Yunanistan Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Yunanistan D vizesi (ulusal vize) ve uzun süreli vizeler alındığında 3 ay Yunanistan da kalma hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda Yunanistan da ücretli faaliyetlere katılma imkânı elde edersiniz.

Yunanistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Yunanistan Uzun Süreli Vize Alabilir Miyim?

Aşağıda yer alan ülke vatandaşlarından değilseniz eğer ülkeye giriş yapmak ve 3 aydan fazla kalmak için vize almanız gerekmektedir.

 • İsviçre,
 • Norveç,
 • İzlanda,
 • Avrupa Birliği Ülkeleri,
 • Lihtenştayn,
Aynı zamanda Yunanistan da kısa süre kalacaksanız vize başvurusuna gerek olup olmadığı konusunda sitemiz üzerinden başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer başvuru yapmanız gerekiyor ise makalemizde yer alan vize başvurusunda gerekli evrakları bir araya getirerek elçiliğe götürmeniz gerekmektedir.

Yunanistan'da nasıl oturum alınır?

Ülke sınırları içerisinde en az 250,000 ‘luk ev gibi bir mülke sahip olan kişiler oturum izni almaya hak kazanır.

Yunanistan'dan nasıl vatandaşlık alınır?

Kişilerin 10 sene boyunca ülkede oturmaları gerekmektedir. Ayrıca bir Yunan vatandaşı ile gerçek bir evlilik yapmak bu süreci hızlandırmaktadır. Bunun yanında kişiler ülkede 300,000€’luk bir yatırım sonucunda bu hakka sahip olabilmektedir.

Yunanistan vatandaşı olmak için ne yapmak lazım?

Ülkede en az 10 sene yaşanması, bir Yunan ile evlenilmesi ve en az 300,000 Euro’luk yatırım yapılması gibi sebepler dahilinde vatandaşlık alınabilmektedir.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Çeşitleri

Yunanistan’ da uzun süreli kalacak kişilerin kalış nedeni olmalıdır. Bu duruma yönelik de vize çeşitleri vardır.

Yunanistan Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Yunanistan Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Yunanistan Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Yunanistan da aile üyesine katılmak isteyen kişilerin bu vizeye başvuru yapması gerekmektedir. Aynı zamanda Yunanistan da ikamet eden kişinin eşi ve çocukları için verilmektedir. Kısacası Yunanistan aile birleşimi vizesi evlilik ya da evlat edinmek isteyen kişilere tanınan haktır.

Yunanistan Çalışma Vizesi Nedir?

Yunanistan da çalışmak isteyen kişilerin İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn veya Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşı olmaması durumunda istihdam vizesi alması gerekmektedir. Buna dahil olanlar ise yatırımcılar, koçlar, basın muhabirleri, bakanlar, vasıflı işçiler, balıkçılar, mevsimlik çalışanlar, emlak yatırımcıları, öğretmenler, tur liderleri ve yaratıcı kişilerin vize alması şarttır.

Yunanistan Öğrenci Vizesi Nedir?

Yunanistan da eğitimle ilgili faaliyetlere katılmak isteyen öğrencilerin “eğitim vizesi” alması gerekmektedir. Bu vizeye çoğunlukla üniversite öğrencileri, araştırmacılar, mesleki eğitim katılımcıları, askeri eğitim okulları öğrencileri, gönüllüler ve akademisyenler eğitim vizesini alabilir.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Başvurusu

Yunanistan uzun süreli vize başvurusunda kişinin başvurusunu kusursuz bir şekilde gerçekleştirmesi önem arz eder. Ancak bunun için gerekli bazı prosedürler vardır.

Bu makaleyi okuyarak Ulusal vize başvurusunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için uygulanması gereken prosedürleri öğrenebilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvuru Formunu Doldurmalısınız!

Yunanistan’ da uzun süre kalmak isteyen kişilerin de başvurusu yapması gerekmektedir.

Başvuru formu iki aşamadan oluşmaktadır. İlk bölümde isim, soy isim, T.C kimlik numarası, doğum tarihi ve doğum yeri, pasaport bilgisi, mevcut mesleği ve medeni hali gibi kişisel bilgiler yer almaktadır.

İkinci aşamada ise Ulusal vizeye neden başvuru yapacağınıza dair çeşitli sorular içermektedir. Sizleri ilgilendiren tüm soruları cevaplamanız gerekmektedir.

Yunanistan Oturum vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/yunanistan-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi İçin Randevu Alın!

Yunanistan vize başvurusu için büyükelçiliğe veya konsolosluğa giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda vize başvurusu için randevu oluşturarak görüşme sağlayabilirsiniz.

Vize randevu planları ülkelere göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için telefon numarası ile görüşme yapmak, web site aracılığı ile bilgi edinmek veya elçiliğe bizzat giderek görüşme yapmanız gerekmektedir.

Yunanistan Uzun Süreli Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan vize başvurusunda formu doldurduktan sonra diğer belgelerin düzenlemesini yapmalısınız. Bunun için Yunanistan vizesinde gerekli belgeleri bir araya derlemeniz gerekmektedir.

Yunanistan da uzun süre kalmak isteyen kişilerin yukarıdaki belgeleri bir araya getirerek elçiliğe teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca diğer vizeler için gerekli bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yunanistan Uzun Süreli İstihdam Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Yunanistan istihdam vizesine başvuru yapmak için aşağıda yer alan belgeleri düzenlemelisiniz.

 • Mevcut maaşınızın vasıfsız işçilere ödenen ücret ve istihdam şartlarına eşit olması nedeni ile kamu makamı tarafından geçerli iş yeri sözleşmesinin imzalı bir kopyası,
 • Eğitim beceresi ve deneyiminin kanıtı,
 • Gerekli sertifikalar, yetki, lisans ve referanslar,
Yunanistan vizesi için hazırlanan en güncel vize belge listesine >> vizerandevu.com/yunanistan-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Uzun Süreli Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Yunanistan uzun süreli aile birleşimi vizesi için aşağıda yer alan belgeleri bir araya getirmelisiniz.

 • Yabancı makamların aile birleşimi hakkında resmi bir şekilde onaylaması ve tercüme etmesini kanıtlayan belgenin kanıtı,
 • Konut satın alma sözleşmesine bağlı olarak Vergi Dairesinden onaylı alınan konaklama kanıtının olması,
 • Hem ailenizin hem de kendinizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğinize dair düzenli gelir belgesi,
 • Yunanistan’ a getirilen aile bireyleri ve ev içerisinde hizmet veren işçilerin sağlık sigortasının olması,

Yunanistan Uzun Süreli Eğitim Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Yunanistan da uzun süreli eğitim alacak kişilerin aşağıda yer alan belgeleri bir araya getirmesi gerekmektedir.

 • Kişinin sertifikaya sahip olmasının kanıtı, eğitim alacağı kurumda ücretini ödemesi ve eğitim için kuruma kabul kanıt belgesi,
 • Aylık eğitim için 400 Euro tutarında kişinin eğitim ve geçim kaynağının olması ve kanıtlayıcı belgeye sahip olması,
 • 18 yaşından küçük olan kişiler için ebeveyn yetki kanıtları ve ülkede kalması için kanıt,
 • Katılacak eğitimde yeterli seviyede Yunan dilinin bilinmesi şart ise yetkili kurum kontrolleri sağlayarak Yunan konsolosluğuna sertifikanızı kanıt olarak sunması,

Yunanistan Uzun Süreli Vize Randevusu

Yunanistan uzun süreli vize görüşmesi için randevu alarak aşağıda yer alan konular hakkında görüşebilirsiniz.

 • Yunanistan büyükelçiliği veya konsolosluğundan randevu oluşturarak görüşme sağlamalısınız. Sizinle 2 memur görüşerek seyahatiniz ile ilgili sorulara doğru cevaplar vermelisiniz.
 • Vize başvurusu için gerekeli belgeleri ilgili kişiye vermelisiniz.
 • Eğer son 5 yıl içerisinde Schengen bölgesinde bulunmadıysanız parmak izleriniz taratılır ve yüzünüzün görüntüsü alınacaktır.
 • Çoğu büyükelçilikleri veya konsolosluklar görüşmenin sağlandığı gün vize ücretinin ödenmesi gerektiğini belirtir. Bu ücreti büyükelçilikte nakit olarak ya da banka aracılığı ile ödemeniz ve makbuzu elçiliğe iletmeniz gerekmektedir.
 • Yukarıda yer alan adımlar çoğu zaman aynı sırada ilerlemez. Yunan makamlarının ülkenizde işlediği süreç farklıdır. Bunun için konsolosluktan bilgi edinebilirsiniz.

Yunanistan D Vizesi Başvuru Süresi

Yunanistan uzun süreli vize başvurusunda işlem süresi minimum 6 gün sürmektedir. Ancak vizenin maksimum işlem süresi 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Ücretinin Yatırılması

Yunanistan uzun süreli D vizesi (ulusal) ücreti 180 €’ dur. Aynı zamanda aşağıda diğer vizelerin ödemeleri yer almaktadır.

 • Eğitim vizesi için başvuru yapan kişiler 90 € tutarında ücret ödemelidir.
 • Yunanistan da çalışacak (istihdam) kişiler vize için 75 € ödemelidir.
 • Yunan başvuru vizesinde 20 € en düşük ücreti ödeyecek ülkeler Türkiye, Arnavutluk ve Rumlar tarafından ödenmektedir.
 • Avustralya ve Kanada da yaşayan gençler, stratejik yatırımcı kişiler Yunanistan vizeleri ücretlerinden her zaman muaf olmaktadır.

Yunanistan Ulusal Vize Geçerliliği Nedir?

Yunanistan D (ulusal) vizesi 1 yıl geçerlidir. Ancak bazı vize türlerinde daha az süre geçerliliği vardır. Bu vize türleri ve süreleri aşağıda yer almaktadır.

 • Mevsimlik çalışan işçiler 6 aya kadar Yunanistan da kalabilir.
 • Balık sektörde çalışan işçiler 11 aya kadar Yunanistan da kalabilir.
 • Sanatsal grup üyeleri 1 yıla kadar Yunanistan da kalabilir.
 • Avrupa Birliği üyeleri yasal olarak istihdam edilen ve sözleşmeden doğan yükümlülükler ile kişi 1 yıla kadar Yunanistan da çalışmak için seyahat edebilir.
 • Turist gruplarının liderleri 8 aya kadar Yunanistan da kalabilir.
 • Antrenörler, sporcular ve uzman eğitimci kişiler 6 aya kadar Yunanistan da kalabilir.
 • Staj programına katılan öğrenciler 6 aya kadar Yunanistan da kalabilir.

Yunanistan Oturma İzni

Yunanistan’ a 1 yıl ve daha uzun süreli taşınacak kişilerin Yunanistan oturma izni için başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için aşağıda yer alan Yunanistan ikamet başvuru adımlarını inceleyebilirsiniz.

 • Ülkenizde bulunan Ulusal vize başvuru belgelerini Yunanistan büyükelçiliğine veya konsolosluğuna teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca düzenlediğiniz belgelerin aslını ve fotokopisini yanınızda götürmesiniz.
 • Yunanistan da oturma izni alacak kişilerin çevrimiçi başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Aynı zamanda Yunanistan’ a giriş yaptığınızda doldurduğunuz formun kontrolünü sağlamalısınız.
 • Yunanistan da yerleştiğiniz bölgede bulunan karakoldan randevu alarak görüşmeye gitmelisiniz.
 • Düzenlemiş olduğunuz belgelerin aynısını polis karakoluna götürmesiniz. Aynı zamanda görev yapan memurlar Yunanistan da bulunma nedeniniz ile ilgili çeşitli sorular soracaktır. Dolayısı ile kısa bir mülakata katılmanız söz konusu olacaktır. Sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeniz gerekmektedir.
 • 1 yıldan az süreli Yunanistan da geçerli vize ile kalacak kişilerin oturma izni vardır. Bunun için herhangi bir izin başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Ancak bu kişilerin konsolosluğa veya büyükelçiliğe 150 € ödeme yapmaları zorunludur.

Yunanistan da Oturma İznine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

 • İzin geçerliliği olduğu sürece vergi mükellefi olacaksınız.
 • Yunanistan da kısıtlama olmadan yaşayabilirsiniz.
 • Schengen bölgesinde dilediğiniz zaman seyahat edebilir 90 boyunca kalabilirsiniz.
 • Yunanistan sağlık kuruluşlarına erişiyor olmalısınız.
 • Yunanistan devlet eğitim sistemine erişiyor olmalısınız.
 • Yunanistan da 5 yıl boyunca ikamet edildikten sonra daimî (kalıcı) ikamet fırsatını yakalamış olacaksınız.

Yunanistan Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×