengen vize başvurusu için istenmekte olan evrak listesi şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Avusturya vize başvuru formu. Bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formu tamamladıktan sonra imzalamanız istenmektedir.
 • İki özdeş fotoğraf. Burada kişiden istenmekte olan fotoğraflar, hafif bir arka plana sahip yeni bir tam yüz çekimi olan pasaport formatında olmalıdır. Fotoğraf gereksinimlerine ve özelliklerine bakmanız yararınıza olacaktır.
 • Pasaportunuz ya da seyahat belgeniz:

o             Avusturya’dan (Schengen bölgesi) planladığınız ayrılış tarihinizden sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır.

o             10 yıldan eski olmamalıdır.

o             En az iki boş sayfa içermelidir.

 • Önceki Schengen vizelerinizin olması durumunda bir kopyası istenmektedir.
 • Bir kapak mektubu bulundurulmalıdır. Bu kapak mektubunda Avusturya’yı ziyaret amacınızı belirtmelisiniz ve ayrıntılı bir gezi programı sunmalısınız.
 • Gidiş-Dönüş Uçuş Seyahat Programı gerekmektedir. Bu program içinde Avusturya’dan giriş ve çıkışları belirten tarih ve uçuş numaralarını içermelidir.
 • Schengen Seyahat Sigortası beklenmektedir. Avusturya ve tüm Schengen bölgesi için tıbbi acil durumlar için minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortanız olduğuna dair onaylı olmalıdır.

Avusturya Vize gereksinimlerini karşılamakta olan ve Avusturya’ya seyahat etme hakkını elde eden yabancı uyruklu vatandaşlar çevrimiçi ortamdan seyahat sağlık sigortası poliçesi satın alabilirler. AXA Assistance ve Europ Assistance bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz çevrimiçi sigorta şirketleridir. Her iki şirket, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Avusturya Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları tarafından da kabul edilmektedir.

 • Konaklama kanıtı istenmektedir. Burada konaklama kanıtından kastedilen Avusturya’da planlanan tüm konaklama süresi için otel rezervasyonudur. Avusturya’da ucuz oteller bulmak ve rezervasyon yapmak oldukça kolaydır
 • Medeni durum kanıtı beklenmektedir. Medeni durumu gösterir olan belge bir evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi olabileceği gibi eşin ölüm belgesi ve bunun gibi belgeler olabilir.
Avusturya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/avusturya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çalışma Durumunuza Göre Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir?

Çalışma Durumunuza Göre Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir

Avusturya’ya giriş yapabilmeniz için Avusturya büyükelçiliğine ya da konsolosluğuna, çalışma durumunuza göre Avusturya vize gereksinimlerini karşıladığınızı kanıtlayan belgeler sunmanız gerekmektedir:

Mevcut olması durumunda

 • İş sözleşmesi
 • Son 6 aylık güncel banka ekstresi
 • İşverenden izin
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR) formu veya maaş kaynağında kesilen Gelir Vergisi Belgesi.

Serbest meslek sahibi olmanız durumunda

 • İşletme ruhsatınızın bir kopyası.
 • En son 6 aylık şirket banka ekstresi.
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR).

Öğrenci olmanız durumunda

 • Kayıt kanıtı.
 • Okul veya üniversiteden itiraz etmeme belgesi

Emekli olmanız durumunda

 • En son 6 aylık emeklilik beyannamesi.

Geçerli olması durumunda

 • Son 6 ay için mülk tarafından üretilen düzenli gelirin kanıtı.

Küçükler İçin Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir?

Küçükler İçin Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir

Kısa süreli konaklamalar için geçerli olmak üzere Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen ve reşit olmayan kişileri kapsayan çeşitli Avusturya ek vize gereksinimleri mevcuttur. Küçükler için Avusturya vize gereksinimleri şu şekildedir:

 • Avusturya’ya seyahat edecek olan küçüğün doğum belgesi istenmektedir.
 • Her iki ebeveyn tarafından imzalanmış Avusturya başvuru formu gereklidir.
 • Aile mahkemesi kararı – sadece bir ebeveynin çocuk üzerinde tam velayet sahibi olduğu davalarda geçerli olmak üzere Aile mahkemesi kararı istenmektedir.
 • Her iki ebeveynin de onaylı kimlik / pasaport kopyaları gerekmektedir.
 • Reşit olmayan kişinin tek başına seyahat etmesi durumunda, ebeveynleri ya da velileri tarafından imzalanmış olan Avusturya’ya seyahat etmek için gerekli noter tasdikli ebeveyn izni gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken ana husus, Avusturya’ya ziyaret için ülkenizde yer alan Avusturya büyükelçiliği ya da konsolosluğuna başvuru sırasında küçüğün vasisi veya ebeveyni reşit olmayan çocuklarının yanında olmalıdır.

Avusturya’ya Giriş Amacına Göre Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir?

Avusturya'ya Giriş Amacına Göre Avusturya Vize Gereksinimleri Nelerdir

Avusturya’ya seyahat etmenizin çeşitli nedenler olabilir. Ancak Avusturya’ya ziyaret gerçekleştirmek adına seyahatinizin altında yatan ana nedeni kanıtlayan ek bir belge sunmanız gerekmektedir. Seyahat amacınıza göre gerekli olan ek belgeler açıkça belirtilmiştir.

Avusturya Havalimanı Transit Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Gerekli olması durumunda kişinin seyahat edeceği son ülke için geçerli bir vize istenmektedir.
 • Seyahat için uçuş bileti

Avusturya Havaalanı Transit vizesi alması gereken vatandaşlar listesine dahil olup olmadığınızı öğrenmeniz işlemlerini kolaylaştıracaktır.

Avusturya Turist Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya Turist Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Avusturya Turist vizesi gereksinimlerini karşılamak adına çeşitli belgeler gerekmektedir.

 • Banka ekstresi istenmektedir ve bu ekstre tercihen son 6 ayı kapsamalıdır.
 • Seyahat Güzergahı istenen belgelerden bir tanesidir. Bu belge, Avusturya gezinizin ayrıntılı bir açıklamasını içermelidir:

o             Avusturya’ya seyahat etme amacı.

o             Avusturya’ya giriş ve çıkış tarihlerinizi belirten zaman çerçevesi

o             Avusturya’da kalacağınız otel ya da pansiyon rezervasyonları hakkında bilgiler.

o             Avusturya’da ziyaret etmeyi planladığınız yerler veya katılmayı planladığınız etkinlikler.

 • Tüm bunlara ek olarak Avusturya seyahatinizi nasıl finanse edeceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

Avusturya Schengen Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya Schengen Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir

Avusturya’da yaşamakta olan arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa ve ülkeye giriş yapmak istiyorsanız Avusturya ziyareti gerçekleştirebilmeniz için çeşitli evraklar gerekmektedir.

 • Finansal araçların kanıtı gerekmektedir. Avusturya, ülke sınırları içinde kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paranız olduğunu gösteren bir kanıt talep etmektedir. Bu bir hesap özeti olabileceği gibi bir sponsorluk mektubu veya her ikisinin kombinasyonu olabilir:

Banka hesap özeti.

Sponsorluk Mektubu. Ziyaretinizin maddi boyutunu bir başkası üstlenecekse Avusturya seyahatinize başka bir kişinin mali olarak sponsor olacağı zaman gerekmektedir. Genellikle Destek Beyanı olarak da bilinmektedir.

Her ikisinin bir kombinasyonu da talep edilebilir.

 • Seyahat Güzergahı gerekmektedir. Bu güzergah içinde aşağıdakileri içeren, Avusturya gezinizin ayrıntılı bir açıklaması bulundurulmalıdır:

Avusturya’ya seyahat etme amacı,

Avusturya’da bir otel ya da pansiyon rezervasyonu veya Avusturya’da ikamet eden bir kişiden alacağınız resmi bir davet mektubu.

 • Davet kanıtı istenmektedir. Avusturya, ülkeyi ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlardan bazı ekstra belgeler istemektedir. Burada kısaca bir arkadaşınızdan veya bir aile üyesinden Avusturya’yı ziyarete davet edildiğinizi kanıtlamanız istenmektedir. Bu doğrultuda kişiden beklenen gereksinimler şunlardır:

Ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu.

Ev sahibinin pasaportunun kopyası.

Ev Sahibinin varsa oturma İzni .

Elektronik Garanti Mektubu (EVE). Avusturya’daki ziyaretiniz esnasında yanında kalacağınız ev sahibiniz, ikamet ettikleri şehirdeki yerel yabancılar polisine EVE için başvurmalıdır. EVE ile ilgilenen makam bilgileri genellikle ve bir aksilik çıkmaması durumunda 48 saat içinde ikamet ettiğiniz ülkedeki Avusturya Büyükelçiliğine iletecektir. Yanında kalacağınız vv sahibiniz, vize görüşmesinde vermeniz gereken bir kimlik numarası alacaktır. Ev sahibinizden EVE’yi almak için gerekli olan aşağıdaki belgeleri ve bilgileri sağlaması istenecektir:

 • Pasaportları veya Kişisel Kimlik Kartları.
 • Polis Kaydı.
 • Son Banka Ekstresi.
 • Son maaş bordrosu.
 • Kira sözleşmesi.
 • Vize başvurusu yapılan Pasaport numarası.
 • Seyahat edecek kişinin doğum tarihi.
 • Seyahat edecek kişinin doğum yeri.
 • Seyahat edecek kişinin adresi.

Avusturya’ya Ticari Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya'ya Ticari Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir

Avusturya İşletme Vizesi alarak Avusturya ziyareti gerçekleştirmek istiyorsanız işletme vizesi başvuruları kapsamında kişiden istenen birtakım belgeleri sağlamanız gerektiğini belirtmek gerekmektedir. Bahsi geçen bu belgeler şu şekildedir:

 • Ziyaret edeceğiniz Avusturya şirketinden davet mektubu ve ziyaret tarihlerinizle birlikte şirketin ayrıntılı adresi gerekmektedir.
 • İşvereninizden bir sertifika istenmektedir. Bu sertifika mektubunda Avusturya’ya seyahat etme nedeninizi belirtilmelisiniz.
 • İşletme banka ekstresi bulundurulmalıdır ve bu ekstre tercihen son 6 ayı kapsamalıdır.
 • Muhtıra ve Esas Sözleşme gerekli belgelerinden biridir. Bu sözleşmenin anonim şirketlere kayıtlı olmak koşulu ile orijinal tasdikli nüsha olarak sunulması istenmektedir.
 • Ticaret Lisansı ilk verilme ya da mevcut yenileme durumunda gereklidir.
 • Seyahat finansmanının kanıtı da istenen belgeler arasındadır. Bu belgede, bBaşvuru sahibinin Avusturya’da kaldığı süre boyunca yapacağı harcamalarla ilgili olarak, işveren veya ortak şirket, mektupta veya davetiyede masrafların karşılandığını belirtmelidir.

Avusturya Öğrenci Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya Öğrenci Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Avusturya’yı ziyaret etmek istiyorsanız ve öğrenci iseniz Avusturya öğrenci Schengen vizesi alabilirsiniz. Elbette bu vizeyi almanız için gerekli olan birtakım evraklar bulunmaktadır.

 • Avusturya’da yer alan okul, üniversite, dil kursu ve bunun gibi kurslara katılmaya izin veren bir kayıt sertifikası gerekmektedir.
 • Şu anda Avusturya eğitim kurumundan birine kaydınızın olması durumunda hiçbir itiraz mektubu istenen belgeler arasındadır.

Avusturya’ya Tıbbi Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya'ya Tıbbi Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir

Avusturya’ya seyahat amaçlarından bir tanesi de tıbbi tedavi görmektir. Sizin de Avusturya seyahat amacınız tıbbi tedavi görmek için ise Tıbbi Schengen Vizesi başvurusu esnasında sizden istenen belgeler bulunmaktadır.

 • Yerel bir tıbbi rapor istenen belgelerden biridir. İstenen bu belge Avusturya’da tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğunu teyit eden, kendi ülkenizdeki bir doktor, klinik ya da hastaneden düzenlenmiş olmalıdır.
 • Avusturya’daki hastaneden veya doktordan randevu tarihinizi ve tıbbi durumunuzu teyit eden tıbbi bir onay gerekmektedir.
 • Tıbbi ücretlerin ödeme makbuzu belgeler arasında olmalıdır.
 • Avusturya’da bulunan ve sizi tedavi noktasında kabul eden hastane ya da klinik gibi bir tıp kurumu tarafından yapılacak olan tedavi ve randevunun resmi teyidi gereklidir.
 • Tedaviniz boyunca tıbbi masrafları ve diğer ilgili masrafları ödemek için yeterli mali kaynağınız olduğuna dair kanıt Avusturya Hükümeti tarafından istenen belgeler arasındadır.

Kültür, Spor, Film Ekibi veya Dini Amaçlı Avusturya’ya Schengen Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kültür, Spor, Film Ekibi veya Dini Amaçlı Avusturya'ya Schengen Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir

Avusturya’ya giriş yapabilmek adına tercih edebileceğiniz vizelerden biri de Avusturya’daki kültür, spor veya dini etkinliğe katılmak amacıyla alınan Avusturya Vizesi’dir. Ancak bunun için de gerekli belgelerin sağlanması şartı bulunmaktadır.

 • Kültür, spor veya dini etkinlik bilgileri:

o             Avusturya’daki etkinliği düzenleyen ilgili kurumdan, Avusturya’da düzenlenecek etkinliklerin veya faaliyetlerin niteliğine ilişkin ayrıntıları içeren davet mektubu bulunmalıdır.

o             Etkinliğe giriş biletleri.

o             Kayıt koşulları.

o             Avusturya’daki etkinliğin ayrıntılı programı.

o             Başvuranların isimlerini ve olayla ilgili diğer bilgileri sunan diğer belgeler gereklidir.

 • Önceki performansların kanıtı istenen belgelerden bir diğeridir. Önceki festivallere ve kültürel veya dini törenlere katılım, spor yarışmaları, kazananlara verilen sertifikalar, sporda dünya ya da uluslararası sıralama kanıtı gibi.

Avusturya Vatandaşının Karı veya Kocası İçin Avusturya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya Vatandaşının Karı veya Kocası İçin Avusturya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Eşiniz Avusturya vatandaşı ise Avusturya Schengen Vizesi başvurunuzu bu doğrultuda yapabilirsiniz. Ancak diğer vize türlerinde olduğu gibi bu türde de ilgili belgelere sahip olmanız istenmektedir.

 • Eşinizin Avusturya vatandaşı olduğunun kanıtı gerekmektedir. Bu doğrultuda kimlik kartı veya konsolosluk kartı yeterli olabileceği gibi Avusturya vatandaşlığı veya vatandaşlığa kabul emri de yeterli olacaktır.
 • Avusturya’dan alınmış olan Avusturya evlilik cüzdanı.
 • Avusturya’da bulunan Avusturya aile kayıt defteri.

Resmi Delegasyon Üyeleri için Avusturya Schengen Vizesi Nedir?

Avusturya’ya giriş yapabilmenizin bir diğer yolu ise resmi bir delegasyon üyesi olarak Avusturya vizesi almaktan geçmektedir. Elbette diğer vizelerde olduğu gibi bu vize için de çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir.

 • Size gelen davetin Resmi davet kopyası belgelerden bir tanesidir.
 • Bir diğer belge ise Yolculuk amacına ilişkin müzakereler, toplantılar, hükümetler arası kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen etkinlikler, istişareler kanıtlar.

Kısa Süreli Avusturya Vizesi Başvuru Yöntemleri

Kısa Süreli Avusturya Vizesi Başvuru Yöntemleri

Kısa süreli Avrupa Vizesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

 1. Her şeyden önce Avusturya vizesi için nereye başvurmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
 2. Daha sonra Doğru Avusturya vize türünü seçmeniz en sağlıklısı olacaktır. Avusturya’ya seyahatinizin amacına bağlı olarak pek çok vize türü vardır, başvurmak için doğru vize türünü seçin.
 3. Avusturya vizesi için istenen gerekli belgeleri toplama aşamasına geçin. Başvurduğunuz Avusturya vizesi türü için doğru belgeleri topladığınızdan ve ikamet ettiğiniz ülkedeki Avusturya büyükelçiliği veya konsolosluğunun tanımladığı kriterlere uyduğundan emin olduktan sonra hareket etmeniz yanlış bir adım atmanızın önüne geçecektir.
 4. Avusturya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu veya ikamet ettiğiniz ülkedeki bir vize başvuru merkezi ile vize randevusu almanız gerekmektedir.
 5. Son aşamada ise İlgili Avusturya Büyükelçiliği, Konsolosluğu ya da VAC’deki vize görüşmesine katılın.

Kısa Süreli Avusturya Vizesi İçin Başvuru İşlemleri

Avusturya vizesi kabulü için vize kabulünden sorumlu olan çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Siz de kısa süreli vize başvurusu için ülkenizde yer alan noktaya başvuru gerçekleştirmelisiniz.

 • Avusturya Büyükelçiliği
 • Avusturya konsolosluğu
 • Avusturya’nın vize sunumu için dış kaynak sağladığı bir Vize Başvuru Merkezi
 • Avusturya’nın vize başvurusu için dış kaynak sağladığı başka bir Schengen ülkesinin Büyükelçiliği / Konsolosluğu

Avusturya Büyükelçiliği, Konsolosluğu veya VAC’de Schengen Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Avusturya Büyükelçiliği, Konsolosluğu veya VAC'de Schengen Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir

Esasen bu sorunun yanıtı birkaç farklı faktöre bağlıdır. Aşağıda belirtilmiş olan durumlarda ikamet ettiğiniz ülkedeki Avusturya elçiliğine, konsolosluğuna veya VAC’ye başvurmanız gerekmektedir:

 • Daha fazla Schengen eyaletini ziyaret edecekseniz ancak ana varış noktanız Avusturya ise:

Avusturya’da diğer ülkelere göre daha fazla gün geçireceksiniz

Her ülkede eşit miktarda gün geçireceksiniz, ancak Schengen Bölgesine Avusturya üzerinden gireceksiniz.

Kısa süreli Avusturya Vizesi için şu şartları sağlamanız gerekir:

 • Başvurduğunuz ülkenin vatandaşı olmak
 • Şu anda başvurduğunuz ülkede geçici oturma izninde bulunan yabancı bir vatandaş olmak

Şu anda vize aldığınız bir ülkeden kısa süreli Avusturya vizesine başvuramayacağınız bilgisini unutmayınız.

Avusturya Vizesi Alma Süresi

Avusturya Vizesi Alma Süresi

Avusturya vizesi süresi normal şartlarda 15 gündür. Ancak bazı durumlarda büyükelçilik veya konsolosluk bu süreyi 30 güne kadar uzatabilir. İstisnai başvurularda ise durum 60 güne kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle planladığınız seyahatten en geç üç ay önce başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Avusturya Vizesine Başvurmanın Maliyeti

 • Yetişkin gezginler için Avusturya vizesi – 80 Euro
 • 6-12 yaş aralığında olan çocuklar için Avusturya Vizesi – 40 Euro
 • 6 yaş altında olan çocuklar için Avusturya Vizesi – ücretsiz

Görüldüğü üzere Avusturya vizesi ücretleri belirtilen faktörlere göre veya başka unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

Vize Olmadan Avusturya’da Kalma Süresi

Vize Olmadan Avusturya’da Kalma Süresi

Vizeden muaf bir vatandaş olmanız durumunda 180 günlük bir süre içinde 90 güne kadar ülkede kalabilirsiniz. Ülkeye geldiğiniz ilk günde ve son günde de bu sayıma dahildir. Tüm bunlara ek olarak Schengen Bölgesi içinde diğer ülkelerde geçirdiğiniz zamanın da bu süre içinde sayıldığını unutmayın.

Burada dikkat edilmesi gereken husus 90/180 Schengen vize kurallarını tam olarak kavradığınızdan emin olmaktır. Bu kuralı ihmal etmeniz durumunda bir gün dahi sorun teşkil etmektedir. Avusturya veya başka bir Schengen üyesi devlet ile vizesiz anlaşma yapmamız bir ülkede olmanız durumunda vizesiz olarak Avusturya’ya giriş yapamazsınız.

ABD Vatandaşlarının Avusturya’yı Ziyaret Etme Durumu

ABD vatandaşları turizm ve iş amaçlı olarak 90 güne kadar Avusturya ziyareti yapabilir ve bunun için vizeye ihtiyaç yoktur. Ancak bunun için en az 3 ay geçerli olan ABD pasaportu gerekir.

Schengen Vizesi Uzatma İşlemi

Schengen vizesini uzatmak mümkündür. Fakat sadece ülkeye giriş yaptıktan sonra istisnai durumlarda bu işlem gerçekleştirilebilir.

Avusturya Schengen Vizesi İptal Edilebilir Mi?

Avusturya Schengen Vizesi İptal Edilebilir Mi

Teknik olarak bu mümkündür. Avusturya makamlarında yetkili merci Avusturya vizenizi iptal edebilir. Gerekli koşullar artık yerine getirilemiyorsa bu durum gerçekleşir. Koşulların yerine getirilememesi durumu vize sahibinin giriş şartlarını sınır görevlisine sağlayamaması şeklindedir. Bu durumda yetkililerin otomatik olarak olmasa da vizenin iptali ne karar vermesine neden olabilir.

Avusturya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Avusturya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×