Türkmenistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Türkmenistan Vize Başvuru

Vize Randevu Ofisi Türkmenistan Sayfamıza Hoşgeldiniz..!

Tunus Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Sevgili Ziyaretçilerimiz, Türkmenistan dahil tüm dünya ülkeleri için gerekli olan vize başvurularını Vize Randevu Ofisi olarak titizlikle ve güvenle yürütmekteyiz. Türkmenistan Vizesi almak için iletişim adreslerinden bize ulaşarak vize hakkında tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilir sizin adınıza vize işlemlerinizin takibini yapmamız için talepte bulunabilirsiniz.

Türkmenistana vize var mı?

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Türkmenistan fiyat nerede vizeye tabidir, diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan vatandaşlar ise vizeden muaf tutulur.

Türkmenistana nasıl vize alabilirim?

Türkmenistan vizesi alabilmek için öncelikle Türkmenistan Devleti Göç servisinden davetiye almak gerekmektedir.

Türkmenistan vize ücreti ne kadar?

Türkmenistan için vize ücretleri başvuru zamanına ve vize türüne bağlı olarak değişmektedir.

Türkmenistan ziyareti gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti hizmet (gri), hususi (yeşil), diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 30 gün süreli seyahatler için Türkmenistan Vizesinden muaftır. Ancak umuma mahsus ( bordo) pasaport sahipleri ise Türkmenistan vizesine tabi tutulmaktadır.

Türkmenistan Vize başvuruları Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği ile İstanbulda bulunan Türkmenistan Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Vize başvurularınızı Vize Randevu Ofisi aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Türkmenistan Vizesi Özellikleri

 • Vize muafiyeti bulunan Hizmet ve hususi pasaport sahipleri Türkmenistan seyahatine çıkmadan önce davetiye temin etmeleri gerekmektedir.
 • Yine vize muafiyeti bulunan Diplomatik pasaport sahipleri ise Türkmenistan’da yapacakları resmi görüşmeler için seyahat öncesinde Türkmenistan makamlarına geleceklerini haber vermeleri gerekmektedir.
 • Türkmenistan Turistik Vizesinde ilk şart otel rezervasyonu ve otelde kalma zorunluluğudur. Otelde kalma durumu olmadığında maddi ceza ve tutuklama işlemi yapılmaktadır.
 • Türkmenistan vizesi ile ülkenin her bölgesine giriş imkanı tanınmamaktadır. Daşoğuz ve Sınır bölgelerine giriş yapmak için davetiye temin edilmesi gerekmektedir. Davetiye temin edildikten sonra ise bu bölgelere giriş yapabilmek için Devlet Göçmenlik Servisine başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Türkmenistan Vizelerinde yabancılar şubesi ve bakanlık onayı olmadan uçağa binilemez.

Türkmenistan Kapıda Vize Uygulaması

Türkmenistan’da Kapıda Vize uygulaması bulunmaktadır. Kapıda vize uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşların vize evrakları ile davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Davetiyeler Türkmenistan Göç Servisi onaylı olmalıdır, ülkeye girişlerde sınır kapısında görevliler davetiyeyi alabilmektedir bu nedenle mutlaka seyahat boyunca yanınızdan ayırmamanız gereken davetiyenin bir kopyasını çıkarmayı unutmayınız.

Türkmenistan Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları onay aldığı durumda Aşkabat Havaalanında verilir. Sınır Kapılarında gelişlerde 12 $ çıkışlarda eğer THY uçağı kullanılmıyorsa 25 $ ödenerek vize alınabilmektedir.

Türkmenistan Vizesinde Davetiye Zorunluluğu

Türkmenistan Vize başvurusu yapmak için gerekli olan olmazsa olmaz evrak davetiyedir. Davetiye Türkmenistan Göç Servisinden alınır ve orjinali beyan edilir. Davetiye özel/resmi kurum/kişiler tarafından başvuru sahibi için temin edilebilir. Davetiye olmadan Türkmenistan Vizesi alınması mümkün değildir. Davetiye talebi için Vize Randevu Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Türkmenistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Türkmenistan Vizesi: Randevu ve Başvuru

Davetiyeler ortalama 2 hafta içinde çıkmaktadır. Bu nedenle davetiye çıkış süreci, vize başvuru tarihini seyahat tarihine uygun bir zamanda yapılmasında fayda olacaktır. Alınan davetiyeler seyahat sırasında mutlaka kişilerin yanında bulunması gerekir. Davetiyenin yetkili kişiler tarafından alınması durumunda  yanınızda bulunması açısından bir kopyasını daha edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Türkmenistan Vize Kategorileri

 • Türkmenistan Diplomatik Vize – DP
 • Türkmenistan Hizmet Vizesi – OF
 • Türkmenistan Ticari Vize – BS
 • Türkmenistan İşçi Vizesi – WP
 • Türkmenistan Özel Vize – PR
 • Türkmenistan Öğrenci Vizesi – ST
 • Türkmenistan Turistik Vize – TU
 • Türkmenistan Transit Vize – TR
 • Türkmenistan Sağlık Vizesi – HL
 • Türkmenistan Şoför Vizesi – DR
 • Türkmenistan Çıkış Vizesi – EX

Türkmenistan Vize Başvuru Formu

Başvuru formu konsoloslukların sizi tanınmasındaki en önemli evrak olmaktadır. Bu nedenle başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

Form tükenmez kalemle ve büyük harfle doldurulmalı ve İngilizce/Türkçe dil kullanılmalıdır. Başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kanıtlamak için orjinal evraklarla desteklenmesi gerekir.

Başvuru formunda başvuran kişiye ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı hakkında bilgiler, seyahat tarihleri ve seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağına dair bilgiler yer almaktadır. Formda bulunan sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermeniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önem arz etmektedir.

Başvuru formunda bulunan sorulara doğru ve eksiksiz olarak cevap verdikten sonra, fotoğraf kısmına fotoğrafınızı yapıştırmanız ve ardından imzalamanız gerekmektedir.

Türkmenistan Vizesi Evrakları Hakkında

 1. Türkmenistan Vizesi için en önemli evrak Türkmenistan Göç Servisinden temin edilen davetiyedir. Davetiye olmadan vize başvurusu yapılamaz hatta vize muafiyeti olan pasaportlarında davetiye ile seyahat edebilme şansı vardır.
 2. Pasaportların seyahat sonrası 6 ay daha geçerliliğinin bulunması ve 10 yıldan eski olmaması ve yıpranmış, deforme olmamış pasaportlar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Pasaportlarda geçerlilik süresi ne kadar uzunsa başvurunun olumlu alması kararında o kadar etkili olacaktır. Ayrıca pasaportların renkli fotokopilerinin bulunması gerekmektedir.
 3. Türkmenistan başvuru formunun Türkçe/İngilizce olarak, büyük harf kullanarak, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması önemli olmakla birlikte doldurulan başvuru formu 3×4 cm boyutundaki fotoğrafın yapıştırılması gerekmektedir.
 4. Türkmenistan seyahati için gerekli olan seyahat masraflarının karşılanacağına dair banka hesap dökümleri vize evrakları arasında bulunmalıdır. Banka hesap dökümleri yeterli bakiyenin gösterilmesi açısından son 3 aya ait dökümler olmalı ve banka kaşesi ve yetkili imzası olmalıdır.

Öğrenci Vize Başvurusunda;

Türkmenistan da bulunan üniversiteden temin edilen davetiye fotokopisi ile birlikte hazırlanmalı, liseye ait diploma ya da transkriptlerin orjinalleri ve fotokopileri temin edilmelidir. Ayrıca Doğum kayıt belgesi de orjinali ve fotokopisi ile birlikte temin edilmeli , seyahat sağlık sigortası ile Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık raporunun orjinalı ve fotokopisi temin edilmelidir.

Transit Vize Başvurusunda;

Transit Vize başvurusunda vizeler tek, çift ve çok girişli olarak verilir. Başvuru sahibi transit vize başvurusu için uluslararası taşımacılık yapan şirketin lisans belgesini, şirketin antetli kağıdına yazılmış başvuru dilekçesini ve seyahat belgesini temin etmeleri gerekmektedir.

Transit Vize ile ülkede 5 güne kadar kalabilmektedir. 5 Gün geçmesi durumunda Göç Servisine kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Tır Şoförleri şirket başvuru yaptığı taktirde çok girişli olarak 6 ay geçerli ve 15 gün ikametli vize alabilirler.

Turistik Vize Başvurusunda;

Türkmenistan Turistik Vize başvurusunda, seyahatin turistik gezi olduğunu kanıtlayıcı turistik seyahat belgesi ya da Turizm Acentası aracılığı ile yapılan bir seyahat ise yapılan sözleşmeyi temin etmesi gerekmektedir.

Ticari Vize Başvurusunda;

Ticari Vize başvurusunda alınacak davetiye dışında birde şirket tarafından hazırlanan, şirketin antetli kağıdına, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır.

Türkmenistan Vizesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 1. Türkmenistan Vizesi ile ülkeye giriş yaptığınızda kalış süreniz 3 günden fazla sürmesi durumunda Türkmenistan Göç Servisine giderek kayıt yapılması gerekmektedir. Kayıt yapılan bölgeden başka bir bölgeye gidilmesi durumunda ise bu durumun bildirilmesi gerekmektedir. Göç Servisi tarafından konulan kurallara uyulmaması durumunda para cezası ve giriş yasağı uygulanmaktadır.
 2. Türkmenistan Vize işlemlerinde davetiye, seyahat sağlık sigortası, vize evrak hazırlığı, zorunlu olan otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu konularında hizmet verilmektedir. Türkmenistan vizesi hakkında merak ettikleriniz ve vize başvuru hizmetlerinden yararlanmak için Vize Randevu Ofisi iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkmenistan Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Türkmenistan Vize Randevu’yu arayarak ücretsiz olarak isteyin.

Türkmenistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Türkmenistan Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×