İsviçre Turist Vizesi

İsviçre Turist Vize Başvuru

İsviçre’ye turist olarak gitmek için yapılması gereken hususlardan ilki İsviçre turist vizesi almak olacaktır.

İsviçre Ticari Vizesi Nedir?

İsviçre, Alp dağlarının arasında kalan eşsiz güzellikleriyle nam yapan bir ülkedir. Muhteşem güzelliği ve eşsiz doğası nedeniyle her yıl milyonlarca insanı kendine çekmektedir.

Isviçre turist vizesi nasıl alınır?

Kısa süreli vize türü olmasından dolayı İsviçre turistik vizesi başvurusu konsolosluğa yapılmaz, turizm seyahat acentaları aracılığı ile başvuru merkezlerine yapılır.

Isviçre vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

Kısa süreli İsviçre ziyaretleri için vize başvurusunda bulunanların otel ve uçak bileti aldıktan sonra banka hesabında 6 ila 7 bin lira parasını bulunması gerekir.

Isviçre turist vizesi almak zor mu?

Başvuru sahibi hakkında detaylı tüm bilgilerin yer aldığı uyum şartlarının yerine getirilmesi halinde İsviçre vizesi almak zor değildir.

Bazı Avrupa ülkesi vatandaşları bu ülkeye istedikleri gibi girebilirler. Fakat her tüm ülke vatandaşı bu şekilde serbest girme hakkına sahip değildir. Bu ayrıcalıktan faydalanamayan ülke vatandaşları Turist vizesi almak zorundadır. Bu durumda da birçok kişinin kafasında İsviçre turist vizesi nasıl alabilirim sorusu belirmektedir.

İsviçre Turist Vizesi
İsviçre Turist Vizesi

İsviçre Turist Vizesi nedir?

İsviçre Turist vizesi kısa süreli İsviçre’de kalmaya yarayan izindir. Turistik amaçlı ziyaret etmek isteyen herkese verilebilir. İsviçre turist vizesi nereden alınır sorusu da en çok merak edilen sorulardandır. Bazı vatandaşlar vizesiz İsviçre’ye seyahat edebilir. Bu ülkeler şunlardır.
 

 • Schengen Ülkeleri
 • AB Ülkeleri
 • AEA Ülkeleri

Bununla beraber bu ülkeler dışında serbest girme hakkına sahip olan ülke vatandaşları da vardır. Bu ülke vatandaşlarından değilseniz İsviçre temsilciliğine başvuruda bulunabilirsiniz.

İsviçre Turistik Vize Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

İsviçre vizelerinin ortak yönü seyahati amacına bağlı olmasıdır. Bu nedenle turist olarak gidilecek ise bunun kanıtlanması gerekmektedir. Bunun dışında gereken şunlardır.

 • Doldurulmuş ve imzalanmış bir İsviçre Turist / Ziyaretçi Vizesi başvuru formu
 • Schengen vizesi için fotoğraf gerekliliklerine uygun iki adet pasaport tarzı fotoğraf
 • Geçerli pasaportunuz. Daha önce sahip olduğunuz pasaportların ve seyahat belgelerinin fotokopisi ile
 • İsviçre’deki tüm kalışınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 • İsviçre’ye gitme nedeninin turizm veya kısa süreli bir ziyaret olduğunu kanıtlayan bir ön yazı 
 • Medeni durum kanıtı
 • Yeterli mali araçların kanıtı. Kalınacak süre boyunca günlük 100 CHF veya 92,34 €
 • Ödenen İsviçre Turist / Ziyaretçi vizesi başvuru ücretlerinin kanıtı.
 • Konaklama kanıtı. Nerede kalınacağına dair kanıt. Örneğin ev ise ev sözleşmesi, otel ise otelin bilgileri.
 • Seyahatin turizm amaçlı olduğunu kanıtlayan belgeler. Konaklama yeri, konaklama tarihini içeren seyahat programınızın bir nüshası. Seyahat acentesi ile gidecekseniz, sanız, rezervasyonunuzu seyahat acentesine göstermeniz gerekmektedir. Bunun dışında tur organizatörünüzdenbir mektup almanız istenebilir.
 • İşverenden mektup. Eğer çalışıyorsanız, işiniz ile ilgili tüm bilgileri içeren bir mektup işvereniniz tarafından doldurulmalıdır.

Bunların dışında eğer İsviçre’de yaşayan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz yapılması gereken işlemler şunlardır.

 • Ev sahibinizden davet mektubu. Ülkede ziyaret edeceğiniz kişinin davet mektubu iletmesi gerekmektedir. Çünkü bu davet mektubu sizin İsviçre’de onlar da kalacağınızı göstermekte ve yasadışı işlem yapmayacağınızın kanıtıdır. Mektup içeriğinde kalacağınız tarih ve ilişkiniz yazmalıdır. Ayrıca olasın maddi sıkıntı da davet eden kişinin sizin masraflarınızı karşılayacağını belirtmesi gerekmektedir. Kendisine ait pasaportun da kopyasını eklemelidir.
 • Aile ilişkisinin kanıtı. Ziyaret edilecek kişi ailenizden biri ise bunu belgelemek gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı. Kalacağınız yer ailenizin yanı ise bunun davet mektubundan belirtilmesi gerekir. Ailenin yanında kalınmayacak ise onu ziyaret edeceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Sponsorunuzun sizin için mali olarak karşılayabileceğinin kanıtı (varsa).  Sponsor olarak belirlenen kişinin bunu ispatlaması gerekebilir. Bunu iş yeri sözleşmesini göstererek yapabilir. Ancak sponsor bunu karşılamayacaksa kendinize ait maddi durumu ispatlamanız gerekir.

Bunların yanında İsviçre makamları gerekli gördükleri belgeleri isteme hakkını saklı tuttuğunu unutmayın.

İsviçre Turist vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/isvicre-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İsviçre Turist ve Ziyaretçi Vizesi Başvuru Adımları

 

Başvuru süreci şu şekilde ilerlemektedir.

 1. Ülkenizde bulunan İsviçre makamlarından randevu alın.
 2. İsviçre turist vizesi formunun indirilmesi ve doldurulması gerekmektedir.
 3. Gerekli belgeleri toplayın.
 4. Başvuruyu şahsen gönderin
 5. Vize görüşmesine gidin
 6. Gerekli ücreti ödeyin.
 7. Turist vizesinin onaylanmasını bekleyin.

İsviçre turist başvurusu kabul edilirse, pasaportunuz için vize geçerlilik tarihi etiketi alacaksınız. Başvuru ret edilirse bunun nedenlerini içeren bir mektup alacaksınız ve karara itiraz etme hakkına sahipsiniz.

İsviçre Turist Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

 

İsviçre turist vizesi ne kadar geçerlidir sorusunun cevabı da altı aylık süre içinde maksimum 90 gündür. Yine altı ay süre ile 90 günü geçmediği sürece istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar İsviçre’ye girip çıkabilirsiniz. Bunun yanında sadece İsviçre’de değil diğer Schengen ülkelerinde de seyahat edebilirsiniz.

İsviçre Turist Vizesi Video;

İsviçre Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×