Türkiye Transit Vize

Türkiye Transit Vize Başvurusu

Türkiye transit vizesi bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan seyahatlerde Türkiye’de aktarma yapılması gerektiği durumlarda yolcuların sahip olmaları gereken vizedir. Bu vize yolculara aktarma için Türkiye’den transit geçiş hakkı tanır.

Rusya Çalışma Vizesi

Bu hak sayesinde yolcular aktarma gerçekleşene kadar havaalanında kalabilirler veya 24 saat konaklama yapabilirler. Yolculukları sırasında Türkiye’den aktarmalı geçiş yapması gerekenlerin bu vizeye başvurmaları ve vizeyi alabilmeleri gerekir. Aksi takdirde transit geçiş yapmaları mümkün olmaz.

Transit vize gerekli mi?

Türkiye bazı durumlarda ve bazı ülkeler için transit vize uygulamaktadır.

Avusturya transit vize istiyor mu?

Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Avusturya aktarmalı uçak yolculuklarında transit vize başvurusu yapması zorunludur.

Türkiye'ye gelmek için vize gerekli mi?

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen tüm konukların Türkiye’ye girişinde e-vize sistemi ya da varışta pul vizesi alma imkanı vardır. 83 ülke vatandaşı ise vizeye tabidir.

Türkiye’den Transit Geçiş Yapmak İçin Vize Almalı Mıyım?

Yapacağınız uçak yolculuğu için Türkiye havaalanlarından transit geçiş yapmanız gerekiyorsa eğer transit vizesine sahip olmanız gerekir. Çünkü transit geçiş yapacak tüm vatandaşların bu vizeye sahip olmaları ve bu vize sayesinde uçağa biniş zamanına kadar ülkede kalabilmeleri mümkündür.

Transit geçiş aracılığıyla Türkiye’de kalabileceğiniz süre ise 24 saattir. Transit geçiş için uyruğunuza bağlı olarak e-vize veya Türkiye plakalı (etiket, yapışkanlı) vize türlerinden birisini alabilirsiniz. Her iki vize türü içinde belirlenen kriterlere uygun olmanız ve gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir.

Türkiye Transit Vizesi Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Türkiye’den transit geçiş yapmak için transit vizesine başvuracaksanız prosedürlere uygun olarak hareket etmeniz olumlu cevap almanız açısından önemlidir.

Başvuru için uygulamanız gereken prosedürler şunlardır;

Türkiye Transit Vize
Türkiye Transit Vize
 • Türkiye transit vizesi türünü belirleyin.
 • Vize için ne zaman ve nereye başvuru yapabileceğinizi öğrenin.
 • Vize için doldurmanız gereken online başvuru formunu doldurun.
 • Transit vizeyi almanızı sağlayacak belgelerinizi hazırlayın.
 • Türkiye temsilcilikleri, konsolosluk ya da büyükelçiliklerde yapılan vize randevusuna katılın.
 • Vize evraklarını randevu esnasında teslim edin.

Prosedürlerin tamamını uyguladıktan sonra başvurunuzun işleme alınması ve size geri dönüş yapılmasını bekleyin. Türkiye büyükelçiliği web sitesini takip edin ve vize sonucunuzu öğrenin.

Alabileceğim Kaç Çeşit Transit Vizesi Vardır?

Türkiye’den transit geçiş yapmayı düşünüyorsanız geçişi gerçekleştirebilmeniz için iki farklı vize vardır. Bu vizeler e-vize ve etiket vizedir.

 • E-vizeyi alabilmeniz için bu hakkı elde etmeniz gerekir. Bu vizeyi alabilecek özelliklere sahipseniz hızlı bir şekilde başvuru yaparak vizenize aynı gün sahip olabilirsiniz.

Etiket transit geçiş vizesi ise tek geçiş ve çift transit türlerinde bulunur. Yapacağınız geçişe bağlı olarak etiket transit vizeyi belirleyebilirsiniz. Bu vizeler almanız için online başvuru yapmanız, başvuru merkezinde yapılan vize randevusuna katılmanız ve vize için gerekli olan belgelerin tamamını hazırlayarak teslim etmeniz gerekir.

Transit geçiş yapacaksanız kriterlerinize uygun olan vize türlerinden birisini seçerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Transit Vizesi İçin Ne Zaman Ve Nereye Başvuru Yapabilirim?

Transit vizesine başvuru zamanınızı ülkeye yapacağınız seyahate bağlı olarak planlayabilirsiniz. Başvurunuzun onay sürecini düşünerek çıkacağınız seyahatten 2 ay önce başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak transit vize başvurunuz için tercih edebileceğiniz son tarih seyahatten 1 ay öncedir.

Daha kısa süre kalması durumunda başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Böylelikle vize cevabınız zamanında verilerek seyahatiniz için diğer planlarınızı cevaba bağlı olarak yapabilirsiniz.

Transit vizesine başvuru için kullanabileceğiniz başvuru merkezleri Türkiye konsolosluğu, Türkiye büyükelçiliği ve bunlarla eşdeğer olan Türkiye temsilcilikleri olabilir. E-vize hakkınız yoksa bu merkezlere belgelerinizle birlikte şahsen başvuruda bulunmanız gerekir.

Türkiye Transit Vizesi İçin Doldurmam Gereken Form Var Mı?

Türkiye transit vizesi başvurunuza başlamak için doldurmanız gereken form vardır. Bu formu çevrimiçi transit vize başvuru formudur. Söz konusu formu site üzerinden doldurmanız ve yazdırmanız gerekir. Dolduracağınız formda kişisel bilgileriniz, eğitim ve meslek bilgileriniz, uyruğunuz, güvenlik bilgileriniz ve geçiş amacı gibi bilgiler yer alır. Formdaki tüm soruları doğru cevaplamanız başvurunuzun onaylanması açısından önemlidir.

Bu formu tamamladığınızda ise vize görüşmesi yapma zorunluluğunuz bulunduğu için size görüşme yapacağınız tarih ve saat bildirilir. Böylelikle belirlenen tarihte ve saatte randevuya katılırsınız.

Türkiye Transit Vizesi Almak İçin Hangi Evrakları Hazırlamalıyım?

Türkiye transit vizesini alabilmeniz için gerekli olan evrakları randevu gününüzde vermeniz gerekir. Bu evrakların neler olduğunu Türkiye büyükelçilik web sitesinden öğrenebilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrakları öğrendikten sonra belirtilen özelliklere uygun olarak hazırlayın sunmanız gerekir.

Vize için hazırlayacağınız evraklar şunlardır;

 • Türkiye transit vizesi başvur formu
 • Meslek bilgisi belgeleri
 • Seyahat sigortası belgeleri
 • Pasaport (en az 6 ay boyunca geçerli olacak)
 • Pasaport yerine geçebilecek seyahat belgesi
 • İki fotoğraf (vizeye uygun aynı iki fotoğraf)
 • Gelir kanıtı (Transit geçiş için gerekli masrafların karşılanabileceğinin kanıtı)
 • Varış noktası için vize (gideceğiniz ülke için geçerli olan vizeniz)
 • Uçak bileti (ulaşmanız gereken ülkeye gideceğiniz uçak bileti)
 • Polis gümrükleme belgesi (suça karışmadığının ispatı için)
 • Konaklama (transit geçiş için ülkede konaklamanız gerektiğinde kalacağınız yer, otel rezervasyonu vs.)

Bu belgeler başvuru yaptığınız ülkeye göre değişebilen belgelerdir. Bu nedenle hangi ülkeden başvuru yapıyorsanız o ülkenin şartlarına uygun olacak vize başvuru belgelerini hazırlamanız gerekir.

Transit Vize Görüşmesi Nasıl Gerçekleşir?

Vize görüşmesi transit vize işlemleri arasında bulunan önemli bir işlem adımıdır. Vize görüşmesi için ilk olarak görüşme randevusu almanız gerekir. Randevu aldıktan ve size söylenen tarih geldiğinde tam saatinde randevu merkezinde bulunmanız gerekir.

Saatiniz geldiğinde görüşmeye alınırsınız. Burada görevli memur size transit geçiş vizesini alma sebebinizi ve konuyla alakalı farklı sorular sorar. Bu soruları cevapladığınızda görüşmeniz tamamlanır. Söz konusu görüşme çok uzun sürmeyen bir görüşmedir. Ayrıca bu görüşme esnasında transit vizesine başvurmanız için sizden istenen evrakları da memura vermeniz gerekir.

Vize Başvurumun Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Transit vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu ülkede hizmet veren Türkiye büyükelçiliğine veya konsolosluğuna yapmanız gerekir. Başvurunuzu tamamladığınızda sonuç almak için yaklaşık olarak 15 gün beklemeniz gerekir. Konsolosluk memurları yaptığınız başvuruyu ve belgeleri inceledikten sonra size vize sonucunu bildirirler. Bu sonuç olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Sonucunuzun ne olduğunu büyükelçilik web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Transit Geçiş İçin E-Vize Başvurusu Yapabilir Miyim?

Türkiye’den transit geçiş yapmanız gerekiyorsa e-vize alarak transit geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Ancak bu vizeyi alabilmeniz için e-vize hakkınızın olması gerekir. Bu vizeyi alabilirsiniz yapışkanlı (etiket) vize için gerçekleştirmeniz gereken adımların büyük bölümünü yapmaktan kurtulursunuz.

E-Vize’ye başvuru yapmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • İlk olarak evisa web sitesine girerek e-vize başvuru formunu doğru şekilde doldurun.
 • Form doldurduktan sonra gelen epostayı onaylayın.
 • E-vize ücretini ödeyin.
 • Ücretini ödediğiniz ve sizin için hazırlanan e-vizeyi indirin.
 • İndirdiğiniz e-vizenizi yazdırın.

Bu işlem sayesinde konsoloslukta görüşme yapmadan, belge teslimi yapmadan transit geçiş için kullanabileceğiniz vizenize sahip olabilirsiniz. Türkiye’ye giriş yaparken de vizenizi yetkililere gösterebilirsiniz.

Transit Vizemi İstanbul Havaalanından Geçişte Kullanabilir Miyim?

Türkiye transit vizesine sahipseniz İstanbul havaalanlarından transit geçişte vizeden yararlanabilirsiniz. İstanbul transit vizesi olarak anılan vize elinizde bulunan vizedir ve İstanbul’da geçişler için kullanıldığı için yaygın olarak bu isimle anılmaktadır. Transit vizenizden yararlanarak Sabiha Gökçen ve İstanbul havaalanlarından geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle gitmeniz gereken ülkeye ulaşabilirsiniz.

Türkiye Transit Vize Video;

Türkiye Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×