Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Belçika Vatandaşlık Oturum Başvurusu

90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer sebeplerle Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Uzun Süreli  Vize (D’Tipi) başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Belçika konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Belçika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
 • Bu işlem yapılırken herhangi bir hata aksaklıkla karşılaşmamak için parmaklarda kesik , yara , hasar , kozmetik işlem bulunmamalıdır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi vize başvurularında kabul edilmemektedir.
 • Belçika vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Belçika vize başvurularınız da uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Belcika oturum izni nasil alinir?

Uzun süreli vize kapsamına giren Belçika çalışma izni vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkede çalışma imkanı sağlar.

Belçika vatandaşı nasıl olunur?

En az 3 yıl Belçika’da ikamet eden en az 2 yıl kıyafet sığınma talebi ile ülkede bulunan 18 yaşındaki yabancılar beyan ve başvuru yoluyla Belçika vatandaşlığı elde edebilir.

Belçika'da nasıl çalışma izni?

D tipi ulusal vizesi olan çalışma izni için başvurular Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ülkeler için oturum izni birlikte başvuru yapılmalıdır.

Belçika Çalışma İzni Vizesi Genel Evrakları

 • Pasaport (10 yılı geçmemiş süreli)
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (son halinizi gösteren güncel fotoğraf olmalı.)
 • Kimliğinizin ön ve arka fotokopileri (okunaklı ve yıpranmamış olmasına dikkat ediniz.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Aile bireylerinin tamamının kimlik bilgilerinin ve adres kayıtlarının açıklamalı olarak gösteren resmi kağıt. Ayrıca soyadı değişmiş olan bayan aile bireylerinin kızlık soyadını bildiren belge ile birlikte.)
 • Orijinal Davet Yazısı (Belçika Belediyesinden onaylı olan davet mektubu posta yoluyla elde edilmektedir.)
 • Banka Hesap Özetini Gösteren Belge ( en düşük 4000₺ banka limitinizi gösteren belgeniz bulunduğunuz bankanın ıslak imzası kaşesi ve imza sirküleri ile birlikte alınmalıdır.
 • Belçika Vize Başvuru Formu ( Belçika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin bu formu mutlaka başvuru evraklarını destekleyen eksiksiz ve hatasız doldurmaları ıslak imzalı olması gerekmektedir
 • Seyahat Sağlık Sigortası ( Orijinal belge: 30.000 € teminatlı Uluslararası geçerli olan  poliçe Belçika seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Seyahat Sağlık Sigortası belgenizi acentemizden temin edebilirsiniz.)

Çalışma İzni Vize Evrakları Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Bizi Arayınız..!

Belçika – Au-Pair

Belçika da Au Pair yoluyla işçi olmak 90 günden daha fazla çalışma izni gerektirir. Bu yüzden bu vize türü uzun süreli D TİPİ vize olarak başvurulmalıdır. Bu vize başvurusu ile tek yetkili organ Belçika konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’dir.

Eğer Belçika Au Pair iş kolu ile çalışmak istiyorsanız yanında ikamet edeceğiniz ailenin Au Pair sözleşmesini onaylandığı takdirde vize almaya hak kazanırsınız. Au Pair vizesi için dil şartı aranmakta olup gidilecek dil kurslarında ( en az 10 haftalık kurslar) kabul onayı belgesi de beyan etmeleri gerekmektedir.

Belçika – Vatandaşlık

Belçika Vatandaşı İle Evli Olanların Vizesi

 1. Sürekli oturum izni almanız size Belçika’da 10 yıl boyunca ikamet etmek imkanı sağlayacaktır. 10 Yılı geçen sürelerde oturum izni başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir.
 1. Belçika’da yaşadığınız süre 5 yılı tamamladığı takdirde sürekli oturum izni isteyebilir Belçika vatandaşlığına aday olabilirsiniz. Bir Belçika vatandaşı ile evli iseniz, Evliliğinizin devam ediyor olması, Fransızca, Felemenkçe, İngilizce, Almancayı  yüksek seviyede bildiğinizi ispat etmeniz,
 2. Sahte bir evlilik yapmadığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.Vatandaşlığına geçmeden önce bir Belçika vatandaşı ile başka ülkede evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Belçika nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.
 3. Belçika için önemli olan konu bilim, kültür, spor, sosyal alanlarda ülkeye katkı sağlayıp sağlamadığınızdır. Bu da ”NATURALİZASYON” yöntemi ile bazı kriterler koyarak vatandaşlık için sınırlamalar olduğu anlamına gelmektedir.

Evlilik Dolayı ile Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler;

 • Uzun süreli oturum izni vizesi formu
 • Pasaport
 • 3 adet biyometrik fotoğraf
 • pasaporttaki işlenmiş sayfaların fotokopileri
 • Belçika’da uyum konusunda entegre olduğunuzu kanıtlayan Konsolosluk yetkililerince hazırlanmış rapor
 • Bir ceza ve suça karışmadığınızı ispatlamak için emniyet müdürlüğünden alınmış adli sicil kaydı
 • Aile Cüzdanı
 • Emniyet müdürlüğünden yurt dışı giriş-çıkış kayıtlarının son 10 yıllık dökumanı.
 • Evlilik Belçika’da yapıldıysa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Almanca, Fransızca, İngilizce, Felemenkçe dillerinden biri ile bildirilmeli.
Belçika Oturum ve Vatandaşlık vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/belcika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Belçika’da Çocuklar İçin Vatandaşlık

D TİPİ VİZE (uzun vize) izni ile yaşayan kişilerin vatandaşlık başvurularını Belçika Konsolosluklarına ve Belçika Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vatandaşlık ile ilgili prosedürlerle ilgilenen kurum Belçika Konsolosluğu’dur. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme , ek evrak talep edilmektedir.

Belçika’da ikamet edeceğiniz evin genişliği yetkililer tarafından belirlenen standartlarda olmalıdır. Belçika’da bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.

Belçika vatandaşlığı başvurusu yapacak kişinin Belçika Konsolosluğunun kabul ettiği Goethe-Institut ve ÖSD kurslarının sınavlarına girerek alınan A1 seviye dil sertifikası mutlaka alınmalıdır.

Başka kurslardan aldığınız sertifikalar konsoloslukça kabul edilmemektedir. Bu sertifikaların asıllarını getirmeniz gerekmektedir Yeni yapılan düzenleme ile 6 yaşından büyük çocuklar’da da VIS parmak izi uygulaması başlatılmıştır.

 • Doğum belgesi,
 • Kazanç belgeleri: Son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap özeti,
 • Almış olduğu sosyal yardımları kanıtlar belge,
 • Pasaport ile birlikte pasaportta işlem yapılan sayfaların fotokopisi,
 • Ebeveynlerin Uluslararası evlenme cüzdanı ile cüzdan içinde işlenmiş sayfaların fotokopisi,
 • Ebeveynlerin Boşanma meydana gelen durumlarda kanıtlar mahkeme belgesi ve fotokopisi,
 • Fransızca, Almanya, Felemenkçe, İngilizce dil yeterlilik sertifikası ve fotokopisi,
 • Çocuklara ait öğrenim diploma belge ve fotokopisi.

Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 1. Sizden istenmiş olan evraklar Belçika Vatandaşlık başvurusu için gerekli olan genel başvuru evrakları’dır. Konsolosluğun Vatandaşlık işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.
 2.  Hazırlamış olduğunuz belgelerinizin aslı/orijinali sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden yeniden beyan etmeniz gerekli görülebilir.
 3.  Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır.
 4. Belçika’ya yapılan vatandaşlık başvurularında aile fertlerinizin 18 yaş altı yaşam masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamaları gerekmektedir.Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerini bildirmeliler.
 5. Belçika vatandaşlık başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
 6. Belçika vatandaşlık başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Belçika Oturum ve Vatandaşlık vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/belcika-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Belçika Oturum İzni

Belçika oturum izni almanın nispeten daha kolay olduğu ülkelerden biridir. Süreç uzun olsa da sonuç pek çok şekilde olumlu hale getirilebilir. Özellikle aile birleşimi vizesinden faydalanabilirsiniz veya çalışma izni alarak bunun ardından oturum izni talebinde bulunabilirsiniz. Bunun gibi seçenekler değerlendirilebilir ve oturum izni almanız olası hale gelir. Ancak bu süreçte bir adreste ikamet ediyor olmanız ve bu adresin faturalarını düzenli olarak ödüyor olmanız gerekmektedir.

Belçika Çalışma İzni Şartları

Belçika’da çalışma izni alabilmek için bulduğunuz iş yeri tarafından bizzat size davetiye mektubu gelmelidir ve bu resmi bir belge olmalıdır. Bu sayede çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz. 5 sene boyunca burada çalışma izni için bulunursanız bu süreçte bunu oturum iznine çevirebilir ve 5 sene sonrasında süresiz oturum izni başvurusu da yapabilirsiniz. Bu açıdan bulduğunuz işin uzun ömürlü bir iş olması önemlidir. Özellikle işin kendisi de sizlere vize ve oturum izni verilirken önem arz etmektedir.

Belçika Vatandaşlığı

Belçika vatandaşlığı tercih edilen vatandaşlıklardan biridir. Öyle ki Belçika vatandaşlığı almak için pek çok insan çaba harcamaktadır. Bunun için süreklilik şarttır. Belirli süre kadar Belçika’da yaşamış olmanız gerekir ki bu 5 sene sonrasında süresiz oturum izni ile sağlanabilmektedir. Burada ülkedeki durumunuz, gayrimenkulünüz olup olmadığı gibi pek çok faktör dikkate alınacaktır.

Belçika F Oturum İzni

F oturum vizesi bir öğrenci vizesidir ve bu vize sayesinde öğrenciler uzun süreli eğitim süreçlerinde Belçika’da ikamet etme hakkı kazanırlar. Bir dil eğitimi için gelirseniz bunun için de F tipi vizeye başvurabilmek mümkündür.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2020

Belçika’dan vatandaşlık alabilmenin pek çok yolu vardır. Sizler kendinizi için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Aile birleşimi vizesi ile, çalışma vizesi ile ve daha pek çok vize ile uzun süreli Belçika’da bulunmanız durumunda 5 sene sonrasında süresiz oturum izni alabilirsiniz.

Belçika Vatandaşı Olmak İçin

Belçika vatandaşı olmak için birçok seçenek olsa da her şekilde yerine getirmeniz gereken şartlar bulunmaktadır. Belçika vatandaşı olmak konusunda herkeste beklenen ortak özellikler olmakla birlikte bunlar dışında sizin durumunuza göre değişecek şeyler de söz konusudur.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2020

Belçika vatandaşlık şartları seneler içerisinde ciddi bir değişim yaşamamıştır. 2020 yılındaki şartlar ile 2021 yılındaki şartlar aynıdır. Bu açıdan vatandaşlık için gereken en temel şeyler her şeyden önce üç dil bilmenizdir. Flamanca, Fransızca ve Almancayı belli bir seviyede bilmeniz gerekir ki bunu belgelemelisiniz. Ancak bunlardan birinde uzman denecek kadar iyiyseniz diğerleri için istisnalar yapılabilmektedir. 400 saatlik mesleki eğitim de gerekir ve başvuru öncesi son 5 sene tam zamanlı biçimde aralıksız çalışma beklenir. Ancak mesleğe ve maddi duruma bağlı olarak birtakım değişiklikler yapılabilmektedir.

Belçika Vatandaşı Olma Şartları

Belçika vatandaşı olmak için dil bilgisi ve 400 saatlik ders dışında gereken şartlar ise kişiye göre değişir. Örneğin Belçikalı biri ile evlendiyseniz bu durumda 5 sene oturum izni alırsınız ve evlilik hala devam ediyorsa ardından vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Belçika’da bir aile üyeniz bulunuyorsa aile birleşim vizesini kullanabilir ve ardından vatandaşlık alabilirsiniz.

Belçika Vatandaşlığı Başvurusu

Belçika vatandaşlık başvurusu mail üzerinden ya da bizzat giderek yapılabilmektedir. Sizler bulunduğunuz yere bağlı olarak kendiniz için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Eşim Belçika Vatandaşı

Eşiniz Belçika vatandaşı ise Belçika’dan vatandaşlık almak uzun sürecek ancak daha kolay hale gelecektir. Çünkü ek bir şey yapmanıza gerek kalmadan sadece beklemeniz gerekmektedir. 5 sene oturum izni alarak Belçika’da ikamet edebilirsiniz ve ardından hala evli iseniz vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika vatandaşı ile evlenmek sizlere en kısa zamanda bir oturum izni verilmesini sağlar. Aile birleşiminden faydalanabilirsiniz. Ancak vatandaşlık için beklemeniz gerekir.

Belçika Vatandaşı Olmanın Avantajları

Hayat koşularının olumlu açıdan yüksek olması pek çok insanı buraya çekmiştir ve vatandaşlık isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Belçika Vatandaşlığı İkamet ve Evlilik

Belçika’da beş seneden fazla yasal olarak ikamet ediyorsanız ya da Belçikalı biri ile evli iseniz o zaman vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanması için talep edilen özelliklere sahip olmak gerekmektedir.

Belçika Vatandaşlığı Hakkı

Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle hükümetin belirlediği şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler Belçika vatandaşlık başvurunda bulunabilir hatta vatandaşlık hakkı kazanabilirler.

Belçika Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

Bu ülkeden vatandaşlık hakkı kazanmak için belirli şartlara sahip olmak gerekmektedir:
• 18 yaşından büyük ya da evli olmak
• Ülkede konuşulan üç dile hakim olmak ( Ancak bu dillerden biri üst seviye konşulabiliyorsa o zaman bu şarta gerek yok)
• Herhangi bir suça karışmamış, suç işlememiş olmak
• Eğer kişiler evli ise bu evliliğin gerçek olduğunun kanıtlanması
• Oturma izninin var olması
• Kişinin en az beş yıllık bir süreç içerisinde tam zamanlı olarak bir işte çalışıyor olması
• Kişinin düzenli bir gelire sahip olması

Belçika’da Doğum İle Vatandaşlık

Belçika’da doğan çocuklar, eğer anne ve babaları yabancı uyruklu ise o zaman Belçika vatandaşı sayılmazlar. Bu çocukların vatandaşlık hakkı elde etmesi için 18 yaşına geldiklerinde vatandaşlık sınavına girmeleri gerekmektedir.

Belçika Göçmenlik Başvurusu

Belçika göçmenlik vizesi; aslında ülkede uzun süreli kalma durumunun mevcut olduğu durumlarda alınan uzun süreli bir vize türüdür. Genelde aile birleşimi vizesi kapsamında alınmaktadır.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Bu vize türünü alabilmek için eş ya da çocukların Belçika’da ikamet ediyot olması ve evliliğin kanıtlanabilmş olması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Belçika aile birleşimi vizesi genel olarak 3 ay içerisinde açıklanmaktadır. Ancak başvuru merkezlerinin durumuna göre sürede uzama ya da kısalma durumu smz konusudur.

Belçika Aile Birleşimi Vize Ücreti Var mı?

Evet, bu vize türünü alabilmek için aile birleşimi vize harç bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Eşim Belçika Vatandaşı Bana Vatandaşlık Verirler Mi?

Belçika vatandaşı ile evlenenler, konsolosluğa evlilik bildirimi yaparak Belçika vizesi alabilir. Belçika, vatandaşı ile evlenen kişilere oturum izni ve belirli şartlara uymaları halinde vatandaşlık vermektedir.

Türk Vatandaşıyım Belçika Vatandaşı İle Evlenmek İstiyorum

Belçika vatandaşı ile evlenen Türk vatandaşları, ülkeye gitmek için vize başvurusunda bulunmalıdır. Evlilik vizesi başvurusu yapılırken evlilik belgeleri ile birlikte verilmesi gereken farklı belgeler de konsolosluk tarafından açıklanır. Vize alan kişiler, ülkeye gittiklerinde kolaylıkla oturum izni alabilirler.

Belçikalı Kızla Evlenmek

Belçika, ülkesinin vatandaşı ile evlenen kişilerin oturum izni alması ve vatandaşlık başvurusu yapması şartlarını daha hafif belirlemiştir. Evlilik bildirimi yapılması ardından oturum izni alarak ülkede belirli süre ikamet edebilirsiniz.

Belçika’da Evlilik Kuralları

Belçika’da evlenen Türk vatandaşlarının oturum izni alma veya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için belirli kurallara uyması gerekir. Ülkede kültürel uyum sağlama, yabancı dil bilgisi ve geçimini sağlayabileceğini gösteren gelir belgeleri ile vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Belçika Vatandaşlığına Geçince Ne Olur

Belçika vatandaşlığına geçen kişiler, ülkede oy kullanma, çalışma, süresiz yaşama ve sosyal kültürel etkinliklerine katılma haklarına sahiptir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Belçika vatandaşı ile evlenen kişiler, ülkeye gitmek için aile birleşimi vizesine başvuru yapmalıdır. Bu vize için gerekli evraklar arasında evlilik bildirimi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sponsor belgeleri gibi belgeler vardır.

Belçika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Belçika, ülkesinde yasal olarak 5 yıl yaşayan, kültürel uyum sağlayan, maddi geliri yüksek olan kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunmasına izin verir. Belçika vatandaşı ile evlenen kişiler için bu şartlar daha hafiftir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Alanlar

Belçika aile birleşimi vizesi alanlar, ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Belçika vatandaşı ile evli kişiler, oturum izni alarak ülkede yaşamaya başladıktan sonra vatandaşlık başvurusunda da bulunabilir.

Belçika Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Evlilik dolayısyla bu ülkenin vatandaşı olmak isteyen kişilerin hazırlanması gereken evraklar şöyledir:
• Pasaport
• Daha önceden alınmış ve süresi dolmamış oturma izni
• Usule uygun olarak çektirilmiş 3 adet biyometrik fotoğraf
• Pasaport içerisinde bulunan ve daha önce işlenmiş olan sayfalara ait fotokopiler
• Ülkeye uyum sağladığınızın onayını veren rapor
• Adli sicil kaydı
• Aile Cüzdanı
• Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
• Ülkede konuşulan dillerden en az birine olan hakimliği gösteren belge

Belçika için Vatandaş Olma Başvurusu

Belçika vatandaşlığı için başvuruda bulunmadan önce yukarıda bahsi geçen özelliklere sahip olmaız ve bu evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanır.

Belçika İçin Göçmenlik Vizesi Başvurusu

Belçika’da uzun süreli kalacaksanız almanız gereken vize türü göçmenlik vizesi olarak da tanımlanmaktadır. Bu vize türü için başvurular, ilgili evraklar ile birlikte Belçika Başvuru Merkezlerine gerçekleştirilmektedir.

Belçika Oturma İzni İçin Gerekli Şartlar

Belçika’da oturma izni alabilmek için uzun süreli bir vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu da ülke içerisinde aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi durumları kapsamaktadır. Eğer bu durumlardan biri neticesinde ülkeye gidecekseniz o zaman Belçika’dan oturma izni alabilirsiniz.

Belçika Vatandaşı Shengen Vizesi

Belçika vatandaşı olmanın en büyük avantajı hiç şüphesiz vize konusunda olacaktır. Çünkü Belçika vatandaşları Schengen vizesi gerektiren ülkeler için vize almak zorunda değildir. Sadece pasaportun olması yeterli olacaktır.

Belçika D Tipi Vize Ne Zaman Sonuçlanır?

Bu vize türünün sonuçlanması için belirlenen en kısa süreç 3 aydır. Bunun dışında kısa süreli vizeler daha kısa sürede açıklanmaktadır.

Belçika Turistik Vize Kaç Gün?

Belçika için turistik Schengen vize alan kişiler ülke içerisinde 90 güne yakın kalabilme hakkına sahiptirler. 90 günü aştıklarında ülkede kaçak durumuna düşülür.

Belçika Oturum İzni Nasıl Alınır?

Belçika oturum izni oldukça merak edilmektedir. Pek çok kişi Belçika’dan oturma izni almak istemektedir ancak nasıl alınacağı bilinmemektedir. Bu nedenle Belçika oturum izni nasıl alınır sorusu sorulmaktadır. Aslında süreç zor değildir ancak evrak yoğunluğu oldukça fazladır. Özellikle gelir durumunuza dikkat ederek süreci kolaylaştırabilirsiniz. Borcunuz olmaması ve suça karışmamış olmanız gibi faktörler en temel noktadır.

Belçika göçmenlik başvurusu bunlardan biridir. Göçmenlik başvurusu yaparak Belçika’da hayat sürebilirsiniz ve oturum izni alabilirsiniz. Ancak göçmenlik esnasında iş bulma potansiyeliniz olması gibi faktörler odlukça önem arz etmektedir.

Belçika oturum izni için gerekli evraklar listesi uzundur ancak bu oturum izni alma sebebinize göre değişmektedir. Aile birleşimi vizesi sonrasında oturum izni alacaksanız bu durumda çok daha fazla evrak gerekirken çalışma vizesi gibi vizeler daha az evrak istemektedir.

Belçika oturum nasıl alınır sorusunun cevabı ise aslında evraklardır. Evrakları yeterli bir biçimde hazırlamanız durumunda oturum izni alabilmek de mümkündür. Oturum izni uzun süreli vizelerde verilir ancak her birinin süresi vardır ve bitmeden yenilenmelidir. Bu sayede Belçika oturum izninizi vatandaşlık sürecine kadar ilerletebilirsiniz.

Belçika vatandaşlık şartları 2020 yılında incelendiğinde ise bu durumda birtakım şartların arandığı görülmektedir. Bunun için öncelikle oturum izniniz olmalıdır. Oturum iznini vatandaşlığa çevirmek mümkündür. Bu aşamada dil hakimiyetiniz ve gelir durumunuz önem arz eden diğer faktörler arasındadır.

Belçika vatandaşlığı nasıl alınır sorusu da en az oturum izninin nasıl alınacağı kadar merak edilmektedir. Belçika vatandaşlığı almak için genel geçer şartların başında 5 yıl beklemek vardır. 5 yıl oturum izni gerekmektedir. 5 yılın sonrasında ise başvuru yapabilirsiniz ancak dil bilmek gibi bunun dışında da en az bir buçuk sene kadar çalışmak yeterli olacaktır.

Belçika’da oturum izni almak ve vatandaşlığı kolaylaştıran durumlardan biri de şirket kurmaktır. Belçika’da şirket kurmak ve oturum izni almak oldukça avantajlıdır. Özellikle iyi bir gelir elde ederseniz ve birçok Belçika vatandaşına iş olanağı sağlarsanız vatandaşlık almanız basit bir halde olacaktır.

Belçika Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Belçika oturum izni için gerekli evraklar vize tipine göre değişmektedir. Yani oturum izni alabileceğiniz birden fazla vize türü bulunmaktadır. Bu vizeler sayesinde Belçika oturum izni alabilirsiniz. Özellikle bu sayede süresiz oturum izni ve ardından da vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Belçika oturum izinleri kart şeklindedir ve bu şekilde bahsedilmektedir. Belçika oturum kartları da demek mümkündür. Oturum izinleri de kendi içerisinde şekillenir bu nedenle kartlar birbirinden farklıdır.

Bunlardan biri de Belçika F oturum kartı olmaktadır. Belçika’da oturum izni değil oturum kartı olarak söz edilmektedir. F oturum kartı ise AB üyesi kartıdır ve bu nedenle tüm AB ülkelerinde seyahat imkanı sağlar. F kart Almanya’daki AB kart ile benzerdir ve aynı amaca hizmet etmektedir.

Belçika oturum izni çeşitleri birden fazla olduğu için Belçika oturum izni şartları da birden fazladır ve oturum kartına göre değişim göstermektedir. Örneğin yukarıda bahsedilen F kartın istekleri ile A kartın istekleri birbirinden farklı olacaktır. Aynı zamanda vizenize bağlı olarak da değişim göstermektedir.

Belçika’da şirket kurmak ve oturum izni almak da bir seçenektir. Ancak bunun için bir minimum limit bulunmaktadır v bu limiti geçmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Belçika’da iş kurmak için vize almak yeterlidir ancak süresiz oturma izni ve vatandaşlığa geçebilmek için şirketin belli bir miktar üstünde ciroya sahip olmasına dikkat edilmektedir.

Belçika göçmenlik şartları çeşitlidir. Yani oturum kartlarına göre haklar değişim göstermektedir. Her şekilde genel toplumsal haklardan faydalanılsa da F oturum izni gibi izinler AB ülkelerinde serbestçe dolaşma hakkı vermesiyle farkını ortaya koymaktadır. Ancak bunun için de birtakım ek şartlara sahip olmak önem arz etmektedir.

Belçika vatandaşlık şartları 2020 yılında sık sık merak edilmekte idi. Çünkü yaşam standartları oldukça yüksek bir ülke olup birçok iş imkanına da sahiptir. Bu nedenle pek çok insan Belçika vatandaşı olmayı tercih eder. Ancak öncelikle oraya oturum izni alarak gitmek gerekir ki bu aşamada da geçerli bir sebebiniz olması önem arz etmektedir.

Belçika’da Doğum ile Vatandaşlık

Belçika’da doğum ile vatandaşlık durumunda aile üyelerinden biri ya da her ikisi Belçika vatandaşı ise Belçika vatandaşı olabilmektedir. Ancak doğum yapan kişiye böyle özel bir hak verilmemektedir. Belçika’da oturma izni süresi 5 yılı geçtikten sonra duruma bağlı olarak vatandaşlık verilebilmektedir. Elbette çocukların olması ektili bir durum olacaktır.

Belçika göçmenlik başvurusu durumunda birden fazla alternatif vardır. Çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, eğitim vizesi gibi seçenekler mevcuttur. Bu vizelerden herhangi biri ile Belçika’da oturma izni alabilirsiniz. Göçmenlik başvurusu da bu şekilde yürütülmektedir. Eğer ülkenizde barınamıyorsanız da durumu belgeleyerek Belçika’ya yerleşebilmeniz mümkündür.

Belçika vatandaşlık şartları 2021 ise sonraki aşamadır. Vatandaş olabilmek için en az 5 yıl oturum izni ile Belçika’da bulunmuş olmanız gerekir ki ara dönemlerde başka bir ülkede yaşamanız da olumsuz etkileyecek ve süreye eklenecektir.

Belçika vatandaşlık şartları genellikle senelere göre değişim göstermez. Yani Belçika 2021 şartları ile Belçika vatandaşlık şartları 2019 yılında da değişim gösterememiştir. Vatandaşlık gibi durumlarda sık sık değişim yapılmamaktadır.

Belçika’da vatandaşlık alabilmek için tüm şartları yerine getirmiş olmanız ve ardından başvuru yapmanız gerekmektedir. Belçika vatandaşlığı başvurusu ile süreci başlatabilirsiniz. Ancak bu aşamada vatandaşlık ücreti ödenmelidir ve dosyaya eklenmelidir. Vatandaşlık süreci için biraz beklemenizin gerektiği veya ek belge istenen durumlar ise sık sık karşılaşılan durumlardır.

Belçika’da doğum yapanlar da Belçika vatandaşı olacaklarını düşünürler ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Eğer eşiniz Belçika vatandaşı ise bu durumda bir çocuğunuz olması da vatandaşlık ihtimalini arttıracaktır ancak yine de diğer şartları da sağlamanız beklenecektir. Bu nedenle doğum yapmak bir kolaylık olarak düşünülmemelidir.

Belçika’ya ilk aşamada yerleşmenizi gerekmektedir. Buna oturum izni de denmektedir. Belçika’ya yerleşme şartları da evlilik, çalışma, eğitim gibi şartlarıdır. Ancak bunlar vatandaşlık almanızın ön adımıdır. Yani vatandaşlık alacağınız garantilemezler. Ancak iyi bir eğitim seviyesine sahi olmanız veya Belçika’da çalışıyor olmanız gibi şeyler vatandaşlık ihtimalini arttıracaktır. Bu süreçte gelir durumunuz, suça karışmamış olmanız gibi faktörler de etkilidir.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur

Belçika vatandaşı olmanın aşamaları bulunmaktadır. Belçika vatandaşlığı içini ilk gereken şey süredir. Yani belli bir süre kadar Belçika’da yaşamış olmanız önem arz etmektedir. Belçika vatandaşı olmanın avantajları oldukça fazladır ve bu avantajlardan faydalanabilmek için birtakım şartlar yerine getirilmelidir.

Belçika vatandaşı olma şartları ilk aşamada 18 yaş üstünde olmaktır. 18 yaşının üstünde ve kendi kararlarınızı verebilecek akli dengeye sahip olmak durumunda ardından en önemli şartlardan biri de Belçika’da 5 ay aralıksız bir biçimde oturmuş olmanızdır. Buna tatiller dahil değildir.

Sonrasında aranan şartlardan biri en az bir buçuk sene kadar çalışmış olmanızdır. Burada toplumsal uyum sağlanmış gözüyle bakılır. Bu nedenle sigortalı ve resmi bir biçimde çalışmış olmanız önem arz etmektedir. Yoksa kabul edilmemesi de mümkündür. Ardından Belçika vatandaşlığı başvurusu yapabilirsiniz.

Belçika vatandaşlık şartları 2020 yılında da değişmemiş olup pek çok insan şartlara uyduğu sürece Belçika vatandaşlığı almıştır. Bu süreçte sizlerden kurallara uyan iyi bir insan olmanız da beklenir. Bunlar basit gibi görünen önemli faktörler olmaktadır.

Belçika vatandaşı ile evlenmek de önce oturum izni ve ardından vatandaşlık almak için yeterlidir. Ancak yine de yukarıdaki şartları sağlamanız gerekir ki bu süreçte çalışıyor olmanız önem arz eder. Ya da eğitim durumunuzun üst düzey olması ayrılık ihtimaline karşılık kendi başınıza hayatta kalabileceğinizi kanıtlamalıdır.

Belçika vatandaşı nasıl olunur sorusu sıklıkla sorulur ancak şartlar hali hazırda çok zor şartlar değildir. Bu neden le Belçika vatandaşı olabilmek mümkündür. Elbette dil bilmek de önemlidir. Belçika’da konuşulan 3 dilden en az birini en iyi şekilde de üçünü bilmek sizler için büyük bir avantaj olacaktır.

Eğer evlendiğiniz kişi Belçika vatandaşı ise bu durumda ilk aşamada geçici oturum izni alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda eşim Belçika vatandaşı diyen kişiler tüm evlilik sürecini Türkiye’de geçirip sonrasında Belçika’ya gittiler ise ve evlilikten sonra 5 yıl geçti ise vatandaşlık başvurusun şartları karşılama durumunda gerçekleştirebilirler. Ancak dil ve çalışma şartları gibi şartların karşılanması odlukça önemlidir.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika vatandaşı olan biri ile evlenmek mümkündür. Ne Belçika’da ne de Türkiye’de bunula ilgili herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Ancak çiftler beraber yaşama durumunda hangi ülkede yaşayacaklar ise kişilerden biri o ülkede oturum izni almalıdır. Belçika vatandaşı ile evlenmek sonucunda Belçika’da yaşayacaksanız bunun için birtakım kurallar bulunmaktadır.

Belçikalı kızla evlenmek mümkün olduğu gibi Belçikalı bir erkekle de evlenebilirsiniz. Bu konuda cinsiyet farkı da aranmamaktadır. Ek bir şart da söz konusu değildir. Ancak burada önemli olan nerede yaşanacağı olmaktadır. Her iki ülkede de oturma izni hakkı verilmektedir.

Başta oturma izni almanız gerekmektedir. Bunun için ise aile birleşimi vizesinden faydalanabilirsiniz. Belçika aile birleşimi vizesi yorumlar okuyarak bu konuda deneyimleri inceleyebilirsiniz. Pek çok insan burada deneyimlerini paylaşır ve özellikle vize sürecinde bu konuda daha deneyimli birinden fikir edinmek oldukça önemlidir.

Belçika Konsolosluğu’nda evlenmek de mümkündür. Yani Belçikalı bir eşiniz var ise Türkiye’de Belçika konsolosluğunda evlenebilirsiniz veya iki taraf da Türk vatandaşı ise Belçika’da Türk konsolosluğunda evlenebilmek de mümkündür. Elbette bunlar alternatif olmaktadır.

Ardından Belçika vatandaşı olabilmek de mümkündür. Ancak bunun için en az 5 sene oturum izni ile Belçika’da bulunmanız gerekmektedir. Bu nedenle 5 senelik oturum izni sonrasında başvuru yapabilirsiniz. Belçika’da oturum izni ile barınanlar sık sık Belçika vatandaşı nasıl olunur sorusunu sorar ki evlilik durumunda ve 5 sene geçse dahi Belçika vatandaşı olmanız için daha fazla şey gerekmektedir.

Bunlardan biri dil şartı ve diğeri de en az bir buçuk sene kadar Belçika’da çalışmış olmaktır. Bu şartlar oldukça önemlidir. Eşim Belçika vatandaşı diyen pek çok insan vardır ancak sizler de vatandaş olmak istiyorsanız bu gibi şartları karşılamanız gerekir. Özellikle çalışıyor olmanız olumlu etki edecektir.

Belçika evlilik kanunları içerisinde de başka ülkenin vatandaşı ile evlenmeme gibi bir durum olmayıp bu konuda tüm Belçika vatandaşları özgür olmaktadır. Ardından eşleri ile Belçika’da yaşama hakkına da sahiptirler. Ancak oturum izni alınması gerekmektedir.

BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Aşağıda listelenen vize başvuru formlarını indirerek lütfen bizimle +90 (850) 308 22 13 numaradan bağlantı kurunuz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – wordicon Türkçe Dilekçe Listesi
Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize için başvuru yapacaksanız Vize Rejim Tablosuna lütfen vize alacağınız ülke için göz atınız.
Önemli! Pasaportunuzda geçerlilik süreniz, seyahat süreniz dışında 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu Video;

Belçika Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×