Romanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Romanya Vize Başvurusu

Romanya Transilvanya bölgesinin ana vatanı olan bir ülkedir. Tarihi yapısı gotik kaleleri, orta çağ yapılarıda Romanya’yı ilgi çekici bir yer yapmaktadır. Romanya bu sebeplerden dolayı tanınan bir ülkedir.

Portekiz Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Milliyetiniz ve seyahat sebebinize göre önceden Romanya’ya gitmeden Romanya vizesine başvuru yapmanız gerekebilir. Romanya vizesi başvuruları tamamen dijitalleşti ve bu süreç sorunsuz hale geldi.

Romanya konsolosluğu vize veriyor mu?

Romanya’ya seyahat gece gerçekleştirecek olan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Romanya vizesi ile Avrupaya gidilir mi?

Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen halen Schengen sistemine dahil olmayan Romanya pasaportu ile Avrupa’ya geçiş mümkündür.

Romanya vizesi için nereye başvurulur?

Romanya vize başvurusu başkonsolosluk, büyükelçilik ya da Fahri konsolosluklara şahsen yapılmaktadır. Aynı zamanda danışma merkezleri ile birlikte seyahat ve turizm acenteleri vize başvurusu kabul etmektedir.

Bu yazı Romanya vizelerine nasıl başvurulur? Ve sık sorulan sorular hakkında bir rehber niteliğindedir.

Romanya’ya gitmek için vizeye ihtiyacım var mı?

Aşağıda tablo halindeki ülkelerden birindeyseniz vize almalısınız.

Afganistan* Cezayir* Angola * Ermenistan Azerbaycan
Bahreyn Bangladeş * Belarus Belize Benin
Butan Bolivya Botsvana Burkina Faso Burma / Myanmar
Burundi Kamboçya Kamerun Cape Verde Orta Afrika Cumhuriyeti
Çad * Çin Kongo Fildişi Sahili Küba
Kongo Demokratik Cumhuriyeti* Cibuti Dominik Cumhuriyeti Ekvador Mısır*
Ekvator Ginesi Eritre * Eswatini Etiyopya Fiji
Gabon Gambiya Gana Gine Gine-Bissau
Guyana Haiti Hindistan* Endonezya* İran *
Irak* Jamaika Ürdün* Kazakistan Kenya
Kuveyt Kırgızistan Laos Lübnan* Lesoto
Liberya Libya* Madagaskar Malawi Maldivler
Mali* Moritanya* Moğolistan Fas* Mozambik
Namibya Nauru Nepal Nijer Nijerya*
Kuzey Kore* Umman Pakistan* Papua Yeni Gine Filipinler
Katar Rusya Ruanda São Tomé ve Príncipe Suudi Arabistan
Senegal Sierra Leone Somali * Güney Afrika Güney Sudan*
Sri Lanka* Sudan* Surinam Suriye* Tacikistan
Tanzanya Tayland Komorlar Gitmek Tunus *
Türkiye Türkmenistan Uganda Özbekistan* Vietnam
Yemen* Zambiya Zimbabve

 

Kısa Romanya ziyareti yapacak kişilerin Romanya İç İşleri Bakanlığı Göçmenlik Ofisi’nden onaylı bir Romanya’ya davet mektubu almaları şarttır.

Bunun yanında biyometrik pasaporta sahip olmayan ülkelerin vatandaşları da Romanya vizesi almalıdır. Bu ülkeler aşağıdadır:

 • Kuzey Makedonya
 • Ukrayna
 • Arnavutluk
 • Karadağ
 • Gürcistan
 • Bosna Hersek
 • Moldova
 • Sırbistan

Romanya tarafından Kosova, Filistin bir devlet olarak görülmüyorlar. Bu ülkelere mensup kişilerinde önce Romanya İç İşleri Bakanlığı Göçmenlik Ofisi’nden onaylı davetiyeye ihtiyaçları vardır.

Romanya Vize Muafiyeti

Romanya kısa vizelerinden bazı ülke mensubu vatandaşlar muaftır. Eğer aşağıdaki şartlardan birini taşıyorsanız 90 güne kadar olan Romanya kısa süreli seyahatlerinizde vizeye ihtiyacınız yoktur:

 • Schengen üyesi ülke tarafından verilen herhangi bir vize ya da oturum izniniz var.
 • Hırvatistan, Bulgaristan, Kıbrıs’ın size verdiği herhangi bir vize ya da oturum izni olması da vizeden muaf tutar.
 • Bir Avrupa Birliğine mensup üye ülkenin size verdiği uzun dönemli oturum izninizin olması.
 • İrlanda ve İngiltere de en az 5 sene süreyle geçerli bir tane oturum izniniz var.
 • Romanya, AEA, Avrupa Birliği ya da İsviçre’ye mensup Avrupa Birliği vatandaşı olmayan aile bireyleri. Bu sadece 21 yaşın altındaki kişileri içerir. Çocukların AEA ya da AB vatandaşı bir ebeveyne bağımlı olmaları şartı taşınmalıdır.

Sadece geçerli Schengen, Kıbrıs, Hırvatistan, Bulgaristan vizeniz olması halinde vize almaktan muaf olursunuz. Örnek vermek gerekirse Kıbrıs’tan 20 günlük vize aldınız 10 gün Kıbrıs’ta geçirdiyseniz kalan 10 günü Romanya’da geçirebilirsiniz.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya için alınabilecek vize türleri 4 ana dala ayrılmıştır:

 • A tipi Romanya Havaalanı Transit Vizesi. Sahibinin Romanya’da inerek uçak değiştirip yolculuğuna devam etmesine olanak tanır.
 • B tipi Romanya Transit Vizesi. Sahibi eğer kara yolu ile Romanya’dan geçecekse ona 5 günlük Romanya’da konaklama izni verilmektedir. 5 Gün içinde Romanya’dan geçip gitmelidir.
 • Romanya C tipi kısa kalma imkânı tanıyan vizeler. Sahibine 6 ay içinde maksimum 90 gün Romanya’da kalma izni tanımaktadır. Romanya kısa süreli vizeler şu sebeplerden ötürü verilmektedir:
  • İş
  • Ziyaret
  • Bilimsel, kültürel etkinliklere katılmak
  • Spor etkinliklerine katılmak
  • Turizm
  • Ulaşım
  • Resmi Hükümet Görevleri
 • Sahibi olana Romanya’da uzun süre kalma izni veren D tipi vizesi 6 ayda 90 günden fazla kalma izni vermektedir. Sadece bu vizeyi almayı başardığınız zaman oturum, çalışma izinlerini alabilirsiniz. Başvurabileceğiniz diğer vizeler istihdam ya da aile birleşimi olabilir. Bu şekilde Romanya’da uzun süre kalırsınız.
  • Ülke sınırları içine C tipi kısa süreli bir vizeyle girenler oturum izni alamazlar.

Romanya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Vizeye şu aşağıda görülen şekilde başvurmanız mümkündür:

 • Herkesin başvurusunu şahsen yapması gerekir. Yolculuğu birlikte yapıyor olsanız bile. Vasisi olduğunuz çocuk için bile ayrı bir işlem başlatmanız şarttır.
 • Yasal olan bir temsilci kullanarak başvuru yapılabilir. Eğer:
  • 18 yaşında küçükler için.
  • Bir tur şirketi, turist grubu ile seyahat etmek.
 • Bir turizm merkezinin eşliğinde grupla Romanya seyahati edecekseniz. Bunu akredite bir turizm merkezi aracılığıyla yapmanız şarttır.

Romanya vizesine ne zaman başvurabilirim?

Romanya’ya gitmeden en az 14 gün önce başvuruda bulunmalısınız. En erkende seyahatinizden 3 ay önce başvurabilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Adımları

Romanya vize başvurusunun ilk aşamaları çevrimiçi başlatılır daha sonra şahsen bir Romanya Konsolosluğu ya da büyükelçiliğine gidilerek bir vize dosyası sunmanız istenir. Romanya vize süreci şu şekilde sıralanmıştır:

Başvuruya çevrimiçi başlayın

Başvuru Romanya Dış İşleri Bakanlığı internet sitesinden başlamalı. Başvuru formları PDF formatında olmasından dolayı ADOBE READER veya başka bir PDF açabilen bilgisayar programı gereklidir.

Online yapılan başvurularda birkaç dosya yüklemeniz ve bazı sorulara cevap vermeniz gereklidir.

Online başvurularda eklenen belgelerin formatları şu şekilde olmalıdır. PDF, TXT, PNG, JPG, JPEG, RTF, BMP, TİF ve bu dosyaların boyutları 2 MB’ı kesinlikle geçemezler. Tüm belgelerin Romence ya da İngilizce olması şarttır.

Belgeleri Romanya konsolosluğuna / elçiliğine gönderin

Romanya vizesi için başvuruda bulunurken, söylediklerinizi doğrulayacak birkaç belgeye ihtiyaç duymaktasınız. Romanya Büyükelçiliği veya konsolosluğuna şahsen gittiğinizde sistem üzerinden gönderilen belgelerin orijinalleri sizde olmalıdır.

Romanya vizeleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

Başvurunuz alındıktan sonra konsolosluk başvurunuzu inceler ve en kısa zamanda geri dönmeye çalışır. Duruma göre konsolosluk sizden ek görüşme ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Romanya’ya giderken verdiğiniz tüm belgelerin bir fotokopisi yanınızda bulusun. Göçmenlik Ofisleri ülkeye girmeye izin verip vermemeye bu belgeler bakarak karar vermek isteyebilir. Geçişiniz tamamen sınır muhafızlarının inisiyatifindedir.

Romanya vizesi randevusu ayarlayın ve randevuya katılın

Başvurunuz olumlu cevap verildiğinde “Geçerli” ibaresini görüyor olmanız şarttır. Romanya konsolosluğu gerçek belgeler ve bilgilerin doğrulanması için başvuran kişileri randevuya çağırmaktadır. Bu randevunun amacı dosyayı sunmanız ve size birkaç soru sormak olabilir.

Romanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Romanya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bu randevu esnasında ücretin ödenmesi şarttır. İşlemler başlatılamaz.

İşlenmeyi bekle

Başvuru sonucunu görebilmek için web sistemlerini kullanabilirsiniz.

Romanya Büyükelçilik, konsolosluk memuru sizin sonuçlarınızı almak için konsolosluğa ne zaman gelmeniz gerektiği hakkında sizi bilgilendirmelidir.

Romanya vizeniz bu süre sonunda onaylanırsa pasaportunuza işlenir. Bu işlenmiş vize kağıtlarıdır. Romanya’ya seyahat edebilirsiniz anlamına gelmektedir.

AB / AEA vatandaşlarının aile üyeleri için Romanya vize başvurusu

AB, İsviçre, AEA ya da bir Romanya vatandaşının yakın akrabası olmanız halinde yukarda açıkladığımız yollardan bir başvuru yapmanız gerekmemektedir. Direk açık olan bir Romanya konsolosluğuna gidebilirsiniz. Başvurunuz hemen alınır ve işleme koyulur. Sadece aşağıda sıralanmış belgelere ihtiyaç vardır:

 • Romanya vize başvuru formu.
 • Aile olduğunuzun kanıtları.
 • İsviçre, AB, AEA vatandaşı akrabanızın kimlik ya da pasaportu.

Başka Bir Ülkeden Romanya Vizesine Başvurabilir misiniz?

Başka bir ülkeden Romanya vizesine başvurulabilir. Hatta bazen başka bir şıkkınız da olmadan sınır komşunuzdan başvuru yapmak zorunda kalırsınız.

Romanya vize başvurularını tüm dünyada Romanya misyonları, konsoloslukları kabul etmektedir. Eğer ülkenizde bu iki kurumdan bir tanesi yoksa size en yakın ülkeye seyahat ederek burada bulunan Romanya konsolosluğuna başvurunuzu yapmalısınız.

Ancak şöyle bir durum vardır. O ülkeden başvuru gönderebilmek için ülkede oturum iznine veya vatandaşlığa ihtiyacınız vardır. Eğer ülkenizde bir Romanya konsolosluğu yoksa Romanya tarafından akredite olmuş misyon ya da vize merkezleri bu işlemleri tamamlayabilmektedirler.

Turist vizesi aldığınız bir ülke de Romanya vizesi için başvuruda bulunmanız imkansızdır. Acil olan durumlar bu konunun dışındadır.

Romanya Vizesinin İşlenmesi Ne Kadar Sürer?

Romanya vizelerinin genel işleme alınma süresi 10, 14 iş günüdür. Romanya konsolosluğundaki yoğunluğa veya başka durumlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Romanya konsolosluğu yetkilileri başvuru için en erken 3 ay önce başvurmanızı tavsiye ediyorlar. En geç ise seyahatinize 2 hafta kala başvuru yapabilirsiniz.

Bu süre kısa süreli vizeler içindir. Daha uzun bir Romanya vizesi düşünüyorsanız, bu süreyi de uzun tutmalısınız. Seyahatinizden en az 45 gün önce kesin başvuru yapmanız şarttır.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize için başvurduğunuzda bir daha size asa geri ödenmeyecek bir ücret yatırmanız gerekmektedir. Romanya vize ücretleri aşağıda sıralandığı şekildedir:

 • Kısa zamanlı 80 Euro.
 • Uzun zamanlı 120 Euro.
 • Havaalanı geçiş vizesi 80 Euro.
 • Transit karayolu geçişi 80 Euro

Aşağıda sıralanmış ülkelerin mensupları Romanya vizeleri için yarı fiyatı 40 Euro ödemelidir. Bu ülkeler:

 • Bosna Hersek.
 • Karadağ.
 • Gürcistan.
 • Rusya Federasyonu

Aşağıda sıralanmış ülkelere mensup olanlar vize ücretlerinden tamamen muaf tutulmaktadır:

 • Moldova
 • Makedonya
 • Sırbistan

Romanya’ya Giriş İçin Vize Dışında Bir Şeye İhtiyacım Var mı?

Bu sorunun cevabı evettir. Sınır geçiş noktalarından sınır muhafızlarının geçişi onaylaması gerekmektedir.

Romanya vizesini almanız demek ülkeye serbestçe girebileceğiniz anlamını taşımamaktadır. Vize almış olsanız da sınır noktalarından göçmen kontrollerinden geçmeniz gerekecektir. Girip girmemenize burada karar verilecektir. Bu yüzden onları sakince ikna etmelisiniz, bütün belgeleriniz yanınızda olursa kanıtlarınız da olmuş olur.

Vizenizin bitişinde ne kadar kaldığınıza, gideceğinize dair kanıt isterler. Neden Romanya seyahati ettiğinizi de sorabilirler.

Bu sebepten ötürü tüm belgelerinizin bir kopyasını yanınızda bulundurmanız en garanti yol olacaktır.

Romanya Schengen ‘in bir parçası mı?

Romanya şu anda sınır kontrolü olmadan birbirine vatandaş getirip, götüren 26 Avrupa ülkesinin dışında kalmıştır.

Fakat Romanya, Kıbrıs, Hırvatistan, Bulgaristan bu devletler Schengen bölgesine katılmak için hazır durumda beklemektedirler.

Bu saydığımız dört ülkenin birinden vize almanız diğer üçüne girmek içinde yeterli gelecektir. Onlarda kendi aralarına böyle bir anlaşma yapmışlardır.

Romanya Vizesi ile Schengen Bölgesine Girebilir misiniz?

Romanya vizeleri Schengen bölgesine girmeye izin vermemektedir. Romanya şu an Schengen ülkesinin bölgesi içinde bulunmamaktadır. Bu bölgeye dahil olduğu zaman Romanya vizesine sahip olanlar bu hakka da sahip olurlar.

Romanya vizesi olanların 565/2014/Eu sayılı Avrupa Parlementosu’nun verdiği karara göre Romanya vizesine sahip olan kişiler Romanya, Kıbrıs, Hırvatistan ve Bulgaristan’da kalmasına izin verilir.

Schengen Vizeniz Varsa Romanya’ya Girebilir misiniz?

Romanya geçerli Schengen vizesi olan kişileri en az iki giriş hakkı olması ve vizelerinin geçerlilik süresi bitmemiş olması koşuluyla ülkeye kabul etmektedir. Vizenizin geçerliliği süresi boyunca Romanya’da kalabilir, konaklayabilirsiniz. Vize bitiminde normal vizeler gibi Romanya’yı terk etmek zorundasınız.

565, 2014, Eu sayılı Avrupa Parlementosu’nun verdiği karara göre Hırvatistan, Bulgaristan, Kıbrıs’ın size vermiş olduğu bir vize varsa, siz bu ülkelerin verdiği vizelerin geçerli olduğu süre boyunca Romanya’ya giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Romanya’da 90 Günden Fazla Kalmak İstersem Ne Yapmalıyım?

Eğer Romanya’da 90 günden uzun süre kalmak istiyorsanız uzun süreli Romanya vizesine başvurmanız zorunludur. İsviçre, AB, AEA mensubu vatandaşların Romanya’da uzun süreli kalabilmek için vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Romanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Romanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×