Yunanistan Vizesi 2023

Yunanistan Vizesi 2023; Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan için Schengen tercihinde bulunabilirsiniz. Nitekim Schengen Topluluğu içerisinde yer alır ve 90 günlük seyahatlere ilişkin bu yönde seçiminizi yapmanıza izin verilir. Yunanistan vizesi 2023 adına:

 • 90 günlük sınıra göre Schengen yerine kısa süreli vizelere değinilir.
 • 90 günü aşan seyahatlerde ise uzun vadeli vize seçeneklerine yer verilir.

Görüldüğü üzere kalınacak gün sayısı vize türlerine netlik kazandırır. Bunun gibi seyahat nedenine uygun olacak şekilde vize türlerine değinmeli ve başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Yunanistan

Resmi olarak Helen Cumhuriyeti şeklinde anılan Yunanistan, değerli bir konuma sahiptir. Hem Afrika hem de Asya Avrupa kıtaları arasında bağlayıcı nitelikte olduğu bilinir. Balkan Yarımadasının ise güneyine konumlandığı görülür.

Toplamda 9 ayrı coğrafi bölgeden oluşan Yunanistan bağımsızlığını 1821 yılında ilan etmiştir. Başkenti Atina olarak kabul edilmiş ve resmi dil Yunanca olarak ele alınmıştır. Son olarak para biriminin Euro olduğu belirtilir. Yunanistan vizesi 2023 öncesinde ülke detaylarına değinilebilir. Bunun ardından vizeye ilişkin:

 • Diplomatik, Hizmet ve de Hususi Pasaport hamili vatandaşlara muafiyetten söz edilir.
 • Umumi Pasaport sahipleri ise vize prosedürlerine göre müracaat etmelidir.

Bu aşamada pasaport sahiplerinin vize türlerine yönelmeleri ve ilgili belgeler ile başvurulara geçmeleri istenir. Turistik, ziyaret ve de eğitim gibi ayrı vize kategorilerinden seçiminizi yapmanız önem arz eder. Çünkü seçilen vize türüne karşı ayrı belgelere yer verilir ve müracaat etmeniz beklenir.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Yunanistan vizesi gerekli evraklar 2023 için danışmanlıklara başvuranlar her birinden hızlı bir şekilde haberdar olabilir. Aynı zamanda belgelere dair şartlara değinilmesi de önem arz eder. Bunlar arasında olan pasaport için:

 • 2 sayfasının boş kalması vizenin eklenmesi adına gerekli görülür.
 • Seyahat bitiminden itibaren minimum 3 ay geçerliliğinin olması da istenir.

Pasaport gibi Yunanistan vizesi 2023 için fotoğraf şartlarına de değinmek gerekir. Biyometrik fotoğraflara yer verilir ve 2 adet ibraz edilmesi istenir. Aynı zamanda arka fonunun beyaz olması dikkate alınır. Buna ek ebatlarının da 3,5 x 4,5 cm olması üzerine kabul edilir. Devamında gelen belgeler ise:

Yunanistan vizesi gerekli evraklar 2023 olarak seyahat sağlık sigortasını da es geçmemek gerekir. Adı üstünde seyahat sürecini kapsayan ve tüm sağlık giderlerine uygun olan sigortalara değinilir. Hatta bunun için minimum teminatın 30.000 Euro olması istenir.

Vize talep dilekçesinin de konsolosluğa hitaben hazırlanması önem arz eder. Hem antetli kağıda hem de İngilizce olacak şekilde seyahat nedeninin işlenmesi istenir. Aynı zamanda Türkçe hazırlanması da uygun görülür. Devamında:

 • Ticari vizeye dair şirket evraklarının çıkartılması istenebilir.
 • İşe giriş bildirgesi ile hizmet dökümü de ibraz edilmelidir.

Finansal duruma dair hem maaş bordrolarına hem de hesap dökümlerine ihtiyaç duyulur. Hesap dökümlerinin son 3 ayı içerecek şekilde paylaşılması istenir. Aynı durum maaş bordrosu için de geçerlidir. Hatta kaşe ve ıslak imza içeren belgeler üzerinden müracaat edilmesi istenir.

Yunanistan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Evlilik söz konusu olduğu zaman Yunanistan vizesi 2023 olarak aile birleşimine yönelmeniz gerekir. Ülke mevzuatları üzerine bu yönde tercihte bulunanlar Yunanistan Başkonsolosluğu randevularına karşı işlem görebilir. Yunanistan aile birleşimi gerekli evraklar olarak:

 • Doğum kayıt örneklerinin tercüme olarak ibraz edilmesi istenir.
 • Evlenmede herhangi bir sakıncanın olmadığı da Yunanca belge ile belirtilmelidir.

Aynı zamanda vize için ibraz edilmesi gereken belgelerde apostil kaşenin bulunması istenir. Noter tasdikli olacak şekilde alınan apostil belgesinin ibrazına geçilir. Bu belgenin ardından ise 8 yıl kadar geçerliliği bulunan pasaport eşliğinde başvurulara yer verilir. Yunanistan aile birleşimi gerekli evraklar olarak ardından gelenler:

 • İtalyanca olacak şekilde vize başvuru formunun doldurulması talep edilir.
 • Geçerliliği uluslararası nitelikte olan evlenme belgesi paylaşılmalıdır.
 • Evlenme belgesinin hem aslına hem de kopyasına ihtiyaç duyulur.

Olmasa olmaz belgeler arasında nüfus kayıt örneği de bulunur. Tekrardan başvuru sahibinin hem aslını hem de fotokopisini paylaşması beklenir.

Aile birleşimine dair tahsis edilmesi gereken vize işlem ücretini de es geçmemek gerekiyor. Başvuru sahibinin öğrenci, reşit ya da 18 yaşından küçük olması gibi hususlar üzerine ayrı ücretlere yer verilir. Banka hesap bilgilerini öğrenerek yatırım işlemlerine geçmeniz beklenir.

Yunanistan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

T.C. vatandaşları çalışma iznine dair Yunanistan mevzuatlarını dikkate alarak harekete geçmelidir. Yunanistan vizesi 2023 olarak Ulusal D tipi vize türlerine değinilir. Söz konusu çalışma olduğu zaman Ulusal Vize tercihinde bulunmanız istenir. Bunun için:

 • Türkiye’de herhangi bir mesleğe sahip olmak işlemleri kolaylaştırır.
 • Yunanistan’dan alınan yükseköğrenim üzerine de vize almanız mümkün olacaktır.

Eğitim yeterliliğine sahip olmak çalışma vizesi adına önem arz eder. Yunanistan çalışma vizesi gerekli evraklar olarak tüm bu hususları belirten belgelerin çıktısını almanız gerekir. Çalışma iznine dair:

 • Pasaport ile vize başvuru formunun ibraz edilmesi beklenir.
 • Kimlik fotokopisine ve de seyahat sağlık sigortasına da yer verilir.

Son 6 ayda çekilmiş olan biyometrik fotoğrafları da es geçmemek gerekir. Bunun ardından banka hesap dökümleri ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de gelir. Hatta varsa tapu ve ruhsat gibi ek gelir belgelerinin ibrazına geçilebilir.

Seyahatlerin nedenini açıkça belirten dilekçeler de önemli bir yere sahiptir. Şahsen hazırlanan dilekçeler Yunanistan Konsolosluğu bünyesinde değerlendirmeye alınır. Ardından:

 • Sabıka kaydının ve ikametgah belgesinin alınması gerekir.
 • Yurtdışı giriş – çıkış belgeleri ile iş sözleşmesine de değinilir.

Yunanistan Vizesi Ücreti 2023

Yunanistan vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorgulayanlar için kalma süresine göre ayrı ücretlerden söz edilir. Vizenin olumlu yönde sonuçlanmasını isteyenler bakiyelerini yüksek tutmalıdır. Nitekim hesapta bulunan bakiyenin seyahat masraflarını karşılaşması önem arz eder.

Sadece hesapta bulunması gereken tutara değinilmez. Buna ek başvurularda Yunanistan vizesi ücreti 2023 nasıl dikkate alarak yatırım işlemlerine geçmek gerekir. Yunanistan vizesi 2023 adına T.C. vatandaşlarından:

 • 18 yaşından büyük olan yetişkinlere dair 80 Euro tutarına değinilir.
 • 6 – 12 yaş aralığı için de 40 Euro olan bedelin tahsis edilmesi beklenir.

Bunların arkasından gelen 6 yaş altı çocuklar oluyor. Söz konusu 6 yaşından küçük çocuklar olduğu zaman herhangi bir bedele yer verilmez. Yunanistan vizesi ücreti 2023 olarak öncelikle yaş aralıklarına değinilir. Bunun yanı sıra kısa ya da uzun süreli olan seyahatlerin de üzerinde durulur.

Ulusal vize talebinde bulunan T.C. vatandaşları için 180 Euro değerine yer verilir. Kısa süreli olanlar için de harç + başvuru bedelleri olarak 100 Euro değerlendirilir. Bunlar kadar:

 • Öğrenciler için belirlenen tutar 90 Euro şeklindedir.
 • Schengen ile seyahat etmek isteyenlere ise 80 Euro bedeli eşlik edecektir.

Başvuruda belgeler kadar ödemelerin de dikkate alındığı açık durumda. Gerek vize türlerine gerekse yaş aralıklarına göre netlik kazanan ücretleri tahsis etmeniz beklenir. Ancak bunun üzerine başvurunuz alınır ve birkaç iş gününe kadar sonucun netleşmesi sağlanır.

Yunanistan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Evlilik üzerine Yunanistan vizesi 2023 seçeneklerinden aile birleşimi tercih edilir. Türkiye Konsoloslukları bizzat başvuruya geçilmesi halinde aile birleşimi vizesine netlik kazandırır. Bunun için:

 • Apostil tasdiki içeren belgelerin paylaşılması önem arz eder.
 • Doğum belgelerinin ve evlilik cüzdanlarının üzerinde durulur.

Yunanistan vizesi aile birleşimi 2023 adına apostil mührünün bulunduğu evraklara değinilir. Ortalama 2 – 5 ay aralığında ise uzun süreli vizeye ilişkin sonuca geçilir. Sonucun olumsuz yönde olmaması adına aile birleşimi için istenilen belgeleri paylaşmanız gerekir. Bunlar:

 • Nüfus Müdürlüğü tarafından onaylanan belgelerin ibrazına geçilmelidir.
 • Mevcut yüksek lisans ya da akademik eğitim belgelerine ihtiyaç duyulur.
 • Sağlık Müdürlükleri üzerinden alınan onaylı sağlık raporlarına da yer verilir.

Yunanistan vizesi aile birleşimi 2023 için ibraz edilen tüm bu belgelerin tasdikli olması dikkate alınır. Öncesinde ise nüfus kayıt örneği ile Yunanistan vize başvuru formuna değinilir. Formun İtalyanca ve eksiksiz olacak şekilde doldurulması istenir. Buna ek pasaport ile biyometrik fotoğraf gibi standart vize belgelerinin de paylaşılması gerekir. Son aşamada ise Ulusal Vize için belirtilen ücreti tahsis etmeniz istenir. Nitekim belgeler kadar ödemelere karşı değerlendirme başlar. En fazla 5 ay içerisinde de Ulusal Vize sonucunu öğrenmeniz esas alınır.

Yunanistan Çalışma Vizesi 2023

Ulusa Vize türleri olarak sadece aile birleşimi ile sınırlı kalınmaz. Bunun ardından gelen çalışma iznine de göz atılabilir. Yunanistan vizesi 2023 olarak çalışma iznine özel mevzuatlara değinilmesi önem arz eder. Yunanistan çalışma vizesi 2023 adına:

 • 90 günden fazla olan kalma sınırına karşı değerlendirmeye alınır.
 • Meslek sahibi olan T.C. vatandaşları tarafından başvurulara geçilir.

Sadece meslek sahibi olmanız dikkate alınmaz. Bunun gibi Yunanistan’da eğitim gören T.C. vatandaşlarının da oturum iznine sahip olmaları uzun sürmez. Özellikle de yükseköğrenim üzerine yeterli eğitim seviyesine gelmek dikkate alınır. Buna karşılık oturum izninin çıkartılması kısa sürecektir.

Yunanistan çalışma vizesi 2023 için belirtilen mevzuatlara göre müracaat edilmesi gerekir. Bu aşamada T.C. vatandaşları sahip oldukları pasaportu şartlara uygun olacak şekilde paylaşmalıdır. Pasaportlara dair:

 • 10 yıldan eski olması üzerine vize başvurularına yanıt verilmez.
 • Yıpranmış ve de boş sayfalarının bulunmaması da sorun teşkil eder.

Çalışma iznine dair sadece pasaportun ibraz edilmesi yeterli olmaz. Pasaport dışında vize başvuru formu, sağlık sigortası ve kimlik fotokopisi gibi belgelere de değinilir. Olmazsa olmaz biyometrik fotoğraf ile rezervasyon belgelerinin paylaşılması istenir. Aynı zamanda sabıka kaydı ile iş belgelerine ihtiyaç duyulur. Hem resmi sicil kaydı hem de iş sözleşmelerinin ibrazına geçilmelidir.

Yunanistan İş Arama Vizesi 2023

Yunanistan ortalama maaşları yüksek tutar ve bu durum sıklıkla çalışma izninin alınmasını sağlar. Refah seviyesinin yüksek olmasından dolayı Yunanistan iş arama vizesi 2023 sık sık ele alınır. Adı üstünde bu vize türünde iş arama amacına yer verilir. T.C. vatandaşlarına:

 • İş aramaya yönelik ayrı bir vize türü paylaşılmaz.
 • Söz konusu çalışma olduğu zaman bu alanda başvurulara geçilir.

Ancak Yunanistan vizesi 2023 olarak kısa süreli olanlara yönelmenize izin verilir. 90 günlük yasal sınıra karşı kısa süreli vize seçeneklerine değinilir. Her birine de belgelerinizi ibraz ettikten sonra başvurunuzu yaparsınız. Bunun üzerine ülkeye seyahat edenler:

 • İhtiyaç duyulan meslek gruplarından mühendislik ilanlarına göz atabilir.
 • Doktorluk yani tıbbi alanda ihtiyaç duyulan meslek gruplarına da yönelebilir.

Yunanistan iş arama vizesi 2023 adına önceliğiniz ihtiyaç duyulan meslek gruplarına göz atmak olmalıdır. Bunun yanı sıra dikkate alınan koşullara da göz atılmalıdır. Özellikle de dil yeterliliği ve eğitim gibi çeşitli prosedürlere değinilir. Bunlara karşı vize almak isteyenlerin evraklarını hazırlamaları beklenir. Konsolosluk bünyesinde müracaat etmeleri ve de sonuca göre seyahate geçmeleri esas alınır.

Yunanistan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Arrupa Birliği kapsamında ele alınan eğitim programları arasında Erasmus başı çekiyor. Öğrenci değişim uygulamaları üzerine eğitim sistemi destekleniyor. T.C. vatandaşlarının da sık sık dahil olduğu programlara dair belli başlı şartlara değiniliyor. Yunanistan eğitim & Erasmus vizesi 2023 adına:

 • Ulusal Vize tercih edilir ve 90 günden uzun süreli seyahatlere değinilir.
 • Tüm pasaport türlerinin Erasmus vize şartlarına uyması beklenir.

Sadece bordo pasaport sahiplerine dair şartlara değinilmez. Bunun ardından siyah, gri ve de yeşil pasaport sahiplerine de ayrı prosedürler açıklanır. Geriye ise:

 • D tipi vize için Yunanistan Konsolosluğu üzerinden randevu alınması istenir.
 • Bizzat ve de belgeleriniz eşliğinde müracaat etmeniz beklenir.

Yunanistan eğitim & Erasmus vizesi 2023 için her zaman olduğu gibi pasaportlar başı çeker. Erasmus eğitim programlarının sona erdiği günden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport eşliğinde müracaat edilmesi istenir. Bunun dışında:

 • 3 adet biyometrik fotoğraf eşliğinde başvurulara yer verilir.
 • Eksiksiz olarak doldurulan Yunanistan vize başvuru formuna ihtiyaç duyulur.

Uluslararası geçerliliğe sahip olan seyahat sağlık sigortasını da es geçmemek gerekir. Seyahati kapsayan ve en az 30.000 Euro teminat içeren sigorta dahilinde başvurularınız alınır.

Olmazsa olmaz eğitim taahhütnamelerine de yer verilir. Hatta eğitim sürecinde masrafların karşılanması dikkate alınır. Bunun için de varsa sponsor belgelerine işaret edilir. Son olarak üniversite başvuru teyidi ile transkript belgelerinin paylaşılması gerekir. Her bir belgenin eksiksiz ibrazına karşı sonucu öğrenmeniz birkaç haftayı bulur. Bunun için seyahatlerden 1 ay önce başvuru sürecini yürütmeniz en doğrusu olacaktır.

Yunanistan Vize Reddi 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılına dair benzer mevzuatlar üzerinden ele alınacaktır. Mevzuatlara uygun olan başvurulara da en kısa süre içerisinde yanıt verilecektir. Öncelikle Yunanistan vizesi kaç günde çıkar sorgulayanlara dair:

 • Başvuru tarihinden itibaren en az 5 iş gününe değinilir.
 • En fazla ise 20 iş günü içerisinde sonucu öğrenmeniz esas alınır.

Sonucun olumlu yönde olması halinde turistik ya da ticari amaçla seyahatlere geçilebilir. Bunun yerine vize reddine karar verilmesi halinde ise itiraza geçilmesi esas alınır. Öncelikle Yunanistan vize reddi 2023 nedenlerinin üzerinde durmak gerekirse:

 • Başvuru formundan hatalı ya da eksik bilgilere yer verilmesi kabul edilemez.
 • Seyahat nedeninin açık bir şekilde belirtilmemesi de sorun teşkil eder.

Seyahat masraflarının karşılanıp karşılanmaması da dikkate alınan unsurlar arasında. Öyle ki yeterli gelire sahip oluğunu belirtmeyen T.C. vatandaşlarına da vize reddi eşlik edebilir. Bunun ardından ülkeye geri dönüşü gösteren belgeleri paylaşmamak sorun yaratır. Yunanistan vize reddi 2023 adına bu detaylara değinilir ve T.C. vatandaşlarının itiraz hakkını değerlendirmelerine imkan tanınır.

Yunanistan vizesine seyahatten ne kadar gün önce müracaat edilmelidir?

En fazla 15 iş gününde sonuçlanan vizeye ilişkin en doğru zaman seyahatlerden 30 gün öncesine yer vermek olmalıdır.

Yunanistan vize başvurularında randevu zorunluluğu var mı?

Yunanistan vizesi için yetkili mercilerden alınan randevuya karşı belgeler teslim edilir.

Yunanistan vize başvurularında hangi pasaport türü kabul edilmez?

Lacivert Pasaport ile başvuru yapanlara olumsuz yönde yanıt verilecektir.

Yunanistan Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×