Romanya Vizesi 2023

Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedürlere karşı pasaport ile vize işlemlerine geçilmesi önem arz ediyor. Ülke seyahatlerinde bu hususlara değinilir ve ardından vize türlerinden seçiminizi yaparak başvuruya geçmeniz beklenir. Romanya vizesi 2023 olarak:

 • Havaalanı transit yolculuklara dair A tipi vize başvurularına geçilmelidir.
 • 5 gün konaklama hakkının bulunduğu transit vize ise B tipi olarak anılır.

90 günlük süreye karşılık gelen seyahatlerde ise C tipi vizenin üzerinde durulur. Tam tersi 90 günden uzun sürecek seyahatlere dair D tipi vize prosedürlerine değinilir. Ardından Romanya Konsolosluğu randevularına karşı işlem görmeniz beklenir. Söz konusu uzun dönem seyahatlerde Romanya İşçileri Bakanlığı ile Romanya Göçmen Bürosu üzerinden de faaliyete geçilir.

Romanya

Romanya vizesi 2023 adına sadece kalınacak gün sayısı ile seyahat nedenine değinilmez. Öncesinde pasaport mevzuatlarına değinmek ve bunun üzerine vize başvurularına geçmek en doğrusu olacaktır.

Romanya seyahatlerine ilişkin T.C. vatandaşlarına muafiyet anlaşmaları belirtilir. İki ülke arasında yapılan anlaşmalara karşı vize başvurularında bulunmanız uygun görülür. Bunun üzerine:

 • Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşların vize alması beklenir.
 • Vize muafiyetinin ise siyah, yeşil ve de gri pasaportlarda geçerli olduğu belirtilir.

Orta Avrupa sınırları içerisinde bulunan Romanya çok uluslu olarak bilinir. Üye olduğu Avrupa Birliği, Latin Birliği ve Frankofon gibi alanlara karşı ayrı vize prosedürlerine değinilir. Bunların ardından:

 • Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük dokuzuncu ülke kabul edilir.
 • Toplamda 42 eyalete sahiptir ve başkenti Bükreş olarak belirtilir.

Bükreş kadar Braşov, Yaş ve Galati gibi öne çıkan şehirleri her sene binlerce turisti ağırlar. Sadece turistik değil aile ziyareti, transit, havaalanı ve kültürel gibi ayrı vize seçeneklerine de değinilir. Gerek seyahat nedeninize gerekse kalma sürenize göre aralarından seçiminizi yapmanız beklenir. Bu şekilde başvuru aşamalarına netlik kazandırmanız mümkün hale gelir.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Romanya turist vizesi nasıl alınır sorgulayanlara öncelikle C tipi vize prosedürlerinden söz edilir. Örneğin Romanya vizesi 2023 için başvuru formunun doldurulması önem arz eder. Forma dair:

 • Romanya Büyükelçiliği üzerinden online forma ulaşmanız esas alınır.
 • Forma girilen bilgilerin kontrol edilmesi ve de ıslak imzanın atılması istenir.

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 adına sadece başvuru formuna dair detaylara değinilmez. Bunun gibi vize talep dilekçesi de önemli bir yere sahiptir. İngilizce olarak hazırlanan dilekçeler kabul edilir. Bunun gibi seyahat nedeninden süresine kadar tüm detayların dilekçelere eklenmesi istenir.

Dilekçe ile başvuru formunun ardından ise pasaport şartlarına değinilmesi faydalı olacaktır. Özellikle de vizenin sona erdiği günden itibaren en az 6 ay kadar daha geçerli bulunması dikkate alınır. Bir de vizenin işlenmesi adına minimum 2 sayfası boş olan pasaport ile müracaat edilmesi istenir. Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 olarak devamında:

 • Standart belgelerden biyometrik fotoğraflara değinilir ve 2 adet talep edilir.
 • Başvuru sahibinin adına açılmış olan banka hesap dökümleri istenir.
 • Gelir belgeleri olarak maaş ile kira gelirlerine de değinilebilir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kimlik fotokopisini de dosyanıza eklemelisiniz. Bunlar kadar olmazsa olmaz seyahat belgelerine geçilir. Hem rezervasyon evraklarını çıkartmalı hem de seyahat sağlık sigortasına sahip olmalısınız. Son olarak vize ücret dekontunu da es geçmemeniz istenir. Adı üstünde başvuru için yapılan ödemelerin dekont eşliğinde belirtilmesi gerekir. Bu adımlar ve belgeler üzerine vize başvurularına yanıt verilir.

Romanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Romanya vizesi 2023 sınıfları C ve A tipi gibi ayrı kategoriler halinde ele alınır. Bunlar arasında D tipi vize seçenekleri de bulunur ve 90 günden uzun süreli konaklamaya dair ele alınır. Örneğin aile birleşimi üzerine 90 günden daha uzun bir süre seyahate geçilir.

Söz konusu aile birleşimi olduğu zaman evlilik ile doğum belgelerine değinilir. Başvuru aşamasında Romanya aile birleşimi gerekli evraklar hangileri sorgulamak ve her birinin eksiksiz olarak paylaşmak önem arz eder. Bunun üzerine T.C. vatandaşlarından:

 • Pasaportların son 10 yılda çıkartılmış olmak şartıyla paylaşılması istenir.
 • Beyaz fon üzerine çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Romen Göçmen Bürosu üzerinden alınan onay belgesine ihtiyaç duyulur.

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar arasında adli sicil kaydı da bulunuyor. Adliyeden alınan ve mühürlü olan sicil kaydı eşliğinde başvuruların iletilmesi istenir. Bunun yanı sıra adli sicil kaydının İngilizce olması da dikkate alınır.

Evlilik sertifikasını da aile birleşimi vizesi adına ibraz etmeyi unutmamalısınız. Romanya makamları üzerinden alınan Romen evlilik kaydının belgeler ile ispatlanması önem arz eder. Ardından:

 • Banka hesap dökümü son 3 aylık özet şeklinde teslim edilmelidir.
 • Varsa ek gelir belgelerinin de ibraz edilmesi esas alınır.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile seyahat sağlık sigortası da belgeler arasında gösterilir. Aynı zamanda SGK Hizmet Dökümü alınır ve her bir belgenin eksiksiz ibrazına karşı işlemlere geçilir. Son adımda ise uzun vadeli vizeye dair yatırılması gereken harç bedeline netlik kazandırılmalıdır. Bu adımlara karşı aile birleşimi vizesi 15 ile 30 iş günü içerisinde netlik kazanabilir.

Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

T.C. Vatandaşları çalışma izni başvurularına dair Romanya Başkonsoloslukları ya da Büyükelçilik üzerinden randevuya geçmelidir. Romanya vizesi 2023 için ilk etapta yetkili mercilere yer verilir. Ardından ise vize türüne göre belgelerin hazırlanması beklenir. Bunlar arasında olan çalışma izni için:

 • En az 2 yıl kadar geçerliliği bulunan pasaportların paylaşılması istenir.
 • Pasaportların 10 seneden eski ve yıpranmış olması ise kabul edilemez.

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında sadece pasaport bulunmuyor. Pasaportun devamında 2 adet biyometrik fotoğraf gelir ve güncel bir tarihte çekilmiş olması halinde kabul edilir. Diğerlerini de sıralamak gerekirse:

 • Mesleki geçmişin yer aldığı karne ya da belgelere ihtiyaç duyulur.
 • Eğitim ve mesleğe dair alınmış sertifikaların da ibraz edilmesi istenir.
 • Özgeçmiş bilgilerinin yer aldığı CV dahi başvurularda değerlendirmeye alınır.

Tüm bu belgelerin sadece güncel tarihli olmasına değinilmez. Bununla birlikte her birinin Romence tercüme ile ibraz edilmesi dikkate alınır.

Olmazsa olmaz sigorta hizmeti dökümüne ve de adli sicil kaydına da yer verilir. Üstelik bu tarz belgelerin apostilli olma şartına değinilir. Belirtilen şartlara göre hazırlanan belgeleri dosya haline getirmek gerekir. Dosyanıza:

 • Romence olarak doldurulan Ulusal Vize başvuru formunu da eklemeniz gerekir.
 • Minimum 6 ay kadar geçerliliği olan seyahat sağlık sigortasına yer verilmelidir.

Çalışma vizesi formuna konsoloslukların resmi sitelerinden ulaşmak ve ücretsiz olarak indirmek kolay olacaktır. İndirme işlemlerinin ardından ise istenilen bilgileri sıralamaya başlar ve ıslak imzaya geçersiniz. Öyle ki doğru ve eksiksiz bilgiler kadar forma verilen onay da önemli bir yere sahiptir. Bu şekilde çalışma iznine dair belgeleriniz hazır olur ve yetkili mercilere müracaat etmeniz esas alınır.

Romanya Vizesi Ücreti 2023

Romanya vizesi 2023 yılında zam oranları üzerinden belirlenecektir. Enflasyona bağlı olarak her sene yeni fiyat tarifelerine değinilir ve T.C. vatandaşlarının bilgi sahibi olmaları sağlanır. Söz konusu Romanya vizesi ücreti 2023 olduğunda:

 • Kısa ya da uzun süreli seyahatler için ayrı fiyat aralıklarına değinilir.
 • Yaş sınırlarına göre de tekrardan farklı fiyatlar üzerine başvurulara geçilir.

Öncelikle vize türlerinden tercihte bulunmanız ve bu şekilde müracaat etmeniz en doğrusu olacaktır. Bunun üzerine başı çekenler:

 • Turistik ve ticari gibi kısa süreli seyahat programlarına yer verilebilir.
 • 90 günlük yasal sınıra karşı kısa süreli gezi programlarına geçilebilir.

Tüm bu kısa süreli vize türleri için de yetişkinlere paylaşılan ücret 80 Euro şeklindedir. Vize harç bedeli 80 Euro olarak 12 yaş ve üzerinde olanlar için paylaşılır. Ardından ise 6 – 12 yaş aralığına dair 40 Euro tutarının ödenmesi gerektiği belirtilir.

Romanya vizesi ücreti 2023 olarak sadece kısa dönem seyahatlere değinilmez. Bunun ardından gelen:

 • Uzun dönem aile birleşimi, oturum ya da çalışma izni gibi seçeneklere değinilebilir.
 • Her bir uzun dönem vize için de 120 Euro harç ödemelerine yer verilir.

Görüldüğü üzere seyahat nedeni, kalma süresi ve de yaş aralıkları ile vize harç bedellerine netlik kazandırılabilir. Euro olarak tahsis edilen tüm bu harç bedellerinin konsolosluk üzerinden yatırılması beklenir. Aynı zamanda yatırım işlemlerinin ardından belgelerinizi almayı da ihmal etmemelisiniz. Harç bedelini yatırdığınızı belirtmeniz istenir. Belgelere ve de başvuru ödemelerine karşı sonucun açıklanması esas alınır.

Romanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Aile birleşimi uzun dönem vize seçeneklerinden olduğu için ödenmesi gereken tutar 120 Euro şeklindedir. Romanya vizesi 2023 arasından aile birleşimini tercih edenlere sadece tutar değil belgelerden işlem sürelerine kadar tüm hususlar belirtilir. Şöyle ki:

 • Başvurular Başkonsolosluk veya Büyükelçilik üzerinden değerlendirmeye alınır.
 • Ortalama sonuçlanma süresi ise 15 – 30 iş günü aralığında utulur.

Romanya vizesi aile birleşimi 2023 tercihiniz neticesinde hazırlıklara geçmeniz beklenir. Hatta seyahatlerinizden 3 ay önce başvurularınızı iletmeniz uygun görülür. Bu aşamada T.C. vatandaşları eksiksiz olarak evraklarını ibraz etmelidir. Aile birleşiminde:

 • Kimlik fotokopisi, pasaport ve fotoğraf gibi standart belgelere değinilir.
 • Romen olan eşin pasaportuna ve de kimlik kopyasına da ihtiyaç duyulur.
 • Onaylanmış olan evlilik sertifikasının paylaşılması istenir.

Aynı zamanda Türkiye üzerinden gerçekleşen evlilik üzerine evlilik cüzdanının fotokopisini almanız önem arz ediyor. Bunun yanı sıra Formül B Belgesi de gelir. Belgenin diğerleri gibi onaylı bir şekilde paylaşılması istenir.

Romanya’ya seyahat edecek olan vatandaşların hesap dökümleri de dikkate alınır. Romanya vizesi aile birleşimi 2023 adına yeterli maddi gelire sahip olup olmamanız da değerlendirilir. Bunun için ek gelir belgelerinin dahi ibrazına geçilebilir. Böylece başvurularınızı iletmeniz ve değerlendirilmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

Romanya Çalışma Vizesi 2023

Romanya oturum izni nasıl alınır sorgulayanlara çalışma izni ile benzer prosedürlerden söz edilir. İlk etapta randevu sistemine göre müracaat edilmesi önem arz eder. T.C. vatandaşlarının Romanya Başkonsoloslukları üzerinden alacakları randevulara karşı başvurularını iletmeleri istenir.

Sadece Romanya Başkonsolosluğu değil Büyükelçiliği eşliğinde de müracaat edilebilir. Romanya çalışma vizesi 2023 adına ilk etapta pasaport prosedürlerine netlik kazandırmak gerekir. Bunun için:

 • 10 yıldan eski olmayan pasaport ile uzun dönem vize türlerine yönelebilirsiniz.
 • En az 2 sayfası boş olan pasaport ile Ulusal Vize başvurularına geçilmelidir.

Romanya oturum izni nasıl alınır merak edenlere sadece pasaport değil fotoğraf ve kimlik belgeleri de eşlik edecektir. Her birinin eksiksiz olarak paylaşılması üzerine iznin değerlendirilmesi birkaç iş gününü ya da ayı bulabilir. Bunun üzerine:

 • Seyahatlerden 3 ay öncesine kadar uzun dönem vize başvurularına geçmek gerekir.
 • Ortalama sonuçlanma süresi 15 – 30 iş günü olsa da süreç uzayabilir.

Sürecin uzama ihtimaline ve de vize reddine karşı birkaç ay öncesinden başvurulara geçmeniz en doğrusu olacaktır. Başvuru aşamasında çoğu belgenin apostilli olduğunu da unutmamak gerekir. Kaşeli ve onaylı bir şekilde ibraz edilen evraklar üzerinden Ulusal Vize başvurularına netlik kazandırılır.

Adli sicil kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve seyahat sağlık sigortası gibi çeşitli evraklara değinilir. Bunlara ek yatırılması gereken harç bedeli ise 120 Euro şeklinde belirtilir. Geriye ise T.C. vatandaşlarının başvuru süreci kalır. Çoğu zaman 30 iş gününün ardından sonucu öğrenmeleri sağlanır.

Romanya İş Arama Vizesi 2023

Güneydoğu Avrupa sınırları içerisinde bulunan Romanya, düşük yaşam maliyetlerinden kaynaklı olarak tercih edilen ülkeler arasında. Bunun gibi ekonomisinin son derece gelişmiş olması da sıklıkla tercih edilmesinde etkili oluyor. Özellikle de çalışma iznine dair değerlendirilen ülke için iş arama vizesine de değiniliyor. Romanya iş arama vizesi 2023 olarak:

 • Kısa dönem seyahatleri içerir ve 90 günlük olarak ele alınır.
 • 90 günlük süre zarfında iş ilanlarını değerlendirmeniz beklenir.

Öncesinde ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek gruplarını araştırmak ve öne çıkan sektörlere değinmek işlemlerin hızlanmasını mümkün kılar. Romanya iş arama vizesi 2023 üzerinden:

 • Yeterli dil seviyesine sahip olduğunuzu belirtmeniz istenir.
 • Eğitim düzeyinin de belgeler ile paylaşılması önem arz eder.

Romanya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde başvurular değerlendirmeye alınır. İş ilanlarına göz atanların devamında çalışma iznine yönelmeleri istenir. Uzun dönem kalmak isteyenler Romanya vizesi 2023 üzerinden Ulusal Vize prosedürlerine göre harekete geçmelidir.

Romanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Erasmus programlarına uygun olan Romanya, eğitim görmek isteyen öğrencilere zorlayıcı olmayan prosedürler eşliğinde vize veriyor. Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 olarak anılan vizeye dair öğrencilerin belgelerine ihtiyaç duyuluyor. Şöyle ki:

 • Hem Romanya hem de Türkiye Erasmus makamlarından alınan kabul mektubunun ibrazına geçilmelidir.
 • Biyometrik fotoğrafların ve nüfus cüzdanı fotokopilerinin paylaşılması esas alınır.

Öğrenci belgesinin aslını ve de fotokopisini de paylaşmalısınız. Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 adına varsa burslarınızı da belgeleriniz ile belirtmeniz önem arz ediyor.

Romanya vizesi 2023 olarak eğitim ya da Erasmus programlarına değinenler ilgili belgeler ile başvurulara geçmelidir. Uzun dönem olarak ele alınan bu vize türü için 90 günü aşan konaklama sınırına yer verilir. Bu nedenle Ulusal Vize mevzuatları gereği müracaat edilmesi istenir.

Romanya Vize Reddi 2023

Vize sahibi olmak için danışmanlıklara başvurmak ve reddedilmemek adına profesyonel destek almak faydalı olacaktır. Romanya vize reddi 2023 yılına dair benzer nedenler üzerine ele alınır. Şöyle ki:

 • Ekonomik durumun yetersiz olması redde neden olabilir.
 • Seyahat amacını yeteri kadar doğrulamayan vize belgelerine karşı de redde karar verilir.

Eksik ya da hatalı ibraz edilen belgeler de sorun teşkil eder. Bunlara ek belgeler ile ülkeye geri dönüşü belirtmek gerekir. Geri dönüşe dair yeteri kadar bilgi verilmemesi ve belgelerin paylaşılmaması Romanya vize reddi 2023 nedenleri arasında yerini almıştır.

Romanya seyahat dilekçesi hangi makama hitaben hazırlanmalıdır?

Şahsi olarak hazırlanan dilekçenin Romanya Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış olması gerekir.

Romanya vizesi için online randevu nasıl alınır?

Romanya Dışişleri Bakanlığının resmi web sitesinden online randevuya ilişkin yönlendirme yapılır.

Bulgaristan vizesi Romanya’da geçerli mi?

Bulgaristan vizesine sahip olanlar hem Romanya hem de Hırvatistan seyahatlerine geçebilir.

Romanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×