Belçika Vize

Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – belcika oturum

Belçika – Çalışma

 • 90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer sebeplerle Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Uzun Süreli  Vize (D’Tipi) başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Belçika konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliğine yapılmaktadır.
 • Bu işlem yapılırken herhangi bir hata aksaklıkla karşılaşmamak için parmaklarda kesik , yara , hasar , kozmetik işlem bulunmamalıdır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi vize başvurularında kabul edilmemektedir.
 • Belçika vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Belçika vize başvurularınız da uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Belçika Çalışma İzni Vizesi Genel Evrakları

 • Pasaport (10 yılı geçmemiş süreli)
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (son halinizi gösteren güncel fotoğraf olmalı.)
 • Kimliğinizin ön ve arka fotokopileri (okunaklı ve yıpranmamış olmasına dikkat ediniz.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Aile bireylerinin tamamının kimlik bilgilerinin ve adres kayıtlarının açıklamalı olarak gösteren resmi kağıt. Ayrıca soyadı değişmiş olan bayan aile bireylerinin kızlık soyadını bildiren belge ile birlikte.)
 • Orijinal Davet Yazısı (Belçika Belediyesinden onaylı olan davet mektubu posta yoluyla elde edilmektedir.)
 • Banka Hesap Özetini Gösteren Belge ( en düşük 4000₺ banka limitinizi gösteren belgeniz bulunduğunuz bankanın ıslak imzası kaşesi ve imza sirküleri ile birlikte alınmalıdır.
 • Belçika Vize Başvuru Formu ( Belçika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin bu formu mutlaka başvuru evraklarını destekleyen eksiksiz ve hatasız doldurmaları ıslak imzalı olması gerekmektedir
 • Seyahat Sağlık Sigortası ( Orijinal belge: 30.000 € teminatlı Uluslararası geçerli olan  poliçe Belçika seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Seyahat Sağlık Sigortası belgenizi acentemizden temin edebilirsiniz.)

Çalışma İzni Vize Evrakları Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Bizi Arayınız..!

Belçika – Au-Pair

Belçika da Au Pair yoluyla işçi olmak 90 günden daha fazla çalışma izni gerektirir. Bu yüzden bu vize türü uzun süreli D TİPİ vize olarak başvurulmalıdır. Bu vize başvurusu ile tek yetkili organ Belçika konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’dir.

Eğer Belçika Au Pair iş kolu ile çalışmak istiyorsanız yanında ikamet edeceğiniz ailenin Au Pair sözleşmesini onaylandığı takdirde vize almaya hak kazanırsınız. Au Pair vizesi için dil şartı aranmakta olup gidilecek dil kurslarında ( en az 10 haftalık kurslar) kabul onayı belgesi de beyan etmeleri gerekmektedir.

Belçika – Vatandaşlık

Belçika Vatandaşı İle Evli Olanların Vizesi

 1. Sürekli oturum izni almanız size Belçika’da 10 yıl boyunca ikamet etmek imkanı sağlayacaktır. 10 Yılı geçen sürelerde oturum izni başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir.
 1. Belçika’da yaşadığınız süre 5 yılı tamamladığı takdirde sürekli oturum izni isteyebilir Belçika vatandaşlığına aday olabilirsiniz. Bir Belçika vatandaşı ile evli iseniz, Evliliğinizin devam ediyor olması, Fransızca, Felemenkçe, İngilizce, Almancayı  yüksek seviyede bildiğinizi ispat etmeniz,
 2. Sahte bir evlilik yapmadığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.Vatandaşlığına geçmeden önce bir Belçika vatandaşı ile başka ülkede evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Belçika nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.
 3. Belçika için önemli olan konu bilim, kültür, spor, sosyal alanlarda ülkeye katkı sağlayıp sağlamadığınızdır. Bu da ”NATURALİZASYON” yöntemi ile bazı kriterler koyarak vatandaşlık için sınırlamalar olduğu anlamına gelmektedir.

Evlilik Dolayı ile Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler;

 • Uzun süreli oturum izni vizesi formu
 • Pasaport
 • 3 adet biyometrik fotoğraf
 • pasaporttaki işlenmiş sayfaların fotokopileri
 • Belçika’da uyum konusunda entegre olduğunuzu kanıtlayan Konsolosluk yetkililerince hazırlanmış rapor
 • Bir ceza ve suça karışmadığınızı ispatlamak için emniyet müdürlüğünden alınmış adli sicil kaydı
 • Aile Cüzdanı
 • Emniyet müdürlüğünden yurt dışı giriş-çıkış kayıtlarının son 10 yıllık dökumanı.
 • Evlilik Belçika’da yapıldıysa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Almanca, Fransızca, İngilizce, Felemenkçe dillerinden biri ile bildirilmeli.
Belçika Oturum ve Vatandaşlık vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/belcika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Belçika’da Çocuklar İçin Vatandaşlık

D TİPİ VİZE (uzun vize) izni ile yaşayan kişilerin vatandaşlık başvurularını Belçika Konsolosluklarına ve Belçika Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vatandaşlık ile ilgili prosedürlerle ilgilenen kurum Belçika Konsolosluğu’dur. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme , ek evrak talep edilmektedir.

Belçika’da ikamet edeceğiniz evin genişliği yetkililer tarafından belirlenen standartlarda olmalıdır. Belçika’da bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.

Belçika vatandaşlığı başvurusu yapacak kişinin Belçika Konsolosluğunun kabul ettiği Goethe-Institut ve ÖSD kurslarının sınavlarına girerek alınan A1 seviye dil sertifikası mutlaka alınmalıdır.

Başka kurslardan aldığınız sertifikalar konsoloslukça kabul edilmemektedir. Bu sertifikaların asıllarını getirmeniz gerekmektedir Yeni yapılan düzenleme ile 6 yaşından büyük çocuklar’da da VIS parmak izi uygulaması başlatılmıştır.

 • Doğum belgesi,
 • Kazanç belgeleri: Son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap özeti,
 • Almış olduğu sosyal yardımları kanıtlar belge,
 • Pasaport ile birlikte pasaportta işlem yapılan sayfaların fotokopisi,
 • Ebeveynlerin Uluslararası evlenme cüzdanı ile cüzdan içinde işlenmiş sayfaların fotokopisi,
 • Ebeveynlerin Boşanma meydana gelen durumlarda kanıtlar mahkeme belgesi ve fotokopisi,
 • Fransızca, Almanya, Felemenkçe, İngilizce dil yeterlilik sertifikası ve fotokopisi,
 • Çocuklara ait öğrenim diploma belge ve fotokopisi.

Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 1. Sizden istenmiş olan evraklar Belçika Vatandaşlık başvurusu için gerekli olan genel başvuru evrakları’dır. Konsolosluğun Vatandaşlık işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.
 2.  Hazırlamış olduğunuz belgelerinizin aslı/orijinali sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden yeniden beyan etmeniz gerekli görülebilir.
 3.  Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır.
 4. Belçika’ya yapılan vatandaşlık başvurularında aile fertlerinizin 18 yaş altı yaşam masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamaları gerekmektedir.Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerini bildirmeliler.
 5. Belçika vatandaşlık başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
 6. Belçika vatandaşlık başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Belçika Oturum ve Vatandaşlık vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/belcika-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×