Rusya Transit Vizesi

Rusya Transit Vize Başvuruları

Bu vizeye Rusya üzerinden herhangi bir ülkeye gidecekseniz ihtiyacınız olacaktır. Hava ve karayolu ile yolculuk yapanlar bu vizeyi almalıdır. Deniz yolunu tercih edenlerin zaten 72 saat vizesiz Rusya sınırları içinde bulunma hakları vardır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi

Rusya Transit Vizesine Kimlerin İhtiyacı Var?

Birçok ülkeye mensup vatandaşlar bu vizeyi almak zorundadır. Bu vize gerekliliğinden muaf olan bazı kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler:

Rusya transit vize gerekli mi?

Rusya üzerinden başka bir ülkeye geçmek isteyen vatandaşlar tek girişli transit vize almalı ve geri dönüş yapmalıdır, uçak değiştirmeyecek olan yabancılar için transit vizeye gerek yoktur.

Rusya aktarmalı uçuşlarda vize gerekli mi?

Rusya üstünden uçuş yapan ancak uçak değiştirmeyecek olanlar için transit vizeye gerek yoktur, ayrıca 24 saati aşmayacak şekilde bekleme süresi bulunması da vize gerektirmez.

Belarus transit vize istiyor mu?

Türkiye ile Belarus arasında yapılan vize uygulaması anlaşması 2014 yılında kaldırıldığından dolayı Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaftır.

Rusya Transit Vizesi
Rusya Transit Vizesi
 • Rusya’ya herhangi bir sebeple vizesiz girebilecek ülkelerin vatandaşları.
 • Uçağını değiştirmeden sadece uğrayı gidecek olan yolcular.
 • Uluslararası bilinir bir uçuş yolu ile yolculuk yapan kişiler eğer yine aynı hava yolundan olmak şartıyla uçak bileti almışsa. Buradaki ince ayrıntı hava limanının transit geçiş alanının var olmasıdır.

Rusya Transit Vizesine Nasıl Başvurulur?

Vizelere başvurulan süreç şu şekilde işlemektedir:

 • Vize ihtiyacınıza bakmalısınız. Eğer vizeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız sıradaki maddeye geçin.
 • Online Rusya geçiş için vize formunu eksiksiz ve doğru bilgiler vererek doldurunuz. Bu formu kmid.ru isimli Rusya Dış İşleri Bakanlığının internet sitesinden alabilirsiniz.
 • Bir araya getirmeniz gereken belgeleri bir an önce toplayın. Gerekli belgelerin bir listesine bu makalenin devamında ulaşabilirsiniz.
 • Transit vizesi için başvurunuzu vize merkezi ya da konsolosluğa gönderebilirsiniz. Başvurulara sizin gelmeniz gerekmektedir. Kalan bütün şartları o bölgede bulunan Rusya Büyükelçiliği, konsolosluğu karar vermektedir.
 • Başvuru için işlem süresini bekleyin. Rusya Büyükelçiliği, başvurunuzu inceledikten sonra size sonucu bildirecektir. Karar olumlu çıktıysa zaten pasaportunuzu geri aldığınızda üstünde bir etiket yer alacaktır.
Rusya seyahatinize bu aşamada başlayabilirsiniz. Giriş esnasında sınır muhafızları size iki tane aynı bölümü olan bir kart verecektir. Bu bölümleri aynı şekilde doldurmalısınız. Sınır muhafızı kartın bir kopyasını sizden alacak diğerini size verecek. Rusya sınırları içinde o kart hep yanınızda olmalıdır.

Vize başvuruları için daha fazla bilgi için şu yazıyı okumanız faydalı olabilir.

Rusya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Transit vizeler Rusya’da kalmanıza olanak tanımasalar da sizin Rusya Federasyonu tarafından tanınmanız için belgeleri toplamanız gerekir. Ayrıca bu belgeler kişinin geçişi gerçekleştirip gitmesinin kontrol edilmesi için bir formdur.

Bir Rusya transit vizesi için gereken belgelerin yanında, Rusya transit geçiş için şu belgeleri de sunmanız lazımdır:

 • Rusya’dan çıktıktan sonra gideceğiniz ülke.
 • Otobüs, tren, uçak seyahatlerinizde gerekli biletinizin bir kopyası. Bu biletler Rusya’dan teyit edilmiş olmalıdır.
 • Kendinizi tanıttığınız bilgi yazısı. (Ön yazı) Bu yazıda neden Rusya üzerinden geçtiğinizi anlatmalı ve seyahat hakkında ayrıntılı bilgiler vermelisiniz. Eğer kara yoluyla gidecekseniz bunun içine rotaları eklemek çok iyi bir fikirdir. Gideceğiniz araç özelse aracın tüm belgelerinin fotokopisini de eklemelisiniz.

Büyükelçiliğin gerekli ya da şüpheli gördüğü durumlarda ekstra talepleri olabileceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Eğer gerekli görülürse bir mülakat bile düzenlenebilir.

Rusya Transit vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/rusya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya Transit Vize Ücreti

Rusya vize ücretleri ve transit geçiş vize ücreti kişinin mensup olduğu ülke veya bazı faktörlere bağlıdır. Bu faktörler:

 • Rusya’ya kaç kez girilebileceği.
 • İşlemin hızlandırılmış işlem olarak yapılması, yapılmaması.

Transit vize en ucuz vizedir. Ücreti 32,8 Euro’dur. En çok para harcanan transit geçiş vizesi ise 282.1 Euro’dur. Rusya vize ücretini öderken ödediğiniz yerin size sağladığı imkanları gözden geçirmelisiniz. Ödenen vize ücretleri iade edilemez.

Rusya vize ücretleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız. Rusya vize ücretleri ile ilgili makalemize göz atmanızda fayda vardır.

Rusya Transit Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Rusya geçiş vizesi için bütün işlem süresi 3-7 gündür. Vizeyi bir an önce almak isteyenler için hızlı vize seçeneği vardır.  Hızlı vize almak isteyen kişilerin daha fazla ücret ödeyeceğini unutmamalısınız.

Rusya Transit Vize Geçerliliği

Seyahatini uçakla yapanlar için transit geçiş vizesinin geçerlilik süresi üç gündür. Kara yollarını seçen kişiler için bu vizenin geçerliliği gidecekleri yere bağlı olarak 10 güne kadar uzayabilir.

Bu vize bir ya da iki girişli olarak alınabilir. Çift giriş vize ilk geçişinizden 30 gün sonrası için geçerlidir. Yolculuk için geri dönerken döneceğiniz vakitleri bildireceğiniz bir transit geçiş vize başvurusu daha yapmanız lazımdır.

Rusya Transit Vizesi Video;

Rusya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×