Letonya Vize İşlemleri

Letonya vizesi almak istiyorsanız belirlemeniz gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Letonya vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki çeşit olmaktadır.

Kırgızistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Letonya uzun süreli vize süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Letonya’da çalışmak, evlenmek vb.) vize türüdür.

Letonya kısa süreli vize süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.

Letonya ya vize var mı?

Resmi pasaporta sahip olan kişilerin yarım yılda 3 ay süreyle, normal pasaporta sahip olan kişilerinse 3 aylık bir süreç içinde vizeden muaftır.

Norveç yeşil pasaporta vize istiyor mu?

3 aylık bir süreç için Norveç yeşil pasaporta vize istememektedir.

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

Bu süreç yaklaşık 10 iş günü içerisinde son bulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyetin’de oturum ve çalışma izni olan yabancı uyruklu kişiler içinde Türkiye’den Letonya’ya vize başvuruları yapılabilmektedir. Türkçe bilmeyenler için işlemler tercüman refakatinde yapılır.

Letonya’ya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Letonya Konsolosluğunun anlaşma yaptığı başvuru merkezi ve A tipi seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Letonya Vizesi Alabilmek İçin Seyahat Sebepleriniz;

 • Letonya SCHENGEN VİZESİ (Kısa Süreli Vize) C TİPİ
 • Letonya Turistik Vize
 • Letonya Ticari İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri
 • Letonya Aile, Akraba , Arkadaş Ziyaret Vizeleri
 • Letonya Transit Vizesi
 • Letonya Kültürel, Sportif Faaliyet, Konferans Katılım Vizesi
 • Letonya Kısa Süreli Eğitim, Öğretim, Staj Vizeleri

Letonya ULUSAL VİZE (Uzun Süreli Vize) D TİPİ

 • Letonya Aile Birleşimi Vizesi
 • Letonya Çalışma Vizesi
 • Letonya Erasmus Vizesi
 • Letonya Burslu/Burssuz Üniversite Öğrenci Vizesi
 • Letonya Çalışma Vizesi
 • Letonya’da iş Kurma
 • Letonya’da Evlenme
 • Letonya’da Staj Yapma Vizesi
 • Letonya’da Au Pair
 • 90 Günden Uzun Dil Öğrenimi
 • Letonya da gönüllü Sosyal Hizmetler
 • Letonya da Uzun Süreli Sözleşmeli İşçi

Letonya Vize Randevusu

 • Letonya vize randevularını Letonya Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.
 • Letonya vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır. Ancak Letonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.
 • Letonya vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar dışında Letonya vize başvuru merkezi randevusuz kişileri Kabul etmemektedir.
 • Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin Letonyaya yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların  daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.
 • Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Letonya vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.
 • Letonya vize randevusu almak için bulunduğunuz bölgedeki Letonya vize başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Letonya vize başvurusu merkezini randevu için telefonla aramalarınızda çok ileri bir tarih verilebilir ya da randevu talebiniz Kabul edilmemektedir.
 • Letonya vize merkezinde randevu kağıdınız ibraz edilmeli eksik hatalı evrak olmamalı gün ve saatine dikkat edilmeli gitmek istediğiniz tarihe göre uygun zamanda başvuru yapılmalı doğru zamanda randevu alınmalıdır. Aksi takdirde yapılan işlemler size zaman kaybı ve vize reddi olarak geri dönmektedir.

Letonya Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Letonya vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sürenin uzaması ya da erken sonuçlanması Letonya Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur.

Letonya Vize İşlemleri
Letonya Vize İşlemleri

Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır.

Letonya vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.

Letonya Tek Girişli Ve Çok Girişli Vize Farkı Nedir

Letonya vizesini tek girişli ya da çok girişli olarak alabilme imkanınız bulunmaktadır. Tek girişli Letonya vizesi almak bir sefere mahsus Schengen bölgesine giriş yapmanıza olanak sağlar.

Çıkıp tekrar girmek istediğinizde yeniden vize almanız gerekecektir. Çok girişli Letonya vizesi alırsanız Schengen bölgesinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Örneğin 5 ülkeden oluşan bir Avrupa turnesi seyahatinde bir ülkeden çıktığınızda vizeniz artık geçerli olmayacaktır ve diğer Schengen bölgesine girmek için  vize işlemleri ile uğraşmak sizi zora sokacaktır. Çok girişli Schengen vizesi size Schengen bölgesinde birçok defa giriş izni tanımaktadır.

Letonya Vize İşlemleri

Letonya Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar bulunmakta olup  yetkililer ek evrak isteyebilmektedir.

Konsoloslukların talep ettiği Letonya Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Acentemize yaptığınız arama sonrasında gerekli evrak bilgileri şahsınıza e-posta yoluyla ücretsiz iletilecektir.

Vize Randevu, Letonya Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir. Vize Randevu acentemizde sms, e-posta ve telefon ile bilgilendirme yapılmaktadır. Hizmetlerimiz ücretsizdir.

Schengen Vizesinde En Önemli Ayrıntı

 • Letonya kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.
 • Letonya vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Letonya vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır.
 • Letonya uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Letonya’da çalışmak, evlenmek vb.) vizedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti ve Letonya arasında vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Letonya Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • 90 günü geçen sebeplerle Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Letonya Vize başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Letonya konsolosluğu ve Letonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.
 • 90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Letonya konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleri dir.
 • 90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer sebeplerle Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Uzun Süreli  Vize (D’Tipi) başvurularını yapmak zorundadırlar. Bu başvurular sadece direk olarak Letonya konsolosluğu ve Letonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Letonya Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Letonya Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Letonya Vizesi başvuru işlemlerinin Letonya’da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Letonya Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Letonya Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Letonya seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Letonya vizesi  başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Letonya Konsolosluğu ve Letonya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir.

Letonya vize İşlemleri İçin Randevuya Bizzat Gitmeden Yapabilir Miyim ?

Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine giderken parmak izi verdiyseniz başvuruya gelmenize gerek olmamaktadır. Eğer Letonya vize başvuru işlemlerinde önceden Schengen vizesi almamış parmak izi beyanı vermediyseniz şahsen gelmek zorundasınız.
Dikkat! Letonya vizesi başvuru işlemleri Schengen(kısa süreli) C tipi vize, istisnası olmayan durumlar dışında Letonya Konsolosluklarında yapılmamaktadır.

Letonya’ya, resmi işlemler, turistik geziler, ticari faaliyetler, gelir amaçlı seyahatler, ziyaret maksatlı gidişler, tedavi olmak amacıyla gidilen seyahatler, spor müsabakaları, iş toplantısına katılım durumları, kısa süreli eğitim seyahatleri, araştırma yapma, gönüllü sosyal yardım durumları gibi durumlarda seyahat gerçekleştirmek üzere olan kişilerin tabi olduğu vize Schengen vizesi “C Tipi” vize kategorisine girer.

Bu seyahatlerde bulunmak isteyen kişiler Letonya Konsolosluğunun izin vererek yetkilendirmiş olduğu kurumlar turizm/seyahat acenteleri ile başvurularını yapabilirler.

Letonya’ya Davetiye ile gidilecek seyahatlerde gönderilen bölgedeki belediyeden onaylı olması gerekmektedir.

Letonya vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Letonya ziyareti olması sebebi ile Letonya belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir. Letonya daveti gerçekleştiren kişi eğer Letonya’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu,kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır Davetiye Letonya belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır.

Letonya’ya davette bulunan kişinin Letonya Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir

Letonya’ya yapılacak seyahatlerde seyahat amacınızı belirtmeniz ve belirtmiş olduğunuz amacın dışına çıkmadığınız’da daha sonraki vize işlemlerinde vizenizin uzatma işlemlerinde ve diğer ülke seyahatlerinde size avantaj sağlayacaktır.

Letonya Vizesi Başvuru Formu: Letonya Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Letonya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Letonya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır. Letonya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Letonya vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Letonya vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.  Schengen başvuru formunda Schengen bölümüne seyahat etmeyi planladığınız tarih vizenin başlama tarihi olacaktır. Bu sebeple formun bu bölümünü dikkatli doldurunuz.

Letonya Sağlık Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu ?

Bütün Schengen vize ülkelerinde yapıldığı gibi Letonya Schengen vizede de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Bu sigorta 30.000€ limitle yapılmakta olup seyahat sırasında başınıza gelebilecek her türlü sağlık sorunları için amaç edinilmiştir. Düzenleme seyahat sırasında kalacağınız gün sayısı kadar yapılmaktadır.

Üçüncü Ülke Vatandaşları(yabancı uyruklu) İle İlişkili Önemli Ayrıntılar

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum  izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Letonya vizesi başvurularını Türkiye’de olan Letonya temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Letonya vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli)  bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni) ibraz etmelidir.

Vize işlemlerinde bulunan kişiler Letonca/Rusça bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde yapmalıdırlar. (Arnavutluk, Belize, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bolivya, Ekvator,  Fas, İran, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Kolombiya, Makedonya, Lübnan,  Maldivler, Ukrayna Sırbistan, Rusya Federasyonu, Ürdün, Moğolistan, Peru,  Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Tunus)

Letonya vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/letonya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Letonya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×