Belçika Vizesi 2023

Belçika Krallığı seyahatlerine dair T.C. vatandaşlarına hem muafiyet anlaşmaları hem de vize prosedürleri açıkça belirtilir. Belçika vizesi 2023 adına da tüm bu hususlara netlik kazandırmak faydalı olacaktır. Öncelikle:

 • Hem T.C. hem de ülkemizde ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarına vize işlemleri belirtilir.
 • Evlilik, kimlik, pasaport ve doğum belgelerinin ibraz edilmesi istenir.

Belgeler kadar başvuru merkezlerinin de üzerinde durulur. Öncelikle Belçika Konsolosluğu belirtilir ve yine konsolosluk tarafından yetkili hale gelen başvuru merkezlerine de işaret edilir. Bunların ardından ise Belçika Büyükelçiliği tarafından başvuruların alındığı belirtilir.

Belçika  

Belçika vizesi 2023 öncesinde ülkeye dair merak ettiklerinizi öğrenebilir ve seyahat programlarınıza yön verebilirsiniz. Resmi olarak Belçika Krallığı şeklinde anılan ülkenin Batı Avrupa sınırları içerisinde bulunduğu görülür. Aynı zamanda:

 • Avrupa Birliği ülkeleri arasındadır ve Schengen kabul edilir.
 • NATO organizasyonlarının merkezi konumunda olduğu bilinir.

Başkent Brüksel son derece gelişmiştir ve turistik seyahatlere ilişkin sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda Belçika toplamda 3 federal bölgeden oluşur ve bunlardan bir tanesi Brüksel olarak belirtilir. Ardından gelenler ile Flaman ile Valonya oluyor.

Seyahate dair sıklıkla tercih edilen şehirler arasında Gent, Hasselt ve de Arlon’da yerini almıştır. Aynı zamanda şehirlerde yer alan üniversitelerin de eğitim ile öğrenci vizesi kapsamında değerlendirilmesi söz konusudur. Seyahatlerde:

 • Gidiş amacınıza göre vize türüne yönelmeniz esas alınır.
 • Seyahat süresine göre C ya da D tipi vize seçeneklerine değinilir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Vize türlerini değerlendirmek ve seyahat amacına en uygun olanı seçmek adına danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Belçika vizesi 2023 adına öncelikle:

 • Turistik, arkadaş ziyareti ve ticari gibi kısa süreli vize türlerine değinilir.
 • Kültür ve spor etkinlikleri, tır şoförü ile evlenme vizesine de yer verilir.

Bunların yanı sıra D tipi olarak anılan birkaç uzun süreli vize türleri de mevcut durumda. Aile birleşimi, çalışma vizesi ve de AU Pair bunlar arasında gösterilir. Belçika vizesi için neler gerekli sorgulayanlara da ilk etapta hazırlanması gereken belgeler sıralanır.

Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 için pasaportların standartlara uygun olması dikkate alınır. Şöyle ki seyahatin bittiği günden itibaren en az 3 aylık geçerlilik tarihine sahip olması değerlendirilir. Pasaportun dışında vize başvuru formu için:

 • Online olarak paylaşılan formun ücretsiz bir şekilde indirilmesi esas alınır.
 • Cihaza yüklenen forma talep edilen bilgilerin sıralanması beklenir.

Aynı zamanda bilgilerin İngilizce ya da Almanca olarak girilmesi isteniyor. Bunlar gibi hem Fransızca hem de Flamanca olacak şekilde doldurulan formlara onay verildiği de belirtiliyor. Formun ardından gelen Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 olarak:

 • Nüfus cüzdanı ile konaklama belgelerinin hazırlanması istenir.
 • Seyahat belgeleri olarak konaklama gibi uçak bileti rezervasyonlarına da değinilir.

Türkiye’de dönüşü belirten her türlü belgenin ibrazına geçmek gerekir. Örneğin aile başlarından mesleki duruma kadar pek çok prosedüre değinilir. Bunların ardından ise biyometrik fotoğraflar gelir ve:

 • Fotoğraf ölçüsü olarak 3,5 x 4,5 cm ebatlarının üzerinde durulması istenir.
 • Ebatların dışında son 6 ay içerisinde çekilmiş olması da dikkate alınır.

Seyahat sağlık sigortası ve de aile dökümü şeklinde sıralanan diğer belgeleri de es geçmemek gerekir. Nitekim eksik belgelere bağlı olarak vize reddine geçilir. Redde maruz kalmamak için tüm belgelerin öğrenilmesi ve hatasız bir şekilde teslim edilmesi önem arz eder.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

D tipi vize türleri arasında aile birleşimi de yerini almıştır. Bu şekilde uzun devre seyahatlere değinilir ve şartlara uygun olup olmamanız dikkate alınır. Belçika aile birleşimi gerekli evraklar üzerine T.C. vatandaşlarının değerlendirilmesi söz konusudur.

Aile birleşimine dair öncelikle 6 aylık vizenin üzerinde durulur. Şartlara uygun olanlar 1 senelik olacak şekilde de alabilir ve devamında vizenin uzatılması adına başvurularını iletebilir. Belçika vizesi 2023 olarak aile birleşimini tercih edenler:

 • Konsolosluk birimleri üzerinden başvurulara ya da uzatma işlemlerine geçebilirsiniz.
 • Büyükelçilik randevu sistemine bağlı olarak müracaat edebilir.

Randevu sisteminin adından ise belgeleri değerlendirmeniz gerekir. Belçika aile birleşimi gerekli evraklar hangileri sorgulamak ve de her birini randevu gününe kadar hazırlamak önem arz eder. Bunun üzerine:

 • Vize başvuru formunu doldurmak ve de pasaportu ibraz etmek gerekir.
 • 2 adet fotoğrafa ve kimlik belgelerine ihtiyaç duyulur.
 • Uluslararası standartlara uygun olan evlenme kayıt örneğine de yer verilir.

İkametgah belgesi ile Belçika’da yaşayan kişi ya da kişilere özgü belgelere de ihtiyaç duyulur. Özellikle de Belçika’da bulunan eşin ikamet ile kimlik belgelerinin teslim edilmesi istenir.

Maaş bordrosu, sağlık sigortası ve varsa çocuklara ilişkin kimlik belgeleri de ibraz edilmelidir. Son olarak bunlar arasında yabancı dil bilgisi evrakları da katılır. Nitekim D tipi vize türlerine dair dil şartı öne sürülür. Yeterli dil seviyesine sahip olduğunuzu belgeleriniz ile belirtmeniz istenir. Ancak bu belgelere karşı müracaat eder ve ortalama 2 hafta ile 1 ay aralığında sonucu öğrenirsiniz.

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Schengen ülkeleri arasında olan Belçika kısa süreli seyahatlere ilişkin bu yönde tercihte bulunmanızı ister. Ancak söz konusu uzun vadeli seyahatler olduğu zaman D tipi vize seçeneklerine yer verilir. Belçika vizesi 2023 yılında da kalınacak gün sayısına göre netlik kazanacaktır. Bu şekilde çalışma vizesine yönelenler:

 • C. sınırları içerisinde mesleki olarak uzmanlaştıkları zaman seyahat programlarına geçebilir.
 • Ulusal vize 90 günden uzun süreli seyahatleri kapsayacak şekilde verilir.

Diğerleri gibi Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar nelerdir sorgulamanız ve de müracaat etmeniz istenir. Belgelerin öncesinde:

 • Çalışma iznine dair sıklıkla 1 yıllık yasal sürecin üzerinde durulur.
 • Sene sonunda çalışma durumuna göre yeniletmeniz esas alınır.

Başvurulara dair yetkili merkez ise Belçika Konsolosluğu olarak belirtilir. T.C. vatandaşlarının randevu sistemine bağlı kalarak müracaat etmeleri beklenir. Başvuru aşamasında istenilen belgelere gelecek olursak:

 • 12 aylık geçerlilik tarihine bağlı olarak pasaportların ibraz edilmesi istenir.
 • 10 yıldan eski olan pasaportlar ile başvurulara geçilmemesi istenir.

Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar olarak sadece pasaport şartlarına değinilmez. Ardından biyometrik fotoğraf ile başvuru formu da geçilir. Adli sicil kaydının alınması ve son 6 ayı içerecek şekilde ibraz edilmesi istenir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi ile sağlık raporunu da es geçmemek gerekir. Tekrardan sağlık raporu için de belirlenen azami sürenin 6 ay olduğu belirtiliyor. Bunun gibi çalışma izin belgesinin de çıkartılması beklenir. Her bir belgenin Konsolosluk üzerinden alınan randevulara karşı ibraz edilmesi beklenir.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Üniversitelerin öğrenci değişim programlarına uygun olması Belçika’nın bu alanda da sık sık tercih edilmesinde etkili oluyor. Geriye ise T.C. vatandaşlarının eğitim, öğrenci veya Erasmus vize prosedürlerini değerlendirmeleri kalıyor. Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar hangileri sorgulanıyor ve başvurulara geçiliyor. İlk etapta:

 • Geçerli pasaport ile güncel fotoğrafların ibrazına geçmeniz beklenir.
 • Belçika eğitim kurumlarından alınan kabul belgesine ihtiyaç duyuluyor.

Belçika vizesi 2023 olarak öğrenci tercihinde bulunanlara sadece bu belgeler eşlik etmez. Ardından gelen nüfus kayıt örneğini ve de kimlik fotokopisini de es geçmemek gerekir. Hatta seyahat sağlık belgelerine de ihtiyaç duyulur. Bunların ardından:

 • Türkiye’de bulunan üniversiteden alınan yazıyı da ibraz etmek gerekir.
 • Taahhütname istenir ve noter tasdikli olarak paylaşılması beklenir.

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında sponsorların da katıldığını belirtmek gerek. Eğitim programları sürecinde sponsor olan kişi ya da kurumlara dair belgelere ihtiyaç duyulur. Hem mesleki durumun hem de mali gücün bu şekilde belirtilmesi dikkate alınır.

Aynı zamanda 18 yaşından küçük olan öğrencilere de değinilir. Bu sefer belgelerin arasına muvafakatnamenin de katıldığını unutmamak gerekir. Şöyle ki reşit olmayanlara dair ebeveyn onayı dikkate alınır. Taahhütname gibi noter tasdikli olacak şekilde belgenin paylaşılması istenir. Ardından:

 • Mevcut eğitim uygulamaları için sertifika alınması uygun görülür.
 • Konaklama ile ulaşım masraflarına dair teminat belgeleri de istenir.

Sonuç olarak tüm bu belgelerin eksiksiz ibrazına karşı öğrenci vizesine başvuru yapılır. Başvurular birkaç hafta içerisinde sonuçlanır ve bunun üzerine eğitim programlarına katılmanız esas alınır.

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika vize ücreti ne kadar sorgulayanlara en güncel tarifeler açıklanır. Şöyle ki her sene zam oranlarına netlik kazandırılır. Bu oranların şekillenmesinde de enflasyon belirleyici oluyor. Enflasyona bağlı olarak harç bedelleri belirlenir ve başvuru aşamasında yatırılması beklenir.

Belçika vizesi 2023 yılında ayrı türleri üzerinden değerlendirilmeye devam edilecektir. Bunlar aile ziyareti, ticari ve turistik olarak belirtilir. Kısa süreli olan tüm bu vize türlerine de 80 Euro harç bedeli eşlik eder. Belçika vizesi ücreti 2023 olarak araştırma yapanlara:

 • Kısa süreli seyahatlere dair yaygın olarak 80 Euro tutarına değinilir.
 • Başvuru ödemelerinde ek olarak 30 Euro tutarına da yer verilir.

Aynı şekilde hem öğrenci hem de transit vize sahibi olmak isteyenlere bu harç ile başvuru bedelleri belirtilir. Belçika vizesi ücreti 2023 yılında ne kadar merak edenler paylaşılan tutarları dikkate almalı ve ödemeye geçmelidir.

Sadece kısa süreli olan seyahatlere dair vize harç tutarlarına değinilmez. Bunlar kadar uzun vadeli vize seçeneklerinin de üzerinde durulur. Örneğin çalışma vizesi bunlar arasındadır ve 1 yıllık süreyle verilir. Sahip olmak adına:

 • İşveren, işçi, kimlik ve de seyahat belgelerini paylaşmanız istenir.
 • Belgelerin ibrazı üzerine başvuru ödemelerinin gerçekleşmesi gerekir.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Belçika vizesi 2023 için C ya da D tipi olarak sıralananlara yönelmeniz istenir. Bunlar arasında olan aile birleşimi D tipi yani ulusal vize kabul edilir. 90 günden uzun süreli seyahatlere dair ele alınır.

Adı üstünde aile ferdi olmak ve uzun süre ülkede kalmak isteyenlerin tercihi Belçika vizesi aile birleşimi 2023 oluyor. 6 ay ya da 1 yıl olarak sürelerine değiniliyor. Ardından ise uzatma talebinde bulunmalarına izin veriliyor. Öncesinde:

 • Başvuru merkezi olarak Belçika Konsolosluğu ile Büyükelçiliği üzerinden işlem görülür.
 • Gerekli evrakların toplanması ve yetkili merkezlere teslim edilmesi isteniyor.

Belçika vizesi aile birleşimi 2023 tercihiniz neticesinde vize başvuru formunu doldurmanız ve de pasaportlarınızı standartlara uygun bir şekilde paylaşmanız önem arz eder. Bunlara ek:

 • Evlilik söz konusu ise uluslararası evlilik kayıt belgelerini teslim etmelisiniz.
 • Doğum belgeleri de aile birleşimi vizesine dair talep edilir.

Vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi gibi standart belgelerin de üzerinde durulur. Her bir belgenin hem onaylı hem de güncel tarihli olması dikkate alınır. Bunlar kadar yatırılması gereken başvuru tutarına da netlik kazandırılır ve ardından müracaat edilir. Ortalama seyahatlerden 1 ay öncesinde gerçekleşmesi gereken bu adımlara karşı sonuç açıklanır.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

D tipi olarak Belçika vizesi 2023 arasında çalışma izni de yerini almıştır. Tekrardan uzun süreli konaklamaya işaret edilir ve T.C. vatandaşlarının başvuruda bulunmaları beklenir. Belçika çalışma vizesi 2023 adına:

 • Meslek dalında uzman olan kişilerin başvurularına yanıt verilir.
 • Serbest meslek söz konusu olduğunda ise Belçika Ticaret Kartı talep edilir.

Belçika çalışma vizesi 2023 için başvurularınızı belgeleriniz ile yapmanız beklenir. 1 yıllık süreyle verilen çalışma iznine dair başı çeken özlük belgeleri ve pasaport oluyor. Olmazsa olmaz başvuru formunun doldurulması ve de Belçika Konsolosluğu üzerinden müracaat edilmesi bekleniyor. Aynı zamanda:

 • Adli sicil kaydı ile biyometrik fotoğraflar da hazır edilmelidir.
 • Sağlık raporu ile çalışma izin belgesinin teslim edilmesi beklenir.

Belçika İş Arama Vizesi 2023

Belçika vizesi 2023 olarak hem kısa hem de uzun vadeli olanlara yönelmeniz esas alınır. Kısa vadeli olarak iş arama vizesine de değinilir. Adı üstünde iş ilanlarını değerlendirmek için ülkeye seyahat etmek isteyenlerin tercihi bu yönde olmalıdır.

Tercihleriniz üzerine belgelerinizi paylaşır ve ortalama 7 iş gününe kadar sonucu öğrenirsiniz. Belçika iş arama vizesi 2023 için pasaport ve başvuru formu gibi standart belgelere değinilir. Bunların ardından sağlık sigortası ile maaş bordrosu gibi belgeler de gelir. Belçika iş arama vizesi 2023 için belgelerin ibrazına ve de başvuru ödemelerine geçilmesi beklenir.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Erasmus programlarına ilişkin sıklıkla tercih edilen Belçika öncelikle vize prosedürlerini sunar. Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 senesinde de okulların uygunlukları üzerinden ele alınır. Şöyle ki:

 • Erasmus programlarına dair sınavlara katılmanız beklenir.
 • Sınav sonucuna göre okullara kabul edilenlerin vizelerine yanıt verilir.

Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 adına 6 aylık sürecin üzerinde durulur. Eğitim programlarının 6 aydan uzun sürmesi halinde ise uzatma taleplerine olumlu yönde yanıt alınabilir. Başvurular:

 • Eğitim, kimlik ve seyahat belgelerinin hazırlanması üzerine gerçekleşir.
 • Konsolosluk / büyükelçilik bünyesinde belgelerin incelenmesi esas alınır.

Belçika Vize Reddi 2023

Belçika vizelerinden tercihte bulunmak ve seyahat amacına göre belgeler ile başvurulara geçmek önem arz eder. Bu aşamada seyahat nedeninin yeteri kadar kanıtlanmaması vize reddinin ortaya çıkmasına neden olur. Belçika vize reddi 2023 olarak:

 • Sahte evrakların ibrazına karşı olumsuz yanıt verilir.
 • Kamu düzeninde tehlike oluşturacak kişilere de vize verilmez.

Aynı zamanda T.C. vatandaşlarının seyahatlerinin bittiği günde ülkeye geri dönüş yapacaklarını belirtmeleri önem arz eder. Geri dönüşe dair ibraz edilecek belgelerin eksik olması da vize reddine neden olacaktır. Bunun için hem konaklama hem de ulaşım rezervasyonlarını içeren belgeleri paylaşmak gerekir.

Sadece belgeler değil finansal durum da dikkate alınan unsurlar arasında. Seyahat masraflarının karşılanmaması vize reddini ortaya çıkartır. Bu nedenle banka hesap dökümleri ele alınır. Hesap dökümlerinin incelenmesi halinde yeterli bakiyeye sahip olmayan T.C. vatandaşlarının da vize almamasına karar verilir. Belçika vize reddi 2023 olarak bu hususlara değinilir.

BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Aşağıda listelenen vize başvuru formlarını indirerek lütfen bizimle +90 (850) 308 22 13 numaradan bağlantı kurunuz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Türkçe Dilekçe Listesi
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi 2023 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize için başvuru yapacaksanız Vize Rejim Tablosuna lütfen vize alacağınız ülke için göz atınız.
Önemli! Pasaportunuzda geçerlilik süreniz, seyahat süreniz dışında 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

 

Belçika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×