BAE İkamet Vizesi İptali

BAE İkamet Vizesi İptali Nasıl Olur?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde hayatlarını ‘BAE İkamet Vizesi’ ile devam ettirip, daha sonra ülkeden ayrılmak isteyen kişiler, vize iptalinde bulunmak zorundadır. Vize başvurusu yapıldığı gibi vize iptali yapılırken de vize sahibinin sponsoru tarafından işlemler gerçekleştirilmektedir.

İptal İşlemleri Nasıl Olur?

BAE ikamet vizesini iptal ettirmek zorunda olan kişiler, vize sahiplerinin sponsorlarıdır. BAE vizesi ile ülkede hayat süren kişiler, kendi başlarına asla vize iptali için başvuruda bulunamazlar.

BAE ikamet vizesinin iptali için başvuru süreci şu şekilde olmaktadır;

BAE İkamet Vizesi İptali
BAE İkamet Vizesi İptali
 • Kişi BAE’de çalışıyorsa, işveren kişinin, vize sahibine ait olan çalışma iznini iptal ettirmelidir. Bunun içinde çalışma izninin iptali için başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Sponsor olan kişi veya grup ikamet vizesinin iptali için ‘İkamet ve Yabancılar Genel Müdürlüğü’ üzerinden iptal başvurusunda bulunmalıdır.

BAE vizesi iptal edildikten sonra, vize iptalini isteyen kişinin ülkeden gitmesi için 30 gün müddet verilmektedir. Kişi, 30 gün içerisinde ülkeden ayrılmak zorundadır.

Çalışma Vizesinin İptali

BAE üzerinde çalışma vizesi ile duran kişi, işverenine vizesini iptal ettirmesi gerektiği hakkında kesin bilgiler vermek zorundadır. Daha sonrasında ise işveren kişi, çalışma kartının ve iş sözleşmesinin iptali için ilgili kurumlara başvuruda bulunur.

Çalışma izni iptalinin başvuru süreci şu şekilde ilerlemektedir;

 • İşveren kişi, İnsan Kaynakları ve Emirlik Bakanlığı web sitesi üzerinden çalışma izni ve sözleşmenin iptali için başvuruda bulunmalıdır.
 • İşveren kişi, gerekli olan tüm belgeleri elektronik sisteme ekleme yapar.
 • Bakanlık tarafından başvuru, geçici olarak işleme alınır ve bilgileri GDRFA’ya aktarır.
 • GDRFA; ikamet vizesinin iptalini gerçekleştirir ve hemen arkasından bakanlığa bu konu hakkında bilgi verir.
 • Bakanlık ise çalışma iznini kalıcı olarak iptal eder.
Çalışma izni iptal başvurusu yapmadan önce kişilerin, işveren tarafından bir mektup alması gerekmektedir. Bu mektupta işveren kişinin tüm ödemeleri eksiksiz bir şekilde yaptığı ve tüm sosyal hakları kişiye verdiği belirtilmelidir. Çalışma izni için iptal başvurusu yapacak olan kişi, bu mektubu eline alıp imzalamadan, gerekli belgeleri imzalamasın.

İş Değişikliğine Göre Çalışma Vizesi İptali

Kişi ülke değiştirmeden, ülke içinde başka bir işe geçmek istiyorsa eğer, işveren tarafından çalışma iznini iptalini istemek zorundadır. Eğer ilk işveren ile birlikte tam iki sene boyunca çalışılmışsa, işyeri değiştirmek son derece kolay olmaktadır. Ancak iş sözleşmesi sona ermemiş ise mevcut işveren ile yeni işveren arasında sponsorluk aktaran bir İtiraz Yok Sertifikası imzalanması gerekir.

Mevcut işveren imzayı atarsa, çalışma vizesi iptal edilir ve yeni işverenin tekrardan çalışma izni çıkarması gerekmektedir.

İkamet Vizesi Nereden İptal Edilir?

BAE vizesi iptal başvurusunda bulunacak olan kişi, sponsorlarını devreye sokmak zorundadır. İptal işlemleri sponsorlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sponsor BAE vizesini şu yollardan birisi ile iptal edebilmektedir;

 • Sponsor kişi ilgili kuruma giderek yüz yüze iptal başvurusunda bulunmalıdır.
 • Sponsor olan kişi web sitesi üzerinden de çevrimiçi olacak şekilde vize iptal başvurusunda bulunabilmektedir.

Sponsor olan kişi bu iki yoldan birisini kullanabilmektedir. Yüz yüze olan başvurularda, ilerleyen zamanlarda çevrimiçi olarak halledilir. Bu sebepten dolayı çevrimiçi olarak iptal başvurusu daha çok tercih edilmektedir.

Uzun Süre Ülke Dışında Kalan Kişinin Vize İptali

Uzun süreler boyunca BAE dışında kalan bir kişinin vizesi, ülke dışında kaldığı zamana göre değişmektedir. Altı aydan daha uzun bir süre BAE dışında kalan vize sahibinin vizesi, otomatik olarak iptal edilir. Eğer kişinin BAE vizesi, kişi yurtdışında iken iptal edilirse kişinin, BAE’ye tekrar girebilmesi için giriş vizesi yaptırması gerekmektedir.

Eğer kişi ülke dışına vizesini iptal ettirmeden kalıcı olarak çıkarsa, ilerleyen zamanlarda çok büyük sorunlar doğabilir. Bu sorunların en başında işveren kişinin vize sahibini kaçak olarak bildirmesi gelmektedir. Vize sahibi kaçak olarak bildirilirse, yasal sorunlar ortaya çıkar ve kişi kaçak olarak adlandırılmaya başlar. Kalıcı olarak ülkeden çıkan ya da uzun süreliğine ülkeden çıkan kişi vizesini iptal ettirmek zorundadır.

Vize İptali İçin Gereken Belgeler

Sponsor kişinin vize iptali esnasında ihtiyaç duyacağı belli başlı belgeler vardır. Bu belgeler olmadan vize iptali başvurusu alınmaz.

Gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Sponsor tarafından imzalanmış olan BAE vize iptal formu.
 • Kişiye ait olan orijinal pasaport.
 • Kişiye ait olan orijinal kimlik.
 • İnsan Kaynakları ve Emirlik Bakanlığı onayı.

Bu belgelerde yer alan BAE vize iptal formu, çalışılan şirkete ait olan kaşe ile imzalanıp mühürlenmelidir.

Vize İptalinin Maliyeti

BAE vizesinin iptali için gerekli olan tutar her ofise göre değişiklikler gösterebilmektedir. Genel olarak 100 AED – 200 AED arasında bir tutar olarak değişiklikler gösterebilmektedir. BAE vizesini iptal ettiren sponsor kişi, tüm masraflardan sorumlu olarak tutulmaktadır. Vize sahibi ücret ödemez, tüm masraflar sponsor tarafından ödenmek zorundadır.

İptal Süresi Ne Kadardır?

BAE vizesinin iptal süresi, kısa bir zaman zarfı içerisinde gelişmektedir. Öyle çok uzun süren işlemleri bulunmadığı için, son derece kısa sürede iptal işlemleri gerçekleşir. Çoğu zaman işlemler 1 ya da 2 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Çalışma kartının iptali ile birlikte çoğu zaman 3 gün sürmektedir. Yani 3 gün içerisinde çalışma vizesinin iptali gerçekleşir.

Vize İptali Öncesi Aklınızda Kalsın!

Vize iptali öncesi yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Banka hesaplarını kapatmak.
 • İşverenden tüm ödemeleri almak.
 • Tüm faturaları eksiksiz bir şekilde ödemek.
 • Yapılan kira sözleşmesini kesinlikle iptal ettirmek.
 • Eğer varsa arabayı satmak.

Vize iptali öncesi yapılması gerekenler bu şekilde sıralanmaktadır. İptal başvurusu yapmadan önce bu işlemler halledilmek zorundadır.

Dubai İkamet vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/dubai-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

BAE İkamet Vizesi İptali Video;

Dubai Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×