Belçika Aile Birleşimi: Başvuru (2022)

Belçika Aile Birleşimi Başvurusu

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Belçika Cumhuriyetin’de yaşamakta olan eşlerinin yada çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.

Belçika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Belçika Aile Birleşimi: Başvuru (2021)
Belçika Aile Birleşimi: Başvuru 

Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Belçika Konsolosluklarına ve Belçika Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Başvuru için Belçika Cumhuriyeti tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme , sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Belçika aile birleşimi ne kadar sürer?

Belçika aile birleşimi vizesi almak için yapılmış olan başvuruların sonuçlanmasında herhangi bir kesin süre bulunmaz yaklaşık 15 ila 20 iş günü aralığındadır.

Belçika aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?

Konsoloslukta yaşanacak olan yoğunluk dikkate alınarak Belçika aile birleşimi vizesi almak için seyahatten 30 gün önce başvuruda bulunmak gerekmektedir, vize çıkış süresi 15 ile 20 iş günü aralığıdır.

Aile birleşimi vizesi ne zaman çıkar?

Aile birleşimi vizesi her ülkenin bize politikasına göre değişmektedir, normal şartlarda başvuru işleminin tamamlanmasının ardından 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Belçika Aile Oturum Vize Başvuru Evrakları

Belçika Aile Oturum Vize Başvuru Evrakları

 • Belçika Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu: Belçika Aile Birleşimi Vizesi için Fransızca, Almanca, İngilizce, Felemenkçe dilinde olacak şekilde eksiksiz ve hatasız doldurmanız gerekir. Formları iki adet halinde hazırlamalısınız. Bu form başvuru sahibi kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Aile Birleşimi başvurusunda bulunan şahsın pasaportunun en az 3 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer pasaportunuz uygun değil ise en yakın emniyet müdürlüğünden pasaport çıkartabilirsiniz.
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf: Vize başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurulmalıdır. Fotoğraflar son güncel halini belli edecek şekilde yüzünüzü kapatacak aksesuar örtü vs. bulunmadan çekilmiş olmamalıdır.
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B): Belçika Aile Birleşimi Vize başvurusunda bulunurken eğer resmi nikahınız Türkiye’de yapılmış ise evlilik cüzdanınızı Belçika Cumhuriyeti kabul etmemektedir. Evliliğinizi kanıtlamak için Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) almak zorundasınız. Nikahınız kıyıldıktan sonra nüfusa kaydetme işlemi gerçekleştiyse bu belgeyi nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz.
 • Başvuruyu yapan kişiler 17 yaşında evlendiler ise; anne baba muvafakatnameleri tercümeleri ile birlikte hazırlanmalıdır.
 • Başvuruyu yapan kişiler 16 yaşından küçük ise, evlenmelerine mani olmadığına karar veren mahkeme kararı da  tercümesi ile birlikte hazırlanmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Belçika Aile Birleşimi Vize başvurusu için kimliğin arka ve ön kısmını okunaklı olacak şekilde fotokopisini temin etmelisiniz.
 • İkametgah belgesi: Vize başvuru sahibi hazırladığı evraklar arasında bağlı bulunduğu bölgeden aldığı ikamet belgesi de eklemelidir. İkametgah belgesini nüfus müdürlüğü ya da bağlı bulunduğu muhtarlıktan alabilirler.
 • Tam  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Belçika Aile Birleşimi Vize başvurusunda bu belge mutlaka olmalıdır.
Belçika vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/belcika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Biyometri Bilgi Beyanı

Biyometri Bilgi Beyanı

Son beş yıl içinde yani 2016 yılından bu yana  dek bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmadıysanız vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin biyometrik bilgilerini almak için Parmak izi merkezinde bildirmeniz için sizi çağıracaklardır.

Yetkililerimiz biyometrik verileri bildirecek olan yolcularımıza yapılan işlemler süresince asistanlık yapacak ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin hazırlığında size yardımcı olacaklardır.

Belçika Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Belçika Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Belçika Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir . Bu nedenle daha önceden planladığınız seyahatiniz için lütfen önceden otel ve uçak rezervasyonlarınızı yapmayınız. Buda sizin için maddi bir kayıp olacaktır. Almış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarının sorumluluğu kurumumuzca alınmamaktadır. Konsolosluk sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir.
 • Belçika’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerinizi bildirmelisiniz. Size bildirilen banka bakiye limitinin üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Belçika vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/belcika-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur?

Belçika vatandaşı olmak için öncelikle birtakım şartları karşılamanız gerekmektedir. Ancak pek çok farklı yol ile Belçika vatandaşı olabilmek mümkündür. Gereken zorunlu koşullar ise 3 dil bilgisi ve 400 saatlik mesleki eğitimdir. Bunun dışındaki diğer kurallar ve şartlar durumlara göre değişim gösterebilmektedir.

Belçika Vatandaşı Olmanın Avantajları

Belçika hayat kalitesinin yüksek olduğu ülkelerden biridir ve pek çok insan bu ülkede hayatını rahatlıkla idame ettirip aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşı olmanın da ek avantajlarından faydalanmaktadır.

Belçika Vatandaşı Olma Şartları

Belçika vatandaşı olmak için aile birleşimi vizesinden faydalanabilirsiniz. Bu aşamada evli iseniz 5 sene oturum izni aldıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Bunun dışında çalışma izni alabilir ve 5 sene burada düzenli olarak çalıştıktan vize vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Burada işiniz önemli bir faktördür.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2020

Belçika vatandaşlık şartları yıllara bağlı ciddi bir değişim göstermez. Bu nedenle vatandaşlık şartları birçok sene birbirine benzer. Ancak başvuru sürecinde ücretler farklılık gösterebilmektedir.

Belçika Vatandaşlığı Başvurusu

Belçika vatandaşlığı başvurusu gitmeden de yapılabilmektedir. Mail ile başvuru yapılması mümkündür. Özellikle pandemi nedeni ile son zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir. Ancak isterseniz gerekli adrese gidip de başvuru yapabilirsiniz.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika vatandaşı ile evlenmek vatandaşlık almanızı sağlamaktadır. Ancak bu anında olmaz ve evlilik tarihinden sonra en az 5 sene evli kalmanız gerekir ki bu süreçte Belçika’da yaşamanız, kendi paranızı kazanmanız gibi durumlar vatandaşlık ihtimalini arttırır.

Belçika Aile Birleşimi

Belçika aile birleşimi vizesi adı altında bir vize bulunmaktadır. Bu vize ile Belçika’da yaşayan eşiniz veya aile üyeniz ile bir arada yaşama hakkı elde edebilirsiniz. Ancak birtakım sınırlamalara tabidir ve başvuru süreci biraz uzun bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Belçika aile birleşimi vizesi yorumlar incelendiğinde de sürecin biraz uzun sürdüğü dikkat çekmektedir. Aile birleşimi vizeleri her ülkede oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle beklemek ve sürekli konsolosluğu rahatsız etmemek önemli bir faktör olmaktadır.

Belçika aile birleşimi vizesi ile ilgili en sık sorulan soru aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorusudur. Net bir tarih verilmemektedir. 1 ay ve sonrasında çıktığı ise yorumlardan anlaşılacağı üzere sık yaşanan bir durumdur. Bu nedenle başvuruları erken yapabilmek de önemlidir. Özellikle evlilik sürecinde sürecin hızlı ilerlemesi önemsense de beklemek gerekmektedir.

Belçika aile birleşimi forum yorumları da dikkat çekmektedir. Özellikle evraklar önemli faktördür. Evraklar tam olmalıdır ve bunun dışında yeterli de olmalıdır. Evraklarda gelir belgesi gibi durumlar belli bir miktarın en azından asgari ücretin üstünde olmalıdır. Aile birleşimi alacak kişinin eğitim seviyesinin yüksek olması da aslında vize alınmasını kolaylaştıracaktır. Bu sayede kişinin Belçika’da çalışma ihtimali olup olmadığı da anlaşılacaktır.

Belçika aile birleşimi vizesi 2021 yılında da başvurulan vizelerden biri olmuştur. Uzun süreli vizeler özellikle sebep de acil ise pandemi önlemlerinde dahi sonuçlanmaktadır. Bu nedenle aile birleşimi vizeleri uzun süreli vizelerden biri olmanın etkisi nedeni ile bu gibi süreçlerden etkilenmemektedir.

Bu gibi durumlarda mülakat da yapılmaktadır. Belçika aile birleşimi vize mülakatında sorulan sorular da merak edilmektedir. Ancak bu sorular sizin durumunuza göre değişir. Çünkü sizin aile birleşimi alma sebebinize bağlı olarak mülakat soruları değişecektir.

Belçika evlilik vizesi de aslında aile birleşimi vizesi olarak bilinmektedir. Çünkü aile birleşimi vizesi en sık evlilik nedeni ile alınmalıdır. Bu nedenle evlilik vizesi de denmektedir. Ancak anne baba için veya evlat için de aile birleşimi vizesi alınabilir. Birinci dereceden yakın olmalıdır.

Belçika Aile Birleşimi: Başvuru (2022) Video;

Belçika Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×