Türkiye Öğrenci Vizesi

Türkiye Öğrenci Vizesi Başvuru

Türkiye öğrenci vizesi, Türkiye’de eğitim almak isteyen kişilere verilen vizedir. Söz konusu vize kapsamında Türkiye’de bulunan Üniversitelerde veya herhangi bir eğitim kurumunda eğitim görebilmek için Türkiye öğrenci vizesinin alınması gereklidir.

Türkiye Çalışma Vizesi

Türkiye Eğitim Vizesine Hangi Durumlarda İhtiyacım Vardır?

Kuzey Kıbrıs dahil olmak üzere dünyanın neresinden gelinirse gelinsin Türkiye’de eğitim görebilmek için eğitim vizesinin alınması şarttır. Ancak bazı durumlarda öğrenci vizesinden muaf olunan durumlar da mevcuttur.

Türkiye için öğrenci vizesi nasıl alınır?

Türkiye öğrenci vizeleri 30 ya da 90 gün şeklinde verilmektedir, öğrenciler için ikamet izin başvuruları göçmen büro danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Öğrenci nasıl vize alır?

Eğitim almak ya da Erasmus programı kapsamında yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin için gereken öğrenci vizesi belirlenmiş olan prosedüre uygun olarak alınmaktadır.

Öğrenci ikamet izni nasıl alınır?

Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin ikamet izni başvurusu Yükseköğretim kurumuna ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumda örgün öğretim kaydının bulunması halinde alınır.

Türkiye öğrenci vizesinden muaf olunan durumlar aşağıda belirtildiği gibidir;

Türkiye Öğrenci Vizesi
Türkiye Öğrenci Vizesi
 • Türkiye’de daha önce lisans veya ortaöğretimini tamamlamış kişiler, Türkiye’ye tekrar yüksek lisans yapmak için geldiğinde öğrenci vizesine gerek yoktur.
 • Türkiye’de çalışma izni veya oturma izni bulunan ebeveynleri olan kişilerin öğrenci vizesine ihtiyacı yoktur.
 • Mavi kart sahiplerinin öğrenci vizesine ihtiyacı yoktur.

Türkiye Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

Türkiye öğrenci vizesine başvurmak için Türk hükümeti tarafından belirlenen vize başvuru evraklarını toplamalı ve vize görüşmesine katılmalısınız.

Türkiye Öğrenci Vizesine Ne Zaman Başvurulur?

Herhangi bir sorun yaşamamak adına vize başvurunuzu erken yapmanız tavsiye edilmektedir. Türkiye öğrenci vizesi için zaman çizelgesi aşağıda belirtildiği gibidir.

En Erken Başvuru Tarihi: Türkiye’ye planladığınız seyahatten 60 gün önce öğrenci vizesine başvurabilirsiniz.

En Son Başvuru Tarihi: Türkiye’ye planladığınız seyahatten 30 gün önce öğrenci vizesine başvurabilirsiniz.

Türkiye Öğrenci Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye öğrenci vizesine ülkenizde bulunan Türk büyükelçiliği veya konsolosluğu aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Ayrıca üçüncü şahıs vize başvuru merkezini kullanarak da öğrenci vizesine başvurmanız mümkündür. Bu konuda karar yetkisinin sadece Türk büyükelçiliğinde olduğu unutulmamalıdır, başvuru sürecini işleme koyan ve başvuruyu sonuçlandıran Türk büyükelçiliği olacaktır.

Türkiye İçin Doğru Öğrenci Vizesi Nasıl Seçilir?

Türkiye’de eğitim görebilmek için öğrenci vizesine başvurduğunuzda, çevrimiçi form size aşağıda belirtilen seçenekleri sunacaktır.

 • Staj Vizesi
 • Staj Erasmus Vizesi
 • Staj AIESEC Vizesi
 • Türkçe Dil Kursu Amacı için Vize
 • Eğitim Amacı için Vize
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Eğitim için Vize

Yukarıda belirtilen seçenekler arasında amacınıza uygun olan vize türünü seçmeli ve seçtiğiniz vizeye başvurmalısınız.

Türkiye Öğrenci Vizesi İçin Kabul Mektubunuzu Yanınızda Bulundurun

Türkiye’de bulunan herhangi bir Üniversite de eğitim görmek için seyahat ediyorsanız, eğitim görmek istediğiniz kurumun sizi öğrencisi olarak kabul ettiği beyan mektubunu yanınızda bulundurmalı ve yetkililere sunmalısınız.

Söz konusu prosedür, vize için gerekli diğer prosedürlere geçebilmek için gereklidir.

Türkiye Öğrenci Vizesi İçin Ön Gereksinim Sisteminde Bulunan Çevrimiçi Formu Doldurun

Tüm Türkiye vizelerinde olduğu gibi öğrenci vizesinde de ön gereksinim sisteminde bulunan formun doldurulması şarttır.

Söz konusu form doldurulduktan sonra vize görüşmesi için randevu tarihi alabilirsiniz.

Türkiye Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları Nelerdir?

Türkiye öğrenci vizesine başvurabilmek için tamamlanması gereken bir dizi evrak mevcuttur. Söz konusu evraklar aşağıda belirtildiği gibidir;

 • Türk öğrenci vizesi başvuru formu.
 • Geçerli pasaport.
 • Türkiye’nin vize için belirlediği fotoğraf esaslarını taşıyan biyometrik fotoğraf.
 • Türkiye’ye seyahat edebilmek için kullanacağınız ulaşım aracının biletleri.
 • Türkiye’deki konaklamalarınız için Sağlık Sigortası.
 • Türkiye’de bir eğitim kurumuna resmi olarak kabul edildiğinizi gösteren kabul mektubu, ayrıca mektup kalış sürenizi de belirtmelidir.
 • Eğitim görmek için kuruma herhangi bir ücret ödediyseniz eğitim ücretinin dekontu.
 • Varsa diplomalar ve sertifikalar.
 • Türk yetkililer, Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca eğitim giderlerinizi ve varsa eğitim ücretinizi ödeyebileceğinizi kanıtlamanızı istemektedir. Bu sebeple banka hesap özetiniz, varsa burs aldığınıza dair mektup veya sponsorluk mektubunu yetkililere sunmalısınız.
 • Türkiye’de kaldığınız süre boyunca konaklayacağınız yeri Türk yetkililere kanıtlamalısınız. Bunun için yurtta kalacaksanız yurt belgesi, arkadaşlarınız da kalacaksanız arkadaşlarınız tarafından yazılmış davet mektubu, kendiniz için bir yer kiraladıysanız kiraz sözleşmesini yetkililere sunmalısınız.

Türkiye Öğrenci Vizesi İçin Randevu İşlemleri Nasıldır?

Randevu aldığınız tarihte ülkenizde bulunan Türk büyükelçiliğine veya konsolosluğuna gitmelisiniz. Türk yetkililer tarafından sorulan sorulara olabildiğince dürüst ve açık cevap vermelisiniz. Türk yetkililer, Türkiye’ye neden seyahat etmek istediğinizi vb. soruları soracaktır.

Görüşme sırasında vize başvurusu için gerekli tüm belgelerin yanınızda olduğuna dikkat edin. Söz konusu evraklardan herhangi birinin eksik olması öğrenci vizesi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

Mülakat, vize alıp alamayacağınızı belirleyen oldukça önemli bir aşamadır, bu sebeple mülakat esnasında tedirgin olmamalı ve sorulan sorulara net cevaplar vermelisiniz. Aksi takdirde bu durum mülakatınızın olumsuz geçmesine sebep olabilir ve vize başvurunuz reddedilebilir.

İyi bir izlenim bırakmak adına mülakat günü, kıyafetinize dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bulunduğunuz ortamın ağırlığına ve kendinizi en rahat hissettiğiniz şekilde giyinmek mülakatın olumlu geçmesine sebep olabilir.

Türkiye Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri Nasıldır?

Türkiye öğrenci vizesine başvuruda bulunduğunuzda, başvurunuzun işleme alınması vatandaşı olduğunuz ülke ile alakalıdır. Bu konuda başvuru işleminiz 2, 3 gün içerisinde sonuçlanabileceği gibi 15 iş günü içerisinde de sonuçlanabilir.

Başvuru durumunuzu, başvurunuzu başlattığınız web sitesini kullanarak takip edebilirsiniz. Başvuru işleminin ne kadar süreceğinin bilinmediği göz önünde bulundurulduğunda düzenli olarak hesabınızı kontrol etmeniz gereklidir.

Türkiye’ye Geldikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Türkiye’ye giriş sağladıktan sonra en yakın polis merkezine uğramalı ve kayıt yaptırmalısınız. Ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne oturma izni başvurusu yapmalısınız.

Türkiye Öğrenci Vizesi Video;

Türkiye Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×