İsviçre Çalışma Vizesi Nedir?

İsviçre Çalışma Vize Başvurusu

İsviçre de çalışmak istiyorsanız eğer öncesinde İsviçre çalışma vizesini almanız gerekmektedir.

İngiltere Ticari Vize Türleri

İsviçre çalışma vizesi uzun süreli vize türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu vize türü D vizesi ya da Ulusal vize olarak da adlandırılmaktadır. Vizeyi alan kişi vize bitişine kadar İsviçre de çalışma hakkına sahiptir.

Isviçre çalışmak için nasıl gidilir?

İsviçre’de çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oturum ve çalışma izni ihtiyacı vardır. 90 günden daha fazla kalınacak olması halinde bazı izinler alınmalıdır.

Isviçre çalışma izni nasıl alınır?

İsviçre’de iki tip çalışma izni bulunmaktadır, kısa süreli izin 1 yıllıktır, uzun süreli ya da süresiz izin bulunmaktadır. Kanton Göçmenlik Merkezi tarafından verilmektedir.

Isviçre'de yaşamak için ne yapmak lazım?

İsviçre’de yaşamak için oturum izni başvurusu yapmak gerekmektedir.

İsviçre çalışma vizesi diğer vize türlerine değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma vizesini alabilmeniz için İsviçre hükümeti hangi ülke vatandaşı olduğunuza bakmaktadır. Ayrıca diğer vize türlerinde olduğu gibi AB ve EFTA vatandaşı olmanın aksine AB ve EFTA vatandaşlarının bu vizeyi alabilmesi için bazı koşulları sağlaması gerekmektedir.

İsviçre Çalışma Vizesi Nedir?
İsviçre Çalışma Vizesi Nedir?

İsviçre Çalışma Vizesi İçin Uyruk Kriterleri Nedir?

AB ve EFTA vatandaşı olmayan kişilerin aşağıda yer alan kriterleri sağlaması ile çalışma vizesi için başvuruda bulunabilir.

 • Kalifiye ve yetenekleri işçiler, üniversite diplomasına sahip olmak, birkaç yıllık iş tecrübesinin olması, yönetici ve özel bir uzmanlığınız var ise çalışma vizesine başvuru yapmak,
 • İsviçre de sizi bekleyen bir işinizin olması,
 • AB ve EFTA vatandaşının işi alamaması,
 • İsviçre de çalışmak için yıllık kotaların olması,
Yukarıda yer alan kriterleri sağlıyorsanız ve iş veren sizin ülkeye gelebilmeniz için oturma izni için başvuru yapıyor ise sizde İsviçre çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz.

İsviçre Çalışma Vizesine Nasıl Başvuru Yaparım?

İsviçre çalışma vizesi süreci aşağıda yer almaktadır.

 • İsviçre de bir iş bulmak,
 • İsviçre çalışma vizesi için başvuru formunu doldurmak,
 • İş verenin sizin ülkeye girebilmeniz için oturma iznine başvuru yapması,
 • Kendi ülkenizde çalışma vizesine başvuru yapmak,

1. İsviçre de İş Bulmak

İsviçre de iş bulmak kolay olmayacağı için gözünüzü korkutabilir.

Belki de bir işveren sizin kendi ile çalışmanızı istiyor ve bu sebeple başka bir iş arayışına gerek kalmayabilir.

Ancak İsviçre de iş bulmak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek şey İsviçre de işe alım ajansları ile görüşme yaparak iş sahibi olabilirsiniz.

Uluslararası işe alım ajansları yabancı uyruklu kişilerin ülke de yetenekli ve tecrübeli bir şekilde uygun iş bulmasına destek olmaktadır. Yerel piyasayı bilen kişiler iş başvurusu, özgeçmiş ve mülakat yöntemleri iş arayanın yapması gereken zorunlu süreç olduğu gözlemlenmiştir.

İsviçre de çalışma ve oturma izni için yabancı uyruklu ülke vatandaşlarını konu ile ilgili bilgilendirmektedir.

Aynı zamanda İsviçre de yerel işe alım ajansı ile iletişime geçerek çevrimiçi iş arayışında bulunabilirsiniz.

Kısacası İsviçre de iş sahibi olmak kolay olabilir. Ancak bunun için çalışma vizesi ve oturma izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

2. İsviçre Çalışma Vizesi Form Doldurmak

İsviçre çalışma vizesine başvuru yapacaksanız ülkenizde bulunan İsviçre büyükelçiliğine ya da konsolosluğunu arayarak randevu oluşturmanız gerekmektedir. Başvuruyu bizzat giderek yapmanız ve iadesi olmayan vize ücreti için ödeme yapmalısınız. Belgelerinizi 3’ er kopya düzenleyerek elçiliğe göndermelisiniz.

İsviçre çalışma vizesi için gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Fransızca, Almanca, İtalyanca, İngilizce İspanyolca dillerinde doldurulmuş ve imzalanmış uzun süreli 3 başvuru formu kopyası gerekmektedir. Aynı zamanda bu formu indirerek doldurabilir ya da elçiliğe bizzat giderek doldurabilirsiniz.
 • En az 2 boş sayfası olan geçerli pasaportunuzun olması gerekir. Ancak pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınması ve İsviçre ye girdikten 3 ay sonra geçerli olması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun 1-4. Sayfalarının 3 adet fotokopisi,
 • Pasaport boyutunda 4 adet fotoğraf,
 • İş sözleşmesinin 2 fotokopisi,
 • Mesleki faaliyet kanıtı,
 • Diplomalar, sertifikalar ve nitelikli belgelerin fotokopisi,
 • Özgeçmiş,
 • Başka bir yöntem ile çalışma kanıtı,

İtalyanca, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde olmayan belgelerin tercüme edilmesi zorunludur. Bunun bir mütercim tercümandan yardım alabilirsiniz.

İsviçre vizesini alacak kişilerin uyruğuna göre istenilen başvuru belgelerinde değişkenlik söz konusudur. İsviçre makamları gerekli gördüğü ek belgeleri isme yetkisine sahiptir.

İsviçre vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/isvicre-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

3. Çalışma Vizesi İçin Başvuru Yapmak

 

İsviçre bir iş bulduktan sonra çalışma vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • Öncelikle iş veren kişinin İsviçre de yerel kanton istihdam hizmetlerine başvuru yapması gerekmektedir. İsviçre de çalışma ve oturma izinleri ayrı alınmaz. Bu sebeple çalışma izini için başvuru yaptığınızda oturma izni de direk verilir.
 • İş veren kişi kanton makamlarına B ve EFTA vatandaşı olmadığınızı kanıtlamalıdır.
 • Yerel kanton görevlileri başvurunuzu gözden geçirir. Onay verilir ise Federal Göçmenlik Dairesine (FOM) işlem havale edilir. Bu nokta da dil becerileriniz, yaşınız ve İsviçre kültürüne uyum sağlayabileceğiniz konu edilecektir.
 • İş veren kişi sizin ülkeye girişiniz için İsviçre de başvuru yaparken siz de kendi ülkenizde İsviçre çalışma vizesine (uzun süreli) başvuru yapmalısınız.
 • AB ve EFTA ülke vatandaşlar İsviçre’ ye girebilmek için vize başvurusu yapması şarttır.
 • Federal göçmenlik Dairesi ülke de oturma iznine onay verir ise iş vereni ve kanton makamlarını bilgilendirmektedir.
 • Aynı zamanda FOM İsviçre büyükelçiliğini ya da konsolosluğunu bilgilendirmektedir.
 • Ülkenizde bulunan İsviçre büyükelçiliği ya da konsolosluğu size çalışma vizesini verebilir.
 • İsviçre’ ye giriş yaptıktan 14 gün içerisinde kanton göçmenlik bürosu aracılığı ile ‘’Konut Sakinleri Kayıt Bürosu’’ aracılığı ile kayıt olmanız gerekir.
 • İsviçre oturma izni alan kişiler aynı zamanda ülke de çalışma yetkisine de sahip olur.

AB ve EFTA Vatandaşı Olmak

AB ve EFTA vatandaşları İsviçre de serbest gezme hakkına sahiptir. Bu ülke vatandaşları İsviçre de vize almandan 3 ay kalabilir. Fakat 3 aydan fazla kalmak için kişinin çalışması söz konusu ise gerekli izinler için başvuru yapması şarttır. Bu doğrultuda çalışmak için oturma iznine ihtiyacınız vardır.

Bu sebeple İsviçre’ ye giriş yapmadan önce çalışma vizesi için başvuruda yapmasına gerek olmasa da AB ve EFTA vatandaşlarının oturma izni için başvuru yapması gerekir.

Bir AB ve EFTA vatandaşı olan kişiler ile AB ve EFTA vatandaşı olmayan kişilerin aynı işi yapması (meslektaş) durumunda çalışma ve oturma izni alması gerekir. Bunun sebebi ise İsviçre’ nin sınırlı sayıda AB ve EFTA vatandaşını ülkesine alarak oturmasına ve çalışmasına izin vermesi ile ilgilidir.

İsviçre’ ye taşınmak istiyorsanız ve Uluslararası para transferi yapacaksanız Transferwise bankası ile 8 kat daha ucuza işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transferwise bordless hesabınız ile İsviçre de bulunan banka bilgileri alabilir, ülkeye vardığınızda yerel bir banka ile ödeme yapabilirsiniz.

İsviçre Çalışma Vizesi İçin Oturma İzni

İsviçre çalışma vizesi ile alabileceğiniz oturma izinleri aşağıda yer almaktadır.

 • L kısa dönem ikamet izni, bu izin 1 yıl geçerliliğe sahiptir. İş sözleşmesi şartlarına bağlıdır. Bu izin ile belirli işverenler ile çalışma hakkınız vardır. Aynı zamanda bazı durumlarda vizenizi uzatma imkânınız vardır. Fakat L izni 24 aydan fazla uzatılamaz.
 • B geçici ikamet izni, 1 yıl geçerliliğe sahiptir. Fakat yıllık olarak yenilebilmektedir. Bu izin ile sadece aynı iş verenle çalışmanız şarttır. B izni ilk oturma izni olarak nitelendirilir. Aynı zamanda İsviçre de 10 yıl boyunca ikamet eden kişiler kalıcı oturma izni (İzin C) için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır.
 • C izni daimî ikamet, Eğer İsviçre de 10 yıl aralıksa ikamet ettiyseniz İsviçre daimî ikamet izni için başvuru yapabilirsiniz. C izni ile istediğiniz çalışan ve işte çalışmanıza izin vermektedir. Ayrıca İsviçre de dilediğiniz yerde ikamet hakkına da sahip olursunuz. C izni aynı zamanda İsviçre de serbest meslek sahibi olan kişilere verilen oturma izni niteliğindedir.

İsviçre ikamet izni için başvuru yapmadan önce iş vereninize gerekli tüm belge ve formları iletmelisiniz. Ayrıca oturma izini yapacağınız başvuruda gerekli şartlar kantona göre değişkenlik gösterir.

İsviçre Hükümeti, ülke de yaşamak isteyen yabancı uyruklu kişilere oturma izni verme yetkisine sahip 26 kanton vardır. Bu 26 kantona ait bilgileri sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

İsviçre oturma izinleri hakkında gerekli tüm bilgiye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Çalışma Vizesi Nedir Video;

İsviçre Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×