Çin Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Çin Vize Gerekli Evraklar

Çin vizesi alabilmek için aşağıda yer alan meslek gruplarına yönelik gerekli evraklar gösterilmektedir. Bu evrakların mutlaka başvuru esnasında yanınızda olması gerekmektedir.

Çin Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
Çin Vize Evrakları: Güncel Liste 2021

Ortak Belgeler

Pasaport: Çin vizesi alabilmek için pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve pasaportunuzda 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuz 10 yıldan eski ise yenilemeyi unutmayınız. Ayrıca pasaportunuzun Çin dönüş tarihinizden itibaren 6 aylık geçerlilik süresi olmalıdır.

 1. Vize Başvuru Formu: Çin seyahatiniz için vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayıp, gerekli yerlere imza atmanız gerekmektedir. Eğer reşit değilseniz iki veliniz ya da yasal temsilciniz imza atmalıdır. Başvuru formuna seyahat amacınızı doğru bir şekilde kodlamanız vizeyi daha kısa sürede almanıza yardımcı olacaktır.
 2. Biyometrik Fotoğraf: Başvuru yaparken yüzünün net bir şekilde çıktığı ve arka planın açık renkli bir şekilde olduğu 33×48 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız vardır.
 3. Seyahat Sağlık Sigortası: Çin vizesi için gerekli olan sağlık sigortasını yaptırmanız gerekiyor. Sigortanız acil durumları ve seyahatinizi kapsayacak şekilde olurken 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 4. Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları: Seyahatinizin tamamını kapsayacak şekilde konaklama rezervasyonu yapılmalı, boş gün olmamalıdır. Gidiş- dönüş ulaşım rezervasyonlarınız da bu belgeler arasında yer alması zorunludur.
 5. Finansal Durumu Gösteren Evraklar: Çin seyahatinizin finanse edilmiş güçte olduğunu göstermek için son 3 ay içindeki en az 5000 USD bakiyesi olan banka hesabınızın dökümü gerekmektedir. (Kaşeli ve ıslak imzalı olmalı.) Banka imza sirkülerini de eklemelidir.
 6. Muvafakatname: Eğer 18 yaşınızdan küçük ve ailenizinde biri ile seyahat yapacaksanız noter onaylı muvafakatname sunulmalıdır. Reşit iseniz birlikte seyahat edeceğiniz kişiye noter onaylı vekalatname vermeniz gerekmektedir.
 7. Kimlik Fotokopisi: Çin vize başvuru dosyanıza kimliğinizin ön ve arkalı fotokopisi çektirip eklemelisiniz.
 8. İkametgah Belgesi: Muhtarlıktan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır.
 9. İkamet ettiğiniz Adliye’den adli sicil ve arşiv kaydı almanız gerekmektedir. Belgede ‘Adli Sicil Kaydı yoktur’ yazısının yanı sıra ‘ Arşiv kaydı yoktur’ yazısı da yer almalıdır.
 10. Davetiye mektubunda Çin’e davet eden kişinin adı, soyadı ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Ayrıca davetiyenin üzerinde davet edilen kişinin adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi gibi bilgiler yer almalı. (Kaşeli ve imzalı olmalı)

Bu ortak belgelere ek olarak çeşitli meslek gruplarında yer alan bireylerden istenen evraklar şunlardır;

Çalışanlar İçin

 1. Çalıştığınız şirkete ait antetli kağıda yazılmış ve orijinal olan çalışma belgeniz gerekmektedir. Ayrıca işveren kişinin iletişim bilgileri, çalışanın pozisyonu ve seyahat tarihleri kağıtta yer almalıdır. İmzalayan kişinin de ismi ve pozisyonu belgede yer almalıdır.
 2. Son 3 aya ait maaş bordronuz.
 3. SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü. (E-Devlet ‘ten alınacaksa barkod mutlaka olmalı.)
Çalıştığınız şirkete ait belgelerin (Orijinal Şirket faaliyet belgesi, sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi) son 3 ayı kapsayacak şekilde güncel olmalıdır. Çalıştığınız şirketten temin edebileceğiniz işveren yazısı. (İşe başlama tarihi ve işe geri döneceğinize dair bilgiler içermelidir)

Emekliler İçin

Emekliler için vize başvurusunda yukarıdaki ortak belgelerin açıklamalarına ek olarak aşağıda belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.
1. Emekli maaşınızın bulunduğu bankanızın hesap özeti veya emeklilik cüzdanınız gerekmektedir.

 1. SGK’dan emekli olduğunuza dair ıslak imzalı ve kaşeli belge alınması zorunludur. (E-devletten barkodlu bir şekilde temin edilmeli)

Çiftçiler İçin

Ortak belgelere ek olarak;
1. Mesleğiniz çiftçilik ise bağlı olduğunuz ziraat kurumundan çiftçilik belgesi almanız gerekmektedir.

 1. E-devlet üzerinden barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü alınmalıdır. (Barkodlu olmalı)

Öğrenciler İçin

Ortak belgelere ek olarak;
1. Öğrenci olarak vize başvurusu yapacaksanız öğrenci belgenizin orijinal olmasına ve güncel tarihli olmasına dikkat etmelisiniz.

 1. Seyahat masraflarınızı karşılayacak kişi sponsor dilekçesi vermelidir.
 2. Okul dönemi içerisinde seyahat edeceksiniz izin belgesi alınmalıdır.

Memurlar İçin

Ortak belgelere ek olarak;
1. Görev yeriniz ve çalışma belgeniz.
2. İzin belgeniz.
3. Barkod bulunduracak SGK hizmet dökümünüz.
4. 3 aylık maaş bordronuz ve 6 aylık banka hesap hareketlerinizin bulunması gerekmektedir.

Doktor/Eczacı/Avukat İçin

Ortak belgelere ek olarak;

 1. Vergi Levhası.
  2. İmza beyannameniz.
  3. Bağlı bulunduğunuz odadan orijinal Faaliyet Belgesi.
  4. Esnaf odasına kayıtlıysanız almanız gereken mutlaka diğer bir belge de Esnaf Sicil Gazetesi Kopyasıdır.
  5. E-devlet sistemi üzerinden alabileceğiz barkodlu SGK hizmet dökümü. Barkodlu olmasına dikkat ediniz.

Çin Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

Çin Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×