Avustralya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya’ya gerçekleştirmek istediğiniz Turistik seyahatleriniz vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Avustralya vizesi başvurusu yaptığınızda tek girişli vize alırsınız.

Eğer birden fazla giriş yapmak istediğiniz seyahat planınız varsa çok girişli vize talebinde bulunabilirsiniz. Vizenizin süresini uzatmak isterseniz bunu Avustralya’dayken yapamazsınız. Vize süresi bitmeden Avustralya’yı terk etmeli yeniden başvuru yapmalısınız.

Daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz Avustralya seyahatleriniz varsa ve bu seyahatlerde Hükümete dair bir borç bıraktıysanız borcunuzun ödenmesi gerekir aksi takdirde vize alamazsınız. Avustralya Turistik Vize başvurusu yaparken seyahatiniz sırasında gereken masrafları karşılayabileceğinizi kanıtlamanız vize almanız için önemlidir.

Avustralya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Avustralya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Turistik vize başvurusu yaparken seyahat amacınızın sadece turistik bir gezi olduğunu belgelerle ve dilekçenizde açıkça anlatmanız gerekir. Bir önemli konu ise seyahatiniz için sağlık durumunuzun uygun olmasıdır. Bunun için sizden istenen sağlık raporunu beyan etmeniz gereklidir.

Gerçekleştirmek istediğiniz turistik seyahatinizde yanınızda götürmek istediğiniz aile bireyleriniz varsa, hepsi adına tek tek vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Gerekli belgeler tüm aile bireyleri için hazırlanmalıdır ve herkes için başvuru formu doldurulmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusu Süreci

 • Yapmış olduğunuz vize başvuruları Avustralya Konsoloslukları tarafından incelenir. Durumunuza göre Konsolosluk sizden ek belge talebinde bulunabilir ve süreç uzayabilir.
 • Genelde mülakat gerektirmeyen vize başvuru sürecinde dış temsilcilik sizden mülakat talebinde bulunabilir ve size randevu tarihi verebilir. Bu durumda belirlenen gün ve saatte eğer sizden istenen ek evrak mevcutsa hazırlamalı, pasaportunuz ve bu istenen evraklarla birlikte gitmelisiniz.
 • Başvuru işlemleri sırasında hakkınızda değişikliğe uğramış kişisel bilgiler mevcutsa bunlar Konsolosluğa bildirilmeli bilgiler güncellenmelidir. Bu bilgiler yeni adres değişikliği, soyadı değişikliği, ölüm, boşanma, evlenme vs. değişiklikler olabilir.
 •  İstediğiniz durumlarda Avustralya vize başvurunuzu sonlandırabilirsiniz. Sonlandırma yapmak için referans numaranızla bir e-posta göndermelisiniz. Sonlandırma yapılan vize başvurularında ödenen vize harç ücretleri geri ödenmemektedir.
 • Avustralya vize başvurularınız sonuçlandığında vizeniz basılır, geçerli tarihler, vize numarası ve kullanma koşulları size bildirilir. Vizeniz ret ile sonuçlanırsa size nedenleri bildirilir ve bu karara itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Hangi şartlarda ve hangi zaman sürecinde itiraz hakkınızı kullanacağınız size bildirilmektedir.

Avustralya Turistik Vize İle Yapabilecekleriniz

 • Avustralya’da seyahat amacına uygun şekilde tatil yapabilirsiniz.
 • Aile, arkadaş ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • 3 ayı geçmeyen kurslara katılabilirsiniz.
 • Gönüllü ve ücretsiz işlerde çalışabilirsiniz.
 • Ücretli işlerde çalışamazsınız.
 • Vizeniz’de açıklayıcı bir ibare olmadığı sürece uzatma talebinde bulunamazsınız.
 • 3 ayı geçen eğitimlere katılamazsınız.
 • Vize süresi dolmadan Avustralya’yı terk etmeniz gerekir.

Avustralya Turistik Vize Başvurusunda Sponsorluk Hakkında

Gerçekleştirmek istediğiniz Avustralya turistik geziniz için Avustralya’da bulunan bir sponsorunuz varsa, sponsor Avustralya vatandaşı olmalı, reşit olmalı, oturum izni sahibi olmalı ve en az 2 yıldır Avustralya’da ikamet eden bir kişi olmalıdır.

Sponsorluk Şartları

 • Sponsor Vize başvuru sahibinin vize süresi sona ermeden ülkeyi terk edeceğini taahhüt etmesi gerekir.
 • Sponsor vize başvuru sahibinin seyahat boyunca tüm masraflarını karşılayacağını garanti etmeli.
 • Sponsor, Vize başvuru sahibi seyahat boyunca vize şartlarına uygun davranmadığında 5 yıl süresince sponsorluk edemeyeceğini bilmelidir.

Avustralya Turistik Vize Evrak Listesi

 • Pasaport: 10 yılı geçmeyen ve en az 6 ay geçerliliği olan deforma olmayan.
 • Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz ve 2 adet.
 • Vize Talep Dilekçesi: Şirkete ait antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli İngilizce olarak yazılmalı.
 • Banka Hesap Özeti: Son 3 aya ait en az 7000₺ bakiyesi olan, kaşeli, imzalı ve imza sirkülü.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüzünün fotokopisi, okumaya engel olmayacak şekilde.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tüm aile bireylerinin kimlik ve adres bilgilerinin olduğu.
Avustralya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/avustralya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Avustralya Turistik Vizesi Biyometrik Bilgi Beyanı

Avustralya vize başvurusu yapan şahıslardan Biyometrik Veri Beyanı istemektedir. Biyometrik veri işlemleri başvuru merkezlerinde yapılabilir. Biyometrik veri işlemleri parmak izi taraması ve biyometrik fotoğraf çekimiyle yapılmaktadır.

Alınan bilgiler veri tabanında saklanmaktadır ve gizli kalmaktadır. Parmak izi taraması için parmaklarda veri almayı engelleyecek hasar yara olmamalıdır. Varsa tıbbi rapor gereklidir.

Fotoğraf çekimi sırasında gözlük, şapka, örtü olmamalıdır. Yüz alından boyuna ve kulaklara kadar açık olmalıdır. Biyometrik veri beyanı kimlik sahteciliğini önlemek için kullanılmaktadır ve güvenliği arttırır. Avustralya Vize Başvurusu için Biyometrik Veri Beyanı için Vize Randevu Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya Ticari Vize

Avustralya’ya konferansa katılmak, iş anlaşması yapmak, herhangi bir iş konusunda araştırma yapmak için seyahat etmek isteyen vatandaşların Avustralya Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avustralya Ticari Vizesi tek girişli olarak verilmektedir ve çıkış yaptığınızda vize süresi bitmemiş olsa bile yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle vize başvurusu yaparken eğer ihtiyacınız dahilinde ise vize başvurunuzu çoklu giriş olarak talep etmeniz gerekmektedir.

Avustralya Ticari vizesi 3, 6, ve 12 aylık süreler ile verilmektedir. Ticari Vize size Avustralya’da 18 ay içinde en fazla 12 ay kalma imkanı tanır ve uzatma hakkı bulunmaz.

Vize başvurusu yaparken seyahatiniz boyunca yapacağınız masraflarınız için gerekli olan finansal güce sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Ticari vize başvurusunda bulunmak için gerçekten ticari sebeplerle Avustralya’ya seyahat edeceğinizi kanıtlamak, karakter ve sağlık gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir.

Vize süreniz bitmeden Avustralya’yı terk etmeniz almak istediğiniz diğer vizeler için uygunluk şartlarına uyum sağladığınız anlamına gelecektir.

Avustralya Ticari Vize Başvurusunda Davetiye Şartı

Avustralya Ticari Vize başvurusu yapmak için Avustralya’da ki bir şirket ya da kurumdan davet mektubu almanız gerekmektedir.

Davetiye sizi davet eden kurum ya da kuruluş tarafından hazırlanmalı, kuruma ait antetli kağıda başvuru sahibi hakkındaki kimlik bilgileri, iş pozisyonu, seyahatine ait bilgiler ve eğer varsa sponsoruna ait bilgiler yazılmalıdır.

Davetiyeyi hazırlayan kişi Avustralya vatandaşı olduğuna dair belgeleri de davet mektubuna eklemelidir. Davetiye kurum adına kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Davet bir fuar, konferans vs. gibi bir organizasyon tarafından gönderiliyorsa organizasyona ait bilet, broşür vs. davet mektubuna eklenmelidir.

Avustralya Ticari Vize Başvurusunda Bulunmak İçin Sebepler

 • Avustralya’daki bir şirket veya kuruluşun yetkilileri ile iş yapmayı istemek.
 • Avustralya’da bulunan şirket için yenileme, geliştirme ya da kurmak için anlaşma yapmak.
 • Avustralya Hükümetinin tanıdığı resmi ticaret misyonluğunu üstlenmek.
 • Avustralya’da mal ürün satın aldığınız bir şirketin eğitimine katılmak.
 • Avustralya’da şubesi bulunan bir şirketin çalışanlarına eğitim vermek.
 • Avustralyalı bir şirketten işinizle ilgili eğitim almak.
 • Avustralya’ya yapılan bir satış sonrasında hizmet vermek.
 • Fuar, sergi, konferans, iş toplantısı, kongre katılımı.
 • Hizmet veya ürün için sipariş almak.
 • Yabancı işletme adına Avustralya’dan hizmet ya da ürün satın almak.

Avustralya Vize Başvurusu Süreci

Yapmış olduğunuz vize başvuruları Avustralya dış temsilcilikleri tarafından incelemeye alınır. Durumunuza göre dış temsilcilikler sizden ek evrak talebinde bulunabilir ve süreç uzayabilir.

Genelde mülakat gerektirmeyen vize başvurusunda Konsolosluk sizden mülakat talebinde bulunabilir ve size randevu tarihi verebilir. Bu gibi durumlarda belirlenen gün ve saatte eğer sizden istenen ek evrak varsa hazırlamalı, pasaportunuz ve bu istenen evraklarla birlikte gitmelisiniz.

Başvuru işlemleri esnasında hakkınızda değişikliğe uğramış kişisel bilgiler varsa bunlar Konsolosluğa bildirilmeli bilgiler güncellenmelidir. Bu bilgiler adres değişikliği, soyadı değişikliği, ölüm, boşanma, evlenme gibi değişiklikler olabilir.

Arzu ederseniz Avustralya vize başvurunuzu sonlandırabilirsiniz. Sonlandırma yapmak için referans numaranız ile bir e-posta gönderebilirsiniz. Sonlandırma yapılan vize başvurularında ödenmiş harç ücretleri geri ödenmemektedir.

Avustralya vize başvurularınız sonuçlandığında vizeniz pasaportunuza basılır ve geçerli tarihler, vize numarası ve kullanma koşulları size bildirilir. Vizeniz ret kararı ile sonuçlanırsa size nedenleri bildirilir ve itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Hangi şartlarda, hangi zaman aralıklarında itiraz hakkınızı kullanacağınız size bildirilmektedir.

Gerçekleştirmek istediğiniz ticari seyahatinizde yanınızda götürmek istediğiniz aile bireyleriniz var ise, hepsi adına tek tek vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Gerekli belgeler tüm aile bireyleri için düzenlenmeli ve herkes için başvuru formu doldurulmalıdır.

Avustralya Ticari Vize Başvurusunda Sponsorluk Hakkında

Gerçekleştirmek istediğiniz Avustralya ticari geziniz için Avustralya’da bulunan bir sponsorunuz varsa, sponsor Avustralya vatandaşı veya Avustralya’da bir şirket/kurum olmalı, reşit olmalı, oturum izni sahibi olmalı ve en az 2 yıldır Avustralya’da ikamet eden bir kişi olmalıdır.

Sponsorluk Şartları

 • Sponsor kişi vize başvuru sahibinin vize süresi sona ermeden ülkeyi terk edeceğini garanti etmelidir.
 • Sponsor vize başvuru sahibinin seyahat boyunca tüm masraflarını karşılayacağını garanti etmeli.
 • Sponsor kişi, Vize başvuru sahibi seyahat boyunca vize şartlarına uygun davranmadığında 5 yıl boyunca sponsorluk edemeyeceğini bilmelidir.

Avustralya Turistik Vize İle Yapabilecekleriniz

 • Avustralya’da seyahat amacına uygun şekilde konferans, fuar, sergilere katılabilir, iş anlaşması ve iş toplantısı yapabilirsiniz.
 • Vize koşullarına ve kanunlara uymak zorundasınız.
 • 3 ayı geçmeyen kurslara katılabilirsiniz.
 • Gönüllü ve ücretsiz işlerde çalışabilirsiniz.
 • Ücretli işlerde çalışamazsınız.
 • Vizeniz de açıklayıcı bir ibare olmadığı sürece uzatma talebinde bulunamazsınız.
 • 3 ayı geçen eğitimlere katılamazsınız.
 • Vize süresi dolmadan Avustralya’yı terk etmeniz gerekir.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Dil eğitimini Avustralya’da almak isteyen ya da eğitimini Avustralya okullarında almak isteyen öğrencilerin Avustralya Öğrenci Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Avustralya sadece eğitim vermekle kalmayıp eğitim sonrası da kişilere imkanlar sunmaktadır.

Başvurulacak olan Öğrenci Vizesinin adı “Student Visa”dır. Student Visa “Subclass 500” kodu ile alınmaktadır. Avustralya eğitimi sırasında yanlarında ebeveynlerini isteyen kişiler anne-babaları için, “Subclass 590” vizesine başvuru yapabilirler.

Avustralya’da eğitim görmek isteyen öğrencinin yıllık masraf ücreti 20.900 AUD’dur. Bu masraf ücreti ile okul eğitim ücreti sponsorluk edecek ebeveynin banka hesabında bulunması gereklidir.

Bunun için sponsor kredi çekebilir. Bu ücret banka hesabında gösterilemezse, anne-babaya ait yıllık maaş bordrosu beyan edilebilir. Bu durumda anne-babanın yıllık kazanç toplamı 60 bin AUD nı karşılamalıdır. Maaş bordrolarını gösterebilen ebeveynler nakit olmadan vize başvurusunda bulunabilirler.

Avustralya’da alınacak eğitimin süresi toplamda 6 ayı geçen bir eğitim ise, kuruma ücretinin en az yarısını mutlaka ödemelidir. Yanında eşini getiren kişilerin banka hesabında bulunması gereken miktar 7.100 AUD, Çocuğunu getiren kişinin bulundurması gereken miktar ise 3.040 AUD’dur.

Avustralya Öğrenci Vizesi Başvurusunda Dil Yeterliliği

 •  Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin IELTS sınavından en az 5.5 puan alması.
 • 5 puan alamayan 5.0 puan alan öğrencinin ELICOS dil programına 10 hafta katılması.
 • 5 puan alan öğrenci ise, dil programına 20 hafta katılarak açığı kapatıp vize başvurusu yapabilmektedir.
 • Bunun yanında IELTS gibi kabul edilebilecek olan sınavlar, Occupational English Test, Cambridge English: Advanced, Pearson Test of English Academic, Test of English as a Foreign Language paper based test (TOEFL) ‘dır.

Avustralya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler diledikleri uzunluktaki eğitim programlarına katılabilir ve gerektiğinde yeniden Avustralya’da iken vize başvurusu yapabilmektedirler. Alınan eğitimlerde program değişikliği yapılmak istenirse ya aynı derece bir program seçilmeli ya da daha üst seviye bir eğitim programı seçilmelidir.

Avustralya Öğrenci Vizesi İle Yapılabilecekler

 • 4 aylık dil eğitimine katılan kişi haftada 20 saatlik bir işte çalışabilir.
 • Avustralya’da 2 yıllık master ya da 2 yıllık ön lisans yapan ve mezun olan kişiler, mezuniyetten sonra 1 yıl çalışma hakkına sahip olabilirler.
 • 1 yıllık sertifika programları ve master yapanlara çalışma izni verilmez.

Avustralya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

 • C. Kimlik Fotokopisi:Her iki yüzün fotokopisi okunaklı olacak şekilde.
 • Pasaport: 10 yılı geçmemiş ve en az 6 ay geçerliliği bulunan.
 • Biyometrik Fotoğraf:Güncel çekilmiş 2 adet, arka fonu beyaz.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:Tüm aile bireylerinin kimlik ve adres bilgilerinin olduğu.
 • Öğrenci Belgesi: Halen devam eden eğitim varsa bağlı bulunan kurumdan.
 • Kabul Mektubu:Eğitim alınacak kurumdan kayıt ve kabul edildiğine dair belge.
 • Muvafakatname:18 yaşından küçükler için anne-baba tarafından noter onaylı izin belgesi.
 • Mezun olunan kurumlardan diploma ve transkriptler.
 • Tüm evrakların İngilizce tercümeleri.

Sponsorlar İçin Gerekli Evraklar

Kişi Şirket Sahibi ise;

 • Vize Talep Dilekçesi:Şirketin antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olarak.
 • Şirkete Ait Belgeler: Firma Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Noter onaylı İmza Sirküleri, Vergi Levha Fotokopisi.
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Kimlik Fotokopisi: Önlü-arkalı olacak şekilde.
 • Şirkete Ait Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ilişkin. En az 7000₺ bakiye mevcut olmalı. Banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve onaylı imza sirkülü.
 • Varsa kira, tapu, araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopileri.

Kişi Şirket Çalışanı İse;

 • Vize Talep Dilekçesi:Şirketin antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olarak.
 • Şirkete Ait Evraklar:Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levha Fotokopisi.
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Kimlik Fotokopisi: Önlü-arkalı olacak şekilde.
 • Şirkete Ait Banka Hesap Dökümü:Son 3 aya ait. En az 7000₺ bakiyeli. Banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve imza sirkülü.
 • Varsa kira, tapu, araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopileri.
 • Maaş Bordrosu:Son 3 aya ait ve banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve banka imza sirkülü.
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait olmalıdır.En az 7000₺ bakiyesi bulunmalıdır. Banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli, imza sirkülü olarak sunulmalıdır.

Kişi Emekli İse;

 • Emeklilik Kartı Fotokopisi: Emekli olduğuna dair.
 • Varsa kira, tapu, araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopileri.
 • Maaş Bordrosu:Son 3 aya ait ve banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve banka imza sirkülü.
 • Şahsi Banka Hesap Özeti: Son 3 aya ait hesap dökümü verilmeli. En az 7000₺ bakiyeli olmalı. Banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve imza sirkülü olarak düzenlenmeli.

Kişi Devlet Memuru İse; 

 • Kurumda çalıştığına dair belge.
 • Resmi Kuruma Ait Kart
 • Varsa kira, tapu, araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopileri.
 • Maaş Bordrosu:Son 3 aya ait ve banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve banka imza sirkülü.
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait.En az 7000₺ bakiyeli. Banka yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli ve imza sirkülü

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi

Avustralya’ya aile bireyleri ya da akrabalarını ziyaret etmek için seyahat etmek isteyen vatandaşların Avustralya Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi tek girişli olarak verilmektedir ve çıkış yaptığınızda vize süresi bitmemiş olsa bile yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle vize başvurusu yaparken eğer ihtiyacınız dahilinde ise vize başvurunuzu çoklu giriş olarak talep etmeniz gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi 3, 6, ve 12 aylık süreler ile verilmektedir. Aile Ziyareti Vizesi size Avustralya’da 18 ay içinde en fazla 12 ay kalma imkanı tanır ve uzatma hakkı bulunmaz.

Vize başvurusu yaparken seyahatiniz boyunca yapacağınız masraflarınız için gerekli olan maddi güce sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunmak için gerçekten aile veya akraba ziyareti için Avustralya’ya seyahat edeceğinizi kanıtlamak, karakter ve sağlık gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir. Vize süreniz bitmeden Avustralya’yı terk etmeniz almak istediğiniz diğer vizeler için uygunluk şartlarına uyum sağladığınız anlamına gelecektir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusunda Davetiye Şartı

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi başvurusu yapmak için Avustralya vatandaşı ya da Avustralya’da oturum izni sahibi aile bireyinden davet mektubu almanız gerekmektedir.Davetiyede başvuru sahibi hakkındaki kimlik bilgileri, seyahatine ait bilgiler ve eğer varsa sponsoruna ait bilgiler yazılmalıdır.

Davetiyeyi hazırlayan kişi Avustralya vatandaşı olduğuna dair belgeleri de davet mektubuna eklemelidir. Davetiye davet eden kişi tarafından imzalanmalıdır. Davet mektubu gönderen aile üyeniz aynı zamanda sponsorunuz olabilir ve böyle bir durumda sponsor olarak tüm seyahat masraflarını üstlendiğini belirtmesi gerekir.

Avustralya Vize Başvurusu Süreci

Yapmış olduğunuz vize başvuru işlemleri Avustralya Konsoloslukları tarafından incelemeye alınır. Dosyanızın durumuna göre Konsolosluk sizden ek evrak talebinde bulunabilir ve süreç uzayabilir.

Genelde mülakat gerektirmeyen Avustralya vize başvuru sürecinde Konsolosluk sizden mülakat talebinde bulunabilir ve size randevu tarihi verebilir. Bu durumda belirlenen gün ve saatte eğer sizden istenen ek belgeler varsa hazırlamalı, pasaportunuz ve bu istenen evraklarla birlikte gitmelisiniz.

Başvuru işlemleri sırasında hakkınızda değişikliğe uğramış kişisel bilgiler varsa bunlar Avustralya dış temsilciliğine bildirilmeli bilgiler güncellenmelidir. Bu bilgiler yeni adres değişikliği, soyadı değişikliği, ölüm, boşanma, evlenme gibi değişiklikler olabilmektedir.

İstediğiniz takdirde Avustralya vize başvurularınızı sonlandırabilirsiniz. Sonlandırma yapmak için referans numaranızla bir e-mail gönderebilirsiniz. Sonlandırma yapılan vize başvurularında ödenen harç ücretleri geri iade edilmemektedir.

Avustralya vize başvurularınız sonuçlandırıldığında vizeniz basılır ve geçerli tarihler, vize numarası ve kullanma koşulları bildirilir. Vizeniz ret ile sonuçlanırsa nedenleri bildirilir ve itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Hangi şartlarda ve hangi zaman aralıklarında itiraz hakkınızı kullanacağınız size bildirilmektedir.

Gerçekleştirmek istediğiniz ticari seyahatinizde yanınızda götürmek istediğiniz aile bireyleriniz varsa, hepsi adına tek tek vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Gerekli belgeler tüm aile bireyleri için hazırlanmalıdır ve herkes için başvuru formu doldurulmalıdır.

 Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusunda Sponsorluk Hakkında

Gerçekleştirmek istediğiniz Avustralya aile ziyareti geziniz için Avustralya’da bulunan bir sponsorunuz varsa, sponsor Avustralya vatandaşı veya Avustralya vatandaşı ya da oturum izni sahibi olmalı, reşit olmalı ve en az 2 yıldır Avustralya’da ikamet eden bir kişi olmalıdır.

Sponsorluk Şartları

 • Sponsor Vize başvuru sahibinin vize süresi sona ermeden ülkeyi terk edeceğini garanti etmesi gerekir.
 • Sponsor vize başvuru sahibinin seyahat boyunca tüm masraflarını karşılayacağını garanti etmeli.
 • Sponsor, Vize başvuru sahibi seyahat boyunca vize şartlarına uygun davranmadığında 5 yıl boyunca sponsorluk edemeyeceğini bilmelidir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi İle Yapabilecekleriniz

 • Avustralya’da seyahat amacına uygun şekilde aile ve arkadaş ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vize koşullarına ve kanunlara uymak zorundasınız.
 • 3 ayı geçmeyen kurslara katılabilirsiniz.
 • Gönüllü ve ücretsiz işlerde çalışabilirsiniz.
 • Ücretli işlerde çalışamazsınız.
 • Vizeniz’de açıklayıcı bir ibare olmadığı sürece uzatma talebinde bulunamazsınız.
 • 3 ayı geçen eğitimlere katılamazsınız.
 • Vize süresi dolmadan Avustralya’yı terk etmeniz gerekir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Türkiye’de Avustralya’da tanınmış bir mühendislik okulundan mezun olan 31 yaşın altındaki ve en geç 2 yıl önce mezun olmuş kişiler Avustralya’da iş tecrübesi kazanmak için Avustralya Yeni Mezun Vizesi’ne başvuru yapabilirler.Daha önce Avustralya’da yüksek lisans vizesi alarak eğitim almamış iseniz, 18 ay kalma hakkı ile Yeni Mezun Vizesi alabilirsiniz.

Vize başvurusu yapmak için son 2 yıl içerisinde lisans, yüksek lisans, doktora ve lisansüstü bir eğitim derecesi ile mühendislik bölümü mezunu ve İngilizce dil hakimiyeti olması gerekmektedir. Ayrıca her Avustralya vizesindeki gibi karakter ve sağlık gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir.

Kabul edilen Mühendislik Bölümleri;

 • Maden ve Malzeme Mühendisliği
 • Mekanik, üretim ve bitki mühendisliği
 • Elektrik ve elektronik mühendisliği
 • Çevre Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Yapı Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği

Avustralya Yeni Mezun Vizesi başvurusu yapmak için, MÜDEK-Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından akredite edilen mühendislik bölümlerinin olduğu üniversiteden lisans veya lisansüstü diplomanız olması gerekmektedir.

Türkiye’de MÜDEK Tarafından Akredite Edilen Üniversiteler

 • Anadolu Üniversitesi                         
 • Balıkesir Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi
 • Bülent Ecevit Üniversitesi
 • Cumhuriyet Üniversites
 • Ankara Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • Cumhuriyet Üniversitesi
 • Çankaya Üniversitesi
 • Doğuş Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Galatasaray Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi 
 • Gaziantep Üniversitesi
 • Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Harran Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Hitit Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Işık Üniversitesi
 • Okan Üniversitesi
 • İnönü Üniversitesi
 • Ömer Halisdemir Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Özyeğin Üniversitesi
 • İstanbul Aydın Üniversitesi
 • Pamukkale Üniversitesi
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi
 • İstanbul Kültür Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 • Süleyman Demirel Üniversitesi
 • Kadir Has Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
 • Kocaeli Üniversitesi
 • Yaşar Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi
 • Lefke Avrupa Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Avustralya Yeni Mezun Vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiler İrlanda, ABD, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda vatandaşı değil ise İngilizce Dil Yeterliliği kanıtı yapmak için IELTS sınavlarından yeterli puan almaları gerekmektedir.

Ayrıca vize başvurusu yapan kişi sağlık durumunu kanıtlamak için istenen muayeneleri yaptırması gerekmektedir. Bu muayeneler son 5 yıl içinde seyahat etmiş olduğunuz ülkeler baz alınarak, Avustralya seyahat sebebinize ve durumunuza göre belirlenmektedir.

Bir diğer konu ise 10 yıl içinde 1 yıldan fazla ikamet ettiğiniz ülkeler dahil sizden Adli Sicil Kaydı istenecektir. Daha önce Avustralya’ya yapmış olduğunuz seyahatleriniz varsa ve bu seyahatlerde ülkeye borçlanmış ve ödeme yapmamışsanız başvuru öncesi bu ödemeleri yapmanız gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz vize başvurusuna aile üyelerinizi ekleyebilir, sizinle yakınlık derecelerini kanıtlayıp onlarla birlikte Avustralya’da 18 ay boyunca yaşayabilir, eğitim alabilir ve çalışabilirsiniz.

Avustralya’da çalıştığınız süreler içerisinde Avustralya yasalarına uyum sağlamalısınız ve aynı zamanda nerede çalışırsanız çalışın Avustralya İş Yasası tarafından haklarınız korunmaktadır. Vize süreniz bittiğinde Avustralya’yı terk etmelisiniz.

Avustralya Vize Başvurusu Süreci

Yapmış olduğunuz vize başvuruları Avustralya Konsoloslukları tarafından incelemeye alınır. Durumunuza göre Konsolosluk sizden ek evrak talebinde bulunabilir ve süreç uzayabilir.

Genelde mülakat gerektirmeyen vize başvuru sürecinde Konsolosluk sizden mülakat talebinde bulunabilir ve size randevu tarihi verebilir. Bu durumda belirlenen gün ve saatte eğer sizden istenen ek evrak varsa hazırlamalı, pasaportunuz ve bu istenen evraklarla birlikte gitmelisiniz.

Başvuru işlemleri sırasında hakkınızda değişikliğe uğramış kişisel bilgiler varsa bunlar Konsolosluğa bildirilmeli bilgiler güncellenmelidir. Bu bilgiler yeni adres değişikliği, soyadı değişikliği, ölüm, boşanma, evlenme gibi değişiklikler olabilir.

İstediğiniz takdirde Avustralya vize başvurunuzu sonlandırabilirsiniz. Sonlandırma yapmak için referans numaranızla bir e-posta gönderebilirsiniz. Sonlandırma yapılan vize başvurularında ödenen harç ücretleri geri ödenmemektedir.

Avustralya vize başvurularınız sonuçlandığında vizeniz basılır ve geçerli tarihler, vize numarası ve kullanma koşulları size bildirilir. Vizeniz ret ile sonuçlanırsa size nedenleri bildirilir ve itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Hangi şartlarda ve hangi zaman aralıklarında itiraz hakkınızı kullanacağınız size bildirilmektedir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi Gereken Evrak Listesi

 • Pasaport: Asıl vize sahibi ve aile bireylerine ait pasaportlar ya da seyahat belgesi fotokopisi.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Her iki yüzü çekilecek ve okunaklı olacak.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:Tüm aile bireylerine ait kimlik ve adres bilgilerinin bulunduğu.
 • Sağlık Sigortası: Asıl vize sahibi ve birlikte gelen aile bireyleri için.
 • Online Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf:2 adet, arka fonu beyaz pasaport boyutunda.
 • Evlilik Cüzdanı Fotokopisi:Evli iseniz.
 • Sağlık Muayenesi Sonucu:İstenildiği takdirde.
 • Adli Sicil Kaydı:Son 10 yıl içinde gidilen tüm ülkelerden ve Türkiye’den.
 • TOEFL-IELTS gibi dil yeterlilik sınavı sonuçları.
 • Mezun olduğunuz mühendislik diploma ya da transkript.

Avustralya Vizesi Biyometrik Bilgi Beyanı

Avustralya vize başvurusu yapan kişilerden Biyometrik Veri Beyanı istemektedir. Biyometrik veri işlemlerini başvuru merkezlerinde yapabilirsiniz. Biyometrik veri işlemleri parmak izi taraması ve biyometrik fotoğraf çekimi ile yapılmaktadır.

Alınan bilgiler veri tabanında saklanmaktadır ve gizli kalmaktadır. Parmak izi taraması için parmaklarda veri almayı engelleyecek hasar yara olmamalıdır. Varsa tıbbi rapor gereklidir. Fotoğraf çekimi sırasında gözlük, şapka, örtü olmamalıdır.

Yüz alından boyuna ve kulaklara kadar açık olmalıdır. Biyometrik veri beyanı kimlik sahteciliğini önlemek için kullanılmaktadır ve güvenliği arttırır. Avustralya Vize Başvurusu için Biyometrik Veri Beyanı için Vize Randevu Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Avustralya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×