Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Rusya Vize Başvuruları

Rusya’ya gitmek için vize almak çok kolay değildir. Bir süreç geçirmeli ve bazı belgeleri eksiksiz toplamalısınız. Eğer nerede ne yapacağınızı bilirseniz aslında süreç sizin için daha kolay geçecektir. Başvuru ’da bulunduğunuzda Avrupa’ya da vize aldıysanız çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Rusya Vizesi için Gerekenler

Rusya vizesine nasıl başvuracağınızı düşünüyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Rusya turist vizesi nasıl alınır?

Rusya vizesi almak için vize başvuru formunun online olarak doldurulur ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.

Rusya vizesi nasıl alınır 2020?

Rusya vize prosedürüne tabi olan Türk vatandaşları vize başvurularını konsolosluklara ve büyükelçiliğe yapmaktadır.

Rusya'da pasaport kaç günde çıkar?

Evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi durumunda ortalama 4 ile 10 iş günü arasında Rusya’da pasaport çıkmaktadır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya’ya gitmek için vize almanız gerekiyorsa lütfen aşağıdaki adımları inceleyin.

Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur?
Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Rusya’ya Davet Alın (Rusya Vize Desteği)

Seyahatiniz için çok önemli bir belgedir. Bu davet başvurunuzu yapılabilir kılar. Bunun yanında vize destek mektubu olarak da isimlendirilmiştir. Mektubun türü seyahat amacınız, davetiyeyi size veren kişiye bakarak farklılıklar gösterir.

Aşağıda Rusya vize davetlerinin açıklamalarını bulmanız mümkündür. İşte açıklamalar:

 • Turizm amaçlı alınabilecek vize desteği. Listelenen ihtimallerden bir tanesi vize desteği almanıza olanak sağlayabilir.
  • Gemi hattı veya tur şirketinden aldığınız davet. Rusya’ya kruvaze aracılığı veya bir tur şirketi aracılığıyla turistik amaçlı bir geziye katılacaksanız bu daveti size onlar temin etmelidirler. Davet seyahat için belirlediğiniz her şeyi onaylamalı, alınan onayların kopyaları da dosya da sunulmalıdır. Vize onay ve referans numaraları üzerinde olmalıdır.
  • Otel’de turizm amacıyla konaklayacaksanız size mektubu yine seyahat şirketiniz ya da otel kendisi sağlayacaktır. Bu belgede sizin otele başvuru yaptığınızı doğrulayacaktır. Vize onay ve referans numaraları üzerinde olmalıdır.
 • Bir kişi ya da kurumu özel ziyaret için davet almak. Bu listelenen ihtimallerden bir tanesi olabilir:
  • Ev sahibiniz tarafından Rusya İç İşleri Bakanlığına başvuru yapılıp davet belgesi alınması.
  • Rusya’ya mensup bir kişinin aile üyelerini Rusya’ya gelmeye davet etmesi. Rusya sınırları içine Rus aile üyeniz ile katılacaksanız tüm sorumluluğunuz onun üstündedir. Davet mektubunu halletmiş olmalıdır. Mektup sizin ülkenizde bulunan konsolosluk, büyükelçiliğe gönderilmelidir.
 • Üniversite veya başka bir eğitim almak için vize desteği. Listelediğimiz ihtimallerden bir tanesinin olması yeterlidir:
  • Üniversiteniz sizin için Rusya İç İşleri Bakanlığı’ndan bir tane davet ayarlamış olabilir. Davetin bu bakanlıktan alınmış olmasına önem vermeniz sizin için faydalı olacaktır.
  • Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapılmış bir teleteks davetiyesi. Rusya’da olan üniversite bunu gerekli mercilerden talep edip, sizin ülkenizin büyükelçiliği ya da yetkili kurumuna iletir.
  • Üniversite kendisi doğrudan bir davet mektubu yazmış olabilir. Bu vize sadece kısa süreli öğrenim göreceğiniz zaman sağlanabilir. Rektör bu belgeyi imzalayıp kaşelemelidir.
 • Yardım ve destek için vize desteği almak. Aşağıdaki herhangi birinin olması yeterli gelecektir.
  • Rusya İç İşleri Bakanlığı tarafından verilmiş davet belgesi. Bu belgenin temininden size kefil olacak Rusya’da bulunan kişiler sorumludur. Davet belgesi size iletilmeli orijinal hali ve bir fotokopisi.
  • Rusya Dış İşleri Bakanlığı’ndan alınmış bir davet belgesi. Yine bu belgeyi de temin etmek. Rusya’da bulunan kişilere düşmektedir. Bu belge sizin adınıza büyükelçiliğe gönderilir.
 • İş için vize desteği. Şu aşağıdaki ihtimallerden birinin olması yeterli gelmektedir.
  • Rusya İç İşleri Bakanlığı tarafından verilmiş davet belgesi. Bu davet belgesini iş yaptığınız kişiden talep etmelisiniz. Gerekli izinleri o almalıdır.
  • Rusya Dış İşleri Bakanlığı’ndan alınmış bir davet belgesi. Rusya’da bulunan ortak ya da çalışma arkadaşını bu belgeyi istemelidir. Sonrasında bakanlık bu belgeyi adınıza büyükelçiliğe gönderir.
  • Merkezi Rusya olan örgütün size göndermiş olduğu davet mektubu. Rusya’daki çalışacağınız şirket, kişiler size vermelidir. Bu vize gerekliliği sadece Rusya Federasyonu ile vize kolaylaştırma çalışmaları yapan ülkelerin mensupları için geçerlidir.
 • İşçi olarak çalışmak için vize mektubu. Rusya Federasyonu bu belgeyi temin etme işini patronunuza vermiştir. Patron bu belgeyi size elektronik ortamda ya da orijinal olarak ulaştırabilir.
 • Rusya merkezli bir şirketin AB mensubu kişilere gönderdiği davet mektubu. Ticari vize için isminden de belli olduğu gibi Avrupa Birliği vatandaşıysanız bu belgeyi kullanabilirsiniz. 2006’da yapılan AB, Rusya anlaşmasına göre kişisel vergi numaraları bu belgede yer almalıdır.

Rusya Vizesi çevrimiçi başvuru formunu doldurun

Destek alındıktan hemen sonra bu belge doldurulmuş olmalıdır. MID (Rusya Dış İşleri Bakanlığı) web sitesine girerek bu forma erişebilirsiniz. MID’in web sitesi vısa.kmid.ru’dur. Başvuru formunda yolculuk ve sebeplerle ilgili sorularınıza cevap aranır. Yanlış ve eksik bilgiler vermekten kaçınmalısınız.

Formu başarılı bir şekilde doldurabilmek için şu aşamaları inceleyiniz:

 • Öncelikle tarayıcınıza Visa.Kmid.ru adresine girin.
 • İpuçlarından kendi dilinizi veya İngilizce dilini seçmeniz mümkündür. Orijinal sayfa dili kendi dilleridir.
 • “Ülke” şeklinde adlandırılan bir bölüm olacak oraya girip kendi ülkenizi seçin.
 • Daha önce formu doldurmaya kalktınız fakat yarım kaldıysa bu bilgiler kayıtlı kalacaktır. Yarım kalan formu doldurmaya devam edebilir, baştan da başlayabilirsiniz. Başvurunuzu kaydettikten sonra yazdırmak ya da görüntülemek için “Daha önce tamamlanmış başvuruyu aç” sekmesine tıklayın.
 • Bu aşamada sağ üstte bulunan başvuru formu numarası çok önemlidir. Eğer ki bilgisayarınızın kapanması, oturumun zaman aşımına uğraması gibi terslikler yaşanırsa kayıtlı olan bu numara ile devam sağlanabilir. Oluşturduğunuz taslağı “Taslağı kaydet” butonuna tıklayıp kaydedin.
 • Açılmış her sayfadaki bilgi yazılarını dikkatlice okuyun.
 • * işareti ile işaretlenmiş alanlar kesinlikle doldurulması gereken alanlardır.
 • Formun çıktısını almayı unutmayın.
 • Gerekli alana, sizin güncel halinizi temsil eden 6 aydan eski olmayan bir fotoğraf yapıştırmanız gereklidir. Tarih atın ve imzalayın.
Rusya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/rusya-vize-evraklari adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya Vizesi için gerekli belgeleri toplayın

Her Rus vizesinde toplanması gereken ortak belgeler bulunmaktadır. Bu ortak belgeleri sizin için listeledik:

 • Yazılı başvuru formu.
 • Uluslararası geçerliliği olan pasaport.
 • Güncel halinizi gösteren vize fotoğrafı. Başvuru formuna dikkatlice yapıştırılmalı.
 • Kendi ülkeniz üzerinden başvuru yapmıyorsanız oturum izni kanıtları.
 • Son 3 aydaki tüm banka hesap bilgileriniz.
 • Vize daveti. Yukarda ayrıntılı açıklamasını bulabilirsiniz.
 • Sağlık sigortası zorunluluğu. Bu zorunluluk sadece Avrupa Birliği ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İran, İsrail, Monako, İsveç ülkeleri için geçerli olmaktadır.

Seyahatinizin amacına göre birçok farklı ek belgenin sizden talep edilme hakkı vardır. Lütfen gerekli belgeleri hızlıca sunun.

Rusya Konsolosluğu / Rusya Vize İşlem Merkezine Şahsen Başvurun

Vizenizin sonuçlanması için gerekli belgeleri vize merkezi, konsolosluk ya da büyükelçiliğe kendiniz götürmelisiniz. Başvurunuz Rusya konsolosluk bölümlerine gidecekse önceden randevu almanız şarttır. Başvuru merkezleri sadece gizli başvuruları ister. Konsolosluk ya da büyükelçilikte mülakat yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu mülakata katılmazsanız vizenizin onaylanma ihtimali düşer. Yine de katılmama hakkınız olduğunu bilin.

Rus vize ücretini ödeyin

Konsolosluk bölümünde belge ibraz ederken aynı zamanda bu ücreti de ödemelisiniz. Büyükelçiliklerin çoğu sadece kredi kartlarını kullanmayı tercih ediyor. Başvuruyu yapacağınız merkezden bu konuda bilgi almayı unutmayın.

Ücretin iade edilme ihtimali yoktur. İster ret cevabı alın ister vazgeçin. Vize ücretlerini buradaki linkten sürekli görebilirsiniz.

Rus vizenizi alın

Başvuru tamamlandıktan sonra başvurunuz sıraya alınacak ve yasal süre dolmadan bir karar size ulaştırılacaktır. Eğer pasaportunuzu geri aldığınızda üstünde bir etiket varsa, bilin ki vize etiketidir. Etiketin üstünde kalış süresi ve geçerlilik süresi gibi önemli tarihler yer almalıdır.

Rus göçmenlik kartını alın

Pasaportunuzda bulunan etiketin size verdiği özgürlükle Rusya seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat hala daha bazı eksikleriniz bulunmakta onları tamamlamalısınız.

Göçmenlik kartına sahip olmalısınız. Rusya’ya girerken göçmenlik kartı size verilecektir. Bu kart iki tarafı aynı karttır. İkisi de doldurulduktan sonra bir örneği memurda diğeri sizde kalacaktır. Rusya içinde yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir. Bu kartı ülkeden giderken sınır polislerine geri vermeniz şarttır.

Rusya vizenizi kaydedin

Eğer ki Rusya’da 7 gün ya da daha fazla bir süre konaklayacaksanız öncelikle vizenizi gerekli makamlara kaydedin. Rusya’da vize kayıt işlemleri için tam bir hafta süreniz bulunmaktadır. Sizin vizenizi kaydetmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu işlemi şu kişiler yapmaktadır.

 • Kiralık evinizin sahibi evinde kalacak kişilerin vize kayıt işlemlerini yapmakla sorumludur. Sizi bir postane ya da polis merkezi aracılığı ile kaydettirebilir. Bu işlem için ev sahibinize pasaport ve göçmenlik kartınızın fotokopisini vermelisiniz.
 • Otel aracılı ile kayıt olabilirsiniz. Sizi kaydetmekle sorumlu olan otel direk vizenizi kaydedebilir.

Bu işlemler içinde ufak miktarlarda paralar gerekebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur Video;

Rusya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×