Letonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Letonya Vize Başvurusu

90 günü geçen sebeplerle Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti

Kuzey Kore Vize

Letonya Turistik Vize

 • Letonya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermektedir, dış temsilcilikler  ek evrak isteyebilmektedir. Letonya dış temsilciliklerinin talep ettiği Letonya Vize işlemleri 2023 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, Letonya Vize başvurularınız için kişisel veya kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.
 • Letonya Kuzey Avrupa’da Estonya, Litvanya, Rusya ve Belarus’a komşu olan bir ülkedir. Letonya Parlamenter Cumhuriyet İle yönetilmektedir. Başkent Riga’dır.
 • Resmi dili Letonca’dır fakat Sovyet döneminden kalma Rusça genel olarak kullanılmaktadır. Almanca ve İngilizce turizm ve iş bakımından ülkede eğitim olarak verilmektedir.
 • Letonya’ya gitmek istiyorsanız yerel gıdaların sıkça bulunduğu yaz dönemini seçmelisiniz. Haziran ve Eylül ayları ara dönemleri bunun için ideal olmakla birlikte geceler soğuk ve yağışlı olabildiğinden dikkat etmekte fayda var.
 • Türkiye’den başkent Riga’ya direk uçuşlar bulunmakla birlikte ülkede gezmek için araç kiralamanız mümkün. Genelde soğuk bir hava eksenine sahip olan Letonya nemli bir havaya sahiptir ve yılda toplam 9 ay soğuk geçmektedir.
 • Letonya’da ekonomi daha çok özel sektör tarafından yönetilmekte ekonomik kriz için dışarıdan kredi almak yerine ihracatla toparlanma sağlanmaya çalışılıyor. Yinede işsizlik oranı oldukça yüksek sayılır. Para birimi olarak € (Euro) kullanılmaktadır.
 • Letonya halkı Türk Halkının aksine soğuk bir halktır ve uzun sürede dostluk kurmak çaba ister bir durumdadır. Avrupa ülkeleri arasında güvenilir ülke konumunda olan Letonya’da suç oranları küçük çapta bulunmaktadır. Suç özellikleri bisiklet hırsızlığı ve Araç içinde değerli eşyaların unutulmasıyla geri gelmemesinden kaynaklanmaktadır.
 • Ülkede Sosyal Sovyetleri konu etmek övgüyle bahsetmek özellikte genç nüfus tarafından hoş karşılanmıyor. Bir Letonyalı’nın evine davet edilirseniz küçük bir hediyeyle gitmeniz hoş karşılanacaktır.

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

Gerekli olan tüm evrakların ve formların hazırlanmasının ardından Letonya vize başvurusunun sonuçlanma süreci yaklaşık 10 iş günüdür.

Letonya vizesi nasıl alınır?

Letonya konsoloslukları tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik Schengen vizesi için gerekli belgelerin hazırlaması talep edilmektedir.

Letonya Schengen ülkesi mi?

Letonya Avrupa Birliği ülkesi hem de Schengen grubu ülkesidir dolayısıyla seyahatlerde yapılacak olan vize başvurusu Schengen vize başvurusudur.

Letonya Vize Başvurusunda Dilekçe

Letonya Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Letonya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.  Letonya’ ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Letonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Letonya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Letonya vize İşlemleri İçin Randevuya Bizzat Gitmeden Yapabilir Miyim ?

Yapmak istediğiniz seyahatin amacı ne ise vizenizin türü’de ona göre belirlenir. Gezme amaçlı bir gezi ise Turistik Vize çıkarmalısınız. Letonya’dan bir ürün almak için gidilecekse Ticari Vize almanız gerekmektedir.

Vize almak istediğinizde seyahatinizin süresini, giriş çıkış tarihlerini, seyahatinizin amacını, hangi ülke ya da ülkelere yapılacağını bildirmeniz gerekir. Hangi ülkede daha çok kalınacaksa Vize o ülke için alınmalıdır. Letonya Vizesi 180 günü kapsayan 90 günden fazla olmayan seyahatler için Vize Randevu Acentesi İle iletişime geçiniz.

Letonya SCHENGEN Vizesi (Kısa Süreli Vize) C TİPİ: Letonya Turistik Vize, Letonya Transit Vizesi, Letonya Ticari İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri, Letonya Kısa Süreli Eğitim, Öğretim, Staj Vizeleri, Letonya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizeleri, Letonya Kültürel, Sportif Faaliyet, Konferans Katılım Vizesi.

Finansal Durumu Belgeme

Letonya Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;

 • Letonya Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Letonya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Letonya Yapmak İstediğiniz Seyahatin Amaçları ve Süresi Bildirisi Neden Önemlidir ?

Yapmak istediğiniz Letonya Vize Başvurusunda yapmak istediğiniz seyahatin sürelerini ve amacını mutlaka bildirmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni daha sonra yapmak istediğiniz vize başvurularında beyan ettiğiniz süre ve amaçların dışına çıkmadığını kontrol etmek ve almış olduğunuz vizeleri uygunsuz kullanıp kullanmadığınızı takip etmek için gereklidir. Yapmış olduğunuz seyahatlerde bildirmiş olduğunuz surelerin ve amaçların dışına çıkılmadığında vizenizi doğru amaçlarla kullanmış olduğunuz kanıtlanır daha sonrasında sorunlar yaşamaz ve vize sürelerinin uzaması için başvuruda bulunmanıza olanak sağlamış olursunuz.

Letonya Ticari Vize

 • Letonya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği Letonya Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Vize Randevu, Letonya Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en etkili hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.
 • Letonya’da 51 yatırımcı Türk Firmamız bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya’da ki yatırımları eğitim, turizm sektörü ve restoranlar olarak daha yaygın bulunmaktadır.
 • Riga da elektrik santrali inşaat için sözleşme yapılmıştır. Ülkemizde Letonya dan 17 firma bulunur. Ülkemizde’de lokantacılık, otelcilik ve turizm sektörlerinde yatırımlar vardır.
 • Letonya 1991 de bağımsızlığını ele almıştır ve bundan sonra pazar ekonomisine geçmiş bulunmaktadır. Ülkede daha çok özel sektör revaçtadır. 1 ocak 2014 den sonra € (Euro) para birimine geçmiştir.

Letonya Ticari Vize Başvurusunda Dilekçeyi Nasıl Doldurmalıyız ?

Seyahat edecek kişi sponsor aracılığı ile Letonya’ya gidecekse sponsor olacak kişinin kimlik bilgileri ve gelir belgeleri de beyan edilmelidir.

Letonya Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Letonya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

Letonya’ ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Letonya Aile – Arkadaş Ziyareti Vizesi

 • Letonya’ya orada bulunan aile bireyleriniz, eşiniz, arkadaşınız ya da akrabalarınızı ziyaret amaçlı gidebilirsiniz.
 • Letonya aile arkadaş ziyareti vize kısa süreli vize olup C Tipi Vize kategorisine girmektedir.
 • Yapmak istediğiniz 90 günü geçmeyen kısa seyahatleriniz için Schengen vize alabilme hakkınız bulunmaktadır.
 • Letonya Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında bulunduğu için Avrupa ülkelerinde serbestçe dolaşım hakkına sahip olursunuz.
 • Letonya’dan başlamak üzere Avrupa ülkelerine tur düzenleyerek birden fazla ülkede gezilere katılabilir sevdiklerinize sürprizler yapabilirsiniz.
 • Letonya Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi için Vize Randevu Acentesinden yardım alabilir, telefon, e-mail, sms ile ücretsiz servislerimizden yararlanabilir, hazırlanması gereken evraklarınız için karışık işlemlerle uğraşmadan uzman kadromuzda bulunan yetkililerimize güvenle evrak takiplerini yaptırabilirsiniz.
 • Letonya Gezisinde Vize Hazırlıklarında Sorun Çıksın İstemiyorsanız:Letonya Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Letonya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Letonya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.
 • Letonya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Letonya vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Letonya vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Almak Zor Mu ?

Letonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kısa süreli ziyaretlere uygun Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Vermektedir.

Bu haktan gerekli şartları karşıladığınız takdirde yararlanabilir. Letonya’da yaşayan akraba, eş dost, tanıdıklarınızı ziyaret etme imkanı bulabilirsiniz. Sizden istenmiş olan evraklar Letonya vize başvurusu için gerekli olan genel Letonya vize başvuru evrakları dır.

Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır. Letonya vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Letonya turistik vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Letonya Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Letonya Vize başvurularınız da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Pasaportlar Hakkında

Pasaport: Letonya’da çalışma başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun en az 3 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer pasaportunuz uygun değilse en yakın emniyet müdürlüğünden pasaport çıkartabilirsiniz.

Letonya Seyahatine Davetiye İle Nasıl Gidilir ? Şartları Nelerdir ?

Letonya vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Letonya ziyareti olması sebebi ile Letonya belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.

Davetiye Letonya  belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır. Letonya ya davette bulunan kişinin Letonya Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir.

Letonya daveti gerçekleştiren kişi eğer Letonya’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu, kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır.

“Letonya’ya seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur. Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.”

Letonya Transit Vize

Transit Vize Nedir ve Ne Hangi Durumlar İçin Kullanılır

 1. Letonya Transit vize 90 günden az süreyi kapsayan kısa süreli (C TİPİ) vize türüdür. Letonya ya transit vize alabilmek için öncelikle seyahat rotanızı belirlemeli ve Letonya Konsolosluğuna başvurunuzu yapmalısınız.
 2. Letonya ya gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için yaptığınız vize başvuru evraklarınızın orijinal eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz.
 3. Transit vizeyi kullanan kişi kendi aracıyla geçiş yapacaksa aracı kullanan şoförün, çalışan ise gönderen şirket ya da kişinin, yola çıkılan aracın bilgilerini ve evrakları Letonya konsolosluğuna bildirilmesi gerekmektedir.
 4. Letonya Vizesi alırken size özel VIP Randevu Ve Başvuru Hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz Biyometrik veri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti için kullanılmaktadır.
 5. Verilerin Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca saklanır. Schengen veri beyanında biyometrik veri parmak izi işleminden farklıdır. Letonya Konsolosluğu bu verileri görememektedir.Bu parmak izleri bir diğer vize işlemlerinde kullanılamazlar.

İki Aktarma Yapılacak Ülkeler İçin Transit Vize

Eğer gideceğiniz ülkeye iki aktarma yapmak zorundaysanız ve Schengen bölgesi içerisinde olacaksanız seyahatiniz Letonya dan başlıyorsa kesinlikle Schengen vizesi almak zorundasınız.

Letonya’ya giderken geçmeniz gereken Schengen ülkeleri için vize almanız gerekmektedir.Bu vize türü geçici kısa süreli vize türü olsa’da vize almak için istenen bütün evraklar ve hazırlıklar bu vize içinde yapılmaktadır.

Yalnız Amerika, Kanada ve Japonya da oturum izniniz var ise Letonya sizden transit vize istememektedir (bu ülkeler değişkenlik gösterebilir bu nedenle detaylı bilgiyi Letonya Konsolosluğunu arayarak bilgi alabilirsiniz.)

Bu vize ile  giriş yapmak istediğiniz ülke Schengen ülkesi ise ilk  ülke temsilciliğinden almalısınız. Sonraki ülkeler için vize alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bu vizeyle aktarma yaptığınız ülke havaalanın’da bekleme yapmanıza olanak sağlar. Bu süre içerisinde havaalanın’dan çıkamaz bagaj alamaz, ayrıca gümrük kontrolüne takılmazsınız. Transit Vize aktarma yapılacak olan ülkeden istenen kısa süreli geçici bir vize türüdür.

Letonya’ya Transit Vize Ücretleri

Letonya’dan transit geçiş yapmak isteyen kişilerin vize başvuruları diğer başvurularla aynı şartları kapsadığından Letonya Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize ücreti ödemek zorundadırlar. Letonya Transit Vize ücretlerini Letonya Konsolosluğu belirlemektedir.

Transit Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

·         Pasaport: Son 10 yılı geçmemiş tahrip olmamış en az iki sayfası boş olan.

 • Fotoğraf: Son güncel halinizi gösteren eski olmayan.
 • Vize Başvuru Formu: Doğru ve hatasız doldurulmuş gerekli evrakları destekleyen.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bireylerinin adres ve kimlik kayıtlarını belirten.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüzü okunaklı ve yıpranmamış olmalı.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belgeler: Maaş bordrosu, kira gelirleri vs.
 • Letonya vize talebi belirten dilekçe.
 • Daha önce alınmış vizelerin ayrıntılarını gösteren belge.
 • Çalıştığı iş yerine ait kanıt belgeleri.
 • Seyahat niyetini açıkça anlatan belge.
 • Vize harcı.
Letonya Turistik, Ticari ve Aile Birleşimi vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/letonya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Transit Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular 

 • Sizden istenmiş olan evraklar Letonya vize başvurusu için gerekli olan genel Letonya vize başvuru evrakları dır.
 • Hazırlamış olduğunuz evraklarınızın aslı/orijinali sizden istenebilir daha önce beyan ettiğiniz evraklarınızın sizden tekrar beyan etmeniz gerekli görülebilir.
 • Bu gibi sebepler doğduğunda evraklarınız’da istenen değişikliği yapmanız zorunlu kılınmıştır.
 • Letonya vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Letonya vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
 • Vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Letonya Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca size verilmek üzere olan vize süreleri de Letonya konsolosluğu tarafından karar verilmektedir.
 • Letonya Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.
 • Letonya’ya yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Letonya Kültürel – Sportif – Konferans Vizesi

Letonya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir.

Konsoloslukların talep ettiği Letonya Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Vize Randevu, Letonya Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi Ücretleri Ne Kadardır

Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir. Letonya vize başvurusu yapmadan önce Letonya Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.

Letonya vize ücreti ve Letonya vize harç bedelleri Letonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Letonya vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir Letonya Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Letonya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Letonya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×