Türkiye Vizesi Şartları

Türkiye Vizesi Başvuru Şartları

Türkiye vizesine başvurabilmek için birtakım gerekli belgelerin toplanması ve Türk Büyükelçiliğine sunulması gerekmektedir. Söz konusu belgeler Türkiye’ye seyahat etme niyetinizin bulunduğunu gösteren belgelerdir.

İtalya Turist Vizesi

Türkiye vizesi için gerekli evraklar başvurulan vize türüne göre farklılık gösterebilir. Evrakların farklılık göstermesinde vatandaşı olunan ülkenin de etkisi vardır. Bazı ülkelerin vatandaşları diğer ülkenin vatandaşlarına nazaran daha az belge sunabilir.

Türkiye vizesi nasıl alınır?

Türkiye vizesi almak isteyen kişilerin ülkelerinde bulunan yetkili makamlara gitmeleri gerekmektedir.

Türkiye vizesi kaç lira?

Türkiye vizesi almak isteyen kişiler ülkeye tek bir kez giriş yapacaklarsa bu kişiler 758,90 TL ödemekle, çok defa giriş çıkış yapacaklarsa 2.542,20 TL ödemekle yükümlüdürler.

Türkiye'ye hangi ülkeler vizesiz girebilir?

Belize, Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Gürcistan, İran, Kosova, Lübnan, Fas, Peru, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad, Tobago ve Tunus gibi ülkeler vizeden muaftır.

Türkiye İçin Plakalı Vize Şartları Nelerdir?

Türk vizesi için gerekli evraklar toplanmaya başlamadan önce, ön başvuru sisteminde yer alan form doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra Türk vizesi için gerekli evraklar toplanmalıdır. Toplanması gerekene evrakların her biri Türk makamları tarafından belirlenen kriterleri ve şartları eksiksiz olarak karşılamalıdır.

Türkiye Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

Vize başvuru formu, tüm Türk vizeleri için aynıdır. Başvuru formu aşağıda belirtilen konuları içerir:

Türkiye Vizesi Şartları
Türkiye Vizesi Şartları
 • İsim ve Soyisim
 • Doğum Tarihi ve Yeri
 • Kimlik Numarası
 • Vatandaşlık ve İkamet Edilen Ülke
 • Ana-Baba Adı
 • Pasaport Türü
 • Başvurulan Vize Türü
 • Talep Edilen Kalış Süresi
 • Önceki Vize Başvuruları Hakkında Önbilgi
 • Türkiye İçerisinde Yapılan Seyahatler Hakkında Bilgi
 • Aile Üyeleri Hakkında Bilgi (Eş, Çocuk)

Söz konusu konular el ile doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Türkiye Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Türkiye vize başvurusu için gerekli iki özdeş fotoğraf 5cm x 6cm büyüklüğünde ve son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır.

Aşağıda başvuru için gerekli fotoğrafın özellikleri yer almaktadır;

 • Yüksek Kalitede Olmalıdır.
 • Mürekkep İzi ve Kırışıklık Olmamalıdır.
 • Uygun Parlaklık ve Kontrast Ayarı Yapılmalıdır.
 • Zımba İzi Olmamalıdır.
 • Doğrudan Kameraya Bakılmalıdır.

Seyahat Belgesi ve Pasaport

Türkiye’ye gelinen tarihte en az altı ay daha geçerliliği olan bir pasaport veya başka bir seyahat belgesi sunulmalıdır. Vize etiketinin Büyükelçilik tarafından yapıştırılabilmesi için en az bir sayfa boş olmalıdır. Başvuru işlemine koyulan Pasaport başvuru süresi boyunca Türk büyükelçiliğinde muhafaza edilecektir.

Pasaportun dışında eğer varsa daha önce alınmış vizelerin giriş ve çıkış mühürlerinin kaşesinin kopyaları da sunulmalıdır.

Türkiye’de Konaklama Yapılacak Yerin Gösterilmesi

Türkiye’de ne kadar kalınacaksa kalınsın konaklanan yer gösterilmelidir. Konaklama kanıtı olarak aşağıda belirtilenlerden herhangi birini göstermek yeterlidir:

Otel Rezervasyonu: Türkiye’de bir otelde kalınacaksa otelin iletişim bilgileri ve otele giriş çıkış tarihleri, soyadının da yer aldığı bir rezervasyon mektubu gönderilmelidir.

Türkiye’deki Bir Ev Sahibinden Davet Mektubu: Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşının evinde kalınacaksa, ev sahibi tarafından yazılan davet mektubu gönderilmelidir. Mektubun içerisinde ev sahibin iletişim bilgileri, ikametgâh bilgileri ve davet edilen kişinin ev sahibiyle olan ilişkisi yer almalıdır.

Türkiye’de Seyahat Etmek İçin Gerekli Finans Durumunun Gösterilmesi

Türk makamlarına, Türkiye gezisi sırasında yeterli paranın bulunduğunun gösterilmesi gerekmektedir. Gezi planında bulunan her gün için ortalama 50 €’luk bir paranın bulunması gerekmektedir.

Gerekli paraya sahip olunduğunu aşağıda belirtilen yollarla göstermek mümkündür:

 • Son Üç Aya Ait Banka Hesap Özetleri
 • Diğer Gelirlerin Kanıtı (Maaş Bordrosu, Kira Ödemesi vs.)
 • Türkiye Gezisi Esnasında Masrafların Karşılanmasını Garanti Eden Davet Mektubu, Ayrıca Bu Kişinin Söz Konusu Durumu Gerçekleştirebileceğini Gösteren Banka Hesap Özetleri.

Türkiye’de konaklama esnasında bir ev sahibinin konaklamayı karşılaması 50 €’dan daha az bir ücretle başvurulmasına hak kazanmak anlamına gelmektedir. Bu duruma yiyecek de dahil edilirse daha az para ile başvurulabileceği anlamına gelmektedir. Kapalı konaklama ve yiyeceklerin Türkiye’de bulunan kişi tarafından karşılanacağı kanıtlanmak zorundadır.

Seyahat Programı ve Uçuş Rezervasyonu

Türkiye’ye nasıl ulaşılması planlaydıysa bunun gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ulaşıldıktan sonra Türkiye’de ne yapılacağı da gösterilmelidir.

Uçuş Rezervasyonu: Türkiye’ye uçakla seyahat etmek planlaydıysa gidiş ve dönüş tarihleri randevu gününde elçiliğe veya konsolosluğu ibraz edilmelidir.

Yukarıda belirtilen durumun dışında Türkiye’ye ulaşmak için kullanılan ulaşım araçlarının belgelerinin sunulması da yeterlidir. Türkiye’de gerçekleştirilecek aktivitelerin bilgileri de ne yapılacağını gösteren belgelerdir, bu sebeple bildirilmelidir. Söz konusu belgeler ehliyet, Türkiye’ye arabayla giriş izin belgesi, otobüs bileti, müze bileti, etkinlik davet mektubu, rezerve edilmiş turlar vb. olabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye’ye ulaşabilmek için Seyahat Sağlı Sigortası yaptırılmalıdır, söz konusu durum zorunludur. Seyahat Sağlık Sigortası yaklaşık 30.000 € teminatla tüm Türkiye bölgesini kapsamaktadır.

Suç Kaydının Bulunmadığını Gösteren Belge

İkamet edilen ülkede herhangi bir suça karışılmadığını gösteren sabıka kaydı, bir diğer adıyla polislik belgesi ilgili Türk makamlarına sunulmalıdır. Söz konusu belgenin nereden alınacağı ise kişinin ikamet ettiği ülke ile alakalıdır, önemli olan söz konusu belgenin kişinin son yıllarda herhangi bir suça karıştırmadığını göstermesidir.

Türkiye için Çalışma Durumuna Göre Vize Gereksinimleri Nelerdir?

 • Türkiye’ye seyahat etmek isteyen kişi eğer çalışıyorsa işvereninin ikamet ettiği ülkeye döneceğini belirtilen bir teminat mektubu sunulmalıdır. Bunun yanı sıra son 3 aylık maaş bordrosu da mektuba eklenmelidir.
 • Türkiye’ye seyahat etmek isteyen kişi, eğer bir işletme sahibiyse işletmenin ticaret lisansı ve işletmenin son 3 aydaki banka işlemlerini gösteren hesap kaydının sunulması gerekmektedir. İşletme, kişinin eşinin üzerineyse yukarıda belirtilen aynı belgeler geçerlidir ve ilgili Türk makamlarına sunulmalıdır.

18 Yaşın Altında Türkiye’ye Seyahat Etmek İsteyen Kişiler İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Doğum Belgesi
 • 18 yaşının altındaki kişiye bir ebeveyn eşlik ediyorsa, seyahat boyunca eşlik edecek olan ebeveyn tarafından düzenlenen muvafakat mektubu sunulmalıdır.
 • 18 yaşının altındaki kişinin velayeti ebeveynlerinin dışında birinde ise yasal vasisi tarafından velayet hakkına ilişkin belgeler sunulmalıdır.
 • 18 yaşının altında bulunan kişinin ebeveynler vefat etmiş ise ölüm belgesi sunulmalıdır.

Türkiye Vizesi Şartları Video;

Türkiye Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×