Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Başvuru

Rusya’ya giriş ve Rusya’da çalışmak için kullanılan vizenin adı Rus çalışma vizesidir. Rusya’da işi hazır olan kişilere verilen bir vizedir.

Rus Vize Ücreti

Vize 3 aylık süre için geçerli ve tek girişliktir. Süreyi uzatma Rusya İçişleri Bakanlığı ile görüşerek mümkündür.

Rusya çalışma izni nasıl alınır?

Rusya’dan çalışma izni almak isteyen Türk vatandaşları Rusya Federasyonu göçmen bürosundan davetiye almalıdır.

Rusya işçi vizesi veriyor mu?

Rusya’da istihdama yönelik vize başvuruları için Türk vatandaşlarının işçi-çalışma vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Rusya vizesi kaç günde çıkar?

Eksiksiz şekilde evrakların teslim edilmesi halinde Rusya vizesi 4 ile 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesine Kimlerin İhtiyacı Var?

Rusya’da vizesiz çalışabilen vatandaşlar mevcuttur. Bunlar; Beyaz Rusya ve Güney Osetya vatandaşlarıdır. Geri kalan tüm ülkelerin vatandaşlarının Rusya’ya giriş ve çalışmak istemesi halinde bize başvurusu yapması ve alması zorunludur.

Rusya Çalışma Vizesine Nasıl Başvurulur?

Rusya’da iş vizesi almak isterseniz uygulamanız gereken prosedürler vardır. Eğer başarılı bir başvuru süreci yaşamak isterseniz, aşağıdaki adımları dikkatle inceleyip sırayla uygulamanız sürecinizi daha başarılı kılacaktır.

Rusya çalışma vizesi başvurusu için uygulamanız gereken basit adımlar bunlardır:

Rusya Çalışma Vizesi
Rusya Çalışma Vizesi
 1. İş bulmak. Eğer Rusya’da bir işiniz yoksa vize başvurusu yapamazsınız. Bu yüzden ilk adım olarak iş bulmalı ve vize başvurusu prosedürlerine öyle başlamalısınız.
 2. Pasaport geçerliliği. Rusya’dan çıkmayı hedeflediğiniz tarihlerden sonra pasaportunuz en az 6 ay geçerli olmaya devam etmelidir.
 3. Çalışma Daveti (Vize Desteği). Bu noktada işvereninizin bir zorunluluğu Rusya İçişleri Bakanlığından davetiye almak olacaktır.
 4. Rusça İş vias çevrimiçi başvuru formu. Çevrimiçi olarak ulaşılabilir. Forma Rusya Dışişleri Bakanlığının web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz.
 5. Vize için gerekli belgeler. Okuduğunuz makalede de verilecek olan gerekli belgeleri bulmanız ve toplamanız gerek. Hepsinin eksiksiz olduğundan emin olmalısınız.
 6. Başvurunuzu şahsi olarak gerçekleştirmek. Kendi ülkenizde Vize işlem merkezine veyahut Rusya Konsolosluğuna giderek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.
 7. Rusya çalışma vizesi ücreti. Çalışma vizesi için bir maliyet maliyet ödemelisiniz. 30-500 EURO arası değişebilir miktardadır.

Tüm bu işlemleri hallettiğinizde ise vizenizin işleme alınması için beklemeniz gerekir. Gerekli görülmesi durumunda görüşme yapılabilir. Eğer sonuç olumlu olursa Büyükelçilik tarafından vizeniz pasaportunuza çıkartma şeklinde yapıştırılacaktır.

Rusya’ya vardıktan sonra

Rusya’ya vardığınız gibi doldurmanız gereken bir belge almanız gerekir. Bu belge iki parçadan oluşan göçmenlik kartıdır. İki parça olmasının sebebi ise bir kısmının sınır polisinde kalması bir kısmını ise yanınızda taşımanız olacak. Hatta Rusya’dan ayrıldığınızda sizden  bu formu tekrar göndermeniz istenir.

Rusya’ya vardıktan sonraki bir hafta içinde vizenizi kaydettirmeniz istenir. Bu işlem için sadece göçmenlik kartınızın, pasaportunuzun ve vizenizin fotokopisine ihtiyaç duyacaklardır. Kalacağınız yer ev olacak ise ev sahibiniz sizin için vizenizi kaydettirirken, otel olacak ise otel sizin için vizenizi kaydettirecektir. Onlarında aynı belgelere ihtiyaçları olacak ve kesin olmamakla beraber belli bir ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belli belgeleri toplamanız gerektiğinden yukarıdaki adımlarda bahsetmiştik. Bu belgeler Rus yetkililerin belirlediği ölçütlere uygun olması gereken belgelerdir. Başvurunuzdan olumlu sonuç almak için belgeler konusunda ekstra dikkatli olmanızda fayda olacaktır.

Çalışma vizesine sahip olmak için gerekli belgeler bunlardır:

 • Rusya Federasyonu İçişleri bakanlığından adınıza oluşturulmuş vize daveti gereklidir. Orijinal haliyle gereklidir. Rus İşvereninizden davet istemeniz gerekir.
 • İşveren mektubu göndermeniz gerecek. Bu mektup işvereniniz tarafından yazılmış ve imzalı olmalı. İçinde kendinizle ilgili, ziyaret amacıyla ve gidecek olduğunuz yerlerle ilgili tüm bilgilerin olması gerek. Aynı şekilde sizi davet eden kuruluşun adı, işvereninizin iletişim bilgileri mektupta bulunmalı. Son olarak seyahatin mali sorumluluğunun sahibi belirtilmelidir.
 • Başvurudan önceki son üç ayda girmeniz gereken bir sınav ise HIV testi (AIDS) sertifikasıdır. Başvurunuzu yaptıktan sonra en az 1 ay geçerli olmalıdır.
 • Sağlık sigortası poliçe belgesi de edinmeniz gereken belgelerdendir fakat yalnızca bu gerekliliğin AB ülkeleri, İran, İzlanda, İsrail, Lihtenştayn, Monako, Norveç ve İsviçre vatandaşları için geçerli olduğunuzu belirtmemiz gerek. Bu ülkelerin vatandaşı değilseniz zorunlu olmadığınız bir belge olduğunu belirtmek isteriz. Belge şunları içermelidir:
 1. Adınız ve Soyadınız
 2. Sigorta şirketiniz hakkında bilgiler ve poliçe numarası
 3. Anlaşmaya imza atıldığı tam tarih
 4. Rusya’yı içeren bir coğrafi alan kapsamı
 5. Sigortanın kapsadığı tıbbi hizmetlerin hepsi (Ülkede ölüm durumunda geri dönme gibi durumlar göz önünde bulundurularak)
 6. Çift giriş ve tek giriş vizelerinin Rusya’da tüm kalış süresini tamamen kaplaması gerektiği unutulmamalıdır. Geçerlilik tarihleri de bu belgenin içinde bulunmalıdır.
 • Avusturalya vatandaşları için ise tek bir belgeye ihtiyaç vardır. Bu belge ise şöyledir; yalnızca Rusça dilinde detaylı bir otobiyografi olacaktır.
Rusya Çalışma vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/rusya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya Çalışma Vize Ücreti

Önceden belirtiğimiz gibi bu farklı şartlardan etkilenen bir fiyattır. Peki bu vize başvuru maliyetini neler etkiler diye soruyorsanız, şunları sayabiliriz:

İlk olarak başvuranın uyruğu denebilir.

Kalış Süreside maliyeti değiştirecektir.

Son olarak ise işlem süresi denebilir.

Rusya Çalışma vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/rusya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Rusya Çalışma Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Ortalama olarak 10 gün denilebilir fakat daha uzun veya daha kısa sürebilir. Acelesi olanlar için hızlandırılmış işlem hizmeti bulunmaktadır fakat bu durumda daha yüksek bir ücrete tabi tutulmak kaçınılmaz olacaktır.

Rusya Çalışma Vizesi Video;

Rusya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×