İsviçre Vize

İsviçre Uzun Süreli Vize

İsviçre’ye Uzun Süreli Seyahat Vizesi Almak

Oturma izinleri olarak da bilinen uzun süreli konaklamalarda ülkeler değişik koşulları öne sürebiliyor. İsviçre’ye uzun süreli seyahat için de yönlendirmeleri takip etmek gerekiyor.

İsviçre’ye Uzun Süreli Seyahat Vizesi Nedir?

İsviçre uzun süreli vizesi genellikle ulusal vize veya D-vizesi tanımlarıyla bilinmektedir. İçerik olarak da İsviçre’de 90 günden daha çok süre kalacak olanlar için uzun süreli vize başvuruları yapmalıdır.

Neden İsviçre’ye uzun süreli gidildiği sorusuna gelince çalışmak, okumak veya aileyle bir araya gelmek gibi amaçlar taşıyabilir. İsviçre Schengen Vizesi ve 90 günden daha uzun süreli vizeler ayrı ele alınabilir.

Tüm Schengen ülkeleri için kullanılan vizelerde genellikle 90 gün sınırı ve tüm bu bölgedeki ülkeleri gezme hakkı sağlanır. Uzun vadeli olan vizelerde daha farklı prosedür elde edilir.

İsviçre’ye özgü uzun vadeli vize talepleri konusunda gereksinimler değişebilir. Schengen vizesi ve uzun vadeli vizelerle alakalı ön araştırma yaparak başvuruları tamamlamalısınız.

İsviçre’de uzun süre kalmak için verilen uzun süre sınırı dikkate alınmış olmalıdır. Vize onayı alan kişilerin hangi tarihlerde nasıl gerekçelerle bu ülkede kalmak isteyeceği değişebildiği için konsoloslukla yapılan görüşmelerin ve belge koşulların tümünde gerekenleri yerine getirmek önemlidir.

İsviçre Uzun Süreli Kalmak için Vize Türleri

Bir nedenle, iş başvurusu, taşınacaklar vs. İsviçre’de uzun süreli kalmak için İsviçre vizesi türleri sıralaması yapılırsa:

 1. İsviçre eğitim vizesi, İsviçre eğitim kurumuna kaydı olan veya buradan bir eğitim kurumuna kayıt yaptıracak şartları yerine getirenler için başvurulan vizedir.
 2. İsviçre çalışma vizesi, yasal olarak İsviçre’de çalışma hayatına girmek ve bir iş için burada uzun süreli kalmak isteyenlere verilen vizedir.
 3. İsviçre aile birleşimi vizesi, İsviçre vatandaşı olan bir kişiyle aile bağları açısından kalıcı bağlar hedeflenir. İsviçre aile vizesi için bağları kanıtlayan evraklar vardır.

İsviçre Uzun Süreli Vizeye Başvuru Nasıl Yapılır?

İsviçre vizesine başvuru yapacak olanların İsviçre elçilik konsolosluk gibi temsili kuruma başvuru için hazırlıkları tamamlayıp randevu alması gerekir.

İsviçre Ulusal vize- D vize gerekliliğini kontrol ederek başvuru sürecine girmelisiniz.

İsviçre uzun süreli vize başvurusu yaparken bazı ülkeler bu vizeden muaf tutulmaktadır.

 • Schengen Bölgesi kapsamındaki ülkeler
 • Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve Romanya gibi üye ülkeler
 • Brunei
 • Japonya
 • San Marino
 • Andorra
 • Singapur
 • İrlanda
 • Vatikan Şehri
 • Yeni Zelanda
 • Büyük Britanya

Vize Başvuru Formunu Doldurun

Yapılacak işlemlerde hızlı şekilde İsviçre vize başvuru formunu doldurmanız ve indirme işlemiyle randevu sürecine geçmeniz gerekir. İsviçre temsilciliğinden randevuları alırken seyahat öncesinde işlem yapılması gerekir. Yani son 3 hafta öncesi ve 3 ay limitine dikkat etmelisiniz.

İsviçre vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/isvicre-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

İsviçre Vize Belge Dosyasını Bitirerek Başvurun

İsviçre vizesi almak için hazırlanması gereken belgeleri  bulun ve eksiksiz şekilde hazırlayın. Formla beraber tüm evraklarınızın gerekçe mektupları da dahil olmak üzere hazırlanması gerekir.  Yurt dışı belgelerinde genel mantık neden orada olmak istediğinizi öğrenmek için belgeler sunmak ve finansal açıdan kanıtları görerek geri dönüşü engelleyen durum tespitleridir.

Almak istediğiniz uzun süreli İsviçre vizesine başvuru yaparken karşılamanız gereken koşullar şöyle sıralanmaktadır:

 • Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce dillerinden biriyle hazırlanmış, imzalı başvuru formu (3 tane)
 • Geçerliliği 6 ay olan ve minimum iki tane boş sayfası olan pasaport
 • Önceden verilmiş bir vizeyi bulunduran sayfalar, pasaportun ilgili sayfasına eklenmesi gereken 1-4 arsı sayfalar
 • Biyometrik ve yakın dönemde güncel çekilmiş dört resim; boyutu pasaport kadar olmalıdır.
 • Ülkeye bağlı duruma göre ek belgeler
 • Her belgenin üç nüsha şeklinde hazırlanması gerekiyor.
 • Almanca, Fransızca, İtalyanca veya Romanca dillerinde hazırlanan belgelerin İngilizce veya İsviçre diline çevrilmesi gerekir.

İsviçre Belge Başvuru Gönderdikten Sonra Ne Olacak

İsviçre temsilciliğine yapılan İsviçre belge başvuru gönderimi ardından kanton göçmenlik ofisine göre bir yönlendirme olacaktır. Göçmenlik ofisi izin verirse vize işlemleri onaylanır ve belirtilen sürede seyahat edebilirsiniz.

İsviçre D Vizesi Aldıktan Sonra Ne Olacak?

İsviçre D vizesi aldığınızda artık sınırlı sürede bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yapmak için 14 gün içinde Yerel Kayıt Bürosu’na başvuru yapılması gerekiyor.

İsviçre oturma izni için 26 kanton olduğu için bu alanda konaklamak isteyen yabancı uyruklu kişilere oturma izni vermekten sorulu bu alanı değerlendirmelisiniz.

İsviçre Ulusal Vize ile Oturma İzni Arasındaki Fark

İsviçre ulusal vize ile oturma izni vizesiz taşınma izni ve AB ve EFTA vatandaşının vizesiz girişleriyle de alakalıdır. Oturma izni İsviçre’de uyruk ve üyelik farkı olmadan herkesin alması gereken bir izindir. Yani vize lazım olabilir veya muafiyet olabilir. Ancak oturma izni herkes için geçerlidir.

İsviçre oturma izni özellikle 90 günden çok orada kalacaklar için gereklidir.

 • EFTA veya Schengen bölgesi vatandaşı olmayan yabancı uyruklular, D-vize veya ulusal vize almalıdır.
 • Oturma izni, vizeli veya vizesiz şekilde İsviçre’ye girince bürodan alınır.
 • İsviçre uzun süreli vize başvurusundan onay alanlar veya vizeden muaf olanlar ancak oturma izni alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×