Türkiye Turistik Vizeleri

Türkiye Turistik Vize Başvuruları

Türkiye turistik vizeleri yurt dışı ülkelerinden Türkiye’ye turist olarak çeşitli amaçlar dolayısıyla gelmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Vize sayesinde gezi, arkadaş ziyareti, aile ziyareti ve tatil yapma gibi amaçlarla ülkeye giriş yapmak mümkündür. Alınan vizede belirtilen sürece ülkede kalınabilir. Ancak vize sonunda ülkeden ayrılmak gerekir.

Türkiye Vizesi Şartları

Türkiye’ye turizm amacıyla gidilmek istenildiğinde e-vizeden yararlanılabilir ancak bunun için kişilerin bu vizeyi almaya uygun olmaları gerekir. Diğer amaçlar içinse konsolosluk ve vize başvuru merkezlerine başvurarak Türkiye turistik vizesi alınabilmektedir. Ancak bunun içinde ülkenin vize vermek için aradığı şartların taşınıyor olması gerekir.

Türkiye vizesi kaç lira?

Tek girişlik vize ücretleri 758,90 TL iken çok girişli vize ücreti 2.542,20 TL’dir.

Ruslar Türkiye'de vizesiz ne kadar kalabilir?

2 aylık süreç için Ruslar vizeden muaflardır.

Turistik vize kaç gün?

Bu süreç ülkelere göre değişmektedir.

Türkiye’ye Girmek İçin Turist Vizesi Almak Zorunlu Mu?

Türkiye’ye girmek için turist vizesine sahip olmak başvuru sahiplerinin bulundukları ülkelere bağlı olarak değişir. Türkiye’nin vize muafiyeti uyguladığı bazı ülkeler vardır ve bu ülkelerin vatandaşları 90 güne (6 ay içinde) kadar kalma şansı elde ederler.

Türkiye’de 90 güne kadar kalma şansı bulunan ülkeler şunlardır;

Türkiye Turistik Vizeleri
Türkiye Turistik Vizeleri
 • Arjantin, Arnavutluk, Andora, Almanya
 • Brezilya, Bosna Hersek, Bulgaristan
 • Ekvador, Estonya, Fransa, Gürcistan,
 • Kazakistan, Fas, Lübnan, Kuveyt, Katar
 • İtalya, İran, İsrail, Sırbistan, Yeni Zelanda
 • Tunus, İsveç, Güney Kore, Ukrayna, Şili
 • Peri, Panama, Monaco, Seyşeller, Karadağ
 • Özbekistan, Tacikistan, Vatikan, Venezuella vs.
Bu ülkeler dışında Azerbaycan, Moğolistan, Türkmenistan ve Tayland gibi ülkelerin vatandaşlarının 90 güne kadar (6 ayda) Türkiye’de kalmaları mümkündür. Bu ülkelerin vatandaşlarının ayrıca ziyaret başına 30 güne kadar ülkede kalmalarına izin verilir. Rus pasaportu olanların da aynı şekilde 90 güne kadar (6 ayda) ve ziyaret başına 60 güne kadar ülkede kalmaları mümkündür. Bu gruplar arasında yer almayan ülkelerin vatandaşı olan kişilerinse vize başvurusu yaparak Türkiye turistik vizesini almaları gerekir.

Turist Vizesinden Yararlanarak Hangi Amaçlarla Türkiye’ye Girilebilir?

Türkiye turist vizeleri yabancıların birçok amaçla ülkeye girebilmelerine imkan tanır.

Yabancılar turistik vizeden yararlanarak şu amaçlarla Türkiye’ye girebilirler;

 • Turistik ziyaret (Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri gezilmek ve tanınmak istendiğinde)
 • Ticaret veya iş toplantısı (Türkiye’de yapılacak iş toplantılarına veya düzenlenen ticari faaliyetlere katılmak istenildiğinde)
 • Resmi ziyaret (Yabancı ülkelerin hükümeti adına Türkiye’yi ziyaret edilmesi gerektiğinde)
 • Sergi, fuar veya festival (Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen sergi, fuar veya festivallere katılmak istenildiğinde)
 • Seminer veya konferans (Türkiye sınırları içerisinde düzenlenen seminerlere ve konferanslara katılmak istenildiğinde)
 • Kültürel etkinlikler (Ülkede düzenlenen konser ve kültürel etkinliklere katılmak gerektiğinde)
 • Spor aktiviteleri (Türkiye’de yapılan spor aktivitelerine sporcu veya izleyici olarak katılmak istendiğinde)

Bu amaçlar vize başvurularında görevlilerin sorularına da cevap olan amaçlardır ve turistik vizenin alınması için sunulabilecek amaçlar olmaları gerekir. Bu amaçlardan birisinin taşınmadığı durumlarda turistik vizenin alınması zor olabilmektedir.

Türkiye Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turist olarak Türkiye’ye gitmek istediğinizde yararlanabileceğiniz turist vizesini almak için başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru tüm vize işlemlerinde benzerlik gösteren başvuru adımlarından oluşur. Bu adımları tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız olumlu veya olumsuz yanıta göre planlamanızı tekrar yapabilirsiniz.

Türkiye turist vizesi başvuru adımları;

 • İlk aşamada vize için ne zaman başvurmanız gerektiğini öğrenin.
 • Başvuru merkezi seçeneklerinden hangisini kullanacağınızı belirleyin.
 • Çevrimiçi turistik vize başvuru formunu doldurun ve gönderin.
 • Çevrimiçi turistik vize başvuru formunun çıktısını alın.
 • Türk konsolosluğundan vize görüşmesini yapma amacıyla randevu alın.
 • Vize için istenen belgeleri hazırlayın.
 • Hazırladığınız belgelerle birlikte konsolosluğa giderek görüşmeye katılın. Sonrasında belgeleri teslim edin.

Son aşama olarak ise vize başvurunuzun işleme alınmasını ve sonuçlanmasını bekleyin. Tüm bu işlemlerin zamanında gerçekleşebilmesi için vize başvurunuzu Türkiye’ye gitme planınıza göre olabilecek en erken tarihte yapın. Böylelikle cevap gecikmesinden dolayı yaşayabileceğiniz sorunları bertaraf edin.

Turist Vizesi İçin Başvurulabilecek Yerler Nerelerdir?

 • Türkiye için turistik vize almak istediğinizde başvuru yapabileceğiniz üç farklı seçenek vardır. Bu seçenekler Türk konsolosluğu, vize başvuru merkezleri ve Türk büyükelçilikleridir.
 • Bu seçeneklerden sizin için uygun olanına başvurunuzu yaparak gerekli olan talimatları yerine getirebilirsiniz. Böylelikle talep ettiğiniz tarihte Türkiye’ye gitmek için kullanabileceğiniz vizeye sahip olursunuz.

Çevrimiçi Başvuru Formunun Doldurulması

Türkiye’ye turist olarak gitmeye karar verip turist vizesi işlemlerini araştırmaya başladığınızda karşılaşacağınız ilk işlem çevrimiçi başvuru formudur. Bu formu online olarak web sitesi üzerinde doldurmanız gerekir. Sonrasında bu formun çıktısını alabilirsiniz. Dolduracağınız formda ad soyad, doğum yeri, doğum tarihi, vize başvuru nedeni, medeni hal, eğitim durumu gibi pek çok soruyu cevaplandırırsınız. Ayrıca başvuru nedeninize bağlı olarak alabileceğiniz vize türünü de belirtilen şekilde seçebilirsiniz.

Formu doldurma işlemini tamamladığınızda katılmanız zorunlu olan vize görüşmesinin tarihini de öğrenirsiniz. Bu tarihin geldiğinde de konsoloslukta görüşmenize katılabilirsiniz.

Türkiye Turist Vizesini Alabilmek İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

Türkiye turist vizesi başvurusunda bulunacaksanız sizlerden vize alabilmeniz için belgeler istenir. Bu belgeleri toparlayıp ilgili kişilere teslim ederek talep ettiğiniz sürece Türkiye’de kalmaya uygun olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Belgelerin hazırlanması vize işlemlerinin en önemli adımıdır ve bu adımın titizlikle tamamlanması gerekir.

Turistik vize için hazırlamanız gereken belgeler ise şunlardır;

 • Pasaport (geçerli) ya da seyahat belgesi
 • Çevrimiçi vize başvuru formu
 • İki tane fotoğraf (Türk vizesi standardına uygun çekilmiş)
 • Seyahat sağlık sigortası (Seyahat sağlık sigortası Türkiye’ye giriş için zorunlu olan sigortadır ve söz konusu sigortanın tüm Türkiye’de geçerli olacak şekilde yapılmış olması gerekir. Minimum 30 bin Euro teminatlı olması gerekir.)
 • Gelir kanıtı (Türkiye’de kaldığınız süre boyunca günlük 50 Euro bütçeniz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bunun için banka hesabınızı kanıt olarak gösterebilirsiniz.)
 • Geri dönüş kanıtı (Türkiye geziniz sonunda ülkenize döneceğinizin kanıtıdır. Dönüş için aldığınız uçak biletini kanıt olarak sunabilirsiniz.)
 • Kalacak yer kanıtı (Türkiye’de bulunduğunuz sürece kalacağınız yeri kanıt olarak sunmanız şarttır. Otel rezervasyonu, bir yakınınızın adresi veya kiraladığınız mülk kanıt olarak sunulabilir.)
 • Adli sicil veya polis gümrükleme belgesi (Ülkenizde bir suça karışmadığınızı gösteren belgeyi kanıt olarak sunmalısınız.)
 • Çalışma durum belgeleri (Çalışan kişiyseniz son 3 aylık maaş dökümünüzü sunmanız gerekir. İşletmeniz varsa işletmenize ait tescil ve lisans belgeleri ile son 3 ay içinde yaptığınız işlemleri gösteren belgeleri sunmalısınız.

Bunlar dışında vize almak için başvurduğunuz konsolosluk görevlileri sizlerden ek belge isterse o belgeleri teslim etmeniz gerekir. Turistik geziniz grup faaliyetleri arasında yer alıyorsa bu geziyi planlayan firmanın belgelerini teslim etmeniz gerekir.

Konsoloslukta Vize Görüşmesini Yapılması

Konsoloslukta Türkiye turistik vizesini almanız için vize görüşmesini yapmanız gerekir. Bu görüşme aldığınız randevu sayesinde günü ve saati belirlenmiş olan bir görüşmedir. Sizin belirtilen günde o görüşme katılmanız gerekir aksi durumda randevuyu tekrar almanız gerekir. Bu görüşme sırasında sizin Türkiye’ye hangi amaçla gideceğiniz ve vize için uygunluk durumunuz öğrenilmeye çalışılır.

Söz konusu görüşme esnasında gerekli belgeleri de görüşme yaptığınız görevliye teslim etmeniz gerekir. Bu belgelerin vize için gerekli olmasının yanı sıra verdiğiniz cevaplara kanıt niteliği taşır. Böylelikle vize almak için en önemli aşamayı geçmiş olursunuz.

Vize Başvurusunun Sonuçlanması

Vize muafiyeti bulunan ülkelerden birisinde bulunmamanız durumunda yaptığınız vize başvurunuzun yetkililer tarafından işleme alınmasını ve sonuçlanmasını beklemek zorunda kalırsınız. Türkiye turist vizesine sahip olabilmeniz için yapacağınız bekleme 15 gün veya daha üzeridir. Bu süre ülkelere bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda onay cevabının 3 gün içinde geldiği de görülür. Yaptığınız başvurunun durumunu çevrimiçi başvuru yaptığınız sayfa üzerinden takip etmeniz de mümkündür.

E-Vize İle Türkiye Turistik Vizesi Alınabilir Mi?

Vize başvurularının e-vize ile yapılması mümkündür. Ancak bunun için e-vize hakkını elde etmiş olmanız gerekir. Bu sayede konsolosluğa gitme ve vize görüşmesi yapma gibi tüm işlemleri yapmadan vizenizi alabilirsiniz. Türkiye turistik vizesini almak istiyorsanız e-vize alabilirsiniz.

Bunun için şu adımları uygulamalısınız;

 • Çevrimiçi başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurun. (Türk evisa web sitesinde bulunan)
 • Formu doldurduktan sonra başvuru yaptığınızı belirten bir eposta alırsınız. Bu epostada sizden başvurunuzu onaylamanız gerekir. Başvurunuzu onaylayın.
 • Sonraki adımda ise Türkiye turistik vizesi için istenilen ücreti online olarak ödemeniz istenir.
 • Güvenli ödeme yöntemlerini kullanarak yapacağınız ödeme sonrasında hazırlanan e-vizenizi indirmeniz istenir.
 • Hazırlanan e-vizeyi bilgisayarınıza indirin. Ardından da vizenizi yazdırın.

Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda Türkiye’ye girmenizi sağlayacak vizeniz hazırdır. Böylelikle girişlerde vizeyi yetkililere sunabilirsiniz.

Türkiye Turistik Vizeleri Video;

Türkiye Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×