Orta Afrika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Orta Afrika Vize Başvurusu

Orta Afrika Vize İşlemleri

Vize Randevu Ofisi Orta Afrika Sayfamıza Hoşgeldiniz..!

Sevgili Ziyaretçilerimiz, Orta Afrika dahil tüm dünya ülkeleri için gerekli olan vize başvurularını Vize Randevu Ofisi olarak titizlikle ve güvenle yürütmekteyiz. Orta Afrika Vizesi almak için iletişim adreslerinden bize ulaşarak vize hakkında tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilir sizin adınıza vize işlemlerinizin takibini yapmamız için talepte bulunabilirsiniz.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil, hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaport sahipleri vize muafiyeti anlaşması bulunmadığı için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti vize istiyor mu?

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarına bakılmaksızın vizeye tabidir.

Afrika'ya gitmek için neler gerekli?

Afrika’ya gitmeden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka aşılarını ve seyahat sigortasını yaptırması gereklidir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Ülke mi?

Orta Afrika Cumhuriyeti adından da anlaşıldığı üzere Afrika kıtasının ortasında yer alan, denize kıyısı olmayan kara ülkesidir, başkenti Bangui’dir.

Ülkede bulunan iç dengesizlikler nedeniyle zaman zaman vize işlemleri durdurulabilmektedir.

Orta Afrika Vizesi Başvurusu

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne ait ülkemizde Konsolosluk ve Büyükelçilik bulunmamaktadır. Bu nedenle Vize başvuruları Fransa Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Vize Randevu Ofisi Orta Afrika Vize işlemleri için yetkili merci olup tüm vize işlemlerinde hizmet vermektedir.

Orta Afrika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Orta Afrika Vizesi: Randevu ve Başvuru

Orta Afrika Vize başvuruları yetkili turizm ve seyahat acenteleri aracılığıyla yürütülebildiği gibi havaalanında da alınabilmektedir. Orta Afrika Vize işlemleri Fransa Konsolosluklarında yürütülmektedir. Bu nedenle Orta Asya vize başvurusu yaparken Fransa Vize evrakları birebir hazırlanmalıdır.

Orta Afrika Vizesi Gerekli Evrakları Hakkında

 • Orta Afrika Vizesi için Fransa Konsoloslukları yetkilidir. Bu nedenle Schengen vizesi prosedürlerine uyumlu evraklar hazırlanmaldır.
 • Başvurularda gereken pasaportların seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat ediniz. Geçerlilik süresi bitmiş olan ya da 6 ay dan daha kısa süresi kalmış olan pasaportlar başvurularda kabul edilmemektedir. Pasaportların 10 yıldan eski olmaması, eğer 10 yılı geçmiş pasaportlar var ise yeni pasaport çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca vizenin basılması için 2 adet boş sayfanın bulunmasına dikkat ediniz.
 • Schengen vize prosedürlerinden biri de seyahat sağlık sigortasıdır. 30 bin € teminatlı yapılan seyahat sağlık sigortası uluslararası geçerliliği olmalı ve seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp seyahat sonrasındaki gün sona ermelidir.
 • Orta Afrika’ya ticari ya da aile ziyareti amaçlı yapılacak olan seyahatlerde davetiye şartı bulunmaktadır.
 • Davetiye Orta Afrika’daki yakından ya da şirketten gönderilmelidir. İş amaçlı yapılan seyahatlerde gönderilen davetiye de şirkete ait bilgiler, davetçi ve davetli hakkında kimlik bilgileri, faaliyet bilgileri, davetlinin hangi işi yapacağı, alacağı maaş, seyahat tarihleri ve varsa sponsoruna ait bilgiler yer almalı ve şirketin antetli kağıdına yazılmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Orta Afrika Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Pasaport: Seyahat sonrası 6 ay daha geçerliliği olan pasaportların 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Arka fonu beyaz, 35×45 mm ebadında, yüzü kapatacak herhangi bir engel bulunmadan güncel çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gereken başvuru formunu online olarak doldurabilirsiniz ya da çıktısını alarak doldurabilirsiniz.
 • İş Yeri Dilekçesi: Ticari vize başvurularında temin edilmesi gereken dilekçe şirketin antetli kağıdına Orta Afrika Cumhuriyeti Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı ve şirket hakkında bilgiler, başvuran hakkında kimlik bilgileri, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve hangi günlerde izinli olacağına dair bilgilerin yazılması gerekmektedir.
 • Menenjit ve Sarı Humma Aşı Kartı: Başvuru evrakları arasında bulundurma zorunluluğu olmayan Aşı Kartı Orta Afrika ülkesine girişlerde sınır kapısında görevlilere sunulması gerekmektedir. Yanınızdan ayırmayınız.
 • Davet Mektubu:Ticari Vize başvurularında temin edilmesi gereken Davet Mektubu, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan şirket tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Davet mektubunda seyahat amacı, seyahat tarihleri, davet edilen hakkında bilgiler, ikamet edeceği adres hakkında bilgiler, işe alış nedeni, ne kadar maaş alacağı gibi konular bulunmalı ve şirket yetkilisi davet eden tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalı.
 • Başvuru Dilekçesi: Ticari Vize başvurusunda Dilekçe de seyahat amacı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı, Orta Afrika’daki şirkete ait bilgiler açıkça bildirilmelidir.
 • Rezervasyon Belgeleri: Orta Afrika seyahatinde ulaşım sağlanacak uçak gidiş-dönüş biletleri ve ikamet edilecek otel rezervasyon biletleri ya da dökümanları beyan edilmesi gerekmektedir.

Orta Afrika vize evrakları listesi genel vize evrakları listesi olup seyahat amacınıza ve durumunuza göre gerekli evrak listesine ulaşmak için Vize Randevu Ofisi iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Orta Afrika Seyahati Hakkında Önemli Bilgiler

Tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Orta Afrika Vizesi başvurusu yapmak zorundadır.

Seyahat öncesinde Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçerek Orta Afrika seyahat sağlığı hakkında bilgi alınmalı ve gereken aşıların yapılması zorunludur. Ülkeye girişlerde sınır polisine beyan edilmesi için aşı kartlarının yanınızdan ayırmamanız gerekir.

Yapılması gereken aşılar tetanoz, sarı humma, tifo, hepatit ve sıtmaya karşı ilaç tedavileri olmaktadır. Ülkede yaygın olarak görülen sıtma hastalığına karşı vatandaşlarımızın ilaçlarını yanlarında götürmeleri gerekir.

Orta Afrika ülkesinde yaşanan olaylar neticesinde karşılaşılan güvenlik zafiyeti nedeni ile vatandaşlarımızı sorunlu bölgelerden uzak durmaları konusunda uyarmak isteriz

Orta Afrika Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Orta Afrika Vize Randevu’yu arayarak ücretsiz olarak isteyin.

Orta Afrika Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Orta Afrika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×