Türkiye Vizesi – Başvuru ve Yönergeler

Türkiye Vize Başvurusu

Türkiye vizesi ülkeye turistik gezi, tatil, eğitim ve iş gibi amaçlarla gelmek isteyenlere ülkeye giriş imkanı sunan vizelerin genel ismidir. Bu vizeler arasında 12 aya kadar ülkede kalma imkanı sunan vizelerde yer alır ve bu vizeler ülkeye gitme amacına bağlı olarak alınabilir. Ancak tüm ülkelerin vizelerinde olduğu gibi Türkiye vizesinde de vizeyi almak için gerekli olan şartların taşınması gerekir.

Kanada Geçici Yabancı İşçi Vizeleri

Kimlerin Türkiye Vizesini Alması Gerekir?

Türkiye vizesini alma zorunluluğu başvuruda bulunan kişilerin hangi ülkenin vatandaşı olduklarına bağlı olarak belirlenir. Türkiye ile vize muafiyeti bulunan ülkelerin vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

Türkiye vizesi kaç günde çıkar?

Bu işlemler 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Türkiye'ye giriş vizesi nasıl alınır?

İnternet üzerinden ya da dış temsilcilikler aracılığıyla verilmektedir.

Vize işlemlerini kim yapar?

Vize işlemlerini konsolosluklar, büyükelçilikler ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru firmaları, seyahat acenteleri yapmaktadır.

Bu ülkelerin dışında kalan ülkelerin vatandaşlarının ise vize alma zorunluluğu vardır.

Türkiye Vizesi - Başvuru ve Yönergeler
Türkiye Vizesi – Başvuru ve Yönergeler
 • Bu kişiler ülkeye tatil veya turist olarak gelmek istediklerinde elektronik vize alabilirler. Böylelikle 90 güne kadar ülkede kalabilirler.
 • Tatil ve turizm dışında Türkiye’ye gitmek isteyenler ise sticker vize (yapışkanlı vize) alarak ülkeye giriş yapabilirler.
E-vizeye uygun olmayan ülkelerin vatandaşlarının tatil veya turistik amaçlarla Türkiye’ye gitmek istemeleri durumunda yapışkanlı vize almaları gerekir. Türkiye’ye gitmek istiyorsanız öncelikle hangi grupta yer aldığınızı öğrenerek vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Türkiye Vizesi Başvurusu İçin Uygulanması Gereken Başvuru Adımları

Türkiye vizesini alabilmeniz için başvuruyu doğru bir şekilde yapmanızın önemi büyüktür. Bu sayede kolay bir şekilde vize sahibi olabilirsiniz. Başvurularda adımları eksiksiz uygulamanız ve belgeleri doğru teslim etmenizle istediğiniz tarihte Türkiye’de olabilirsiniz.

Sorun yaşamamak için aşağıdaki adımları uygulayarak vize başvurunuzu tamamlamalısınız;

 • Türk vizesi türünü belirleyin.
 • Vize başvuru zamanını belirleyin.
 • Başvuruyu yapacağınız adresi öğrenin.
 • Online Türkiye vizesi başvuru formunu doldurun.
 • Vize ücretini ödeyin.
 • Vize için randevu alın.
 • Alacağınız vize türü için belirlenen belgeleri hazırlayın.
 • Randevuya katılarak belgelerinizi teslim edin.

Belge teslimiyle başvurunuzu tamamlayan ve vize işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Türk Vizesi Türünü Belirleyin

Belirli bir amaç doğrultusunda Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorsanız amacınıza uygun olan vize türünü belirleyerek başvuru işlemlerini başlatmanız gerekir. Çünkü Türkiye’de vizeler ülkeye gidiş amacına göre belirlenmiştir.

Amacınıza bağlı olarak seçebileceğiniz Türk vizesi türleri şunlardır;

 • Türkiye eğitim vizesi: Türkiye’de eğitim almak, kursa katılmak veya staj yapmak gibi bir isteğiniz varsa Türkiye eğitim vizesine başvurabilirsiniz.
 • Türkiye çalışma vizesi: Türkiye’ye çalışma amacıyla gitmek istiyorsanız çalışma vizesini almalısınız. Bu vizeyle sporcu, akademisyen, tamirci, sanatçı veya gazeteci gibi pek çok pozisyonda çalışma imkanı bulabilirsiniz.
 • TurkishTourist/ Business Visa: Türkiye’ye seminer, iş toplantısı, tatil, konser, sergi, resmi ziyaret ve festivale katılma gibi amaçlarla gelmeyi düşünüyorsanız TurkishTourist/Business vizesine sahip olmanız gerekir.
 • Diğer vizeler: Belgesel çekimi, tıbbı tedavi, keşif, refakat ve aile birleşimi gibi amaçlarla Türkiye’ye gelmek istiyorsanız diğer vizeleri alabilirsiniz. Bu vizeleri vize başvuru merkezlerinden, web sitesinden, elçilik veya konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

Bu vizeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim alma, iş yapma vs gibi amaçları gerçekleştirmek istiyorsanız da almanız mümkündür. Ancak bu vizeleri almak için hem Türkiye hem de KKTC için aranan şartları taşımanız lazımdır.

Vize Başvuru Zamanını Belirleyin

Türkiye vizesini almayı düşünüyorsanız başvuru zamanınızı uygun belirlemeniz çok önemlidir. Vize işlemleri başvuru yoğunluklarına bağlı olarak uzun sürebilmektedir. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvuru yapmanız gerekir.

Bu başvuru tarihini doğru planlamadığınız durumlarda Türkiye’de bulunmanız gereken zamanda bulunmayarak kayıp yaşayabilirsiniz. Bu nedenle başvuru zamanınızı iyi belirlemeniz gerekir.

Başvuru Formunu Doldurun ve Vize Ücretlerini Ödeyin

Vize türü ve başvuru zamanını belirlemenizin ardından vize başvuru sürecini resmen başlatabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Türkiye vizesi online başvuru formunu doldurursunuz. Formun gönderimi sonrasında çıktısını alarak ilk belgenizi hazırlamış olursunuz. Sonraki aşamada ise vizeye ait başvuru ve işlem ücretlerini ödeyebilirsiniz. Verilen bilgiler doğrultusunda gerekli olan ücreti ödeyip makbuzunu alabilirsiniz. Bu makbuzu atmamanız ve başvuru belgelerinize eklemeniz gerekir.

Başvuru Belgelerinizi Göndereceğiniz Adresi Öğrenin

Türkiye’ye gitmenizi sağlayacak vizeyi alabilmeniz için hazırlamanız gereken belgeleri doğru adrese göndermeniz gerekir. Aksi takdirde vakit kaybı yaşayabilirsiniz. Bu adres genellikle büyükelçilikler veya konsolosluklar olur. Ancak bazı ülkelerde vize başvuru işlemlerinin onaylanması vize başvuru merkezleri tarafından yapılır. Bu nedenle yaşadığınız ülkeye bağlı olarak Türkiye vizesi için hangi merkeze başvuru yapacağınızı öğrenerek işlemlerinize başlamalısınız.

Alacağınız Vize Türü İçin Belirlenen Belgeleri Hazırlayın

Türkiye vereceği vize türleri için başvuru sahiplerinden isteyeceği belgeleri belirlemiştir. Bu belgeleri vize almaya karar verdiğinizde online başvuru yaparken veya nette yaptığınız araştırmalar sayesinde öğrenebilirsiniz.

Gerekli olan belgeleri hazırlayarak işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

 • Vize için gerekli olan belgeler arasında pasaport, başvuru formu, fotoğraf, iş durumu, medeni durum, finans kanıtları, konaklama kanıtları ve seyahat güzergahı gibi belgeler bulunur. Bunun dışında uyruğunuza göre sizden istenen diğer belgeleri de hazırlamanız ve diğer belgelerle birlikte teslim etmeniz gerekir.

Başvuru İşlemini Tamamlayın Ve İşleme Alınmasını Bekleyin

Türkiye vizesi alabilmeniz için randevuya sahip olmanız gerekir. Türkiye konsolosluğu ve büyükelçiliklerinden alabileceğiniz bu randevuyla vize görüşmesine katılabilirsiniz. Bu görüşmeye hazırlamış olduğunuz vize gereksinim belgelerini götürürsünüz. Yapacağınız görüşme sonrasında belgeleri teslim etmenizle Türkiye vizesi başvuru işleminiz tamamlanmış olur.

Görüşme aşamasında ise size Türkiye’ye neden gideceğinizle ilgili sorulan sorulara doğru ve mantıklı sorular vermeniz gerekir. Çünkü bu sorular sizin amacınızı anlamaya yönelik sorulardır ve yetkilileri ikna etmeniz durumunda vizeyi alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra başvurunuzun işleme alınmasını beklemeniz gerekir. Yaptığınız başvurunun işleme alınması başvuru merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak uzar veya kısalır.

Vize başvurunuzun işleme alınması ve onaylanması yaygın olarak 3-15 gün aralığında değişim gösterir. Bu sürede alacağınız vize türü de önemlidir. Örneğin çalışma vizesi almak istiyorsanız bekleme süreniz 25 gün veya daha fazla olabilir. Diğer vize türlerinde de daha az süre bekleyebilirsiniz. Başvurunuzun işleme alınıp alınmama durumu ile onaylanma durumunu vize başvuru web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye Vizesi Başvuru Maliyeti

Türkiye vizelerinin başvuru maliyeti vizenin yapışkanlı vize veya elektronik vize (e-vize) olmasına bağlı olarak değişir.

E-vize almak istiyorsanız sahip olduğunuz uyruğa bağlı olarak 14-71 Euro arasında bir vize ödemesi yapmanız gerekir. Yapışkanlı vizelerde ise bu ücret 1117-180 Euro arasında değişir. Yapışkanlı vizelerde de ücret uyruğa bağlı olarak daha yüksek olabilir. Örneğin BAE vatandaşları Türkiye vizesi için 465 Euro ödeme yapabilirler.

Türkiye Vizesinin Geçerlilik Süreleri

Türkiye vizesinin geçerlilik süreleri başvuru sahiplerinin uyruğuna bağlı olarak belirlenir. Bu süre maksimum olarak 6 ay içerisinde 90 gün kalınacak şekildedir. Uyruğunuza bağlı olarak Türkiye vizesini 6 ay içinde 30 gün, 60 gün ve 90 gün kalacak şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca ziyaret başına 30 gün ve 6 ay içerisinde 90 gün ile ziyaret başına 60 gün ve 6 ay içerisinde 90 gün şeklinde vizeden yararlanabilirsiniz. Geçerlilik süreleri yapışkanlı vize ve elektronik vizelerde aynıdır.

Türkiye İçin E-Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

E-vize Türkiye’nin diğer vize alımlarına alternatif olarak oluşturduğu vize çeşididir. Turistik amaçlarla veya turizm için Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorsanız e-vize alarak kolay bir şekilde bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu vizeyi internet ulaşımının olduğu her yerden başvuru yaparak alabilirsiniz.

E-vize almayı düşünüyorsanız şu işlemleri yapmalısınız;

 • www.evisa.gov.tr adresine gidin ve e-vize başvuru formuna tıklayın.
 • Verdiğiniz e-posta adresine elektronik vize başvuru formu doldurmak için işlem yapacağınız belirten bir mail gönderilir. Bu maili açarak sizi evisa.gov.tr adresine yönlendirmesine izin verin.
 • Site üzerinden online olarak başvuru formunu doldurun ve gönderin.
 • E-vize için gerekli olan ücreti ödeyin (bu ücret seyahat türüne ve süresine bağlı olarak değişir)
 • Ödeme sonrası size bir eposta gönderilir ve bu eposta içerisinde yer alan linkten hazırlanan e-vizenizi indirebilirsiniz.
 • Bilgisayarınıza vizeyi indirdikten sonra yazdırmalısınız. Aksi takdirde kağıtta bulunmayan vizeyi kullanmanız mümkün değildir.

E-vize hakkında merak ettiklerinizi ve başvuru aşamalarına dair detayları web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye’ye Girişte Görevlilere Gösterilmesi Gereken Belgeler

Türkiye’ye girişte görevlilerin sizden göstermenizi istediği birtakım belgeler vardır. Bu belgeler ülkeye vizeyle giriş yapmanız mümkünse pasaport, vize veya e-vizedir. Bunları göstermeniz ve sorun olmaması durumunda ülkeye rahatlıkla girebilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin vatandaşıysanız pasaport veya vize göstermeksiniz kimliğinizle giriş yapabilirsiniz.

Şu ülkelerden birisinin vatandaşıysanız kimliğinizle giriş yapabilirsiniz;

 • İtalya, Portekiz, Malta
 • Hollanda, İsviçre, Belçika
 • Fransa, Almanya, Lüksemburg
 • Yunanistan, KKTC, İspanya
 • Gürcistan, Lihtenştayn

Bu ülkelerden birisinin vatandaşı değilseniz pasaport ve vizeniz olmadan giriş yapmanız mümkün değildir.

Türkiye’ye İniş Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Türkiye’ye turist olarak ya da turizm için geldiyseniz yapmanız gereken bir işlem yoktur. Ancak öğrenci olarak geldiyseniz Türkiye’de bulunun polis merkezlerinden birisine giderek adınıza kayıt açtırmalısınız. Bu durum ülkeye çalışma amacıyla gittiğinizde de geçerlidir. Vizeden yararlanma süreniz olan 90 günü aşmak isterseniz oturma iznine başvurabilirsiniz. Bunun için İl Göç İdaresi’ne giderek oturma izni almak istediğinizi belirtmelisiniz.

Türkiye Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vizenin alınabilmesi için kullanılacak pasaport için belirlenen geçerlilik süresi var mıdır?

Vize alabilmeniz için kullanılacak pasaport için belirlenen geçerlilik süresi vardır. Bu süre ziyaretin bitişi itibariyle 90 gün daha geçerli olacak bir süredir. Pasaportunuz bu süreyi karşılamıyorsa pasaport için yenileme başvurusunda bulunmalısınız.

Schengen Vizesiyle Türkiye ziyaret edilebilir mi?

Schengen vizesiyle Türkiye ziyaretinde bulunabilirsiniz. Ancak bulunun için belirlenen şartları taşımanız gerekir. Bu şartlardan birincisi uygun hava yolu ile Türkiye’ye seyahat etmenizdir. Bu hava yolunun Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile protokolünün olması gerekir. İkinci olarak ise Schengen vizesiyle ülkeye giriş yapabilecek 63 ülkeden birinin vatandaşı olmalısınız. Son olarak ise Türkiye için bir otelde rezervasyon yaptırmış olmanız aynı zamanda ülkede bulunma sürenizce harcamalarınızı karşılayabilmeniz gerekir.

AB Vizesiyle Türkiye ziyaret edilebilir mi?

AB vizesi sahibiyseniz Schengen vizesine benzer şartlarda Türkiye’yi ziyaret etmeniz mümkündür.

E-vize formu hangi dillerle doldurulabilir?

E-vize formunun Fransızca, İngilizce ve İspanyolca dilinde doldurulması mümkündür. Ancak Lehçe, Hollandaca, Arapça, Norveççe, Çince ve Almanca dillerinde de doldurulması için çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye’de okumak ve çalışmak için e-vizeden yararlanılabilir mi?

Türkiye’de okumak ya da çalışmak istiyorsanız e-vizeyi kullanamazsınız. Çünkü e-vizelerin turistik amaçlarla kullanılması mümkündür.

Vize sahiplerinin Türkiye’ye girişi için kesinleşmiş tarih var mıdır?

Vize sahiplerinin Türkiye’ye giriş için kesinleşmiş bir tarih yoktur. Vizenin geçerlilik süresi içerisinde bir tarihte Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz.

Vizenin kullanılmaması durumunda para iadesi yapılır mı?

Türkiye vizesinin kullanılmaması durumunda para iade yoktur. Bu nedenle vizeniz varsa belirtilen süre içerisinde kullanmalısınız.

Türkiye’de bulunurken e-vize başvurusu yapılabilir mi?

Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde yeni e-vize başvurusunda bulunmanız mümkün değildir.

Türkiye vizeleri başvurusunda seyahat sigortası şartı bulunur mu?

Evet. Türkiye vizesi başvurusunda bulunan tüm vatandaşların seyahat sigortasını yaptırmaları gerekir. Ayrıca sigortanın Türkiye genelinde geçerli olan bir sigorta olması şartı vardır.

Türkiye vize süresi aşılabilir mi?

Yasal olarak Türkiye vize süresini aşamazsınız. Süreyi aşmanız durumda sınır dışı edilme, Türkiye’ye girişinizin yasaklanması ve para cezası gibi ödeme gibi yaptırımlardan birisiyle karşılaşabilirsiniz.

Türkiye Vizesi – Başvuru ve Yönergeler Video;

Türkiye Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×