Avusturya – Vize İşlemleri

Avusturya Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya Alman Kültürü ile benimsenmiş kültürel tarih yapısı, renkliliği olan bir Avrupa Birliği üye ülkesidir.

Denize kıyısı bulunmayan 9 eyaletten oluşan ülkenin resmi dili Almancadır. Yerel saati Türkiye’ye bir saat daha geride olan ülke para birimi olarak Euro (€) kullanılmaktadır.

Ülkeye giriş sırasında vize istemektedir. Seyahat için en çok tercih edilen şehirleri Viyana, Graz, Salzburg, Linz, Kitzbühel, İnnsbruck olan ülkenin ikliminde yoğun yağış ve batının rüzgarları etki göstermektedir.

Türkiye’deki kayak tutkunlarını kış aylarında kendine oldukça çekmektedir.

 

Avusturya Türkiye’deki en büyük yatırımcılar arasında 3. ülkedir. Avusturya’ya ticari alanda Eczacılık ve eczacılık ürünleri, motorlu taşıt parçaları, tekstil ürünleri, adi metal türlerden; kilit, zincir, yay, fermuar, dikiş nakış setleri vs. ihraç etmekteyiz.

Avusturya’ya seyahat sebeplerinden ticari, gezi, sağlık, spor, eğitim, araştırma, kurs, konferans vb. çeşitlerle gitmeyi planladığımızda vize başvurusu yapmamız gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Başvurusu

Avusturya gezileri için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının 90 günden az seyahatleri için (C TİPİ) ülkeye girişte bulunmaları için Avusturya vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Avusturya’ya gezi yapacak olan kişilerin pasaportlarında bir öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda, Avusturya’ya girişinde gerekli olan Avusturya Schengen Vizesi için müracaatta bulunması zorunlu değildir.

Avusturya - Vize İşlemleri
Avusturya – Vize İşlemleri
Avusturya Turistik ve Ticari vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/avusturya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Avusturya Vize Talebini Beyan Eden Dilekçe Hakkında

Avusturya Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Avusturya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. Avusturya’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Avusturya vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/avusturya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Avusturya Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken  Konular

 • Avusturya Vize başvuruların da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir. Bu nedenle daha önceden planladığınız seyahatiniz için lütfen önceden otel ve uçak rezervasyonlarınızı yapmayınız.
 • Bu da sizin için maddi açıdan bir kayıp olacaktır. Almış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarının sorumluluğu kurumumuza ait değildir. Avusturya dış temsilcilikleri sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir.
 • Avusturya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan aile fertleri var ise diğer aile fertlerinizin de seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Avusturya Seyahati Vize İşlemleri Sırasında Parmak İzi  Gerekiyor Mu? (Biyometri Bilgi Beyanı)

Avusturya Vize başvurusu esnasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacı ile yapılmaktadır. Biyometri işleminin geçerlik süresi 5 yıldır.

Fiziksel engel taşıyan parmak izi veremeyecek kişilerde sağlık raporlarını ibraz etmek  koşuluyla bu işlemden muaftırlar. Bu işlem yapılırken herhangi bir hatayla karşılaşmamak için parmaklarda kesik, yara, hasar, kozmetik işlem bulunmamalıdır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi işlemi vize başvurularında kabul edilmemektedir.

Avusturya Vize Bilgileri

Avusturya Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken  Konular

 • Avusturya Vize başvurularınız da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir. Bu nedenle daha önceden planladığınız seyahatiniz için lütfen önceden otel ve uçak rezervasyonlarınızı yapmayınız.
 • Bu da sizin için maddi bir kayıp olacaktır. Almış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarının sorumluluğu kurumumuzca alınmamaktadır. Konsolosluk sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir.
 • Avusturya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerinizin de seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Başvurusu

 • Avusturya seyahati için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının 90 günden az seyahatleri için (C TİPİ) ülkeye girişte bulunmaları için Avusturya Vize başvurusunda bulunmaları şarttır.
 • Avusturya’ya seyahat yapacak olan kişilerin pasaportlarında bir öncesine  ait çok girişli ve geçerli bir Schengen Vizesi olması durumunda, Avusturya’ya girişinde gerekli olan Avusturya Schengen vizesi için müracaatta bulunması zorunlu değildir.

Şirket Çalışanları Hakkında Vize  Başvuru Ek Evrakları

 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe; Avusturya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Avusturya seyahati sonrası ikinci veya üçüncü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler – Vergi levhası – Avusturya vize müracaatında bulunacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren belgelerdir.
 • Şirket Ticaret Sicil Gazetesi; Avusturya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
 • Faaliyet Belgesi; Avusturya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
 • Şirketin İmza Sirküleri; Avusturya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri; Avusturya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Avusturya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. Avusturya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
 • Kişinin çalıştığını gösterir belgeler; Avusturya vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
Avusturya Turistik ve Ticari vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/avusturya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Avusturya Seyahati Vize İşlemleri Sırasında Parmak İzi  Gerekiyor Mu? (Biyometri Bilgi Beyanı)

Avusturya vize başvurusu sırasında parmak izi biyometrik fotoğraf gibi verilerin toplandığı Biyometrik İşlem yapılmaktadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Biyometri işleminin geçerliliği 5 yıl süre iledir.

Yetkililerimiz biyometrik verileri bildirecek olan yolcularımıza yapılan işlemler sırasında asistanlık yapacak ve sorunsuz şekilde başvuru işlemlerinizin hazırlığında size yardımcı olacaklardır.     

Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. 12 yaş altı çocuklar parmak izi alınamayacağından biyometrik veriden muaftırlar.

Fiziksel engel taşıyan parmak izi veremeyecek kişilerde sağlık raporlarını ibraz etmek suretiyle bu işlemden muaftırlar. Bu işlem yapılırken herhangi bir hata aksaklıkla karşılaşmamak için parmaklarda kesik, yara, hasar, kozmetik işlem bulunmamalıdır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi vize başvurularında kabul edilmemektedir.

Avusturya – Vize İşlemleri Video;

Avusturya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×