Portekiz Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Portekiz Vize Başvurusu

Portekiz  Sayfamıza Hoşgeldiniz…

Polonya Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Vize Randevu Acentesi olarak Seyahatlerinizde almak istediğiniz vizeleriniz için başvuru, randevu ve evrak hazırlığı konusunda uzman kadromuz ile 10 yıldır sizlere hizmet vermekteyiz. Seyahat programlarınızda sizlere gitmek istediğiniz ülkeye göre seyahat programınızı belirleyip, evraklarınızın takibi, biyometrik veri sırasında temsilcilerimizle veri beyanında bulunmanız, Konsolosluklardan alınması gereken Randevunuzu kısa sürede  almanızı sağlıyor Vize işlemleri sırasında inceleme sonrası geri dönüşü olmayan vize ücretlerinin yok olup gitmemesi için eksiksiz, hatasız evrak düzenlemenize destek oluyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz online destek, sms ve telefon ile yapılan hizmetlerimizden ücret almıyoruz. Tek başınıza yapmaya kalktığınızda Vize hazırlık evrakları tamamlama süresince ödemeniz gereken evrak belgeleri sizlere ücretsiz sağlıyoruz. Evrak masrafı, vize ücretleri ve danışmanlık masraflarınızı olması gerektiğinden daha düşük bir limitle ödeme fırsatı sunuyor vize taleplerinizin ret olmaması için çalışıyoruz. Tüm Vize İşlemleriniz ve almak istediğiniz bilgi destek için bizimle iletişime geçiniz.

Portekiz uzun vize veriyor mu?

90 günden daha uzun süre Portekiz’de kalmak isteyen Türk vatandaşlarının seyahat amacına uygun ulusal vize başvurusu yapması gerekir.

Portekiz vize veriyor mu?

Bordo pasaport için Portekiz Schengen vizesi, uzun süreli saatler için gri ve yeşil pasaport sahipleri Portekiz ulusal vize başvurusu yapmalıdır.

Portekiz vizesi başvurusu nereden alınır?

Portekiz vize başvuruları Ankara’da Büyükelçiliğe, İstanbul’da ise Macaristan Konsolosluğu’na yapılır. Aynı zamanda vize başvuru merkezleri aracılığıyla da gerçekleşir.

Portekiz’e yapılan kısa süreli, turistik geziler, aile ziyaretleri, transit geçişler, nakliye işlemleri gibi seyahatler için Portekiz Konsolosluklarının yetkilendirdiği turizm/seyahat acentalarına başvuruda bulunmanız gerekir. Portekiz Avrupa Birliği üye ülkesi olup Schengen Vize imkanlarından yararlanan ülkeler arasındadır. Kanada, Japonya, Amerika, San Marino gibi ülke vatandaşlarına Schengen Vize alma zorunlulukları yoktur.

Schengen Bölgesinden birinden Portekiz’e seyahatiniz başlamıyor ise vize almak zorundasınız. Yapmak istediğiniz seyahatin amacı ne ise vizenizin türü’de ona göre belirlenir. Gezme amaçlı bir gezi ise Turistik Vize çıkarmalısınız. Portekiz’den bir ürün almak için gidilecekse Ticari Vize almanız gerekmektedir.

Vize almak istediğinizde seyahatinizin süresini, giriş çıkış tarihlerini, seyahatinizin amacını, hangi ülke ya da ülkelere yapılacağını bildirmeniz gerekir. Hangi ülkede daha çok kalınacaksa Vize o ülke için alınmalıdır. Portekiz Vizesi 180 günü kapsayan 90 günden fazla olmayan seyahatler için Vize Randevu Acentesi İle iletişime geçiniz.

Portekiz Vizesi Alma Şansımız Ne Kadar ?

Portekiz Vizesi almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sabıka kaydı temiz olması, sağlık sigortasının olması, pasaportunuzun 10 yılı geçmemiş ve 3 ay geçerliliğinin bulunması, bir işe sahip olmanız ya da seyahat masraflarınızı karşılayacak bir sponsorunuzun bulunması, kimlik fotokopileri gibi şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Şartların sorunsuz şekilde sağlanması için Vize Randevu Acentesi ile çalışabilirsiniz.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Başvuru için hazırladığınız dosyanızı konsolosluğa teslim ettiğinizde evraklarınız’da herhangi bir sorun bulunmadığı takdirde 7/15 gün içinde sonuçlanabilir. Portekiz Konsolosluğu seyahat amaçlarınızla, uyruğunuzla ilgili, ya da durumlarınız’da ki değişikliklerle ilgili sizden ek evrak isteyebilir. Bu sürenin uzamasına sebep olabilir. Resmi tatiller ve Konsolosluk yoğunluklarından kaynaklı süre uzamasına sebepler de olabilir. Bu nedenle seyahat planınızdan yaklaşık 1 ay öncesinden Konsolosluktan randevu almanız önemlidir. Randevu için Vize Randevu Acentesi ile iletişime geçtiğiniz takdirde sizin için kısa sürede randevu alınır ve evraklarınızın hatasız eksiksiz hazırlanması sağlanır. Böylece Vize İşlemlerinizin çıkış süresinde uzun süreler beklemenize gerek kalmaz.

Portekiz Vizesi Başvuruları Nerelere Yapılmaktadır ?

Portekiz Büyükelçiliği Ankara’da bulunmaktadır. Bunun dışında İstanbul ve İzmir’de başvuru merkezi bulunmaktadır. Başvuru merkezlerinden yapılan başvurular Ankara ya gönderilir ve karar verilmesi beklenir.

Portekiz Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Portekiz Vizesi: Randevu ve Başvuru

Portekiz Konsolosluk Resmi Tatil Günleri 2023

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 15-16 Mart Ulusal Bayramı
 • 30 Mart Kutsal Cuma
 • 2 Nisan Paskalya
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
 • 30 Nisan Emek ve Dayanışma Günü Dinlenme Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 21 Mayıs Pönkösd/Pentecost
 • 3 Haziran Ramazan Bayramı Arefesi
 • 4 – 6 Haziran Ramazan Bayramı
 • 15 Temmuz  Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
 • 10 Ağustos  Kurban Bayramı Arefesi – Aziz Istvan Bayramı
 • 11 – 14 Ağustos Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 22-23 Ekim  Dinlenme Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1-2 Kasım Azizler Günü / Dinlenme Günü
 • 24-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Portekiz Vize İşlemleri

Vize Randevu, Portekiz Vize başvurularınız için kişisel veya kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Portekiz Vize İşlemleri İçin Doğru Zamanda Randevu Almak Önemlidir

Portekiz Vizesi almak için öncelikle mutlaka randevu almanız gerekir. Randevu başvuruları kısa süreli Schengen vizeleri için Portekiz Konsolosluğunun yetkilendirdiği Turizm/Seyahat acentalarına yapılmaktadır.

Schengen kısa süreli C TİPİ  vize randevuları için Vize Randevu ile mutlaka iletişime geçiniz.

Başvuru hazırlıkları sırasında konsolosluk sizden bulunduğunuz duruma göre ek evrak isteyebilir, daha önce VIS parmak izi beyanı vermediyseniz parmak izi isteyebilir veya mülakata çağırabilir. Bu nedenle vize randevularını seyahat tarihinden 1 ay önce almanız tavsiye edilir.

Portekiz Turistik Vize

Portekiz’e Davetiye Yolu İle Gitmek

Portekiz Vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Portekiz Ziyareti olması sebebi ile Portekiz Belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.

Portekiz Daveti gerçekleştiren kişi eğer Portekiz’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu,kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır Davetiye Portekiz Belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır. Portekiz’ davette bulunan kişinin Portekiz Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir.

Portekiz Ticari Vize

Portekiz ile olan münasebetler 1. dünya savaşında sekteye uğramış fakat Lozan Antlaşmasından sonra yeniden canlanmış bu sayede 1931’de Türkiye’den Portekiz’e 1941’de Portekiz’den Türkiye’ye elçilik açılmıştır. 2012 den bu zamana kadar Türkiye ve Portekiz arasında 16 antlaşma yapılmıştır.

2018 yılında ticaret hacmi yüzde 18 artmış ve 1769 milyon $ olmuştur. Yüzde 4 olarak ithalat azalırken ihracat yüzde 37 oranında artmıştır.

Verilere göre ülkemizdeki Portekiz firma sayısı 66 olmakla beraber ülkemize yaptıkları yatırım 763 milyon $ olmuş ülkemizden Portekiz’e yapılan yatırım 48 milyon $ olmuştur. Bilgi teknolojileri boya telekomünikasyon, dekorasyon, elektronik, atık depolaması, iş makinaları, yenilenebilir enerji,  makine  danışmanlık, teçhizat, seramik, mühendislik, hazır giyim, orman ürünleri, ayakkabı, AVM işletmesi, kağıt gibi ürünler Portekiz firmalarının ülkemizde faaliyet halinde olan sektörleridir.

Ülkemizden Portekiz’e madencilik, otelcilik, deniz taşımacılığı, turizm, ilaç, beyaz eşya, gıda, mücevher gayrimenkul gibi sektörlerde yatırımlar yapılmaktadır.
Portekiz Schengen Vizesinde Randevu Almanın Önemi

Portekiz vize randevularını Portekiz Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.

Portekiz vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak Portekiz Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağıra bilmektedir.

Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Portekiz vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır. Portekiz vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir.

Çok farklı durumlar dışında Portekiz vize başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmemektedir. Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin Portekiz yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir

Portekiz Vize Sürelerinin Önemi

Portekiz kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.

Portekiz vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Portekiz vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır.

Portekiz uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Portekiz da çalışmak, evlenmek vb.) vizedir.

Portekiz Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Portekiz Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Portekiz Vizesi başvuru işlemlerinin Portekiz’de Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Portekiz Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu sebeple Portekiz Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Portekiz seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Portekiz vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Portekiz Konsolosluğu ve Portekiz Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir.

Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Portekiz Schengen Vize Randevusunu Nereden Alabilirim

Portekiz vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki Portekiz vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Portekiz vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir ya da randevu talebiniz kabul edilmemektedir.

Portekiz vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır.

Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir

Portekiz Vizesi VIP Hizmeti

Portekiz Vizesi alırken size özel VIP randevu ve diğer başvuru hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz Biyometrik veri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti adına kullanılmaktadır. Veriler Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca saklanır. Schengen veri beyanında biyometrik veri parmak izi işleminden daha farklıdır. Portekiz dış temsilcilikleri bu verileri görememektedir. Bu parmak izleri bir diğer veri yerine kullanılamazlar.

Portekiz Vize Reddi

Portekiz Schengen vizesi için yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilmemesi halinde size Portekiz Konsolosluğu tarafından imzalanan bir “Ret Mektubu” gönderilecektir. Mektubun içeriğinde Portekiz Vize başvurunuzun hangi nedenlerle kabul edilmediğini öğreneceksiniz.

Portekiz Vize başvurusunun reddi sonrasında ödemiş olduğunuz ücretler size verilmemektedir. Bu nedenle Portekiz Konsolosluğunun anlaşma yaptığı kurum turizm/seyahat acentelerinden gerekli yardımı alabilir tecrübelerinden yararlanarak en doğru şekilde sorunsuz başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Portekiz Vize Reddi Sebepleri

Portekiz Vizesine yapmış olduğunuz başvuru Portekiz Konsolosluğu Portekiz Büyükelçiliği tarafından ret edilebilmektedir. Bunun sebepleri zamanlama hatası, eksik yıpranmış hatalı evrak ya da Portekiz vizesini kötü amaçlı kullanılmış olması, sahte evrak olabilir.

 • Seyahat Şartları ve Seyahat Amacından Kaynaklı Vize Reddi: Portekiz seyahati için vize başvuru evraklarına seyahatin amacına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. Eğer bu belgeler yok ise ve manen’de inandırıcı bulunmamış ise vize reddi meydana gelebilmektedir.
 • Schengen Giriş Yasağın’dan Kaynaklı Portekiz Vize Reddi: Schengen üyesi ülkeler arasında Schengen bilgi sistemi (SIS) bulunmaktadır. Schengen üye ülkelerinden birine giriş cezanız var ise sistem üzerinden gözükmekte olup vize başvurunuz kabul edilmemektedir.
 • Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Vize Reddi: Portekiz vize başvurusunda sizden ülkeye girerken ne kadar gelirinizin olduğunu kanıtlayan belgeler istemektedir. Yeterli düzeyde maddi durumunuz bulunmuyorsa Portekiz’e girişiniz kabul edilmemekte   vize başvurunuz ret edilmektedir.
 • Kamu Güvenliği Nedeniyle Portekiz Vizesinin Reddi: Portekiz Vizesinde başvuruda bulunan kimsenin kamu düzenini bozacak güvenliği zafiyete sokacak tutumları var ve bu kayıtlarda varsa vize reddi sonucunu verir.
 • Sağlık Sigortası Sebebi ile Vize Reddi: Portekiz ülkesine yapılacak seyahatler için başvuru evrakları arasında belirli standartlara uyum sağlayan sağlık sigortası belgesi istemektedir. Eğer bu belgeyi sağlayamıyorsanız vizeniz reddedilir.
 • Kişinin Ülkesine Dönmeme Şüphesinden Kaynaklı Vize Reddi: Portekiz ülkelerine Schengen vizesi ile gelen kişilerin ülkelerine seyahat süresi bittiğinde dönmelerini kanıtlayacak belge sunmalarını istemektedir. Eğer bunu kanıtlayamıyorsanız vizeniz ret olacaktır.

Portekiz Transit Vize

Portekiz’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus bordo pasaport sahiplerinin Portekiz vizesi almaları gerekmektedir. Portekiz vizesi ile 180 günü aşmayan 90 gün süreli seyahatler için diğer Schengen ülkelerinde de seyahat edebilirsiniz.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi olan vatandaşlar için vize alma mecburiyetleri bulunmaz. Transit vize Schengen bölgesi olmayan bir ülkeye Schengen bölgesi bir ülkeden transit yaparak geçmesi için verilir. Gidilmek istenen ülkenin vizesine sahip olmalı ya da vize istenmeyen bir ülkenin vatandaşı olması gerekmektedir.

Eğer Schengen vizeniz bulunmuyorsa Portekiz üçüncü ülke vatandaşlarından transit vize istemektedir.

Transit vize de yolculuk amacı, süresi, kaç saat kalınacağı, ülkelerin vize şartları değişkenlik gösterir. Bu nedenle Vize Randevu Acentamızı arayarak vize prosedürleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Transit Vize İle İstediğim Süreden Fazla Kalabilir Miyim ?

Bu vize ile  giriş yapmak istediğiniz ülke Schengen ülkesi ise ilk  ülke temsilciliğinden almalısınız. Sonraki ülkeler için vize alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu vizeyle aktarma yaptığınız ülke havaalanın’da bekleme yapmanıza olanak sağlar. Bu süre içerisinde havaalanın’dan çıkamaz bagaj alamazsınız. Transit Vize aktarma yapılacak olan ülkeden istenen kısa süreli geçici bir vize türüdür.
Transit Vizeyi Kimler Almak Zorunda Değildir ?

T.C Resmi pasaportu olan özel ve diplomatik pasaportu olan kişiler(siyah pasaport),Amerika, Japonya, Andorra, Kanada, San Marino, Monaco ve ABD’de oturum izni olanlar. Schengen ülkesine ait oturma izni bulunanlar. Avrupa Birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkına sahip olan akrabası bulunan kişiler.

Portekiz Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Portekiz Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Portekiz Vizesi başvuru işlemlerinin Portekiz ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Portekiz Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Portekiz Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Portekiz seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Portekiz vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Portekiz Konsolosluğu ve Portekiz Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.

Transit Vize İçin Önemli Konular

Portekiz’e Transit vize alabilmek için öncelikle seyahat rotanızı belirlemeli ve Portekiz Konsolosluğuna başvurunuzu yapmalısınız. Siyah pasaport sahibi değilseniz Schengen ülkelerinden alınmış bir izniniz bulunmuyorsa transit vize almanız gerekmektedir.

Portekiz ya gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için yaptığınız vize başvuru evraklarınızın orijinal eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Daha önce almış olduğunuz bir vize bulunmuyorsa konsolosluk sizin şahsen gelmenizi isteyebilir. Seyahatiniz kendi aracınızla gerçekleşecekse sizden aracınıza ait ruhsat ve ehliyetinizi isteyecektir.

Portekiz konsolosluğu eğer Portekiz’e ilk defa gidecekseniz sizden Emniyet Müdürlüğünden alınmış sabıka kaydı isteyecektir. Portekiz transit vize başvurularını en az 30 gün öncesinden başlatmalı seyahat etme plan tarihinizi ona göre planlamalısınız.

Başvuru yapmış olduğunuz konsolosluğun sizden istemiş olduğu ek evraklar var ise mutlaka tamamlayınız. Aksi takdirde vize talebiniz reddedilir yada süreç uzayabilir. Portekiz vize ile daha öncesinde diğer ülkelere yapmış olduğunuz sık seyahatlerin nedenlerini sizden anlatmanızı isteyecektir.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir

Portekiz vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır. Portekiz vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Sürenin uzaması ya da erken sonuçlanması Portekiz Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.
Portekiz Transit Vize Finansal Durumu Belgeme

Portekiz Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;

 • Portekiz Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Portekiz vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Acil Portekiz Seyahatleri İçin Express Vize İşlemleri

Portekiz Vizesi alırken size özel VIP randevu ve başvuru hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz Biyometrik veri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti için kullanılmaktadır. Verilerin Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca saklanır. Schengen veri beyanında biyometrik veri parmak izi işleminden farklıdır. Portekiz Konsolosluğu bu verileri görememektedir.Bu parmak izleri bir diğeri yerine kullanılamazlar.

Portekiz Express Vize Evrakları

Portekiz Vize Başvurusunda Kişi Şirket Çalışanı İse

 • Güncel tarihli şirket evrakları:
  • Orijinal faaliyet belgesi,
  • Sicil gazete,
  • İmza sirküleri fotokopileri,
  • Vergi levhası,
  • SGK 4A detaylı hizmet dökümü.
 • SGK işe giriş bildirgesi.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi

Vize Randevu, Portekiz Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Portekiz’e aile bireylerinizi ve arkadaşlarınızı görmek ziyaret etmek için Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi almanız mümkündür. Her ülkenin şartlarına göre prosedürler değişebilmektedir.

Bunun için Vize Randevu Acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Bu vize başvurusunu çalıştığınız yerin belgeleri ve maaş bordronuz ile, çalışmıyorsanız seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsor temin ederek yada davet mektubu ile yapabilirsiniz. Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi kısa süreli ( C Tipi) vize türüdür. Kısa süreli vize başvurusu Portekiz Konsolosluğuna yetkilendirilmiş olan turizm/seyahat acentaları aracılığı ile yapılmaktadır. Direk başvurular kısa süreli vize türleri için istisnai durumlar olmadıkça kabul edilmemektedir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İle İlişkili Önemli Ayrıntılar

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Portekiz vizesi başvurularını Türkiye’de olan Portekiz Temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Portekiz vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Portekiz Vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni) ibraz etmelidir. Vize işlemlerinde bulunan kişiler Portekizce  bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar.

Portekiz Vize Ücretleri

Portekiz Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği Portekiz Vize işlemleri 2023 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Vize Randevu, Portekiz Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Ücretler Hakkında Olumsuz Sonuçlar;

 • Ücretler geri iade edilmez.
 • Ücreti başkası için kullanamazsınız ve devredemezsiniz
 • Ücretleri sadece vize aldığınız ülke için kullanabilirsiniz.
 • Ücretler tek seferlik başvuru içindir.
 • Ret cevabı aldığınız durumda yeniden başvuruda ücret ödemek zorundasınız.

Portekiz – Vatandaşlık

Portekiz’de vatandaşlık almak için yabancılar yasasına göre birçok düzenleme bulunmaktadır. kişinin oturma izni süresi, oturma izin statüsü, geliş nedeni gibi nedenlerle yasanın hangi kolundan yararlanabilecekleri belirlenir.
Portekiz Vatandaşlığına geçmek öncelikle kişinin kendi kararına bağlıdır. Portekiz vatandaşlığına geçildiğinde seçme-seçilme hakkı, memur olma hakkı ve Portekiz vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa hepsinden yararlanabilme şansına sahip olurlar.
Portekiz’de yaşayan hukuk ve toplumsal kurallara uyum göstermiş, anayasal hakları çiğnememiş ülkeyi benimsemiş, kendine burada bir dünya kurmuş her kişi için Portekiz devleti bu kişilerin hakkını yasalarla sabitlemiştir.
Portekiz oturum izni Yabancı kişilerin Portekiz’de 3 aydan daha fazla oturmaları için verilen ikamet izin türüdür. Bu vizede oturum izni almak isteyen kişilerin neden Portekiz’de ikamet etmek istedikleri araştırılır. İzin alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerliliği bulunur. 1 yıl sonra dolan izin süresi için yenileme yapılır ve 2 yıl daha uzatılır. Yenileyerek 5 yıl süreyle ikamet etmiş kişiye sürekli oturum izni hakkı tanınır. Ulusal vize başvurusu seyahatten bir ay önce yapılmalı.
Norveç, İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda vatandaşlarının Ulusal vize almadan Bulunduğu belediyede kayıt yaptırmaları gerekir. Bu belgeyle uzun süreli ikamet etme hakları bulunur.
Yatırım Yolu İle Oturum İzni

 • Portekizde 2013 de yabancı yatırımcılara özel Altın Oturum İzni Uygulaması başlatılmıştır. Buna göre ;
 • 1 milyon € sermaye aktarmak,
 • 30 iş yeri,
 • 500 bin liralık gayrimenkul alımı ile oturum izni alabilirler.
 • Uzun süreli oturum izni yapana kadar gayrimenkul alım işlerinin yapılması gerekmektedir. Bu süre içinde alınan mülkler kiralama ve iş yeri amaçlı kullanılabiliyor.
 • 5 yıl ikametten sonra alınan uzun süreli oturum izninden sonraki yıl vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Portekiz vatandaşlığı her ülkede olduğu gibi dil bilme şartını yerine getirilmesini istemektedir.

Portekiz Altın Vize

 1. 30 Haziran 2015’ten sonra yapılan değişiklikler ve kolaylıklar şu şekildedir.
 2. Finansal varlıklar olarak, 500 bin€ ile sermaye yatırımı, mevduat, menkul kıymet vs yatırımlar için 1 milyon €’dur. Yeni açılmış olan işletmelerde az yoğunluk olan bir yerde ise  yatırım miktar şartı düşürülür. 350 bin € luk bir gayrimenkul az yoğunluk olan bir yerde ise 280 bin € ya düşürülebilir. Teknolojik sistem, bilimsel çalışmalar için kullanılacak bir mülk az yoğunluk olan bir bölgede yine 350 bin € dan 280 bin € ya kadar düşürülür.
 3. Aracı kurumlar tarafından kültürel mirasların yenilenmesi, onarılması yada sanatsal çalışmalar için yapılan yatırımlarda az yoğunluk olan bölgelerde 250 bin€ dan 200 bin € ya kadar düşürülür.
 4. Yatırım isteklerinin yoğun olduğu bölgeler dışında olan az yoğunluk bulunan yerlerde yapılmak istenen yatırımlar için %20 indirime gidilir.
 5. Düşük yoğunluklu yerler kilometrekarede 100 kişiden daha az nüfuslu ve GSYİH gelirin % 75 in az olan yerlerdir. Bu uygulama Tagus Nehri, Lima Nehri kıyıları hariç Portekiz’in tamamı için geçerli olmaktadır.
 6. Portekiz Altın Vize Aile Birleşimine de destek vermektedir. Altın vizeye başladığından 6 yıl sonra vatandaşlık ve pasaport başvurusu yapılabilir. Yapılan yatırım ailedeki kişi sayısı ile orantılı değildir. 200 bin€ – 500 bin€ arası yapılan yatırımlar kabul edilmektedir. Yapılan yatırımdan sonra alınan gayrimenkul için %8.8 vergi ödenmesi istenir.
 • Devir vergisi-damga vergisi: %0,8 olarak ödenir.
 • Başvuru-Yenileme ücreti: 514€,
 • Aile üyeleri için üye başına 80 €

Altın Vize Onayı Sonrası;

 • Vize İçin: 5,148 € ödenmektedir.
 • Mesleki ücret aileye 15 bin€
 • Yenileme İçin: 5 bin € dur.

Altın Vize Vatandaşlığa açılan kısayol gibi değildir. Her şartta 6 yıl ikamet ve iyi derecede Portekizce bilgisi aranmaktadır. Altın Vizede birebir ikamet etme şartınız bulunmaz. yıl içerisinde bir hafta kalması kafidir. 500 bin yatırım yapan kişi yılda bir hafta kalması şartı ile 5 yıl boyunca ikameti bulunduğunda 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapma hakkı olur.

Portekiz – Aile Birleşimi

Portekiz vatandaşı ile olan ya da Portekiz’de yaşayan kişiler bu vizeyi alabilirler. Maksat aileyi bir arada tutmak, aile kavramını yaşatabilmektir. Bu vize için alınması gereken Ulusal vizedir.

Ulusal vize aile bireylerinin bir arada yaşayabilmesini sağlayan uzun süreli vize türüdür. Diğer seyahat vizelerine nazaran daha zor ve daha uzun sürecek bir vize türüdür.

Portekiz yasalarına uygunluğu bulunan istenen evraklarda hata payı olmamalı istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve o şekilde başvurulması gerekmektedir.

Ulusal vize başvuruları kişi tarafından şahsen yapılmaktadır. Bu vizenin başvurusu için öncelikle evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Yapılacak olan Aile Birleşimi Vize başvurusunda hazırlıklar evraklar için Vize Randevu Acentesinden mutlaka destek alınız.
Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Portekiz da yaşamakta olan eşlerinin yada çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.

Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Portekiz Konsolosluklarına ve Portekiz Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Başvuru için Portekiz tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.
Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Prosedürler

Portekiz’de oturum ve çalışma izni olan akrabanızın yanına gidebilmek için bazı prosedürler uygulanmaktadır.

Bu form Portekizce, doldurulur. Göçmenlik bürosu sizin konaklama ve gelir düzeyini belirlemek sizi mülakata çağıracaktır.

Bu izin hem oturma hem çalışma izni verir ve izin çıkış süresi 6 ayı bulabilir. Bu izin çıktıktan sonra 6 ay içinde Türkiye’de Konsolosluğa aile birleşimi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Vizeniz onaylandıktan sonra Portekiz’e geldiğiniz 8 gün içinde Göçmenlik ofisine aile birleşimi için başvurmanız gerekmektedir. 
Portekiz Aile Birleşimi  Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 •  Kişi Yabancı Ülke Vatandaşı İse
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Güncel Banka Hesap Dökümü
 • Seyahat  Sağlık Sigortası
 • Portekiz Vize Başvuru Formu
 • Portekiz Vize Talebini Beyan Eden Dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri
 • Kişinin çalıştığını gösterir belgeler
 • Eşin kimlik bilgileri. Portekiz vatandaşı olduğunu gösteren onaylı resmi kimlik belgesi. Ayrıca vatandaşlık belgesi veya tam nüsha doğum belgesi ibraz edilmelidir.
 • Evlenme ehliyeti belgesi.
 • İkametgah belgesi

Vize Ücretleri Hakkında Bilgi

Portekiz vize ücreti ve Portekiz vize harç bedelleri Portekiz Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.

Portekiz vize başvurusu yapmadan önce Portekiz Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.

Portekiz vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir.

Portekiz Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Portekiz – Çalışma

Portekiz’de çalışmak isteyen kişi öncelikle kendisini geçindirecek gelir kaynaklarının bulunduğunu beyan etmelidir.

Portekiz çalışma izni vizesi Ulusal Vize (D Tipi) olduğundan tek yetkili merci Portekiz Konsoloslukları dır. Bu nedenle mülakat hakkı bulunan konsolosluk çağırdığında gidilmeli, istenen evraklar eksiksiz yerine getirilmelidir. Evrak doldurma, yazma işlemlerinde mutlaka Portekizce yazılmalı, Portekizce bilinmediği takdirde tercüman eşliğinde işlemler yapılmalıdır.

Vizenin kabulu karar yetkisi ve ne zaman sonuçlanacağı, süreleri tamamen Portekiz Konsolosluğu idaresi altındadır. Bu nedenle vize başvuruları çalışmayı istenilen tarihe orantılı şekilde yapılmalı randevular doğru tarihte alınmalıdır. 
Vize İşlemlerinde Evrak Hazırlıklarında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sizden istenmiş olan evraklar Portekiz vize başvurusu için gerekli olan genel Portekiz vize başvuru evrakları dır.

Portekiz vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Portekiz vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Portekiz vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Portekiz Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca size verilmek üzere olan vize süreleri de Portekiz konsolosluğu tarafından karar verilmektedir.

Yani size siz sadece turistik gezi yapmanız için vize verebiliriz uzun süreli vize alma isteğinizi (Portekiz’da yaşamak gibi) onaylamıyoruz da diyebileceklerini aklınızda tutmalısınız.

Portekiz Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Portekiz’e yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerinizinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Portekiz Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Portekiz Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×